Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
برای حل مشکلات جهانی

«اوباما خواستار مسوولیت بیشتر کشورها شد»

2009 September 24

بی بی سی

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در اولین سخنرانی خود در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، کشورهای جهان را دعوت‌کرده که برای حل مشکلات جهانی مسوولیت بیشتری داشته باشند.

اوباما گفت او خواهان دوره تازه‌ای از ارتباط آمریکا با دنیاست و کسانی که از آمریکا در گذشته به دلیل این که تنها عمل می‌کرده انتقاد می‌کردند، اکنون نمی‌توانند گوشه‌ای ایستاده و منتظر باشند تا آمریکا به تنهایی مشکلات جهانی را حل کند.

وی از افراط گرایی، نسل کشی، تکثیر هسته‌ای، تغییرات جوی و فقر به عنوان مشکلاتی یاد کرد که رهبران جهان نتوانسته‌اند با آن مقابله کنند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت سایر کشورها از مسئله مخالفت با آمریکا بیش از حد به عنوان بهانه‌ای برای بی‌تحرکی استفاده کرده‌اند.

باراک اوباما هم‌چنین به تغییر سیاست آمریکا درقبال سازمان ملل متحد در مقایسه با دوره جورج بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا تاکید کرد و گفت برای حل برنامه هسته‌ای ایران و کره شمالی به دیپلماسی پایبند است.

وی هم‌چنین به حل مناقشه اسرائیل و فلسطینیان بدون هیچ‌گونه پیش‌شرطی تاکید کرد و گفت آمریکا ساختن شهرک‌های یهودی‌نشین را مشروع نمی‌داند.

باراک اوباما گفت آمریکا تعهد خود به امنیت اسرائیل را با پافشاری بر احترام اسرائیلی ها به درخواست‌های مشروع فلسطینیان همراه کرده‌است.

مسئله گرمایش زمین موضوع دیگری بود که آقای اوباما به آن پرداخت و گفت کشورهای جهان باید برای حفاظت از محیط زیست باید تلاش بیشتری کنند.

سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در برابر رهبران بیش از 120 کشور جهان یک روز پس از سخنرانی وی در اجلاس سازمان ملل متحد در باره تغییرات جوی بود.

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران و رهبران برزیل، لیبی، هندوراس و بریتانیا از دیگر شخصیت‌هایی هستند که در ادامه اجلاس مجمع عمومی سخنرانی خواهند کرد.

اسرائیل خواستار تحریم سخنرانی محمود احمدی‌نژاد شده و هیئت آلمانی گفته است در صورت تکرار انکار هولوکاست توسط محمود احمدی‌نژاد، جلسه را ترک خواهندکرد.

ترتیب سخنرانی‌ها در اجلاس سازمان ملل متحد بر اساس تشریفات است و کمتر تغییری می‌توان در آن داد. به طور مثال سخنرانی رهبران کشورها قبل از سخنرانی نخست وزیران کشورهای عضو است.

از جمله معدود تغییرات، سخنرانی گوردون براون نخست وزیر بریتانیا قبل از سخنرانی هو جینتائو رئیس‌جمهوری چین است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|