Saturday, 18 July 2015
01 December 2020
بیست و یکم مرداد - دوازدهم آگوست

«تقویم تاریخ بیست و یکم مرداد»

2010 August 12

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1276 خورشیدی – «میرزارضا کرمانی» در کرمان به‌دنیا آمد. در جوانی به تهران رفت و به دست‏فروشی و سمساری مشغول شد تا این‌که رفته‌رفته مورد اعتماد تجار تهران قرار گرفت. وی در سال 1268 پس از آشنایی با سیدجمال‏الدین اسدآبادی، مجذوب اندیشه‏ها و افکار او شد و از همان زمان، به فعالیت‏های سیاسی پرداخت. در پی استبداد زمان ناصرالدین‏شاه قاجار و اخراج سیدجمال‏الدین اسدآبادی از ایران، میرزا رضا کرمانی بارها به گونه کتبی و شفاهی به ناصرالدین شاه و درباریانش اخطار کرد که به جهت بی‏احترامی و ستمی که درباره سیدجمال‏الدین روا داشته‏اند، کشته خواهند شد. سرانجام شاه قاجار که در تدارک برگزاری جشن‏های پنجاهمین سال سلطنت خود بود، در 13 اردیبهشت 1275 با 3 گلوله میرزا رضا در حرم عبدالعظیم در ری کشته شد. میرزا با بیان سخنانی در دادگاه فرمایشی، حقایق را بازگو و شاه را رسوا کرد. سرانجام میرزا رضا کرمانی در روز 21 مرداد 1276 توسط دستگاه قاجار به‌دار آویخته شد. آخرین جمله میرزا این بود: «این چوبه دار را به یادگار نگه دارید، من آخرین نفر نیستم.»
  • 1349 خورشیدی – مرگ سپهبد «تیمور بختیار» رییس ساواک. تیمور بختیار در سال 1292 در شهرکرد به‌دنیا آمد و پس از پشت سر گذاشتن دروس ابتدایی وارد دانشکده نظام شد. وی طی سالیان بعد مدارج نظامی را طی کرد و پس از کودتای 28 مرداد 1332، به فرمانداری تهران رسید. بختیار پس از روی کار آمدن منوچهر اقبال، به‌عنوان معاون نخست‌وزیر و اولین رییس سازمان امنیت و اطلاعات کشور منصوب و دارای قدرت فراوانی شد. در مهرماه 1339 به درجه سپهبدی دست یافت، از این‌رو با مقامات دولت آمریکا وارد مذاکره شد تا شاید با کمک آنان بتواند شخص اول ایران شود. وقتی محمدرضا پهلوی از این موضوع مطلع شد، او را در اسفند 1339 از کار بر کنار کرد و بختیار پس از مدتی مجبور به خروج از ایران شد و پس از مدتی، او را در سال 1341 بازنشسته کردند. بختیار از هیچ اقدامی علیه شاه و حکومت او خودداری نمی‏کرد و برای رسیدن به جاه‏طلبی‏های خود، مبارزاتش را علنی کرد. سرانجام در شانزدهم مردادماه 1349 در یکی از شکارگاه‏های بغداد هدف گلوله یکی از ماموران مخفی ساواک قرار گرفت و در 21 مرداد درگذشت.
  • 330 پیش از میلاد – نیروهای «ابن‌فاتح مقدونی» در پیش‌روی به‌سوی «پرسپولیس» پایتخت آن زمان ایران، در یک منطقه کوهستانی صعب‌العبور (دربند پارس، تکاب در کهگیلویه) با یک هنگ ارتش ایران (1000 تا 1200 نفر) به فرماندهی ژنرال «آریو برزن» روبه‌رو و متوقف شدند.
  • 1955 میلادی – «توماس مان» نویسنده آلمانی در این روز در پایان یک بیماری چندروزه و بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان شهر زوریخ در میان جمعی از نزدیکانش چشم از جهان فرو بست. دو ماه پیش از آن هشتادمین سال تولدش را جشن گرفته بود و سراسر اروپا با این مناسبت از او تجلیل کردند.
  • 1931 میلادی – «ویلیام گلدمن» فیلم‌نامه و داستان‌نگار آمریکایی و برنده چندین نشان و پاداش ادبی به‌دنیا آمد. شهرت او به خاطر فیلم‌نامه نویسی است. همه آثار او داستانی و تخیلی است، ولی دارای تاثیر مهم اجتماعی‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,