شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
25 August 2016

«پس‌نشینی تند»

۱۳۸۹ مرداد ۳۱

اکبر ‌ترشیزاد / رادیو کوچه

……………………………………………………………………

«ماموریت غیرممکن»«ماموریت غیرممکن»

در ظاهر این خبر هم، مانند دیگر دروغ‌های سیزده بود اما در عمل نه. شایعه این بود: «اسفندیار رحیم مشایی ترور شده و در اثر جراحات وارده جان سپرده است.» حواشی این خبر از جمله نظامی شدن جو خیابان‌های پایتخت و اینکه سپاه کنترل امنیت تهران را بر عهده گرفته است…

…………………………………………………………………….

«ازدواج دگرباشان و موانع تازه»«ازدواج دگرباشان و موانع تازه»

میلیون‌ها دلار کمکی که از سوی محافظه‌کاران و بنیادگرایان مسیحی در آمریکا برای مبارزه با به تصویب رسیدن حق قانونی ازدواج دگرباشان جمع شده است نشان می‌دهد که آن‌ها هنوز راه سختی در پیش دارند.

…………………………………………………………………….

«بی‌خود و بی‌جهت»«بی‌خود و بی‌جهت»

«جدایی نادر از سیمین» فیلم تلخی بود، «خوابم می‌آد» عطاران نیز ورای ظاهر خندانش یک کمدی سیاه است و «بی‌خود و بی‌جهت» هم فیلم دردناک و گزنده‌ای است و این تلخی سینمای ایران بی‌خود و بی‌جهت نیست.

…………………………………………………………………….

«سوریه، بازی پیچیده»«سوریه، بازی پیچیده»

دو سال از شورش‌های سوریه گذشته است و صحنه‌ی مجادله در این کشور روز به روز پیچیده‌تر می‌شود. اگر در ابتدای کار بحث فقط بر سر اعتراض ناراضیانی از تمام اقشار و قومیت‌های جامعه بود که از وضعیت اقتصادی و تبعیض سیاسی و شغلی در چهار دهه…

…………………………………………………………………….

20130302-pas neshiniye tond-Torshizad-taghyir olgou niyazi fori.koocheh.thumb«تغییر الگو نیازی فوری»

درست است که پیش‌بینی‌های دو دهه پیش مبنی بر این‌که قرن 21ام، قرن جنگ بر سر منابع آب خواهد بود هنوز به وقع نپیوسته است اما نشانه‌های آشکاری از بحران آب شیرین در جای جای کره‌ی زمین به چشم می‌خورد.

……………………………………

20130226-pas neshiniye tond-Torshizad-eteraf ya entegham.thumb«اعتراف یا انتقام؟»

اعترافات تلویزیونی در تاریخ جمهوری‌اسلامی تازگی ندارد اما هر بار و با توجه به شرایط درونی و موقعیت بین‌المللی جمهوری‌اسلامی باید این سخنان را جور دیگری تعبیر کرد چرا که به وسیله‌ی آن‌ها می‌شود تا اندازه‌ی زیادی به تصمیمات و برنامه‌های آینده رهبران جمهوری‌اسلامی پی برد.

…………………………………………………………………..

20130225.pasneshini.koocheh

«چین و واتیکان، تعامل تازه»

از ابتدای حامیت کمونیست‌ها بر چین، دولت‌مردان این کشور همواره با دیده‌ی شک و تردید به ادیان به قول خودشان وارداتی می‌نگریسته‌اند که در راس آن‌ها مسیحیت و اسلام قرار داشته است. دنیای امروز اما به شکلی تغییر کرده است که روابط پیشین نمی‌تواند بر مدار سابق خود بگردد.

…………………………………………………………………….

20130223-pasneshini-thumb

«مشایی، از پیش پیروز»

چند وقتی هست که به این نتیجه رسیده‌ام که احتمال انتخاب اسفندیار رحیم‌مشایی به عنوان رییس‌جمهوری بعدی بسیار بالاست اما هر چه که به زمان انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم به نشانه‌های بیشتری بر‌می‌‌خورم که به گمانم درصد این احتمال را بالاتر می‌برد.

……………………………………………………………………

20130219-pas neshiniye 2-thumb

«حرکت بر خلاف منافع ملی»

اکنون دیگر در بیشتر کشورهای دنیا و نظام‌های سیاسی حاکم بر آنها ارجحیت دادن منافع ملی بر هر چیز دیگری یک اصل مهم و خدشه‌ناپذیر به شمار می‌آید و شاید جمهوری‌اسلامی تنها نظام حکومتی در دنیا باشد که حفظ و حمایت از یک ایدئولوژی مذهبی و سیاسی خاص برایش از منافع ملی کشورش باارزش‌تر باشد.

…………………………………………………………………..

«نبرد دین‌داران و دین‌خواران»

«نبرد دین‌داران و دین‌خواران»

جمهوری اسلامی بر اساس این باور که با ورود رقبایی تازه و هر چند کوچک در حد مجسمه‌های تزیینی بودا و یا چند کلسیای خانگی، مشتی عروسک باربی و یا تعدادی انجیل جیبی، اسلام و مسلمین و دین و ایمان جامعه بر باد خواهد رفت با شمشیر بران به جنگ آنها رفته است.

……………………………………

«سلام به پایان»«سلام به پایان»

تاریخ دوباره تکرار می‌شود و حالا در جای امثال هویداها و نصیری‌ها، هاشمی رفسنجانی و مرتضوی نشسته‌اند که سال‌ها برای استقرار و دوام جمهوری‌اسلامی هر آن چه که از دستشان برمی‌آمده انجام داده‌اند.

……………………………………

«سلفی‌ها و قدرت روزافزون»«سلفی‌ها و قدرت روزافزون»

در طول دو سال گذشته همواره هشدارهای روشنفکران غیرمذهبی و سکولارها درباره‌ی خطر روزافزون سلفی‌ها از سوی غرب نادیده گرفته شده است و البته در این میان هم نباید نقش نیروهای اسلام‌گرای میانه‌رو را نایده گرفت که دایم سعی کردند تا…

……………………………………

«فراموش شده»«فراموش شده»

به گزارش پنتاگون، در سال گذشته برای نخستین بار شمار سربازان آمریکایی که خودکشی کرده‌اند بیشتر از تعداد آنانی بوده است که در صحنه‌های نبرد جان خود را از دست داده‌اند.

……………………………………

«مصر و ادامه‌ی ناآرامی‌ها»«مصر و ادامه‌ی ناآرامی‌ها»

دو سال از انقلاب مصر و تغییر حکومت در این کشور می‌گذرد اما بی‌اعتمادی، خشونت و هرج و مرج روز به روز در حال افزایش است. بسیاری در مصر بر این باورند که در اداره‌ی نیروهای پلیس و رفتارشان با معترضان از زمان مبارک تا کنون تغییر جدی ایجاد نشده و شاید بتوان گفت که اوضاع بدتر هم شده است.

……………………………………

«روزهای سرنوشت‌ساز»«روزهای سرنوشت‌ساز»

شب گذشته نیروهای امنیتی با حضور در دفتر برخی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب و همچنین منازل تعدادی از روزنامه‌نگاران منتقد، اقدام به بازرسی دفاتر این روزنامه‌ها و لوازم شخصی این افراد کرده و سپس شماری از آنها را دستگیر کردند.

……………………………………

«مهاجرین پاشنه‌ی آشیل جمهوری‌خواهان»«مهاجرین پاشنه‌ی آشیل جمهوری‌خواهان

بحث اصلاح قانون مهاجرت در آمریکا وارد دور تازه‌ای شده است. هفته‌ی گذشته باراک اوباما در سخنرانی مراسم تحلیف خود بر لزوم تغییرات در این قانون و دادن فرصت‌های تازه به مهاجرین پرتلاش و امیدواری که هنوز به آمریکا به عنوان سرزمین فرصت‌ها نگاه می‌کنند تاکید کرد. چنین به نظر می‌رسد که جمهوری‌خواهان نیز اکنون آماده‌ی معامله‌ی تازه‌ای با دموکرات‌ها بر سر این موضوع هستند.

……………………………………

«من هم شبیه تو»

پس از آنکه عمل و اقدام غیراخلاقی نیک‌آهنگ کوثر در انتشار فایل صوتی مصاحبه‌هایش با مهدی هاشمی مورد انتقاد وسیع روزنامه‌نگاران و کنشگران سیاسی داخل و خارج از کشور قرار گرفت، گمان می‌شد و انتظار می‌رفت که او از این اقدام خود و بازخوردش درس عبرتی گرفته باشد اما گویا چنین نبوده است.

…………………………………….

«انتخاب دشوار» «انتخاب دشوار»

هدید جدی نظامی ایران فقط با یک انتخابات آزاد و با حضور رقبای واقعی رفع خواهد شد و این وضعیت، «خامنه‌ای» را در شرایط دشواری برای تصمیم‌گیری قرار داده است.

…………………………………….

«چین و ترس از آینده» «چین و ترس از آینده»

به زودی و با تصویب کنگره ملی خلق چین، سیستم کهنه‌ی «بازپروری از طریق کار» در این کشور ملغا خواهد شد. پیشینه‌ی این قانون به سال ١٩۵٧ برمی‌گردد که در آن «مائو» برای خلاص شدن از شر مخالفانش به پلیس این اختیار را داده بود که آنها را بدون برگزاری هیچ‌گونه دادگاه و یا حتا اتهام رسمی محکوم به چهار سال کار با اعمال شاقه می‌کرد.

…………………………………….

«هند در سوگ اخلاق» «هند در سوگ اخلاق»

«بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد، از دولت هند خواسته است تا تدابیر شدیدتری را در حفاظت از زنان و حفظ امنیت آن‌ها در این کشور به کار گیرد. این سخنان در پی مرگ یک دانش‌جوی دختر هندی در اثر جراحات ناشی از تجاوز و ضرب و شتم اظهار شده است.

……………………………………

«طنین قرآن و ضربه‌های شلاق» «طنین قرآن و ضربه‌های شلاق»

سال‌های آغازین دهه‌ی شصت بود و من نوجوان بودم. بیشتر از یکی دو سالی نبود که حجاب اجباری شده بود و تازه داشت زمزمه‌ی اجرای احکام اسلامی به گوش می‌رسید. اوایل تابستان بود و من بر طبق رسم معمول آن سال‌ها در مغازه‌ی یکی از اقوام‌مان به شاگردی مشغول بودم.

……………………………………

«صحنه‌آرایی تازه» «صحنه‌آرایی تازه»

سخنان چند روز گذشته‌ی «مهدی علم‌الهدی» امام جمعه‌ی مشهد و «حبیب‌اله عسگراولادی» از اعضای ارشد هیت موتلفه‌ی اسلامی درباره‌ی این‌که نمی‌توان «میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» از رهبران جنبش سبز را به عنوان فتنه‌گر به حساب آورد، برخی را دچار شگفتی کرده است…

……………………………………

«آل‌ سعود از نگاه دوربین» «آل‌ سعود از نگاه دوربین»

شاید هیچ کشوری و یا بهتر بگوییم خاندانی در جهان برای غربی‌ها و رسانه‌هایشان به اندازه کشور عربستان سعودی و به طور مشخص خاندان آل سعود جذاب نباشد. بیش‌تر تصاویری که تاکنون از این سرزمین، مردمانش و خاندان آل سعود ارایه شده، برساخته از شایعات ریز و درشتی است که پیرامون آن‌ها شکل گرفته…

……………………………………

«مصر و شکاف‌هایی که عمیق‌تر می‌شوند» «مصر و شکاف‌هایی که عمیق‌تر می‌شوند»

دور دوم انتخابات جهت تایید پیش‌نویس قانون اساسی در مصر به پایان رسید و آن طور که از ظواهر امر پیداست و «اخوان المسلمین» ادعا کرده‌اند 64 درصد از مردم مصر به این پیش‌نویس رای مثبت داده‌اند.

