Saturday, 18 July 2015
06 December 2020
دور جدید گفت‌وگوها آغاز می‌شود،

«عدم حضور ترکیه و برزیل در مذاکره ایران با گروه ۵+۱»

2010 August 13

خبر / رادیو کوچه

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی روز گذشته با اشاره به این‌که مبنای مذاکرات گروه وین بیانیه تهران است از اجرایی شدن دور جدید گفت‌وگوها با این گروه خبر داده است.

به گزارش مهر، علا الدین بروجردی در خصوص دور جدید مذاکرات گروه وین برای تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران گفت: «با توجه به این که گروه وین با فلسفه وجودی تامین سوخت برای راکتور تهران تشکیل شده است تا وظیفه آژانس بین‌المللی را برای تامین سوخت ایران به انجام رساند‌، درخواست رسمی آن‌ها برای رفع سوالاتی درباره بیانیه تهران پاسخ داده شد و هم اکنون آن‌ها باید برای اجرایی کردن بحث تبادل سوخت وارد شوند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر این‌که بیانیه تهران از اجزای لاینفک تشکیل شده است افزود: اعضا گروه وین طی نامه‌هایی سوالاتی را درباره بیانیه تهران مطرح کرده بودند که ایران به اتفاق ترکیه و برزیل پاسخ لازم را به آن‌ها ارایه کرده است.

وی در خصوص حضور برزیل و ترکیه در مذاکرات وین نیز عنوان کرد: مرجع اصلی این بیانیه همین سه کشور بوده و با تصمیم این سه کشور بیانیه تهران عملیاتی می‌شود لذا حضور ترکیه و برزیل در مذاکرات گروه وین لازم است.

بروجردی در خصوص احتمال حضور ترکیه و برزیل در مذاکرات ایران با 1+5 نیز اظهار داشت: «از آن‌جایی که محتوای مذاکرات ایران با 1+5 بسته ارایه شده ازسوی ایران است، زمینه مذاکرات متفاوت بوده و این دو کشور در مذاکره با 1+5 حضور نخواهند داشت.»

این درحالی است که پیش از این درخواست‌هایی مبنی بر حضور ترکیه و برزیل در گفت‌وگوهای ایران و 1+5 از سوی این دوکشور مطرح و با مخالفت این گروه مواجه شده بود‌. هم‌چنین محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران افزایش طرف‌های گفت‌وگو در مذاکره با 1+5 را به عنوان یکی از شروط ایران برای اغاز مذاکرات برشمرده بوده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,