Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
تکنولوژی

«نظریه‌ی نور»

2010 August 14

شهره/ واحد ترجمه / رادیو کوچه

تولیدکنندگان به دنبال تکنولوژی تازه و لامپ‌های قابل انعطاف  LEDهستند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

یک کاشی شیشه‌ای براق چهارگوش تقریبن به نازکی یک کاغذ در کف دست من قرار دارد که به یک سوییچ الکتریکی سیم‌کشی شده است. با متصل کردن به برق شیشه فورن روشن می‌شود و شروع به گرم شدن می‌کند، روشنایی و درخشش آن شبیه به نور خورشید نیست، اما به اندازه‌ای گرم می‌شود که می‌توان آن را لمس کرد. با خاموش کردن آن درخشش و روشنایی نیز بی‌درنگ پایان می‌یابد. موضوع عجیب به دلیل وجود دیود ساطع کننده‌ی نور اصلی یا OLED است که اولین حریف LED محسوب می‌شود. تکنولوژی اولیه (OLED) – که تنها در تعدادی از محصولات تجاری موجود است- این پتانسیل را دارد که در صنعت روشنایی دنیا انقلاب 100 بیلیون دلاری ایجاد کند.

در سال 2012 یعنی زمانی که آمریکا – و طرف‌داران اروپایی او با یکدیگر – شروع به از رده خارج کردن لامپ‌های تابان کنند، تکنولوژی اولیه‌ای که جایگزین شده احتمالن LED های کم‌مصرف فوق کارآمد خواهد بود. اما همانند لامپ‌های گرمازا (تابان) LED ها نیز چراغ‌ها یا نقاط نورانی هستند. در حالی‌که OLED ها، با وجود کم‌مصرف بودن انرژی، فرم کلی جدیدی را از روشنایی ارایه می‌دهند: یعنی همان درخششی که از سطح مواد فوق باریک متشعشع می‌شود. کریستین ناپستین[1] مدیر توسعه‌ی تجاری در شرکت الکترونیکی فیلیپس[2] که لامپ‌های OLED تحت نام تجاری «لومی بلید[3]» می‌فروشد در این‌باره می‌گوید: «ما عادت داریم که در ارتباط با نقاط نورانی متمرکز فکر کنیم اما این یک نور پراکنده است.  که البته طبیعت آن به این صورت است.»

با لامپ‌های OLED ، نور طبیعی از تمام سطح دیوارها‌، سقف‌ها، پرده‌ها و مبلمان ساطع می‌شود. یک احتمال کلی دیگر این است که OLED های شفاف دو جداره به عنوان شیشه‌های پنجره به کار می‌روند که در طول روز نور خورشید را به خود جذب می‌کنند، و در هنگام شب از خود نور ساطع می‌کنند. اما چگونه این کار را می‌کنند؟ LED های الی‌، مانند خویشاوند غیر‌الی خود در اصل نیمه رسانا هستند.

لایه‌های فوق باریک که ملکول‌های کوچک نیمه‌رسانا بر پایه کربن دارند‌، بین الکترودها قرار گرفته‌اند که یکی از آن‌ها مثبت و دیگری منفی شارژ شده  و جهت محافظت در داخل یک محفظه‌ی شیشه‌ای قرار گرفته‌اند. زمانی که یک شارژ الکتریکی انجام می‌شود لایه‌ها روشن می‌شوند. شرکت‌ها در حال فعالیت بر روی OLED های داخل یک محفظه‌ی پلاستیکی قابل انعطاف هستند که بعد دیگری به این چراغ‌ها می‌بخشند: انعطاف‌پذیری. شرکت لوموکس[4] والش[5] در این زمینه دارای امتیاز انحصاری نانو تکنولوژی است که امیدوار است در آینده مجوزهای لازم را نیز کسب کند تا دیگر نیازی به کارگیری لایه‌های محافظ نداشته باشد. نیمه رسانا‌های اصلی لوموکس در داخل مواد شیمیایی پراکنده شده‌اند که آن‌ها را از عناصر شیمیایی محافظت کنند. روندی که هزینه‌های تولید را نیز کاهش خواهد داد. نتیجه این روند OLED‌هایی است که بتوانند سطوح رنگی داشته باشند. مدیر ارشد اجرایی کن لیسی[6] در این‌باره می‌گوید: «این لامپ‌ها مانند یک کاغذ دیواری هستند که از خود نور متصاعد می‌کند.» دولت بریتانیا که اخیرن بر روی کربن سرمایه‌گذاری کرده است، 000/691 دلار به عنوان جایزه به شرکت لوموکس اعطا کرده است تا بتواند این تکنولوژی را توسعه دهد.