……………………………………

«پول یا افتخار، انتخاب دشوار» «پول یا افتخار، انتخاب دشوار»

دولت فرانسه خوب دریافته است که وقتی نوبت مالیات‌دهندگان ثروت‌مند می‌رسد برخی از مواقع برنده است و البته در بسیاری از موارد هم بازنده. درست در همان زمانی که چهره‌های مشهور در حمایت و یا نکوهش تبعید خودخواسته‌ی مالیاتی «ژرار دپاردیو» به بلژیک صف‌بندی می‌کنند…

……………………………………

«برخورد دوگانه در مالزی» «برخورد دوگانه در مالزی»

درباره‌ی مشکلات پناهندگان ایرانی در مالزی تاکنون گزارش‌ها و مقالات فراوانی نوشته شده و مصاحبه‌های گوناگونی انجام شده اما یکی از بخش‌هایی که تاکنون کم‌تر به آن پرداخته شده است بحث برخورد دوگانه‌ای است …

……………………………………

«نگاهی از سر ترحم» «نگاهی از سر ترحم»

یک بار در دوران جوانی و با این دیدگاه آن زمان، که گمان می‌کردم این کار اقدام درست و انسانی است، با جمعی از دوستان به مرکز نگهداری کودکان بی‌سرپرست رفتم.

……………………………………

«دور باطل خشونت» «دور باطل خشونت»

روز گذشته در دبستانی واقع در شهر «نیوتان» از ایالت «کانتیکت» آمریکا و در یک تیراندازی خونین 27 نفر به ضرب گلوله کشته شدند که قاتل و پدر و مادرش نیز در میان کشته‌شدگان هستند.

……………………………………

«دردسر تازه‌ی «هاوکینگ» «دردسر تازه‌ی «هاوکینگ»

این روزها ذهن فردی که در جهان او را با موضوعات مهمی چون چگونگی آغاز جهان، سیاه‌چاله‌ها و فضا و زمان می‌شناسند درگیر چیزهای زمینی‌تری شده است. «هاوکینگ» اکنون به این می‌اندیشد که با سه میلیون دلار پول بزرگ‌ترین جایزه‌ی علمی جهان که به او رسیده است چه کار کند.

……………………………………

«مظلوم‌ترین آن‌ها» «مظلوم‌ترین آن‌ها»

روستاییان محروم خراسان بیش‌تر از اهل دیانت، شریعت و سیاست با او و چهره‌ی مهربانش آشنا بودند، چرا که بخشی از عمر خود را صرف عمران روستاها و خدمت به روستاییان تهیدست کرده بود.

……………………………………

«پیرمردِ شادِ لعنتی» «پیرمردِ شادِ لعنتی»

آسانسور مجتمع کوچک ما چند روزی بود که خراب شده بود و طبق اطلاعیه‌ای که روی بُرد زده بودند قرار بود تا آخر هفته تعمیر شود. این بود که همه از پله‌ها رفت و آمد می‌کردند. پیچ اول راه‌پله‌ها را که چرخیدم دیدم پیرمرد دارد با تلاش فراوان به یک پسر بچه در بالا بردن چیزی کمک می‌کند.

……………………………………

 «هدف» و «وسایل» غیراخلاقی» «هدف» و «وسایل» غیراخلاقی»

چند روزی است که انتشار نوار صوتی گفت‌وگوی «نیک‌آهنگ کوثر» با «مهدی هاشمی» به تیتر نخست رسانه‌ای در درون و بیرون از ایران تبدیل شده است. انتشار چنین فایلی آن هم در مقطع کنونی بسیار بحث‌برانگیز بوده و جای بررسی فراوانی دارد.

……………………………………

 «ون سنت و قضاوت» «ون سنت و قضاوت»

فیلم «پارانویید پارک» اثر کارگردان بزرگ و مستقل آمریکایی «گاس ون سنت» را دیدم. فیلم درباره‌ی نوجوانی است که به طور اتفاقی یک پیرمرد مامور راه‌آهن را می‌کشد و درگیر حوادث و ناراحتی‌های روحی و روانی پس از آن می‌شود.

……………………………………

 «اسلام‌گرایان، مصر و توریسم» «اسلام‌گرایان، مصر و توریسم»

شکی نیست که صنعت توریسم در نیم قرن اخیر یکی از منابع درآمد اصلی کشور مصر بوده است. سالانه میلیون‌ها نفر از شهروندان اروپا، آمریکا و اسراییل برای تفریح و بازدید از نقاط باستانی این کشور و جاذبه‌های توریستی و طبیعی آن از جمله سواحل زیبایش به مصر می‌آیند …

……………………………………

 «تکیه بر گذشته» «تکیه بر گذشته»

اگر در کشورهای پیشرفته‌ی دنیا که کارها بر اساس اصول و قواعد منطقی، عقلی و علمی پیش می‌روند کسی بخواهد تا در زمینه‌ی تجارت موفق باشد، نیاز دارد تا همیشه خود را به روز نگه دارد…

……………………………………

«صلح، آرزویی شدنی» «صلح، آرزویی شدنی»

عضویت کشور فلسطین به عنوان عضو غیرناظر در سازمان ملل متحد برای دو گروه اتفاق خوشایندی نبوده است. دو گروهی که بقای خود را در حفظ و داشتن دشمنان قدرتمند و خطرناک می‌بینند، دشمنانی که خطر آنها واقعی و قابل نمایش باشد.

……………………………………

«تغییر به دست زنان» «تغییر به دست زنان»

دو روز پیش مصادف بود با بیست و پنجم نوامبر و روز ملی مبارزه با خشونت علیه زنان. یکی از جلوه‌های عینی اعمال خشونت بر زنان، بدون شک تحمیل نگاه و رفتارهای مردسالارانه و اگر بخواهیم بهتر بگوییم مردپسندانه بر زنان است.

……………………………………

 «این «شمر» دوست‌داشتنی» «این «شمر» دوست‌داشتنی»

سال‌هاست که شمر و حسین را می‌شناسم، هر دویشان را، خوب خوب. بهتر است از شمر شروع کنم. به گمانم او یکی از بهترین آدم‌هایی است که در تمام عمرم دیده‌ام. بسیار مهربان است و آزارش به یک مورچه هم نمی‌رسد.

……………………………………

 «عواقب ناخواسته جنگ درغزه» «عواقب ناخواسته جنگ درغزه»

جنگ کوتاه مدت اسراییل با فلسطینیان در نوار غزه نه تنها سبب غرور مردم این منطقه و رهبران آن شده است بلکه این روحیه را به کرانه‌ی غربی نیز گسترش داده است. در حقیقت این اسراییل بوده که با اقدام خود به نوعی این اعتماد به نفس را در میان فلسطینیان به وجود آورده است که…

……………………………………

«پاداش استقلال» «پاداش استقلال»

این سخن رهبران جمهوری اسلامی به قدمت عمر این نظام است که: «ما با انتقاد از نظام مشکلی نداریم، مشکل ما با افرادی است که به بیگانگان وابسته‌اند». همیشه و در طول سه دهه‌ی گذشته در ایران، با مخالفان و منتقدان نظام با شدیدترین شکل ممکن برخورد شده است و…

……………………………………

«شهر ناآشنا» «شهر ناآشنا»

شکی نیست که نوسازی، مدرنیسم و توسعه‌ی بناهای مسکونی و تفریحی در هر شهری یکی از نشانه‌های پیش‌رفت آن می‌تواند باشد اما این فقط بخش کوچکی از ماجراست.

……………………………………

 «ذکر مصیبت» «ذکر مصیبت»

سیزده ساله بودم که عاشق «صبا» دختر همسایه‌مان شدم. «صبا» چهار پنج سالی از من بزرگ‌تر بود و فرزند کوچک یکی از بازاریان بنام شهر. اولین بار تابستان سال قبلش وقتی از روی درخت توت جلوی در خانه‌شان دزدکی بالا رفته بودم او را بدون حجاب در حیاط‌شان دیدم.

……………………………………

نخستین سفر خارجی «باراک اوباما» پس از شروع دوره‌ی دوم ریاست جمهوری‌اش از روز گذشته آغاز شده است. عجیب نیست که این سفر به مناطقی از جنوب شرق آسیا صورت گرفته و خود این موضوع نشان دهنده‌ی میزان اهمیت این قاره در استراتژی تازه‌ی سیاسی ایالات متحده‌ی آمریکاست.

……………………………………

معماران، نقاشان، کاشی‌کاران و بسیاری دیگر از اهل هنر در ایران نسل اندر نسل به جز کپی‌کاری از روی دست استادانشان کار دیگری انجام نمی‌دادند و یک شیوه‌ی هنری سال‌های سال به همان سبک و سیاق سابق خود باقی می‌ماند.

……………………………………

برای ما که در جمهوری اسلامی زندگی کرده‌ایم، مفهوم استاندارد دوگانه چیزی آشناست که دیری است آن را با گوشت و پوست و استخوانمان حس کرده‌ایم. رسانه‌های جمهوری اسلامی سال‌های سال است که شب و روز تلاش کرده‌اند تا آنچه که در اردوگاه غرب می‌گذشته است را برای ما جور دیگری نمایش دهند.

……………………………………

آسیای میانه منطقه‌ی گسترده‌ای در آسیاست که عدم دسترسی کشورهایش به آبهای آزاد سبب شده است تا برای تجارت با جهان آزاد به ارتباط با کشورهایی که این امکان را دارند محتاج باشد.

……………………………………

«سهم فرشتگان» شاید تنها فیلمی از «کن لوچ» باشد که بیننده‌های عادی و عاشقان آثار او هر دو به یک اندازه از دیدنش لذت ببرند. این فیلم «لوچ» با وجود آنکه به ظاهر کمدی به نظر می‌رسد اما هم‌چنان لایه‌های پنهانی در خود دارد .

……………………………………

سال‌هاست که شمار فراوانی از کارشناسان، روزنامه‌نگاران و سیاست‌مداران بی‌طرف بر این باورند که مشکل امنیتی و بحران هسته‌ای در خاورمیانه بدون مشارکت ایران و اسراییل قابل حل نیست.

……………………………………

مبارزات انتخاباتی در آمریکا به دقیقه‌ی نود خود نزدیک می‌شود و هر موضوع کوچکی می‌تواند شرایط را به نفع یکی از کاندیداها تغییر دهد. بر پایه‌ی آخرین نظرسنجی‌ها «باراک اوباما» اندکی از رقیب خودش «رامنی» پیش‌تر است.

……………………………………

نام «تسلیمه نسرین» با رمان «شرم» بر سر زبان‌ها افتاد. کتابی که او در آن با زبانی تند از مذهب و سنت و نقشی که در ظلم به زنان در کشورهای جهان سوم دارند آشکارا انتقاد می‌کرد.

……………………………………

بحث تغییرات زیست محیطی تا کنون دغدغه‌ی کاندیدهای ریاست جمهوری ایالات متحده نبوده است اما توفان «سندی» نشان داد که اگر «رامنی» با اتکا بر این اصل سنتی جمهوری‌خواهان که…

……………………………………

فیلم The Invisible War و یا همان «جنگ نادیدنی»، مستند بلندی است درباره‌ی آزارجنسی و تجاوز به زنان در ارتش آمریکا. این فیلم در هفته‌ی گذشته برای نخستین بار در Frontline Club شهر لندن برای مخاطبان به نمایش درآمد.

……………………………………

چند روز پیش و پس از تماشای فیلم «در جاده»، اثری که از روی کتابی به همین نام نوشته‌ی «جک کرواک» Jack Kerouac نویسنده‌ی نسل بیت آمریکایی ساخته شده است، با خودم فکر می‌کردم که داشتن چنین تجربیاتی آن هم در سنین جوانی چه قدر می‌تواند بر روی شکل دادن و ساختن شخصیت یک انسان و مستقل بار آوردن او موثر باشد…

……………………………………

رهبر القاعده «ایمن الظواهری»، «حکیم‌اله محسود» رهبر طالبان پاکستان و «ملامحمد عمر» رهبر طالبان افغانستان در سه پیام جداگانه به تحلیل شرایط منطقه و حضور نیروهای غربی در آن و هم‌چنین تعیین خط‌مشی برای مسلمانان و طرفداران خود پردا‌خته‌اند.

