Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
بیست‌و دوم مرداد، سیزدهم آگوست

«تقویم تاریخ بیست‌و دوم مرداد»

2010 August 13

محبوبه / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1899 میلادی: زادروز « آلفرد هیچکاک» کارگردانی انگلیسی که فعالیت عمده‌اش در آمریکا بود. هیچکاک بیشتر در زمینه فیلم‌های معمایی و دلهره‌آور فعالیت داشت او طی شش دهه در ساخت بیش از پنجاه فیلم شرکت داشت و تا به امروز به عنوان سرشناس‌ترین و محبوب‌ترین کارگردان فیلم‌های سینمایی شناخته می‌شود. یکی از ویژگی‌های بارز فیلم‌هایش این است که خود او در همه فیلم‌ها در یک صحنه، حتا بسیار کوتاه به عنوان بازیگر حضور دارد. از فیلم‌های معروف او می‌توان به «سرگیجه»، «پنجره عقبی»، «ربکا» و «پرندگان» اشاره کرد.
  • 1332 خورشیدی: عزل محرمانه «محمدمصدق» از نخست‏وزیری توسط «محمدرضا شاه پهلوی» در حالی که مصدق سرگرم اقدامات لازم و ضروری برای بقای خود بود، محمدرضا پهلوی، به طور محرمانه او را از نخست‏وزیری عزل کرد و سرلشکر «زاهدی» را به نخست‏وزیری برگزید. این تصمیم بر اساس توصیه دولت‏های آمریکا و انگلیس انجام شد، زیرا دولت مصدق با حمایت مردم، نفت ایران را ملی کرده بود که عملی مخالف منافع استعماری به شمار می‏رفت.
  • 1923 میلادی: در چنین روزی «مصطفی‌کمال پاشا» که بعدها «آتاتورک» لقب گرفت، نخستین رییس جمهور ترکیه شد. او نظامی و دولت‌مرد و بنیان‌گذار جمهوری ترکیه بود و استعداد شگرفی در امور نظامی و سیاسی داشت. همه ساله با توجه به وصیت او بنابر عدم اعلام تعطیل عمومی در روز مرگش، یک دقیقه مراسم سکوت برای ناجی و بنیان‌گذار ترکیه و به‌دنبال آن به‌صدا در آمدن زنگ مدارس و آژیر پایگاه‌ها در ساعت ۹:۳۰ صبح لحظه مرگ او برگزار میشود.
  • 1927 میلادی: زادروز «فیدل کاسترو» رهبر انقلاب کوبا او از سال 1959 تا سال 2008 رهبری کوبا را به دست داشت و در این کشور نظام سوسیالیستی برقرار کرد. فیدل کاسترو در پی یک عمل جراحی دستگاه گوارش و مدتی بستری بودن در بیمارستان، خود را بازنشسته کرده ولی به دادن اندرز و نوشتن مقاله برای روزنامه ارگان حزب کمونیست کوبا ادامه می دهد. از سال 2006 تا کنون «رائول» برادر فیدل کاسترو با رای مجمع ملی کوبا بر جای او نشسته است.
  • 1947 میلادی: زنان آلمانی در انگلستان کارگر شدند، دولت انگلستان که بر اثر جنگ جهانی دوم دچار کمبود کارگر شده بود در چنین روزی بیست هزار زن آلمانی را از مناطق اشغالی آمریکا در آلمان به انگلستان کوچانید تا در کارگاه‌های این کشور مشغول به کار شوند. این زنان در زمانی به انگلستان انتقال یافتند که آلمان برای ترمیم خرابی‌های ناشی از جنگ به کارگر نیاز مبرم داشت و سرانجام مجبور شد که با مهاجرت کارگران از ترکیه و بلغارستان موافقت کند که بسیاری از آنان از همان زمان در آن‌جا مانده‌اند.
  • 1360 خورشیدی: درگذشت «موشق» سروری پیش‌کسوت گرافیک نوین ایران او فارغ‌التحصیل مدرسه «سن لویی» بود و فعالیت هنری‌اش را با طراحی کاریکاتور برای روزنامه‌ها آغاز کرد و در 1307 به‌هم‌راه برادرش «ناپلئون سروری» نخستین پوسترهای سینمایی را در ایران طراحی کردند و در 1309 نخستین کارگاه تبلیغاتی را در ایران برپا کرد. سروری در اثر معاشرت با هنرمندان سینما و تاتر، پا در این حیطه گذاشت و چند فیلم ساخت، آخرین فیلمش هم «شب نشینی در جهنم» بود که کارگردانی آن را با «ساموئل خاچیکیان»، مشترکن انجام دادند.
  • 1910 میلادی: سال‌روز درگذشت «فلورانس نایتینگل»، مشهور به بانوی چراغ‌به‌دست و بنیان‌گذار حرفه پرستاری مدرن، خدمات او، نخستین تلاش سازمان یافته در جهت تسکین آلام جنگ بود. به پاس همین فداکاری‌هایش در امر پرستاری از مجروحین جنگی، ملکه ویکتوریا در سال ۱۸۸۳ مدال سلطنتی «صلیب سرخ» را به وی اهدا کرد، که سازمان جهانی «صلیب سرخ» نام خود را از آن دارد. در نامه‌های محرمانه‌ای که از او یافت شده نوشته «از کودکی برای خدمت به بیماران و بی‌پناهان الهاماتی از سوی خداوند به قلبم می‌رسید.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,