Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
به بهانه زادروز «فیدل كاسترو»

«روزنگاشت/ رکورد شکن ترور»

2010 August 13

محبوبه / رادیوکوچه

mahboobah@koochehmail.com

سیزدهم آگوست برابر با زادروز «فیدل کاسترو» رهبر انقلاب کوبا است وی که متولد سال 1927 میلادی است، مردی که 48 سال در برابر آمریکا ایستاد و شکست نخورد. کاسترو از سال 2006 به دلیل بیماری زمام قدرت کوبا را به «رائول کاسترو»، برادر کوچک‌تر خود سپرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«فیدل کاسترو» در سیزدهم آگوست در سال 1927 میلادی در استان «اورینته» به دنیا آمد. خانواده او از زمین‌داران مرفه بودند و او بعد از گذراندن دوره ابتدایی در روستا به مدرسه‌ای خصوصی واقع در شهر «سانتیاگو» در «کوبا» و بعد به «هاوانا» رفت و سپس از دانشکده حقوق دانشگاه هاوانا فارغ‌التحصیل شد.

کاسترو زمانی که دانشجو بود به یک گروه دانشجویی پیوست که علیه فساد سیاسی مبارزه می‌کرد او در سال ۱۹۴۷ عضو حزب مردم کوبا شد که به «حزب ارتدوکس» هم شهرت داشت.

وی سپس رهبر جناح چپ حزب شد و همان سال داوطلب عضویت در یک گروه مسلح برای مبارزه علیه دیکتاتوری «رافائل» در جمهوری «دومینیکن» شد. این گروه نتوانست از کوبا خارج شود او در طرح‌ریزی و اجرای این‌گونه نقشه‌های ضد امپریالیستی بارها نقش داشت.

او در 1959 توانست، نظام «باتیستا» را شکست دهد و از همان سال تا سال 2008 رهبری کوبا را به دست داشت و در این کشور نظام سوسیالیستی برقرار کرد.

فیدل کاسترو در پی یک عمل جراحی دستگاه گوارش و مدتی بستری بودن در بیمارستان، خود را بازنشسته کرده ولی به دادن اندرز و نوشتن مقاله برای روزنامه ارگان حزب کمونیست کوبا ادامه می‌دهد.

و به جای او «رائول» برادرش با رای مجمع ملی کوبا بر جای او نشسته است. کوباییان در سیزدهم آگوست 2006 هشتادمین زادروز کاسترو را بدون حضور وی که در بیمارستان بستری بود به صورتی محدود جشن گرفتند. رسانه‌های آمریکا با لحنی شادمانه خبر از بیماری شدید، او و احتمال کناره‌گیری‌اش داده بودند.

کاسترو رکورددار فرار از ۶۳۸ سو‌قصد مختلف است یک نویسنده با نوشتن کتابی به نام «۶۳۸ راه برای کشتن کاسترو» تعدادی از این نقشه‌ها را توضیح داده است. شاید معروف‌ترین تلاش برای ترور کاسترو همان سیگار برگ معروف باشد.

سیگار برگی که دانشمندان سازمان سیا ساخته بودند و به جای تنباکو از مواد منفجره پر شده بود و قرار بود در صورت کاسترو منفجر شود. تیم محافظان کاسترو این طرح را هم مثل خیلی طرح‌های دیگر کشف و خنثی کردند.

یکی از آخرین سو‌قصدهای به کاسترو به سال ۲۰۰۰ برمی‌گردد. کاسترو در آن زمان به پاناما رفته بود و قرار بود در جایی سخن‌رانی کند. ماموران سیا ۹۰ کیلوگرم مواد منفجره بسیار قوی زیر تریبونی که کاسترو قرار بود پشتش بایستد کار گذاشتند. اما ماموران امنیتی او در کنترل‌هایشان این مواد را پیدا کردند و این طرح هم به سرنوشت صدها طرح پیشین گرفتار شد.