……………………………………

همانقدر که مسایلی هم‌چون تفریح، شیک‌پوشی، شرکت در مسابقات ورزشی و رقص در زندگی آمریکایی مهم هستند در مبارزات انتخاباتی کاندیداهای ریاست‌جمهوری این کشور نیز از درجه‌ی اهمیت بالایی برخوردارند.

……………………………………

هر روز و همه جا در غرب صحبت از چین و تهدیدهایش برای امنیت غرب و گسترش نفوذ آن در مناطق مختلف آسیا و آفریقا است. دایم سخن از قدرت بالای نظامی این کشور و خطراتی می‌رود که چین کمونیست برای جهان سرمایه‌داری ایجاد می‌کند.

……………………………………

یک بار دیگر یک تصویر آشنا و دردناک از مصر پیش روی جهانیان قرار گرفت. صدها مرد وحشی و تشنه‌ی زن، بدون کوچکترین ترحمی به یک خبرنگار خارجی حمله کرده و او را مورد اذیت و آزار جنسی قرار دادند.

……………………………………

شمار فراوانی از مصلحان دینی در طول تاریخ انسان‌های شریفی بوده‌اند که دارای دغدغه‌ها و انگیز‌ه‌های متعالی و انسانی بوده و چنین گمان می‌کردند که با تغییر و اصلاح شریعت‌های موجود و به ارمغان آوردن آیین‌های نو می‌توان در میان انسان‌ها صلح و دوستی برقرار کرد اما …

……………………………………

«تقدیم به رم با عشق» آخرین ساخته‌ی «وودی آلن» پس از چند اثر به نسبت ضعیف، یک گام رو به جلو برای این کارگردان بلند آوازه‌‌ی نیویورکی محسوب می‌شود. «وودی آلن» در ادامه‌ی مجموعه‌ی فیلم‌هایی که در اروپا ساخته است این بار به سراغ ایتالیا و به طور مشخص شهر «رم» رفته است…

روی دست‌گاه «تردمیل» که می‌ایستم دخترکی روی ماشین پهلویم به سرعت می‌دود. زیر چشمی که به زمان دویدنش نگاه می‌کنم می‌بینم بیست دقیقه‌ای هست که ‌دویده است. نیم ساعتی پس از این که کار من تمام می‌شود دختر هم‌چنان می‌دود …

……………………………………

واژه‌هایی چون کمونیست و سوسیالیست با وجود آنکه به نظر می‌رسد که در ادبیات سیاسی و فلسفی معنای مشخصی داشته باشند اما در عمل و در مناطق مختلف جهان و با شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی متفاوت بارهای معنایی گوناگونی به خود می‌گیرند.

……………………………………

در ایران سه نوع گوزن زندگی می‏کنند: «گوزن زرد»، «شوکا» و «مرال». جنگل‌های استان گلستان زیست‌گاه گونه‌های جانوری مختلفی است که «مرال» نیز به عنوان یکی از گونه‌های بومی و منحصر به فرد از پستانداران حمایت شده‌ی در حال انقراض در جنگل‌های خزری این استان زیست می‌کند.

……………………………………

اظهارات «رامنی» در موسسه نظامی ویرجینیا درباره سیاست خارجی دموکرات‌ها در چهار سال اخیر سبب شده است که ستاد «اوباما» تلاش‌های تازه‌ای را برای روشن کردن و بیان بهتر عملکرد خود در این زمینه برای مردم آمریکا در پیش بگیرد.

……………………………………

فیلم «لولیتا» ساخته‌ی «آدریان لین» Adrian Lyne کارگردان کم‌کار و نابغه‌ی انگلیسی، جزو کم‌شمار آثار سینمایی در تاریخ این هنر است که توانسته است تا به آن ترکیب جادویی که از آن سخن گفتیم دست یابد.

……………………………………

«آرای پنهان» «آرای پنهان» (بخش دوم)

در بخش نخست به موضوع نقش و تاثیر اجتماعی دگرباشان بر تغییرات اجتماعی و سیاسی در جوامع غربی و به طور مشخص در ایالات متحده‌ی آمریکا پرداختیم و از این گفتیم که چقدر رای این اقلیت و حامیان آنها می‌تواند بر نتیجه‌ی انتخابات و پیروزی یکی از احزاب رقیب تاثیرگذار باشد. در نوشته‌ی امروز به وضعیت این افراد در جوامع سنتی و اسلامی در آسیا می‌پردازیم.

……………………………………

«آرای پنهان» «آرای پنهان»(بخش نخست)

هرگاه که سخن از دگرباشان به میان می‌آید در بیشتر موارد بی‌اختیار ذهن‌ها به سمت هم‌جنس‌گرایان معطوف می‌شود اما واقعیت این است که اگر ترنس‌ها و دوجنس‌گراها را نیز به این جمع اضافه کنیم می‌بینیم که این اقلیت به ظاهر کم‌شمار در حقیقت کم‌تعداد نبوده و بخش قابل توجهی از جمعیت هر جامعه‌ای را به خود اختصاص می‌دهند.

……………………………………

با وجود آنکه از سال 2003 هواپیماهای کنکورد به طور رسمی از خطوط هواپیمایی جهان جمع آوری شده و به کار خود پایان داده‌اند اما هنوز یکی از محبوب‌ترین هواپیماهای جهان و تنها هواپیمای مافوق صوت مسافربری در دنیا به شمار می‌آید.

……………………………………

در یکی دوسال گذشته حلقه‌ی فشار حاکمیت بر گلوی مردم تنگ‌تر شده است. تحلیل برخی از روزنامه‌نگاران و نویسندگان، که مردم ایران را مستحق تجربه کردن چنین شرایط سختی می‌دانند، با واکنش منفی جمعی دیگر روبرو شده است.

……………………………………

این یک حقیقت غیر قابل انکار است که برای همه‌ی ما پیش آمده که در لحظاتی از عمر خود به انتقام و یا مجازات دشمنان خود و یا ظالمان و جنایت‌کاران علیه بشریت اندیشیده باشیم. ریشه و انگیزه‌ی این تلافی‌جویی‌ها هم البته همیشه جنبه‌ی شخصی نداشته

……………………………………

به مدد شبکه جهانی اینترنت و امکانات و سایت‌هایی چون یوتیوب، امکان یافتن و دوباره دیدن چیزهایی برای آدمی فراهم شده است که در حالت عادی دست‌یابی به آنها در عمل غیرممکن بود. چندی پیش در طی جستجویی در این سایت به شماری از داستان‌های صوتی برخوردم که سال‌ها به دنبالشان می‌گشتم، مجموعه‌ی داستان‌های صوتی شرکت 48 داستان.

……………………………………

در یک سال اخیر سخنان و بحث‌های فراوانی در میان اپوزیسیون ایرانی در خارج از کشور مبنی بر مخالفت با حمله‌ی نظامی غرب به ایران در گرفته است. از دیگر سو همواره این پرسش مطرح بوده است که آلترناتیو و یا جایگزین حمله‌ی نظامی برای ایجاد تغییرات در ایران چیست؟

……………………………………

در یک جهان کاملن مردانه راهی به جز برهنگی برای برانگیختن توجه مردان وجود دارد؟ مردسالارانه‌ترین افکار نیز از تصویر یک زن برهنه‌ی زیبا لذت می‌برند اما فقط در خلوت و رختخواب خودشان.

……………………………………

واقعیت این است که بسیار سخت می‌توان گفت که در فضای مجازی چه چیزی باید مشمول سانسور بشود یا نه. این موضوع از سویی می‌تواند سبب باز شدن فضا برای انتشار تصاویر آزاردهنده و ضدانسانی شود و از سوی دیگر موجب محدود شدن آزادی بیان.

……………………………………

چاپ عکس‌های «کیت میدلتون» همسر شاهزاده «ویلیام» بر روی جلد یک مجله فرانسوی که عذرخواهی نصفه و نیمه این نشریه را به دنبال داشت حالا در مجلات دیگری هم باز نشر شده و شمار بیش‌تری از مردم موفق به دیدار آن‌ها شده‌اند.

……………………………………

درست یک سال پیش بود که بخشی از آمریکایی‌هایی که صبر و طاقتشان در اثر سه سال فشار روزافزون اقتصادی تمام شده بود در اعتراض به حرص و آز شرکت‌های بزرگ تجاری دست به تظاهرات زدند و خواستند تا صدای 99 درصد از مردم جامعه‌ی آمریکا را به گوش همه‌ی دنیا برسانند.

……………………………………

وجه مشترک تمام کشورهای عقب‌مانده میزان فراوان عدم مدارا در میان آنهاست. این ویژگی را می‌توان به سادگی در خاورمیانه و جهان عرب و بخش‌های از شبه‌جزیره‌ی هند یافت.

……………………………………

جریان پخش و انتشار محدود فیلمی که برخی آن را نسبت به عقاید مسلمانان توهین‌آمیز خوانده‌اند اعتراضات و شورش‌هایی را در خاورمیانه، جهان عرب و اسلام برانگیخت که شاید بیش از هر کسی رقبای انتخاباتی «اوباما» یعنی جمهوری‌خواهان را در آمریکا خوشحال کرد.

……………………………………

با وجود آنکه یازده سال از حملات تروریستی یازده سپتامبر می‌گذرد، گروه‌های تروریستی طالبان و القاده هنوز پرقدرت و پرطرفدار به حملات و اقدامات خرابکارانه‌شان در تمامی نقاط جهان ادامه می‌دهند.

……………………………………

اکران فیلم سینمایی «بچه‌های نیمه‌شب» که بر اساس کتابی به همین نام از «سلمان رشدی» ساخته شده درگیر حاشیه‌های تازه‌ای شده است. بخش غم‌انگیز ماجرا اینجاست که این اثر که به نوعی شرحی است بر تاریخ مدرن هند پس از استقلال، هنوز در سرزمین مادری نویسنده، پیشنهادی برای خرید حق توزیع‌ فیلم نیافته است.

……………………………………

کشور کانادا سفارت خود در تهران را تعطیل و همچنین دستور خروج دیپلمات‌های ایرانی را نیز از این کشور صادر کرده است. پس از این اقدام بحث‌ها و گفت‌وگوهای فراوانی در میان کنشگران سیاسی و همچنین مردم عادی پیرامون پیامدهای این موضوع درگرفته است.

……………………………………

جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده‌ی آمریکا با وجود آنکه در ظاهر شباهت‌های اندکی با هم دارند اما با کمی دقت می‌توان وجه تشابه‌های بسیاری را میان این دو کشوری یافت که یکی در جایگاه تنها ابرقدرت جهانی و دیگری در سخت‌ترین موقعیت سیاسی و اقتصادی تاریخ خود قرار دارد.

……………………………………

همان‌طور که حتمن در خبرها هم شنیده‌اید «مایکل کلارک دانکن» (Michael Clarke Duncan) هنرپیشه‌ی مشهور آمریکایی امروز در بیمارستانی در لوس‌آنجلس در گذشته است.

……………………………………

زندگی در فضای چندفرهنگی و چندنژادی محاسن بسیاری دارد. نگارنده که در دوران کودکی‌اش مدتی را در یکی از چنین فضاهایی در ایران زندگی کرده است خاطرات جالبی از این هم‌زیستی دارد که بسیاری از آنها شیرین‌اند.

……………………………………

آمریکایی‌ها در طول تاریخ همیشه از آن جنس آدم‌هایی بوده‌اند که ایده‌های خوب دیگران را گرفته و با بال و پر دادن و بومی کردنش، آنرا از آن خود کرده‌اند. نمونه‌هایش هم فراوان است یکی‌اش همین پیتزای آمریکایی.

