Saturday, 18 July 2015
23 November 2020
به بهانه سال‌روز درگذشت «ناصر فرهنگ‌فر»

«روزنگاشت/ نوازنده‌ی خوشنویس»

2010 August 14

محبوبه / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست‌و‌سوم مرداد برابر با سال‌روز درگذشت «ناصر فرهنگ‌فر» نوازنده ایرانی «تنبک» است وی متولد سال 1326 خورشیدی بود و در سال 1376 در سن پنجاه سالگی در گذشت او درکنسرت‌های بسیاری اجرا داشته و از خود در حوزه موسیقی اصیل ایرانی آثار بسیاری به جا گذاشته است.

تا اشک من ترانه غم، ساز مى‌کند            صدها هزار عقده دل، باز مى‌کند

سرفصل داغ و درد مرا در کتاب عمر            افسانه نگاه تو آغاز مى‌کند

«قسمتی از اولین غزل ناصر فرهنگ فر»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«ناصر فرهنگ‌فر» در چهارم آبان سال 1326 در خانواده‌ای فرهنگی در شهر «ری» متولد شد، پدرش کارمند شهربانى بود اما جدا از کارش تار مى‌نواخت و عمویش تمبک، با این وجود پدرش مخالف‌ساز زدن ناصر بود، اما او از هفت سالگی  به سوى موسیقى کشیده شد.

او طبع و قریحه خاصى در سرودن شعر و غزل نیز داشت. در شعر متمایل به «ایرج میرزا» بود و اشعار طنز گونه‌اى از خود برجا گذاشت. اولین غزلش را در سن ۱۲سالگى سرود غزلى که فقط چند بیت از آن باقى مانده است.

ناصر فرهنگ‌فر در خوش‌نویسی هم دستی داشت. شانزده ساله‌ بود که در انجمن خوش‌نویسان به فراگیری این هنر پرداخت و از تعالیم «برادران میرخانی» و «استاد کاوه» بهره برد. اما چون خوش‌نویسی به تنهایی روح تشنه و جویای هنر او را سیراب نمی‌کرد روی به موسیقی آورد و به آموزش موسیقی و تنبک پرداخت.

وی در سال 1347 به مدت یک سال نزد استاد «حسین تهرانی» و استاد «محمد اسماعیل پیکره» آموزش نوازندگی تمبک را ادامه داد اما نوازندگی‌اش در ساز تنبک در سال 1342  هم زمان با تاسیس مرکز حفظ و اشاعه موسیقی و هم‌کاری با آن شکوفا شده بود.

او به ظرایف آواز و گوشه‌ها و لحن‌های ردیف بسیار مسلط بود در نواختن ضرب زورخانه و نیز آواز به شیوه‌هایی چون هنگامه خوانی، زورخانه خوانی یا همان مرشدی مهارت زیادی داشت. آثار او از جمله «خلوت‌گزیده» شاهد این مدعاست.

در سال 1350 هم‌کارى با رادیو تلویزیون ملى را آغاز کرد و در برنامه‌هاى مختلفى نظیر «جشن هنر»، «گل‌هاى تازه» و «گلچین هفته» شرکت کرد. با تشکیل گروه «شیدا» در سال 1354 به عضویت این گروه درآمد و دو سال بعد با گروه «عارف» وارد هم‌کارى شد.

هم‌نوازی او با تار «لطفی» و آواز «استاد شجریان» در جشن هنر شیراز، قبل از 30 سالگی از نوازندگی‌های به یاد ماندنی او به شمار می‌آید او هم‌چنین در سال 1352 با نوازندگی ضرب زورخانه، گروه «موریس بژار» را در «بلژیک» هم‌راهی کرد و دو سال بعد آن به «نیویورک» سفر کرد و با تاتر گروه «رابرت ویلسن» به اجرا پرداخت.

فرهنگ‌فر درکنسرت‌های بسیاری با «محمدرضا لطفی»، «محمدرضا شجریان»، «پرویز مشکاتیان» و «حسین علیزاده» اجرا داشته او از خود در حوزه موسیقی اصیل ایرانی آثار بسیاری به جای نهاده است.

اما وی در سال‌های پایانی عمر خود گوشه‌نشینی و انزوا را انتخاب کرده بود و ترجیح می‌داد از دنیای موسیقی و هنر دور باشد. سازها و آثار موسیقایی‌اش را از خود دور کرده بود و در تنهایی به سر می‌برد. تنها هم‌دم او سرودن شعر و خطاطی بود.

و سرانجام ناصر فرهنگ فر در بیست و چهارم مردادماه سال ۱۳۷۶ در ۵۰ سالگى درگذشت.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

آرمان نیوز

زندگی‌نامه ناصر فرهنگ‌فر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۲ Comments


 1. مسعود
  1

  می‌شه بفرمائید در کدام کنسرت با حسین علیزاده همراهی کرد؟

  از کارهای بیاد ماندنی او همچنین همراهی با تار محمدرضا لطفی در آلبوم بسته نگارکه چند سال پیش در آلبوم پرواز عشق باز انتشار یافت می‌باشد

 2. 2

  Khalvat-e- Gozideh yaani chi?

  Khalvat-Gozideh dorost ast.

  Aghaye masoud dar Consert Parisa ba Hossein Alizadeh va Parviz meshkatyan ishan navazandegi kardeh

  merC