جالب است بدانید کاسترو علاقه زیادی به غواصی در آب‌های «کارائیب» داشت و طی ۴۷ سال، در مستند قدرت بودن سخن‌رانی‌هایی کم‌تر از چهار پنج ساعت تا ده، یازده ساعت نداشته و شوخ طبع و پرطنز بوده ‌است.

کاسترو یکی از شخصیت‌های مهم معاصر درجهان است که از آغاز قرن بیستم طولانی تر از هر فرد دیگر، بر یک کشور رهبری کرده است.

دسته‌ای از او به عنوان مبارز و مرد انقلاب و قدرت یاد می‌کنند که مرگش آن‌ها را متاثر می‌کند اما دسته‌ای دیگر مرگ او را پایانی بر دیکتاتوری حاکم بر کوبا می‌دانند.

فیدل کاسترو، در وصیت‌نامه‌ی سیاسی خود چنین بیان می‌کند: «انقلاب کوبا دست‌رنج یک نفر نیست و نمی‌تواند هم باشد. این انقلاب حاصل قهرمانی‌های یک خلق تسلیم‌‌ناپذیر است. میلیون‌ها کوبایی آماده‌اند از این انقلاب تا آخرین قطره‌ خون به دفاع برخیزند. هیچ نیرویی در جهان قادر نخواهد بود مقاومت ما را در هم بشکند و استقلال ما را نابود سازد. در کوبا سوسیالیسم و از همه بیش‌تر سوسیالیسم، ماندگار خواهد بود.»

فیدل کاسترو در طول زمام‌داری خود موفق شده است بهترین روش آموزش و پرورش و درمان رایگان و بازنشستگی عمومی درجهان را در کوبا پیاده کند و یکی از مخالفت‌های آمریکا با او، در باطن همین نظام درمان رایگان است که امر درمان در آمریکا به طور قطع غیر‌دولتی و گران‌تر از همه کشورهاست.

از کوبا بارها توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان نمونه برتر بهداشت تقدیر شده است. در مهم‌ترین این تقدیرها سازمان بهداشت جهانی بعد از آن که در سال ۱۹۸۸استاندارد‌های را برای بهینه‌سازی بهداشت جهانی تا سال ۲۰۰۰ اعلام کرد، به فیدل کاسترو به عنوان رهبر کشوری که به این استانداردها در همان سال ۱۹۸۸ دست یافته مدال «بهداشت برای همه» را اهدا کرد. در سال ۱۹۹۸ این مدال برای بار دوم به وی تعلق گرفت.

فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا، که از چهار سال پیش و در پی تشدید بیماری خود از حضور در انظار عمومی دوری می‌کرد، در رویدادی نادر در جولای سال 2010 از مرکز علمی در هاوانا دیدن کرد.

تصاویر منتشرشده از این دیدار فیدل کاستروی 88 ساله را با چهره‌ای خندان در گفت‌وگو با کارگران مرکز ملی تحقیقات علمی هاوانا، پایتخت این کشور نشان می‌دهد.

این تصاویر درحالی نمایش داده شد که از آغاز بیماری فیدل کاسترو در ژوئیه 2006 تاکنون، عکسی از حضور وی در میان مردم منتشر نشده بود. کاسترو از سال 2006 زمام قدرت کوبا را به رائول کاسترو، برادر کوچک‌تر خود که حالا 79 سال سن دارد سپرده است.

منبع‌ها:

تقویم تاریخ

ویکی‌پدیا

زندگی‌نامه‌فیدل‌کاسترو

فیدل کاسترو و سوسیالیسم کوبایی

خبرگزاری رویتر

پرس TV

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. آریا
    1

    منظور شما از «در برابر امریکا شکست نخورد« چیه؟
    شکست جز بدبختی ملتیه که در سال ۲۰۱۰ هنوز اینترنت و موبایل ندارن؟
    این حرف شما مثل اینه که بگیم سیاست های دولت ایران در برابر تحریم غرب رو به زانو آورده!!!ه