……………………………………

روز گذشته اجلاس سران کشورهای موسوم به جنبش غیرمتعهدها در تهران به کار خود پایان داد. این اجلاس که بنیان‌گذارانش پیوستن به آن را تلاشی برای عدم وابستگی به بلوک شرق و غرب می‌دانستند در طول نیم قرنی که از حیاتش می‌گذرد در عمل راهی دیگر را طی کرده است.

……………………………………

ارمنیان از جمله اقلیت‌های مذهبی در ایران هستند که هم‌چون دیگر اقلیت‌های دینی چیزی بیش از دو هزار سال در کنار ایرانیان زیسته‌ و توانسته‌اند بر زبان، فرهنگ، هنر و سنن یک‌دیگر تاثیر بگذارند.

……………………………………

روز نهم شهریور ماه روز ملی یوزپلنگ ایرانی است. روزی که یادآور خاطره‌ی غم‌انگیز کشته‌شدن چند یوزایرانی است. از این حادثه‌ی دردناک یک توله یوز به جاماند که «ماریتا» نام گرفت.

……………………………………

فیلم سینمایی «کلاه قرمزی و بچه ننه» در چند روز اول اکران خود با فروش بالای میلیونی‌ روبه‌رو شد که نشان از این دارد که با یک فیلم پرفروش و میلیاردی دیگر تاریخ سینمای ایران روبه‌رو خواهیم بود.

……………………………………

بالاخره و پس از چند ماه بحث و کشمکش، دادگاهی در روسیه دختران فمینیست گروه پانک «پوسی رایت» را که با رقص و آواز خوانی در کلیسایی در مسکو علیه «پوتین» شعار داده بودند، به دوسال زندان محکوم کرد.

……………………………………

این روزها موضوع اعطای پناهندگی کشور اکوادور به «جولیان آسانژ» موسس سایت افشاگرانه‌ی «ویکی‌لیکس» و مشکلات احتمالی سیاسی و امنیتی میان کشورهای سوئد، بریتانیا، اکوادور و آمریکا یکی از موضوعات داغ روز است…

……………………………………

زلزله‌ی آذربایجان که اتفاق افتاد برخی از هم‌وطنان‌مان با توجه به نزدیکی روز قدس در شبکه‌های اجتماعی پیشنهاد کرده بودند تا ایرانیان در این روز انرژی و هزینه‌ی خود را به جای موضوع فلسطین به بحث هم‌وطنان زلزله‌زده‌مان معطوف کنند.

……………………………………

حتمن در خبرها خوانده‌اید که شماری از ورزش‌کاران شرکت کننده در المپیک لندن ناپدید شده و به کشور خود بازنگشته‌اند. بقیه‌ی ماجرا و آن‌چه که پس از آن پیش می‌آید نیز برای همه روشن است، این افراد به کشور انگلیس درخواست پناهندگی خواهند داد و دیگر هیچ‌گاه به کشور خود باز نخواهند گشت.

……………………………………

بچه که بودیم پدر و مادرها به ما توصیه می‌کردند که وقتی گم شدیم و یا دچار مشکلی شدیم به پلیس پناه ببریم. این داستان کلیشه‌ای فیلم‌های فارسی بود که زنان و دختران بی‌پناه وقتی از همه جا مانده و آواره و بی‌کس می‌شدند برای در امان ماندن از شر اراذل و اوباش به بیوت و دامان اهل دین و عرفان می‌آویختند…

……………………………………

شخصن هیچ‌گاه در زندگی‌ام به دنبال مدل‌های جدید سال و طرح‌ها، ایده‌ها و لباس‌های تازه‌ای که برندهای مشهور و مارک‌های گران قیمت در دنیا هر ساله و هر ماهه ابداع کرده و می‌کنند نبوده‌ام و این مدل برندها جذابیت ویژه‌ای برایم نداشته‌اند و همواره برندهای میانه را بر دیگران ترجیح داده‌ام.

……………………………………

امروز مصادف است با یازدهم اوت، سال‌روز تشکیل سازمان تروریستی القاعده. این تشکیلات در سال ۱۹۸۸ توسط «اسامه بن لادن» جهت مبارزه با اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان تاسیس شد …

……………………………………

در پی اعلام دستگیری چند ایرانی در سوریه به وسیله‌ی مخالفان مسلح حکومت «بشار اسد»، ویدویی از گروگان‌ها و گروگان‌گیرها در یوتیوب منتشر شد که از آن به عنوان سند نظامی بودن و وابستگی این افراد به سپاه پاسداران جمهوری‌اسلامی یاد می‌شود.

……………………………………

یادتون هست که همین چند وقت پیش بود که خبرگزاری‌ها رسمن اعلام کردن که دانش‌مندان خیال همه رو راحت کردن و رسمن گفتن که موجودی به نام «پری دریایی» وجود خارجی نداره؟ راستش من قبل از اون هم به این مسئله اعتقادی نداشتم ولی بعدها اتفاقی پیش اومد که در یک لحظه همه‌ی باورهای من رو تغییر داد.

……………………………………

روز به روز بر تعداد شبکه‌های خبری، اجتماعی و اطلاع‌رسانی ماهواره‌ای و اینترنتی افزوده می‌شود. بخش عمده‌ای از موضوعات این رسانه‌ها را انعکاس اتفاقات ریز و درشتی تشکیل می‌دهد که هر روزه و هر لحظه در جهان پیش می‌آید،…

……………………………………

بسیاری از تحلیل‌گران، یکی از دلایل اجتماعی و سیاسی انقلاب 57 را نفوذ و در اختیار گرفتن تمامی مسندهای قدرت به دست عده‌ای محدود می‌دانند. بخش فراوانی از مناصب سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در دست تعدادی کم‌شمار از خانواده‌ها‌ی پرنفوذ قرار داشت…

……………………………………

کم نبوده و نیستند شخصیت‌هایی در تاریخ جهان که در چشم برخی از مردم به عنوان قهرمانان، انقلابیون و یا مصلحینی بزرگ شناخته می‌شدند و در نگاه شماری دیگر اما آن‌ها به جز عده‌ای تروریست، آدم‌کش و دشمن بشریت نبوده‌اند.

……………………………………

بازی‌های این دوره از المپیک یک تفاوت عمده با دوره‌های پیشین داشت و این تفاوت آشکار مربوط به شرکت زنان برخی از کشورهای اسلامی در المپیک بود که تا پیش از این هیچ شرکت‌کننده‌ای در بازی‌های المپیک نداشتند.

……………………………………

همه‌ی ما تجربه‌ی نوشتن مشق‌های بلند و بالا، طولانی و خسته‌کننده را از یاد نبرده‌ایم. سال‌هاست که معلم‌ها و پدر و مادرها دفترچه‌های پر پروپیمان کودکان و نوجوانان را نشانه‌ی موفقیت، توانایی و کسب مهارت دانش‌آموزان می‌دانستند.

……………………………………

به گواهی آمار و ارقام، میزان جرم و جنایت در کشور آمریکا به مراتب از کشورهای اروپایی بیش‌تر است. اگر مقایسه‌ی ساده‌ای میان محصولاتی که در هالیوود تولید می‌شود با فیلم‌های اروپایی صورت بگیرد به راحتی می‌توان دید که عمده‌ی آثار هالیوودی را فیلم‌های در ژانر اکشن، وحشت و یا علمی-تخیلی تشکیل می‌دهند…

……………………………………

اگر فیلم مشهور «قاتلین بالفطره» را دیده باشید، حتمن سکانس مشهور و به یاد ماندنی معروف به سکانس «شام» را در آن اثر فراموش نکرده‌اید. «جولیت لوییس» در نقش «ملری»، خود را برای رفتن به یک میهمانی شبانه آماده کرده است…

……………………………………

«رسیده بود بلایی» «رسیده بود بلایی»

دیروز یک قایق کوچک که بنا به ظواهر امر به اخطار ناوهای آمریکایی در خلیج‌فارس توجهی نشان نداده بوده مورد اثابت و حمله‌ی آنان قرار گرفته است و در نتیجه یک نفر کشته و چند نفر مجروح شده‌اند.

……………………………………

«کوچک زیباست» «کوچک زیباست»

پس از سال‌ها تلاش، تبلیغات و شعارهای دنیای سرمایه‌داری برای ساخت جهانی زیباتر و آسوده‌تر برای انسان، اکنون دیگر پوچ و توخالی بودن بسیاری از آن وعده‌ها برای انسان امروز آشکارا نمایان شده است.

……………………………………

«ما متجاوزین طلب‌کار» «ما متجاوزین طلب‌کار»

روز گذشته و در استرالیا کوسه‌ای به یک موج‌سوار حمله کرده و او را از پای درآورده است. در پی حمله‌های اخیر کوسه‌ها به تعدادی از ورزش‌کاران و توریست‌ها، مقام‌های استرالیایی به فکر کشتار تعدادی از این کوسه‌ها افتاده‌اند.

……………………………………

«کودکان سرزمین درد» «کودکان سرزمین درد»

چند روزی است که در شبکه‌های مجازی اجتماعی فیلم مستندی انتشار یافته است که به پدیده‌ی دردناک و غم‌انگیز سو‌استفاده جنسی از کودکان و نوجوانان در افغانستان می‌پردازد. سنتی زشت و کثیف که به «بچه‌بازی» مشهور است.

……………………………………

«مرسی، پارلمان و ارتش» «مرسی، پارلمان و ارتش»

نشست «محمد مرسی» با سران و فرمان‌دهان ارتش که در حقیقت هنوز قدرت اصلی در مصر را در دست دارند درست پیش از اعلام نتایج انتخابات ریاست ‌جمهوری این کشور، برخی را امیدوار کرده بود تا به آینده‌ی دموکراسی در این کشور با خوش‌بینی نگاه کنند.

……………………………………

«مهمان‌سرایی برای صلح» «مهمان‌سرایی برای صلح»

در نیویورک هر ساله در آخرین شنبه‌ی ماه ژوئن، در گرامی‌داشت روی‌دادی که در بامداد ۲۸ ژوئن ۱۹۶۹ به حمله‌ی خشونت‌بار پلیس به مهمان‌سرایی در نیویورک به نام «استون وال» انجامید، تظاهراتی برپا می‌‌شود.

……………………………………

«سخن‌گویان بی‌هویت» «سخن‌گویان بی‌هویت»

ایران در خیلی از زمینه‌ها در دنیا منحصر‌به‌فرد است و یکی از آن موضوعات البته ساختار سیاسی فعلی‌اش است. در همه جای دنیا مراکز قانون‌گذاری، تصمیم‌گیری و اجرا مشخص است و هر موضعی که گرفته می‌شود از سوی نمایندگان رسمی آن کشور بیان شده …

……………………………………

«غم‌انگیزترین ترانه‌ی شاد دنیا» «غم‌انگیزترین ترانه‌ی شاد دنیا»

داشتم خفه می‌شدم. توی آن شرایط به‌ترین کاری که می‌شد کرد، بیرون زدن از اتاق بود. داشت باران می‌بارید، از آن باران‌های مزخرف استوایی که سر تا پایت را خیس می‌کند اما هیچ چیزی در وجودت تازه نمی‌شود.

……………………………………

«مهره‌های یک بازی خطرناک» «مهره‌های یک بازی خطرناک»

چندین روز است که در پی تجاوز و سپس قتل دختر جوانی در یزد که گفته می‌شود عاملین آن دو مهاجر افغان بوده‌اند، افغانی‌های مقیم این شهر و سپس دیگر شهرها، مورد توهین و تهدید قرار گرفتند و خانه‌های‌شان به آتش کشیده شد.

……………………………………

«راوی دردهای همیشگی» «راوی دردهای همیشگی»

در تاریخ سینما کم نبوده‌اند کارگردانانی که تلاش کرده‌اند تا در درجه‌ی نخست به یک سینمای شخصی برسند و در مرحله‌ی بعد به فیلم‌های‌شان رنگ و بوی بومی و ملی بدهند. در این راه اما هنرمندان معدودی بوده‌اند که توانسته‌اند به موفقیت‌هایی دست یابند.

