Saturday, 18 July 2015
14 May 2021
وبلاگ‌نویسی‌با‌اعمال‌شاقه

«بعد از پرشین بلاگ، بلاگفا هم با اختلال رو‌به‌رو شد»

2009 September 23

تهران‌امروز

«در چندروز اخیر، «سرویس‌های بلاگفا» قطع و «پرشین‌بلاگ» فیلتر شدند، پیش از این هم، وبلاگ‌های بلاگفا مختل‌شده و کاربران آن به دلیل وجود اختلال در سرویس‌دهنده امکان دسترسی به بخش‌هایی از وبلاگ را نداشتند.» این‌ها همه نمونه اخباری است که در سال جاری در رسانه‌های رسمی کشور به چاپ رسیده‌اند. اختلال در سرویس‌دهی وبلاگ‌ها اگرچه به پدیده‌ای عادی برای کاربران اینترنت تبدیل شده‌است، اما قطع سرویس‌ها که از آن به «اختلال یا نقص فنی» یاد می‌شود، در دوره‌های زمانی خاص اتفاق می‌افتد که توجیه نقص فنی را نقض می‌کند.

تازه‌ترین اختلال در شبکه وبلاگ‌های کشور مربوط به اختلال وبلاگ‌های بلاگفا در روزهای اخیر بود که البته این سرویس‌دهنده وبلاگ اعلام کرد نقص فنی عامل بروز این اتفاق بوده‌است.

در اطلاعیه بلاگفا در این خصوص که روز یک‌شنبه منتشر شد، آمده‌است: «در دو روز گذشته دسترسی به صفحه اصلی و بخشی از وبلاگ‌ها با اختلال همراه بود که از این بابت از کاربران عذر می‌خواهیم. حقیقت آن است که یکی از سرورهای مهم سایت با مشکل جدی برخورد کرد و تشخیص عیب مدتی زمان برد و چون نیاز به تغییر سرور بود سفارش سرور جدید و تنظیم آن نیازمند زمان بود به‌خصوص آنکه تفاوت ساعات ایران و کشوری که سرورهای سایت در آن قرار دارد نیز باعث افزایش این زمان شد. درحال حاضر سرور جدید تهیه و بخشی از اطلاعات سایت به سرور جدید منتقل شده‌است. به‌نظر می‌رسد بخش مهمی از مشکلات برطرف شده و امیدواریم ظرف چند ساعت آینده اختلالات جزئی نیز برطرف و هم‌چون گذشته در خدمت شما باشیم…»

افزایش اختلال‌های ایجادشده در سرویس‌دهنده‌های وبلاگ‌ها موجب‌شده وبلاگ‌نویسان یا سرویس‌دهنده‌های خود را به سمت سرویس‌دهنده‌های خارجی تغییر دهند یا آنکه در فضاهای دیگر از جمله facebook، twitter و… آن هم با استفاده از فیلترشکن‌ها به اظهارنظر می‌پردازند. محدودشدن وبلاگ‌نویسی فقط متاثر از اختلالات در سرویس‌دهی نیست بلکه اخیرن میزان فیلترینگ وبلاگ‌ها نیز افزایش یافته است. در همین حال هفته گذشته اولین و یکی از بزرگ‌ترین ارایه‌دهندگان سرویس وبلاگ در ایران فیلتر شد. سرویس‌دهنده پرشین‌بلاگ درحالی هفته گذشته فیلتر شد که حدود 700 هزار کاربران وبلاگ از خدمات این سرویس‌دهنده استفاده می‌کردند و به دلیل آنکه فضای آزادتری را نسبت به سایر ارایه‌دهندگان سرویس وبلاگ در ایران، برای وبلاگ‌نویسان فراهم کرده‌بود، تعداد کاربران آن در حال افزایش بوده است. بر اساس رتبه‌بندی‌های بین‌المللی، در حال حاضر سرویس‌دهنده بلاگفا بیشترین بازدید را بین کاربران اینترنت داخلی پس از google و yahoo در اختیار دارد. میهن‌بلاگ نیز به عنوان یکی دیگر از سرویس‌دهندگان وبلاگ در رتبه چهارم سایت‌های پربازدید ایرانی، blogger در رتبه پنجم و پرشین‌بلاگ در رتبه هشتم قراردارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|