Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
در مسابقات جهانی کشتی آزاد دانمارک

«مهدی تقوی قهرمان کشتی جهان شد»

2009 September 23

جهان‌نیوز

مهدی تقوی در دیدار فینال وزن ‪ ۶۶کیلوگرم مسابقه‌های جهانی کشتی آزاد ‪۲۰۰۹ دانمارک مقابل رسول ژوکایف از روسیه قرار گرفت و با شکست این کشتی گیر، مدال طلای قهرمانی جهان را بر گردن آویخت.

در وقت نخست این کشتی، تقوی در قانون کلینچ و خم گیری، با گرفتن یک خم کشتی گیر روس، حریف خود را در خاک قرار داد و یک امتیاز گرفت.
در وقت دوم نیز، دلاور کشتی آزاد ایران در پی یک کش و قوس، در آخرین لحظات این وقت موفق به گرفتن زیر یک خم کشتی گیر روس شد و او را در خاک قرار داد و با کسب یک امتیاز دیگر، حریف خود را شکست داد و برنده مدال طلای جهان شد.

جدول رده بندی سه وزن نخست کشتی آزاد جهان

وزن 55 کیلوگرم :

1 –  یانگ کیول – ایل از کره شمالی
2 – آق گول سزر از ترکیه
3 –  ویکتور لبدوف از روسیه
4 –  رضوان گادژیف از بلاروس

در وزن 66 کیلوگرم ابتدا دو کشتی رده‌بندی برای کسب مدال برنز برگزار شد که در نخستین دیدار«وولر» از ژاپن موفق شد در دو تایم پی‌درپی «کومار» دارنده مدال برنز المپیک 2008 پکن راشکست داده و به مدال برنز این وزن دست یابد.
در دومین دیدار رده‌بندی «لئونید اسپریدانوف» از قزاقستان با «محمد ایلخان» از ترکیه روبه رو شدند که کشتی‌گیر قزاقستانی موفق شد با پیروزی مقابل حریف ترکیه‌ای خود به دومین مدال برنز وزن 66 کیلوگرم دست یابد.
در فینال این وزن «مهدی تقوی» نماینده شایسته ایران با پیراهن آبی به مصاف «رسول ژوکایف» از روسیه رفت که توانست در دو تایم پی‌درپی و با حساب یک بر صفر و یک برصفر این حریف قدر و کشتی بلد روس را شکست دهد و نخستین مدال طلای کشتی آزاد ایران را به دست آورد.
تقوی با این طلا خود را به عنوان یکی از پدیده های کشتی جهان در وزن 66 کیلوگرم معرفی کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|