……………………………………

«این واعظان بی‌عمل» «این واعظان بی‌عمل»

همان‌طور که حمتن شنیده‌اید دو روز پیش «منصوره حسینی»، نقاش نوگرای ایرانی، در تنهایی درگذشت و تا دو هفته کسی از مرگ او باخبر نشد. در خبرها آمده‌است که همسایگان این هنرمند، روز هشتم تیرماه، جسد او را ۱۵ روز پس از مرگ در خانه‌اش در تهران پیدا کردند و به پزشکی قانونی انتقال دادند.

……………………………………

سفرنامه‌ نوشتن چیز بدی نیست، به ویژه اگر بخواهی فقط برای دل خودت بنویسی کار به مراتب آسان‌تر هم می‌شود اما وقتی این نوشته قرار است تا نظر یک هنرمند یا نویسنده‌ای باشد باید بسیار مراقب باشد تا این نظرش بر اساس واقعیات موجود و تحلیل تمام جوانب باشد.

……………………………………

در مصر قدرت در دست کیست؟ پاسخ به این پرسش به نظر سخت نمی‌آید. هنگامی که اعلام نتایج انتخابات اخیر در این کشور چند روزی به تاخیر افتاد، می‌شد همه چیز را حدس زد.

……………………………………

نوجوان که بودم، همیشه از دیدن آن دسته از هم‌شهریانم که سعی می‌کردند تا لهجه‌ی خود را پنهان کنند و به اصطلاح رایج ما ایرانی‌ها با لهجه‌ی تهرونی حرف بزنند برمی‌آشفتم. راستش نمی‌فهمیدم چرا یک مشهدی، شیرازی، اصفهانی، شمالی و یا جنوبی باید تمام تلاش خود را به‌کار ببندد تا نوع گویش خود را تغییر دهد.

……………………………………

پخش تصاویر آزار و اذیت جمعی یک پیرزن توسط مشتی نوجوان که از طریق دوربین مداربسته یک سرویس مدرسه در حومه‌ی نیویورک ضبط شده، سبب بحث‌ها و اظهارنظرهای فراوانی در رسانه‌های جهان و به ویژه ایالات متحده‌ی آمریکا شده است.

……………………………………

شاید برای آن‌هایی که جنگ را به طور مستقیم و یا غیرمستقیم درک نکرده‌اند دیدن برخی از فیلم‌ها برای این‌که بتوانند تا اندازه‌ای در این تجربه‌ی تلخ شریک شوند واجب و مفید باشد.

……………………………………

شاید امروزه کم‌تر کسی در دنیا شکی داشته باشد که نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بر تمام کشورهای جهان تاثیر می‌گذارد. اما شاید برای‌مان عجیب باشد اگر بشنویم که چگونه شرایط اقتصادی و سیاسی دیگر کشورهای جهان می‌تواند بر پیروزی و یا شکست یک حزب در انتخابات ایالات‌متحده اثر بگذارد.

……………………………………

دو روز پیش سال‌گرد راه‌پیمایی عظیم و تاریخی 25 خرداد ماه 88 بود اما کسی به خیابان‌ها نیامد. شاید به‌تر است بپرسیم چرا باید می‌آمدند؟ 25 خرداد 88 هر کسی که به خیابان آمده بود برای خودش دلیل محکمی داشت تا به آن اندازه که حاضر بود هر بهایی را برایش بپردازد.

……………………………………

همان‌طور که روز گذشته نیز مطرح شد، پدیده‌ی تازه‌ای که در سال‌های اخیر در بین دختر و پسرهای ایرانی که به قصد تحصیل، کار و یا زندگی به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند رواج زیادی پیدا کرده، انتخاب دوست‌دختر، پسر و یا شریک جنسی غیرایرانی است.

……………………………………

پدیده‌ی تازه‌ای که در سال‌های اخیر در بین دختر و پسرهای ایرانی که به قصد تحصیل، کار و یا زندگی به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند رواج زیادی پیدا کرده، انتخاب دوست‌دختر، پسر و یا شریک جنسی غیرایرانی است.

……………………………………

اگر در اواخر دهه‌ی چهارم زندگی خود و یا مسن‌تر از آن هستید، به‌طور حتم و هم‌زمان با واژه‌هایی هم‌چون کمیته، گشت‌ارشاد، کَلان، بسیج، حزب‌اله، انصار و نیروهای فشار آشنا هستید.

……………………………………

پس از سال‌ها، دوباره فیلم «مغول‌ها» ساخته‌ی «پرویز کیمیاوی» را دیدم. با هر بار دیدن این فیلم و ساخته‌های دیگر این هنرمند بی‌ادعا، آرام و متین، بیش‌تر افسوس می‌خورم که چرا باید چنین شرایط فرهنگی و سیاسی بر کشور ما حاکم باشد که ما را از آثار این کارگردان بزرگ محروم کند.

……………………………………

دلایل فراوانی برای عدم موفقیت کامل جنبش اعتراضی مردم ایران پس از انتخابات دوره‌ی دهم ریاست جمهوری، که به جنبش سبز مشهور است وجود دارد. آسیب‌شناسی این حرکت بدون شک، کمک شایانی به ادامه‌ی حرکت‌های آزادی‌خواهانه‌ی این چنینی خواهد کرد.

……………………………………

در سال‌مرگ «روح‌اله خمینی» و برای نخستین بار و در سطح وسیع، شماری از رسانه‌های خارج از کشور دست به انتشار مجموعه مقالات تحلیلی درباره‌ی زندگی خصوصی و فعالیت‌های سیاسی و مذهبی رهبر انقلاب‌اسلامی زده‌اند که در نوع خود بسیار قابل ستایش است.

……………………………………

«حسنی مبارک» اعدام نشد. این خبری کوتاه اما پرمعنا است، نه تنها برای مصر، بلکه برای تمام خاورمیانه و همه‌ی کشورهایی که با صفتی به اشتباه مشترک، عربی خوانده می‌شوند.

……………………………………

سینمای ایران مشکل کم ندارد. هنر هفتم در کشور ما از همان چیزی رنج می‌برد که فوتبال ما هم، بدین معنا که در سینمای ما پول‌های هنگفتی جابه‌جا می‌شود و بازی‌گران ما دست‌مزدهای بین‌المللی می‌گیرند، اما اصول و ضوابط کار حرفه‌ای به هیچ عنوان رعایت نمی‌شود.

……………………………………

اصلاح‌طلبی برای بسیاری به معنای تایید و پذیرش شرایط موجود در جامعه نیست، بلکه به معنای انتخاب کم‌هزینه‌ترین روش برای تغییر وضعیتی است که اصلن مطلوب نیست. یک اصلاح‌طلب در موارد پرشماری دست به گزینش می‌زند و به جای خوب و خوب‌تر، به ناچار میان بد و بدتر گزینشی دردناک می‌کند و البته این پایان راه نیست.

……………………………………

خیلی از ایرانیان «لنگستون هیوز» (Langston Hughes) را با ترجمه و صدای «احمد شاملو» شناخته‌اند. او که از زبان «هیوز» در اعتراض به تبعیض نژادی که بر سیاهان می‌رفت می‌خواند: «با ترس یا ریش گرو گذاشتن دموکراسی به دست نمی‌یاد……»

……………………………………

پس از پیروزی انقلاب‌اسلامی و در اثر فشارهایی که بر دگراندیشان و مخالفان سیاسی و عقدیتی وارد شد، شمار بسیاری از آنان تن به مهاجرت‌های ناخواسته دادند. شاید از همان زمان بود که واژه‌ی پناهندگی سیاسی در فرهنگ مردم داخل و خارج از کشور جای خود را باز کرد.

……………………………………

به گمان شما چند درصد از مردم می‌دانند «بورکینی» چیست؟ «بورکینی» لباس شنایی است که از ترکیب «برقع» و «بیکینی» ساخته شده است. پوششی که از سر تا پای زنان مسلمان را می‌‌پوشاند که در هنگام شنا، خدای نکرده امری خلاف شرع صورت نگیرد.

……………………………………

در این‌که ما ایرانیان مردمانی فردگرا هستیم شکی وجود ندارد. ما به حضور، تاثیر و قدرت افراد در هر زمینه‌ای، بیش از کار گروهی باور داریم و غالبن به دنبال افراد با توانایی‌های ویژه، نخبه و قهرمانان اسطوره‌ای هستیم که یک تنه گره از مشکلات ما بگشایند.

……………………………………

ده سالم بود که برای هدیه‌ی روز تولد خواهر بزرگم با پول‌های توجیبی‌ام مجموعه داستان‌های «شرلوک هولمز» را خریدم و همان شبی که کتاب را به او هدیه دادم تا نیمه‌شب تمام داستان‌هایش را خودم خواندم.

……………………………………

شب گذشته و پس از مدت‌ها که سراغ شبکه‌های ماهواره‌ای نرفته بودم، از سر بی‌حوصلگی و مانند کسی که صفحات یک مجله‌‌ی رنگی را از سر تفنن و فقط برای گذران وقت ورق می‌زند، کانال‌ها را یکی پس از دیگری عوض می‌کردم.

………………………………………

داستان‌هایی که قهرمان آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند در تاریخ ادبیات کم نبوده و نیستند. از نمونه قصه‌هایی که برای کودکان نوشته شده و نقش شخصیت اصلی و محوری آن بر عهده‌ی یک دختر است می‌توان به «سیندرلا» و «آلیس در سرزمین عجایب» اشاره کرد،…

……………………………………

«بازگشت به نقطه‌ی صفر» «بازگشت به نقطه‌ی صفر»

هنگامی که جمعی از فرمان‌دهان سپاه با نوشتن نامه‌ای، موفق خواندن دور جدید مذاکرات هسته‌ای میان ایران و غرب را، توطئه‌ی دشمنان برای وادار کردن جمهوری ‌اسلامی به عقب‌نشینی از مواضعش خواندند، می‌شد به راحتی بوی ناخوشایند باروت را استشمام کرد.

……………………………………

در سال‌های گذشته بارها کمپین‌ها و فراخوان‌های متفاوتی برای اعتراض به احکام قضایی ناعادلانه‌ای که در جمهوری‌اسلامی صادر می‌شود، شکل گرفته بود. این حرکات اما عمومن با موفقیت هم‌راه نبوده‌اند.

……………………………………

شکی نیست که شمار فراوانی از کشورهای اروپایی مانند «سوئد»، «نروژ» و «دانمارک» از بسیاری از جنبه‌ها هم‌چون آزادی‌های مدنی، قانونی، رفتارهای اجتماعی و در مجموع آن چیزی که از آن به‌عنوان نمادهای یک جامعه‌ی لیبرال یاد می‌شود، از ایالات متحده‌ی آمریکا چندین گام جلوتر هستند…

……………………………………

امروز دو سال از زمان اعدام مظلومانه‌ی «فرزاد کمانگر» و چهار تن دیگر از مخالفان جمهوری‌اسلامی می‌گذرد. در محکومیت این حرکت غیرانسانی نظام جمهوری اسلامی حرف و حدیث بسیاری گفته شده اما به گمان من همیشه یک بخش از ماجرا نادیده گرفته شده…

……………………………………

نتیجه‌ی انتخابات اخیر فرانسه بیش از آن‌که بیرونی باشد درونی است، چرا که دغدغه‌ی اصلی مردم در این دوره از رقابت‌های ریاست‌جمهوری مسایل و مشکلات اقتصادی فرانسه بوده است.

……………………………………

آدمی از آدم‌ها آزار می‌بیند. از رفتارها خسته می‌شود و عادات زشت انسان‌ها او را از بودن میان‌شان بیزار می‌کند اما با وجود این، مکان‌ها هم‌چنان برایت عزیز می‌مانند. شاید چون کسی نمی‌تواند با کس دیگری تنها باشد اما می‌تواند در جایی، در مکانی، با خودش خلوت کند.