سرمایه‌گذاران بزرگ نیز وارد عمل شده‌اند. فیلیپس یکی از چندین شرکت اروپایی است که برای وارد کردن OLED ها به بازار انبوه با یکدیگر رقابت دارند، تلاشی که توسط پروژه ی OLLA، یک پروژه‌ی تحقیقاتی موفق که توسط چند شرکت انجام  و از سال 2004 تا 2008 اداره می‌شود‌، حمایت شد و 60% از سرمایه‌گذاری 27 میلیونی خود را از اتحادیه اروپا دریافت کرد. شرکت‌های غیر اروپایی، مثل «جنرال[7] الکتریک» و «کونیکا مینولتای[8]» ژاپن نیز در حال روان ساختن منابع به تکنولوژی OLED هستند. بسیاری از تولید کنندگان بزرگ و مهم کالا‌های خود را در ماه ژوئن در لندن به نمایش گذاشتند.

در حال حاضر تنها اندکی از محصولات بسیار جزیی که عمدتن مطابق با علاقه‌ی مهندسین باشند از لحاظ تجاری در دسترس هستند. همانند لومی بلید‌، اوربئوس[9] نیز که یک کاشی  مربع 8 سانتی‌متری از آلمان است (تحت نام تجاری سیلوانیا[10] در آمریکا فروخته شد)، در حالی‌که شرکت GE برای راه‌اندازی برخی محصولات انعطاف‌پذیر OLED در اوایل سال آینده برنامه‌ریزی می‌کند. تولیدکنندگان می‌گویند هم‌چنان که تولید بالا می‌رود، افزایش اندازه تابلوهای OLED نباید چندان سخت باشد با این وجود ساختن OLED ها بسیار گران تمام می‌شود. تولید کاشی‌های لومی بلید برای هر اینچ مربع 32 دلار هزینه در بر دارد، ساخت اربئوس هزینه‌ای درحدود 370 دلار در بر دارد. اما مانند تمام محصولات با تکنولوژی بالا، ممکن است هم‌زمان با ایجاد بازار و تولید انبوه، قیمت‌ها نیز تنزل پیدا کند که طبق نظریه‌ی شرکت فیلیپس تا سال 2012 این اتفاق خواهد افتاد. شرکت نانو مارکتس[11] که در مورد بازار تحقیق می‌کند‌، تخمین می‌زند که بازار جهانی OLED تقریبن از صفر به بیش از 4.5 بیلیون دلار تا سال 2013 پیشرفت خواهد داشت.

شایان ذکر است که OLED ها نیز مانند LED ها تکنولوژی تازه‌ای هستند. چراغ‌هایLED با کیفیت بسیار بالا نسبت به لامپ‌های تابان 80% کم‌تر انرژی مصرف می‌کنند و حداقل 20 سال عمر دارند. یعنی حدودن 2 یا 3 برابر نسبت به نسل فعلی OLED‌ها‌ی تجاری کارایی دارند اما تولیدکنندگان ادعا می‌کنند که در طول چند سال، OLED‌ها با راندمان LED‌ها تطابق پیدا خواهند کرد و در واقع در آزمایشگاه‌ها این تطابق انجام شده است. البته در این مورد شک و شبه‌هایی وجود دارد. دو مینک وی[12] کارشناس صنعت مدرن در مرکز مشاوره‌ی مکنزی[13] در این‌باره می‌گوید:
«در کل این قضیه خیلی خوش‌بینانه است که از قبل برای چندین سال پیش‌بینی شده است.» اما جان دی ملو[14] شیمیدانی که درباره‌ی نیمه رسانا‌های الی در دانشگاه امپریال[15] لندن تحقیق می‌کند در این‌باره می‌گوید: «کاهش قیمت OLED ها هم‌زمان با افزایش اندازه و کارایی آن‌ها، مطمئنن مشکلی حل نشدنی است. لامپ‌هایOLED در حال حاضر به طرزی باور نکردنی کاربردی هستند و احتمال این‌که در آینده بهتر شود نیز قابل پیش‌بینی است. این یک تکنولوژی بسیار جالب است.»

هانس کوخ[16]، موسس استودیو طراحی رندوم اینترنشنال[17] لندن، با این نظریه موافق است. سال گذشته گروه او 9000 لومی بلید را طراحی کردند، یک دیوار که از لامپ‌هایی پوشیده شده بود که نظر عابران را به خود جلب می‌کرد. و کوخ حالا از کیفیت لامپ‌های OLED تعریف می‌کند و می‌گوید‌: «بسیار زیباست و نسبت به تکنولوژی نوری دیگر که تا به حال با آن سروکار داشته‌ایم بسیار متفاوت است. این حقیقت که سطح این لامپ‌ها نور متصاعد می‌کند باور نکردنی است – گویی که نگاهی اجمالی به آینده انداخته‌ایم.» و اگر حق با تولیدکنندگان لامپ‌ها باشد آن آینده بسیار نزدیک و در دستان ما قراردارد.

برگرفته از مجله‌ی تایم

نوشته‌ی توماس کی گروس[18]


[1] Kristin Knappstein

[2] Philips Electronic

[3] Lumiblade

[4] Lomox

[5] Walsh

[6] Ken lacey

[7] General Electric

[8] Konica Minolta

[9] Orbeos

[10] Sylvania

[11] NanoMarkets

[12] Dominik Wee

[13] MCkinsey

[14] John de Mello

[15] Imperial

[16] Hannes Koch

[17] Random International

[18] Thomas K.Gross

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,