Saturday, 18 July 2015
17 September 2021
به بهانه بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید

«بوی ماه مهر،ماه مهربان»

2009 September 23

سروش / رادیو کوچه

souroosh@radiokoocheh.com

در لغت‌نامه دهخدا و در مقابل عبارت مدرسه چنین نوشته شده است: «آنجا که درس دهند و درس خوانند؛ جای تدریس و تحصیل»

بر اساس اصل 15 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، زبان و خط فارسی، زبان و خط رسمی ایران معرفی شده  و در عین حال اشعار داشته که استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.

20090923-news1-meh1

در ایران مدرسه به جایی اطلاق می‌شود که تا پیش از آموزش عالی افراد جامعه بتوانند در آن‌جا به تحصیل مشغول شوند. در لهجه محلی فارسی زبانان افغانستان  مدرسه به آموزشگاه مذهبی که تعالیم اسلامی در آن فراگرفته می‌شود، اطلاق می‌گردد.

با آغاز فصل پاییز و روز اول مهرماه ایرانیان خود را برای شروع آغاز سال تحصیلی آماده می‌کنند. در ایران سال تحصیلی اول مهرماه آغاز و در پایان خردادماه سال بعد (۹ ماه) به پایان می‌رسد و دانش‌آموزان فصل تابستان را در تعطیلی به‌سر می‌‌‌برند.

بنا به گفته مدیر کل آموزش و پرورش پیش دبستانی و ابتدایی، شمار دانش آموزان مجموع ۵ پایه ابتدایی حدود ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر، تخمین زده می شود. مدیرکل دفتر راهنمایی وزارت آموزش و پرورش نیز اعلام کرده بود که در سال تحصیلی جاری ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار دانش آموز مقطع راهنمایی در مدارس کشور حضور می یابند. بنابراین در مجموع ۹ میلیون دانش آموز در سال تحصیلی جدید در دو مقطع ابتدایی و راهنمایی تحصیل خواهند کرد.

اما در مورد جمعیت دانش آموزی در سال تحصیلی ظاهرا آمار مشخصی وجود ندارد. روز گذشته ایسنا بدون نقل قول از مسوولان در خبری جمعیت دانش آموزی را در سال تحصیلی جدید ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ذکر کرده و از کاهش ۱۰ درصدی شمار دانش آموزان در سال تحصیلی جدید خبر داده بود. این در حالی است که خبرگزاری مهر به نقل ازرهی معاون آموزش و نوآوری وزارت آموزش و پرورش در حاشیه مراسم جشن شکوفه ها از شروع سال تحصیلی جدید با ۱۴ میلیون دانش آموز خبر داد و خبرگزاری ایرنا به نقل از وی جمعیت دانش آموزی را در سال تحصیلی جدید حدود ۱۳ میلیون دانش آموز اعلام کرد.

امسال 136 مدرسه ایرانی در 115 شهر از 85 کشور جهان، 20 هزار دانش آموز ایرانی مقیم خارج از کشور را تحت پوشش آموزش و پرورش ایرانی قرار خواهند داد. امسال امارات متحده عربی با بیش از 6 هزار دانش آموز دارای بیشترین تعداد دانش آموزان ایرانی و ویتنام با کمتر از 10 دانش آموز دارای کمترین تعداد دانش آموزان ایرانی خواهند بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|