……………………………………

خبر انتشار نخستین شماره از ماه‌نامه‌ی «دانش روز» را که دیدم نمی‌دانستم بخندم یا گریه کنم. بهت‌زده شده بودم بیش از هر چیزی. دلم گرفت برای رضا و مریم. از زمان آشنایی‌ام با «رضا خجسته‌رحیمی» بیست سالی می‌گذرد.

……………………………………

چند روز پیش رفته‌گری ساده در شهر «بجنورد»، کیفی شامل یک میلیارد تومان پول نقد و مدارک درون آن را به صاحب اصلی‌اش بازگرداند. مالک دارایی‌های گم‌شده در جواب حرکت این کارگر وظیفه‌شناس، مبلغ 200 هزار تومان به او پاداش داده است.

……………………………………

این یک واقعیت است که تا نزدیک به سه دهه‌ی پیش، بسیاری از کشورها، گروه‌ها و احزاب ضعیف و ناتوانی که تحت ظلم و ستم قرار می‌گرفتند عملن راه‌های بی‌خطر و کم‌هزینه‌ی چندانی برای دفاع و یا ضربه زدن به حریف خود نداشتند،…

……………………………………

روز گذشته بار دیگر تظاهرات به نسبت پرشمار مخالفان حزب حاکم در مالزی با نام «برسیه 3» برگزار شد. این گروه خواستار برگزاری انتخابات پس از انجام اصلاحات در قانون انتخابات است و در حقیقت همین خواسته بوده که گروه‌های مختلف را گرد این ائتلاف جمع کرده‌است.

……………………………………

به طور معمول هر وقت که سخن از تفاوت‌های فرهنگی به میان می‌آید، ذهن خیلی‌ها مستقیمن به سراغ دین، مذهب و اخلاقیات می‌رود. همین عده از آدم‌ها فکر می‌کنند آن‌چه که ممکن است باعث ایجاد تنش میان دو فرد از دو فرهنگ مختلف بشود همین موضوعات جدی و فلسفی است…

……………………………………

کشور «هندوستان» نزدیک به یک میلیارد و 200 میلیون نفر جمعیت دارد. مردم این کشور به بیست و دو زبان ثبت‌ شده حرف می‌زنند، چیزی که ما را به یاد همان جمله‌ی قدیمی می‌اندازد که «هندوستان» سرزمین 72 ملت است.

……………………………………

«بنایی از تار عنکبوت»

چند روزی است که مقامات بلندپایه‌ی نظامی و سیاسی در جمهوری اسلامی، از رمزگشایی «پهباد» سرنگون شده در ایران و شروع ساخت نمونه‌های آن سخن می‌گویند. این که چه چقدر این گنده‌گویی‌ها نزدیک به حقیقت است بحث این گفتار نیست.

……………………………………

«تصویرهایی با منبع نامانوس»

تصویرهایی که از اندام مردانه و یا زنانه در رسانه‌ها و آثار هنری ارایه می‌شود، بسته به نوع دیدگاه خالق آن‌ها، تفاوت‌های عمده‌ای با یک‌دیگر دارند. به‌طور معمول هنگامی‌که تبلیغات، مصرف و یا سرگرمی صرف، مد نظر تولیدکنندگان است، اندام‌هایی که به تصویر کشیده می‌شوند بی‌نقص، زیبا و موزون جلوه می‌کنند…

……………………………………

«احمدی‌نژاد و دیگ نظام»

اکنون دیگر کم‌تر کسی در این موضوع شک و تردیدی دارد که در انتخابات دهم ریاست جمهوری، «محمود احمدی‌نژاد» گزینه‌ی نخست و اصلی جناح راست‌سنتی نبود بلکه برخی از شرایط از جمله حمایت‌های شخص «علی خامنه‌ای» و ورود مستقیم نظامیان به روند انتخابات کفه‌ی ترازو را به سمت او سنگین کرد.

……………………………………

«شمام بگین زده، آره»

«هیجی بابا، من بودم، حاجی نصرت، رضا پونصد، علی فرصت، آره و اینا خیلی بودیم، کریم آقامون هم بود…» این دیالوگ مشهور فیلم «قیصر» را خیلی از مردم ایران شنیده و حتا بسیاری از عشاق فیلم‌فارسی آن را مو به مو حفظند.

……………………………………

«صدایی از نهایت اندوه»

نقاط دردناک و شرم‌آور در تاریخ بشریت کم نیستند. یکی از تاسف‌بارترین آن‌ها بدون شک اخته‌کردن پسران نوجوان بوده است که برای استفاده‌های خودخواهانه‌ی جمعی دیگر که عمومن از طبقه‌ی ثروت‌مندان و صاحبان قدرت بوده‌اند، صورت می‌گرفته است.

……………………………………

«طفلی به نام شادی»

بشر در زندگی فردی و اجتماعی خود نیازهای فیزیولوژیکی فراوان و متفاوتی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها شادی است. احساس شادمانی در انسان به علل و وسایل مختلفی به‌وجود می‌آید، از بازی و تفریح گرفته تا دیدار دوستان و آشنایان.

……………………………………

 «برای فردا»

جامعه‌ی آمریکا در مقایسه با اروپا، یک جامعه‌ی به شدت محافظه‌کار است. این محافظه‌کاری را می‌توان به آسانی در زمینه‌های مختلف از مذهب و سیاست گرفته تا اخلاق و هنر و زندگی فردی به روشنی و آسانی مشاهده کرد.

……………………………………

 «مصالحه‌ای آرام و یا جنجالی تاریخی»

هر حکومت دیکتاتور و خودرایی برای باقی ماندن در قدرت احتیاج به جلادانی فرمان‌بردار دارد. بیش‌تر جلادان انسان‌هایی هستند بی‌سواد و یا کم‌سواد که از کم‌ترین عواطف انسانی نیز بی‌بهره‌اند. نام و پست جلاد مهم نیست.

……………………………………

«غول‌های نخستین»

«ویکتوریا وود هال» (Victoria Woodhull)»به‌عنوان یکی از پیش‌گامان فعالیت برای برابری حقوق زنان، از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های اواخر قرن نوزدهم آمریکاست. او بحث‌های ارزشی زیادی را در سرزمین آمریکا در ارتباط با زنان گشود،

……………………………………

«ده اردک قد و نیم قد»

همه‌چیز از تلسکوپ دست‌ساز عطا شروع شد. یک روز که سر کلاس فیزیک یکی از بچه‌ها سوالی پرسید که از فهم و سواد دبیر مربوطه بیش‌تر بود، دبیر شروع کرد به چرت‌ و ‌پرت جواب دادن که عطا هم بلند شد و شروع کرد اشتباهات دبیر را تصحیح کردن.

……………………………………

«خودخواه هم‌چون یک نابغه»

بسیاری «فرانک لوید رایت» را بزرگ‌ترین معمار قرن بیستم «آمریکا» می‌دانند، نابغه‌ای که هرگز چشمه‌ی جوشان خلاقیتش به خشکی نگرایید. یافتن شخصیت واقعی «رایت» کار آسانی نیست چرا که زندگی‌اش با تراژدی٬ تهمت، حقیقت و شایعه در هم آمیخته است.

……………………………………

«پاداش آرامش»

یکی از ویژگی‌های اخلاقی ایرانیان، که تا از کشور خارج نشده باشند خودشان هم به وجودش آگاهی ندارند، عجول و کم صبر بودن آن‌هاست. برخورد مردم دیگر کشورها با شتاب‌زدگی بیش از اندازه‌ی ایرانیان بسیار دیدنی است.

……………………………………

«خروج از سکون»

وضعیت کنونی تنش‌آمیز میان ایران و غرب به شرایط ساکنی رسیده است. از یک سو شاخ‌و‌شانه کشیدن‌های مقامات ایرانی به سبب تاثیر چشم‌گیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران فروکش کرده است و از سوی دیگر بخش قابل توجهی از کارشناسان غربی به روشنی به این نتیجه رسیده‌اند

……………………………………

 «زنده‌باد زاپاتا»

چند روزی است که دوباره هیاهوی تازه‌ای از سوی ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی سر گرفته شده است، تلاش برای بالابردن رتبه‌ی «اصغر فرهادی» به عنوان شخصیت برجسته‌ی سال مجله‌ی «تایم». آن‌چه که ماجرا را دردناک‌تر می‌کند

……………………………………

 «کوچک‌تر، زیباتر و آسان‌تر»

ایران و آمریکا ندارد، شرق و غرب سرش نمی‌شود، حالا دیگر در همه جای دنیا مردم به دنبال بهترین‌ها هستند. بهترین‌ها و بزرگ‌ترین‌ها که لزومن گران‌قیمت‌ترین هم هستند. افزایش ساعات کاری برای درآمد بیش‌تر، پیدا کردن کار دوم و سوم

……………………………………

 «شیوه‌ی رندان بلاکش»

آدم‌ها شاید بتوانند برای مدت کوتاهی خود را پشت نقابی پنهان کنند، شاید قادر باشند تا برای دوره‌ای در زندگی خود نقش بازی کنند اما دوره‌ی این فریب خیلی طولانی نخواهد بود چرا که خوشبخت‌انه همیشه حوادث و جریاناتی پیش می‌آیند .

……………………………………

 «جنگ و دیگر هیچ»

شاید همیشه درست نباشد برای پیدا کردن یک دیدگاه و تحلیل تازه‌ی سیاسی به سراغ سیاست‌مداران رفت. هنرمندان و نویسندگان بارها نشان داده‌اند که برخی اوقات در این زمینه از دیگران جلوترند. آن‌ها در برخی از موارد می‌توانند با قوه‌ی تخیل و آینده‌نگری خود…

……………………………………

«تصویری در آینه»

«رئالیتی تی‌وی» یا «رئالیتی‌شو» به مجموعه برنامه‌های واقع‌گرایانه‌ای گفته می‌شود که در آن‌ها از بازیگران حرفه‌ای و فیلم‌نامه استفاده نمی‌شود و شرکت‌کنندگان به طور معمول زندگی عادی خود را برای دریافت جایزه به نمایش می‌گذارند.

……………………………………

«بادنمامی حقوق بشر»

سیاست خارجی بیش‌تر کشورهای جهان بر اصل در نظرگرفتن سود و زیان عمل و واکنش سیاسی در هدف تامین منافع ملی آن‌هاست. این نوع جهت‌گیری‌ البته عمومن برای شهروندان و ساکنین آن کشورها سودآور و رضایت‌بخش است،

……………………………………

 «نوروزهای سبز سرزمینم»

راستش بنا داشتم تا به بهانه‌ی نو شدن سال بهاریه‌ای بنویسم که در آن از نوروز در غربت یاد شود اما نشد. به گمان من نوروز نشانه‌ها و شرایطی دارد که فقط با فراهم شدن آن‌هاست که آن احساس شادی و شعف را در وجودم بیدار می‌کند.

……………………………………

 «آغوش دوستی میان مردم ایران و اسراییل»

در روزهایی که هر کجا نامی از ایران و اسراییل برده می‌شود سخن از جنگ و ستیز و ویرانی است، یک زوج گرافیست اسراییلی راه دیگری را برگزیدند. «رونی ادری» و «مایکل تمیر» (Ronnie Edri) and (Michal Tamir) تصمیم گرفتند

……………………………………

 «اندیشه‌ی چپ و مذهب در ایران»

شاید یکی از دلایلی که اندیشه‌های چپ و باورمندان به این فلسفه در ایران از ویژگی خردگرایانه و انتقادی‌ که در جهان به سبب آن شناخته می‌شد برخوردار نبودند، این حقیقت بود که ورود تفکرات چپ به ایران قبل از هر چیز انگیزه‌ی سیاسی داشت.

