Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
براساس تحقیق پژوهش گران آمریکایی

«حرف زدن با دست‌ها حافظه را تقویت می‌کند»

2009 September 22

پژوهش‌گران آمریکایی دریافتند که استفاده از دست‌ها هنگام سخن گفتن، افکار و حافظه را تقویت کرده و به کودکان در یادگیری کمک می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه‌های پیستبورگ و شیکاگو با بررسی 50 خانواده‌ای که کودکان کم‌تر از یک‌سال داشتند کشف کردند کودکانی که برای برقراری ارتباط با اعضای خانواده از دست‌ها استفاده می‌کنند شاداب‌تر از سایر کودکان هستند.

20090922-dan-hands1

در این بررسی مشخص شد که در مدت یک ساعت و نیم این کودکان توانستند از طریق حرکات دست 24 کلمه را بیان کنند درحالی که در همین مدت زمان، کودکانی که از حرکات دست استفاده نمی‌کردند تنها موفق شدند 13 واژه را بیان کنند.

به گفته این محققان، استفاده از دست‌ها نه تنها برای بیان بهتر کلمات مفید است بلکه می‌تواند به یادگیری نیز کمک کند. هم‌چنین فضای بیشتری را در اختیار حافظه قرار دهد و به کودک برای کسب توانایی‌های جدید یاری رساند.

براساس گزارش ساینس، این دانشمندان برای کسب این نتایج در آزمایش دیگری برای دو گروه از کودکان دبستانی یک سری تمرینات ریاضی را تجویز کردند.

کودکان گروه اول می‌توانستند برای انجام محاسبات آزادانه از حرکات دست استفاده کنند اما از گروه دوم خواسته شد که از دست‌ها استفاده نکنند. نتایج این آزمایش نشان داد که گروه اول موفق شدند در مدت چند ثانیه تمام مسایل خود را حل کنند.

«حرف زدن با دست‌ها» در بسیاری از جوامع و فرهنگ‌ها یک عادت بد به شمار می‌رود درحالی که نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که 70 تا 80 درصد از اطلاعات از طریق چشم‌ها و بر پایه آنچه که فرد می‌بیند و شکل آن را تایید می‌کند به مغز می‌رسند. بنابراین دیدن حرکات دست می تواند به یادگیری کمک کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|