Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
بیست و سوم مرداد - چهاردهم آگوست

«تقویم تاریخ بیست‌و‌سوم مرداد»

2010 August 14

مریم / رادیو کوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1350 خورشیدی –  جزیره بحرین واقع در جنوب خلیج‌فارس، در اوایل دوران قاجار تحت نظر ایران اداره می‏شد ولی پس از چند سال، انگلیسی‏ها به بهانه این‌که ایران فاقد نیروی دریایی است، طی قراردادی با قاجار، حفظ امنیت خلیج‌فارس و بحرین بر عهده نیروی دریایی بریتانیا گذاشته شد. این حاکمیت که بیش از یکصد و پنجاه سال به طول انجامید، بعدها به طور مکرر مورد مخالفت دولت‏های وقت ایران واقع می‏شد ولی هر بار به نحوی با شکست مواجه می‏شد. در نهایت وقتی که ایران در سال 1336 در لایحه تقسیمات کشوری، بحرین را استان چهاردهم ایران اعلام کرد، موجی از مخالفت در کشورهای عربی را برانگیخت. پس از آن، دولت، میانجی‏گری دبیر کل سازمان ملل را در این مسئله تقاضا کرد. سرانجام این جزیره مهم و استراتژیک و سرشار از منابع انرژی در 23 مرداد 1350 اعلام استقلال کرد و ایران نخستین کشوری بود که یک ساعت پس از اعلام استقلال، آن کشور را به رسمیت شناخت.
  • 1945 میلادی – پایان جنگ جهانی دوم در همه جبهه‌ها. در این روز «هیروهیتو» امپراتور وقت ژاپن اعلامیه تسلیم بدون قید و شرط این کشور را امضا کرد و جنگ در خاوردور نیز پایان یافت. شرایط تسلیم ژاپن در کنفرانس پوتسدام به تصویب سران شوروی، آمریکا و انگلستان رسیده بود.
  • 14 آگوست سال‌روز استقلال هند و پاکستان از تجزیه هندوستان است، ولی اختلاف دو کشور بر سر کشمیر که مسئله آن لاینحل مانده است ادامه دارد. دو کشور تاکنون بارها با یک‌دیگر وارد جنگ شده‌اند.
  • 1323 خورشیدی – زادروز «علی حاتمی» کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی. حاتمی در خیابان شاه‌پور، کوچه اردیبهشت متولد شد. او دانش‌آموخته از دانشکده هنرهای دراماتیک است. علی حاتمی حداقل ۱۵ فیلم بلند سینمایی و مجموعه تلویزیونی ساخته ‌است.‏ اولین اثر سینمایی حاتمی در سال ۱۳۴۸ با عنوان «حسن‌ کچل» ساخته شد و آخرین فیلم نیمه‌تمامش با نام جهان پهلوان تختی که یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های سینمایی او بعد از مجموعه هزاردستان بود، به‌علت مرگ ناشی از بیماری سرطان نافرجام ماند.
  • 1893 میلادی – نخستین گواهی‌نامه رانندگی جهان در فرانسه که از همان روز در آن کشور شماره‌گذاری اتومبیل و آزمایش رانندگی جهت صدور گواهی‌نامه اجباری شده بود صادر شد. پس از فرانسه، این کار در سایر کشورها اجباری شده است.
  • 1962 میلادی – افتتاح تونل معروف «مون بلان» بین ایتالیا و فرانسه. مون بلان نام بخشی از سلسله کوه‏های آلپ است که در مرز فرانسه و ایتالیا قرار گرفته است. فکر ساخت گذرگاهی از میان این رشته‏کوه از سال‏ها قبل در ذهن مسوولان فرانسه و ایتالیا شکل گرفته بود و آنان تصمیم داشتند با ساخت آن، مسیر عبور و مرور بین دو کشور را کوتاه کنند. طول این تونل 6 کیلومتر است و پس از چند سال تلاش و کوشش هزاران کارگر و مهندس و متخصص فرانسوی و ایتالیایی، سرانجام حفر این تونل در این روز به پایان رسید و دو کشور فرانسه و ایتالیا به وسیله این تونل که اتومبیل‏رو می‏باشد، به یک‏دیگر متصل شدند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,