……………………………………

 «هاشمی، بازگشت دوباره»

«اکبر هاشمی‌رفسنجانی» بار دیگر به ریاست «مجمع تشخیص‌مصلحت نظام» برگزیده شد. با وجود آن‌که بسیاری نقش و قدرت این ساختار را در سلسله مراتب قدرت در ایران بسیار ضعیف و بی‌اهمیت می‌بینند

……………………………………

 «خانه‌هایی که در آن زاده شدیم»

سال 1372 بود. آستان قدس رضوی با کمک شهرداری مشهد در حال پیاده‌سازی طرحی بودند که «طرح توسعه و گسترش حریم حرم امام رضا» نام داشت. در راستای این طرح بسیاری از بناها و ساختمان‌های اطراف حرم تا فاصله‌ی یکی دو کیلومتر خریداری و تخریب می‌شد …

……………………………………

 «روایتی خشن از حقیقت»

راستش به هیچ عنوان نمی‌توانم پنهان کنم که عاشق «ورنر هرتزوگ» (Werner Herzog ) و فیلم‌هایش هستم. اما آن چیزی که می‌خواهم بگویم بیش از آن‌که به خود او مربوط باشد به شیوه‌ای است که او در ساخت فیلم‌های داستانی و یا مستندش به کار می‌بندد…

……………………………………

 «مخالف جنگ یا مدافع نظام؟»

چند هفته‌ای است که پس از بالا گرفتن حملات لفظی سیاست‌مداران غربی و اسراییلی بر علیه جمهوری‌اسلامی و شدت گرفتن و جدی شدن احتمال حمله‌ی نظامی به ایران، برخی از نهادها و گروه‌های صلح‌طلب در کشورهای غربی اقدام به برگزاری تجمعاتی بر علیه جنگ نموده‌اند.

……………………………………

 «مهریه، دام یا دانه»

در مجلس ایران و در لایحه‌ی خانواده، قانونی به تصویب رسیدکه به موجب آن مهریه، فقط تا سقف ۱۱۰ سکه متعارف تلقی می‌شود و عدم پرداخت آن از سوی مرد مستوجب زندان است و مهریه‌های بیش‌تر از این میزان، مشمول قانون مجازات عدم پرداخت نمی‌شود.

……………………………………

 «کره شمالی، تنهاتر از همیشه»

کره شمالی یک‌بار دیگر در برابر تهدیدات بین‌المللی که البته بخش عمده‌ای از آن از سوی آمریکا و متحدان غربی‌اش بوده است کم آورد و تعلیق موقت فعالیت‌های غنی‌سازی‌اش و ساخت موشک‌های دوربردش را پذیرفت.

……………………………………

 «سرزمین خر و خرما»

شاید برای خیلی‌ها عجیب باشه که چرا جوونای ایرانی کشور مالزی رو برای ادامه‌ی تحصیل انتخاب می‌کنن. من سعی می‌کنم توی این نوشته برخی از دلایل این موضوع رو که به نظرم می‌رسه بیشتر توضیح بدم. برای خیلی از ایرانی‌ها،

……………………………………

 «روش‌ها و بسترها»

یکی از رازهای موفقیت سیاست‌مداران بزرگ این است که در تصمیمات مهم خود شرایط اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جوامع مختلف را در نظر گرفته و بر اساس آن عمل می‌کنند، ویژگی که در کم‌تر سیاست‌مداری یافت می‌شود.

……………………………………

 «فرق میان باید و هست»

انتخابات مجلس نهم هم برگزار شد. با وجود تحریم انتخابات از سوی طیف وسیعی از اپوزیسیون جمهوری‌اسلامی و احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب، شواهد و دلایل زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند میزان مشارکت مردم خیلی هم پایین نبوده است.

……………………………………

«تلاش‌ها بیهوده است، او نمی‌آید»

جشن‌واره‌ی فیلم اسکار مانند هر فستیوال دیگری بر مبنای سلیقه‌ی داوران و گردانندگانش اداره می‌شود. البته همیشه درباره‌ی داوری‌های این جشن‌و‌‌اره و جوایزش حرف و حدیث‌های فراوانی وجود داشته است.

……………………………………

«میوه‌ی شیرین گفت‌وگو»

روز پنج‌شنبه بیست‌و‌سوم فوریه در دانش‌گاه «آکسفورد» بین «بیولوژیست» و «آتئیست» مشهور «ریچارد داوکینز» و اسقف کانتربری «روان ویلیامز» مناظره‌ای درباره‌ی موضوعات علمی فلسفی هم‌چون تکامل و وجود خداوند صورت گرفت

……………………………………

«سیاهکل، واقعه یا فاجعه»

هفته‌ی گذشته «سازمان فداییان‌خلق ایران اکثریت» مراسمی را در بزرگ‌داشت سال‌روز «واقعه‌ی سیاهکل» برگزار کرد که دعوت از برخی از میهمانان ویژه هم‌چون «رجب‌علی مزروعی» برای این سازمان حواشی خاصی را به دنبال داشت.

……………………………………

«قومیت‌ها و حمله‌ی خارجی»

حالا شاید کم‌تر تحلیل‌گر و کنش‌گر سیاسی باشد که خطر جنگ را بیخ گوش ایران حس نکند. اکثر قریب به اتفاق احزاب از موافق و مخالف و در درون و یا بیرون ایران سعی می‌کنند تا به هر طریق و روش ممکنی از وقوع چنین پیش‌آمد ناگواری جلوگیری به عمل بیاورند.

……………………………………

«مهاجرانی و صابون ولایت»

کم‌تر کسی گمان می‌برد که در برابر اعتراضات خیابانی پس از انتخابات و جنبشی که در اعتراض به نتایج انتخابات دوره‌ی دهم شکل گرفت موضع «عطا‌اله‌مهاجرانی» این قدر نرم و محافظه‌کارانه باشد. «مهاجرانی» که در دوره‌ی اصلاحات به شدت مورد حمله‌ی اصول‌گرایان بود.

……………………………………

«محاکمه‌ی نامحرمان»

روز گذشته اولین جلسه دادگاه متهمان پرونده‌ی معروف به اختلاس 3000 میلیارد تومانی برگزار شد. پایان این پرونده را می‌شود از همین آغازش به روشنی حدس زد. نام‌ها در حد همین آدم‌های کوچک باقی خواهند ماند و با اعدام دو سه نفر و بازگشت بخش کوچکی از اموال، پرونده به سرعت بسته خواهد شد.

……………………………………

«دیگی که برای ما نمی‌جوشد»

نامه‌ی «سعید جلیلی» به گروه 1+5 رسیده است. برخورد با این نامه از سوی آمریکا و اتحادیه‌ی اروپا گرچه که با احتیاط اما خوش‌بینانه بوده است. در صورت پیش‌رفت قابل توجه این مذاکرات و تعلیق موقت غنی‌سازی 20 درصدی که البته هنوز نشانه‌هایی از تن‌دادن جمهوری‌اسلامی به آن دیده نشده است،

……………………………………

 «آب در لانه‌ی مورچگان»

نزدیک به دو سال پیش بود که برای نخستین بار و پس از گفت‌و‌گویی مفصل با دختر و پسری اهل «جده» به حقایقی درباره تغییرات تدریجی و پنهانی پی‌ بردم که در زیر پوست جامعه‌ی به شدت سنتی و محافظه‌کار عربستان‌ سعودی در حال به وقوع پیوستن است.

……………………………………

 «تهدید و مصرف دوگانه»

برخی در داخل و خارج از کشور شعار تهدید در برابر تهدید «علی خامنه‌ای» را خیلی جدی گرفته‌اند و از قضا نیت نظام هم بر این بوده تا جدی گرفته شود. حالا بعد از رهبر جمهوری‌اسلامی، بقیه مسوولان هم از فرمانده‌ی بسیج و نیروهای مسلح گرفته تا رییس مجلس و نویسنده‌های روزنامه‌ی کیهان، یکی پس از دیگری آمریکا و غرب را تهدید می‌کنند.

……………………………………

 «شکستن قواعد یک بازی کثیف»

دیروز و در پی برگزاری مراسم راه‌پیمایی 22 بهمن ماه در ایران، تعدادی تصویر از شرکت‌کنندگان این مراسم در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک منتشر شد که موجب بحث‌ها و اظهار نظرهای متفاوتی شد.

……………………………………

 «زیب‌النسا الماس گورکانی»

درست است که دین اسلام و احکام شریعت یکی از موانع جدی بر سر راه پیش‌رفت زنان و برابری‌خواهی آنان در طول تاریخ کشورهای اسلامی بوده است اما با یک نگاه ساده می‌توان دید که تا زمانی که متولیان دین هم‌زمان وظیفه‌ی حکومت‌داری را هم بر عهده نداشته‌اند…

……………………………………

«بهار بنیادگرایی و غرب»

«اخوان‌المسلمین» یک حزب و گروه تازه پاگرفته در کشورهای عربی و اسلامی نیست. پیشینه‌ی این گروه و مبارزاتش در این مناطق به بیش از یک سده‌ی پیش باز می‌گردد. گرچه که پس از ترور «حسن البنا» بنیان‌گذار این گروه آن‌ها روش‌های خشونت‌آمیزشان را برای تغییر نظام‌های حاکم بر کشورهای عربی و اسلامی تغییر دادند

……………………………………

«تشنه‌گان فرهنگی»

شکی نیست که رمان گونه‌ای ادبی است که خواست‌گاهش طبقه‌ی متوسط است. رمان چه از نظر ادبی و محتوایی و چه از لحاظ وابستگی اقتصادی در همه‌ی دنیا به شدت به فرهنگ و اقتصاد این طبقه وابسته است. گرچه که رمان مدرن تا اندازه‌ای و رمان پست‌مدرن هر چه بیش‌تر ..

……………………………………

«آن بارانی سرمه‌ای»

پیرمرد از وقتی بازنشست شده بود که البته نمی‌شود اسمش را بازنشستگی گذاشت چون یک کشاورز هیچ‌وقت بازنشست نمی‌شود، بهتر است که بگوییم از زمانی که از کارافتاده شده و دیگر بچه‌هایش نگذاشتند که دنبال کار مزرعه و مزرعه‌داری برود….

……………………………………

«اقتصاد پاشنه‌ی آشیل نظام»

رییس قوه‌ی‌قضاییه «صادق لاریجانی» برای نخستین بار در تاریخ جمهوری‌اسلامی سخن از اعمال مجازات اعدام برای کسانی راند که به گفته‌ی او اخلال‌گران اقتصادی‌اند. کسانی که به باور او و بسیاری دیگر از مسوولان بلندپایه‌ی نظام از عوامل اصلی آشفتگی بازار ارز و سکه در ایران هستند.

……………………………………

«دور باطل خونین»

آدم‌ها حق دارند تا آزاد و رها زندگی کنند. برخی از دولت‌ها و حکومت‌های مستبد و خودرای این حق طبیعی را از آن‌ها گرفته‌اند. کشوری قصد دارد تا با دست‌یابی به سلاح‌های کشتارجمعی امنیت انسان‌های فراوانی را در منطقه و جهان به خطر بیاندازد.

……………………………………

«تجربه‌ای هم‌چون خواندن یک شعر رازآلود»

این اتفاق هم از جنس آن بازی‌های خنده‌دار روزگار است که برای «تئوی» عزیز و ساده‌دل و ساده‌زیست، یک مراسم خاک­سپاری مجلل و پر زرق و برق برگزار می‌شود، برای اویی که آثارش بیش از همه چیز به دور از تجمل و اشراف‌زدگی‌های متظاهرانه بود و در تمام عمرش با بی‌پیرایگی و سادگی سخن گفت و کار کرد.

……………………………………

«سنت باارزش مدارا»

مالزی کشوری در حال توسعه است که به سرعت در حال پیش‌رفت است. این کشور در منطقه‌ای قرار دارد که هر لحظه سستی‌اش به قیمت عقب ماندن از دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا تمام خواهد شد و این چیزی است که رهبران این کشور چند قومیتی و فرهنگی به هیچ عنوان آن را برنمی‌تابند.

