Saturday, 18 July 2015
02 December 2020
در پی درگیری بر سر زمین،

«ده کشته و ده‌ها زخمی در کابل»

2010 August 14

نجیب امیری / دفتر کابل / رادیو کوچه

شاهدان عینی می‌گویند درگیری بین کوچی‌ها (عشایر) و ساکنان غرب کابل پایتخت افغانستان دست کم ده کشته و ده‌ها زخمی بر جا گذاشت.

اما مقامات رسمی رقم کشته شده‌گان و زخمی‌های این رویداد را کم‌تر از آن می‌گویند.

این درگیری روز جمعه در اثر منازعه بر سر یک زمین دولتی که در دامنه غربی کوه کابل موقعیت دارد صورت گرفت و دو طرف ادعا دارند که این زمین مربوط به آنان است.

بر اساس گفته‌های شاهدان عینی ابتدا کوچی‌ها بر مردم محل (هزاره‌ها) که قصد اعمار منزل را داشتند گلوله شلیک کرده و چهار تن را زخمی کردند و زمانی که مردم محل قصد حمله بر کوچی‌ها را داشتند پلیس مانع شده و سبب خشم مردم گردید.

مردم خشمگین بر پلیس نیز سنگ پرتاب کرده و در  اثر شلیک‌های گلوله‌های هوایی پلیس نیز یک نفر کشته شد.

در پی این رویداد با وجود که صدها سرباز پلیس و ارتش به محل رسید و  به درگیری خاتمه داد، اما صدها تن دیگر از باشنده‌گان غرب کابل به خشم آمده و دست به راه‌پیمایی زدند.

این راه پیمایی نیز به خشونت گراییده، مردم چندین پاسگاه پولیس را به آتش کشیده و پلیس نیز به شلیک گلوله‌های هوایی پرداختند.

مردم ادعا می‌کنند که سربازان پلیس بازهم در اثر شلیک گلوله سبب مرگ و زخمی شدن مردم شده اند، اما پلیس کابل این موضوع را رد می‌کند.

صدای شلیک‌های پراگنده تا شام روز گذشته شنیده می‌شد و بازارها در غرب کابل بسته شده بود.

ملاتره خیل یک نماینده کوچی‌ها در مجلس نماینده‌گان ادعا دارد که در این درگیری دو تن از آنان کشته و بیش از ده تن‌شان زخمی شده است.

در حال وضعیت آرام می‌باشد و حاجی محمد محقق یک نماینده قوم هزاره‌ها در مجلس نماینده‌گان دولت را به بی‌تفاوتی در مهار این درگیری متهم کرد.

درگیری بین هزاره‌ها و کوچی‌ها در چند سال اخیر سابقه داشته و همه ساله در استان میدان وردک افغانستان این دو قوم با هم بر سرزمین‌ها درگیر می‌شوند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,