Saturday, 18 July 2015
02 October 2023
مجله اقتصادی- اخبار اقتصادی روز

«پروازهای هما به اتحادیه اروپا ادامه دارد»

2010 August 13

ریحانه / رادیو کوچه

کاهش ۷۳ درصدی فروش بنزین ترکیه به ایران

خبرگزاری رویترز با استناد به آمار انجمن صادرکنندگان استانبول می‌گوید که اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث کاهش ۷۳ درصدی فروش بنزین ترکیه به ایران در ماه جولای، امسال  شده ‌است.

اطلاعات آماری «انجمن صادرکنندگان استانبول» که روز سه‌شنبه منتشر شد نشان می‌دهد فروش بنزین ترکیه به ایران از حدود ۹۴ میلیون دلار در ماه ژوئن به کمی بیش از ۲۵ میلیون دلار در ماه جولای رسیده‌ است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

هم‌چنین ،این آمار نشان می‌دهد که در ماه جولای تنها برابر با یک محموله بنزین از کشور ترکیه راهی ایران شده است. ‌

صادرات تویوتا به ایران متوقف شد

در حالی‌که به‌دلیل گسترش تحریم‌ها علیه ایران روزبه‌روز عرصه بر تهران تنگ‌تر می‌شود، شرکت خودروسازی عظیم تویوتا نیز اعلام کرد که صادرات خود به ایران را کلن متوقف کرده ‌است.

به نوشته روزنامه ژاپنی نیکئی، گرچه صادرات خودروی تویوتا به ایران تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را نقض نمی‌کند، تصمیم توقف صادرات از سوی این شرکت به‌این خاطر گرفته شده ‌است که شرکت‌های خارجی طرف معامله با ایران تحت نظارت شدید دولت آمریکا قرار دارند.

صادرات شرکت تویوتا به ایران در سال ۲۰۰۹ با کاهش قابل توجهی روبه‌رو بود. در حالی‌که این شرکت در سال ۲۰۰۸ تعداد ۴ هزار دستگاه خودرو به ایران صادر کرده‌بود، این رقم در سال پس از آن به حدود ۲۵۰ دستگاه کاهش یافت. صادرات این شرکت به ایران در سال جاری تنها ۲۲۰ خودرو بوده‌ است.

پروازهای هما به اتحادیه اروپا ادامه دارد

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران – هما – گفته است که پروازهای این شرکت به اتحادیه اروپا با هواپیماهای جدید ادامه دارد.

خبرگزاری مهر به نقل از فرهاد پرورش، مدیر عامل هما، گزارش داد که این شرکت در پروازهای خود به کشورهای اتحادیه اروپا، هواپیماهای جدیدی را به جای هواپیماهای «مورد ابهام» کمیته بازرسی و ایمنی هوانوردی اتحادیه اروپا – سافا – به کار گرفته است.

اظهارات پرورش در پی اطلاعیه کمیسیون حمل و نقل اتحادیه اروپا در مورد ممنوعیت پرواز هواپیماهای بوئینگ 747، بوئینگ 727 و ایرباس 320 متعلق به شرکت هواپیمایی ایران به کشورهای عضو اتحادیه منتشر می‌شود.

مدیرعامل هما گفته است که با وجود تصمیم سافا، پرواز در تمامی خطوط سابق هما هم‌چنان ادامه دارد و هیچ‌یک از خطوط پروازی این شرکت به‌این دلیل لغو نشده است.

ناوگان فعال هما، علاوه بر هواپیماهای بوئینگ 747 و 727 و ایرباس 320، دارای هواپیماهایی از نوع ایرباس 300، ایرباس 310، فوکر و توپولف نیز هست اما مدیرعامل هما مشخص نکرده است که کدام‌یک از این نوع هواپیماها جایگزین هواپیماهای ممنوع شده است.

هشدار نماینده مجلس: واردات، سه برابر صادرات

رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از نوع نگرش به بخش تولید گفت که تولید در کشور در رده‌های کم‌اهمیت‌تری نسبت به دلالی، واسطه‌گری و بازرگانی قرار دارد و همین امر سبب شده تا واردات سه برابر صادرات در کشور باشد.

حسین هاشمی، نماینده مجلس با انتقاد از این نسبت بین صادرات و واردات ایران، آن‌را موجب منفی‌شدن تراز تجارت کشور دانست.

هم‌چنین این آمارها نشان می‌دهد که در سال 88 ارزش واردات در کشور دو برابر صادرات بوده است.

بهانه جدید دولت برای اجرا نکردن هدفمند کردن یارانه‌ها

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید که مجلس خبری از تشکیل ستادی برای مقابله با اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها ندارد.

محمدرضا خباز، با اشاره به سخنان محمود احمدی‌نژاد درباره تشکیل ستادی علیه اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: رییس‌جمهور هنوز کار را شروع نکرده، صحبت از تشکیل ستاد می‌کند.

خباز با یادآوری اختلاف دولت و مجلس برسر هدفمند کردن یارانه‌ها گفت که مجلس از قانون خود عقب‌نشینی کرد تا بهانه را از دولت برای عدم اجرا بگیرد.

احمدی‌نژاد، پانزدهم مهر ماه در همدان گفته بود که مخالفانش در کشور ستادی را ایجاد کرده‌اند تا با آغاز طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، این طرح را خنثا کنند.

توزیع 13 میلیون قبض سبز، زرد و قرمز گاز در کشور

مدیر گازرسانی شرکت گاز با اشاره به انتشار 13 میلیون قبوض جدید رنگی برای مشترکان گاز گفت: با اجرای طرح افزایش جرایم مشترکان پرمصرف امکان کاهش سه درصدی مصرف گاز در کشور وجود دارد.

مجتبا شیخ‌بهایی با یادآوری این‌که قبوض جدید به سه رنگ سبز (رعایت الگوی مصرف)، زرد (در مرز رعایت الگو) و قرمز (فراتر از الگوی مصرف) منتشر خواهد شد، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌کنیم این طرح حداکثر تا شهریور ماه امسال نهایی و توزیع آن‌ها در سراسر کشور آغاز شود.

تشکیل 24 هزار پرونده تخلفاتی بازار

معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: تا هفدهم مردادماه جاری 24 هزار پرونده تخلف در آستانه ماه رمضان مورد رسیدگی قرار گرفته که ارزش ریالی آن‌ها 24 میلیارد و 700 میلیون ریال بوده است.

جواد تقوی افزود: مرحله مقدماتی این طرح از 29 تیرماه آغاز شده و در آن برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته و سیاست‌ها ابلاغ شده است، اما از 6 مرداد به بعد برنامه اجرایی آغاز شده و در قالب آن طرحی با هم‌کاری سازمان‌های بازرگانی استان‌ها، فرمانداری‌ها، استانداری‌ها، سازمان تعزیرات حکومتی و سایر دستگاه‌ها به صورت هماهنگ به اجرا درآمده است.

18 میلیون نخ سیگار به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود

میرعرب ،قائم مقام شرکت دخانیات گفت : در حال حاضر تنها 25 میلیون نخ سیگار در داخل تولید می‌شود که البته این به‌غیر از مجوز ورادات سیگار است و در نهایت 18میلیون نخ نیز به صورت قاچاق وارد می‌شود که 40درصد از مصرف بازار را شامل می‌شود.

قائم مقام دخانیات ادامه داد: سهم دخانیات در بودجه 400 میلیارد تومان است که به خزانه واریز می‌شود و 37درصد از سهام دخانیات نیز به‌عنوان سهام عدالت واگذار شده است در حقیقت ما یاری‌دهنده دولت هستیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,