……………………………………

«مذاکره، خدمت یا خیانت؟»

در پی قوت گرفتن روز به روز و لحظه به لحظه‌‌ی احتمال حمله‌ی نظامی غرب به ایران، جمهوری‌اسلامی گزینه‌های فراوانی  پیش روی خود ندارد. یکی از به‌ترین و مفیدترین آن‌ها به حال مردم و مملکت بدون شک پذیرفتن بسته‌های تشویقی پیشنهادی غرب به ایران است.

……………………………………

 «نابغه‌ای از جنوب»

اگر کشورهای جهان‌ سوم بخواهند تا روزی فاصله‌ی طولانی کشورهای موسوم به شمال و جنوب در اقتصاد و هنر و رفاه اجتماعی کم‌تر شود راهی به جز گسترش علم، پژوهش و آزادی‌های اجتماعی و سیاسی پیش‌رو ندارند. در این میان تلاش‌های فردی فراوانی صورت گرفته است که جای ستایش دارد اما تا زمانی‌که این حرکت‌

……………………………………

 «ضمیر ناخودآگاه یک سرزمین»

با وجود شرایط دشواری کنونی که برای روند گسترش آزادی‌های سیاسی و اجتماعی در ایران پیش آمده و راه رسیدن به دموکراسی را برای کنش‌گران سیاسی، اجتماعی، فعالان حقوق‌بشر و از همه مهم‌تر هم‌وطنان‌مان دشوار کرده است اما به گمان من آینده امیدوار کننده است.

……………………………………

 «سکوت کرکننده‌ی یک بازنده»

دنیای سیاست از آن جاهایی است که نمی‌توان در آن درباره‌ی هیچ موضوعی با یقین و قطعیت سخن گفت. فقط می‌شود از قراین و شواهد بر احتمال قوی و یا ضعیف وقوع یک پیش‌آمد تاکید بیش‌تری کرد، چرا که ممکن است در عرض چند ماه، روز و یا ساعت همه‌ی شرایط و معادلاتی که سبب نتیجه‌گیری‌های شما شده‌اند بهم بریزند.

……………………………………

 «زخم‌هایی که می‌خوریم»

بسیاری از رفتارهای اجتماعی ما ایرانیان برگرفته از جنبه‌های شخصیتی فردی ماست. برای نمونه این ویژگی شمار فراوانی از ما ایرانیان است که درباره‌ی وقایع تلخ و ناگوار زندگی خود تحلیل‌های آرزومندانه و غیرقابل انجام داشته باشیم.

……………………………………

 «کوچه‌ی بن‌بست سکوت»

«سید محمود دعایی» را خیلی‌ها به خوبی می‌شناسند، از مدافعان حکومت شاهنشاهی گرفته تا انقلابیون میانه‌رو، گروه‌های موسوم به ملی‌-مذهبی، لیبرال‌ها، گروه‌های چپ، کمونیستی و حتا آن‌هایی که خط‌مشی مسلحانه داشتند.

……………………………………

 «صندلی خالی»

شماره در دستم بود و روی صندلی زوار در رفته‌ای منتظر نشسته بودم و دیگر پناه‌جویان را نگاه می‌کردم. بعد از دو سال آمدن و رفتن می‌دانستم که باید دست کم یکی دوساعتی صبر کنم تا آفیسرم بیاید و پاسخم را بدهد.

……………………………………

 «چرا جدایی؟»

بخت فیلم «جدایی نادر از سیمین» آخرین ساخته‌ی «اصغر فرهادی» برای دریافت جایزه‌ی «اسکار» به عنوان به‌ترین فیلم خارجی بسیار بالاست. دلایل فراوانی برای این شانس وجود دارد که برخی به خود اثر بازمی‌گردد و شماری به مسایل حاشیه‌ای آن.

……………………………………

 «روز داوری»

انگار قرار است تا تاریخ برای ما ایرانیان دوباره و چندباره تکرار شود. توصیه‌های وطن‌پرستان نادیده گرفته شود و شرایط کشور به جایی برسد که به جز فروپاشی و ویرانی راه دیگری باقی نماند. این روزها نشانه‌های آشکاری از نزدیکی کشور به سمت فروپاشی دیده می‌شود.

……………………………………

 «دانش‌گاه، تصرف دوباره»

فقط چند ماهی بیش‌تر از انقلاب اسلامی در ایران نگذشته بود که رهبران مذهبی انقلاب و در راس آن‌ها «روح‌اله خمینی» آشکارا ستیز خود با دانش‌گاه و طبقه‌ی دانش‌گاهی را نشان دادند.

……………………………………

 «جور دیگر دیدن»

همیشه برای «بی‌بی‌سی» به عنوان یکی از حرفه‌ای‌ترین رسانه‌های خبری جهان احترام ویژه‌ای قایل بوده‌ام و صدالبته که این سخن به هیچ عنوان به معنای تایید تمامی دیدگاه‌ها و خط‌مش‌های سیاسی حاکم بر آن و یا نحوه‌ی پوشش و خبررسانی‌هایش نیست

……………………………………

 «سرسپردگان کور»

هفته‌ی گذشته «ذبیح‌اله بخشی‌زاده» مشهور به «حاجی بخشی» از رزمندگان و سران گروه موسوم به «انصار حزب‌اله» درگذشت. در طی چند روز گذشته مقالات و نوشته‌های فراوانی درباره‌ی او و شخصیتش انتشار یافت که همگی به نوعی بیوگرافی‌های کامل و جامع‌تری بودند از آن‌چه از پیش درباره‌اش می‌دانستیم.

……………………………………

 «ردای حزب توده بر تن سلطنت‌طلبان»

حزب «توده» در کنار کارهای مثبت معدودی که در تاریخ سیاسی ایران انجام داده است و با وجود عضویت برخی افراد وطن‌پرست و نوع‌دوست در این سازمان که دغدغه‌ی پیش‌رفت ایران را داشته‌اند، خیانت‌های پرشماری را نیز در حق این کشور و مردمانش کرده است.

……………………………………

 «مرغ طوفان»

سایت «هاشمی‌ رفسنجانی» به سبب آن‌چه «غلامحسین‌ محسنی‌اژه‌ای» سخن‌گوی قوه‌ی قضاییه ایران رفتار مجرمانه خوانده است مسدود شد. «هاشمی» پس از انتخابات هیچ‌گاه مواضع تند و شفافی در مخالفت با نظام و یا شخص «علی ‌خامنه‌ای» نگرفته و چه بسا بارها از او و رهبری‌اش حمایت کرده است.

……………………………………

 «حدیث غربت»

مرد پشت فرمان ماشین نشسته است و با موبایل حرف می‌زند. -چمدونش رو نبند خانم بذار یه مقدار خرت و پرت دیگه گرفتم بیارم بزاره توش بعد، چی؟ یه لحظه صبر کن مرد گوشی را پایین می‌آورد و از روبه‌روی یک مامور پلیس راهنمایی رد می‌شود و بعد دوباره به حرف‌هایش ادامه می‌دهد.

……………………………………

 «سرشار از تهی»

شب سال نو که به هیجان و شور و شعف مردم نگاه می‌کردم دلیل این همه شادی را نمی‌فهمیدم. جهانیان چرا باید از گذشت زمان خوش‌حال باشند؟ هر شادمانی‌ باید ریشه در چیزی داشته باشد، امیدی، بهبودی و یا گامی به جلو، و کدام‌یک از این اتفاقات خوشایند برای بشر و بشریت پیش‌ آمده است که چنین دست‌افشانی می‌کنند؟ به هر آن‌چه در جهان نگاه کنی در آن امیدی به به‌روزی دیده نمی‌شود.

……………………………………

 «صورتک‌های زشت»

یکی از کارهایی که هیچ‌کس دوست ندارد تا به انجام دادن آن متهم شود سواستفاده از اعتماد دیگران است، اما با نهایت تاسف هنوز نه تنها بسیاری از مردم در امور ریز و درشت چنین کاری را انجام می‌دهند بلکه این عمل را به عنوان راه و روشی برای کسب درآمدهای نامشروع خود نیز انتخاب کرده‌اند چرا که صدالبته با جلب اعتماد به‌تر می‌توان انسان‌ها را فریب داد و سرکیسه کرد.

……………………………………

 «سیمای حقیقی یک رهبر کاریزماتیک»

«علی ‌خامنه‌ای» رهبری‌اش را از «روح‌اله‌ خمینی» به ارث برده است. چه به لحاظ تقدم زمانی و چه از نظر توجهات شخصی بنیان‌گذار جمهوری ‌اسلامی، آقای «خامنه‌ای» جانشین اوست.

……………………………………

 «روسپی دانش‌جو»

بازار سکس و تن‌فروشی بدون شک یکی از جاذبه‌های گردش‌گری در جنوب‌شرق آسیاست و هر ساله هزاران هزار توریست‌جنسی از کشورهای غربی فقط به همین قصد و نیت وارد این کشورها می‌شوند. سهم کشور «مالزی» البته نه به اندازه‌ی کشورهایی چون «ویتنام»، «تایلند» و «میانمار» ولی روز به روز در حال افزایش است.

……………………………………

 «خوشنود از شادمانی دیگران»

دیشب شب کریسمس بود و من پشت پنجره ایستاده بودم. اولین بار نبود که به این جشن و رابطه‌ی ایرانی‌های مهاجر با آن فکر می‌کردم. همیشه بر این باور بوده‌ام که هر چیزی و هر بهانه‌ای که بتواند باعث شادی و شادمانی مردمان جهان بشود، در نوع خود زیبا، ستودنی و ارزش‌مند است.

……………………………………

 «تفاخر وحشیانه»

در روزهای گذشته چندین قلاده توله شیر و شماری دیگر از حیوانات وحشی در سطح شهر تهران رها شده بودند که خوش‌بختانه و با حضور به هنگام ماموران آتش‌نشانی جمع‌آوری و به مکان‌های مطمئن انتقال داده شده‌اند.

……………………………………

 «در بند ایدوئولوژی»

در اواخر عمر حکومت «شوروی» سابق که فضای سیاسی آن کشور و روابطش با جهان اندکی بهبود یافته و سهل‌تر شده بود، یکی از اقوام پدری پس از 50 سال دوری از وطن برای دیدار خانواده‌اش به ایران آمد. اولین نکته‌ی جالب برای او مواجهه با چیزهایی بود ….

……………………………………

 «نمایش‌نامه‌نویس فرانسوی با چشم‌های ایرانی»

از همان زمانی که خبر هم‌کاری «یاسمینا رضا» با «رومن‌ پولانسکی» در نگارش فیلم‌نامه‌ی فیلم جدید او بر اساس یکی از کارهای «رضا» اعلام شد، دوباره همه‌ی توجهات به سوی این نمایش‌نامه‌نویس موفق فرانسوی معطوف شد.

……………………………………

 «انتخابات مجلس، واقعیات و انتظارات»

انتخابات مجلس شورای‌اسلامی در پیش رو است و با اعلام رسمی شورای مرکزی ائتلاف اصلاح‌طلبان، شرکت آن‌ها در انتخابات اسفند ماه در عمل منتفی شده است و دیگر گروه‌های اپوزیسیون نیز از هم اکنون دست به تحریم انتخابات زده‌اند.

……………………………………

 «تکرار تنها»

توی یکی از اتاق‌های واحد آپارتمانی کنار ما زندگی می‌کرد. اتاقش چسبیده بود به اتاق من، برای همین هم بود که بیش‌تر اوقات که به خانه برمی‌گشت می‌توانستم به آسانی صدای موسیقی و یا حرف زدنش با موبایل را بشنوم. اولین بار جلوی آسانسور دیدمش، در آسانسور داشت بسته می‌شد که گفت wait ، wait آسانسور را نگه داشتم و سوار شد

……………………………………

 «سکوت‌ معنادار»

اشغال سفارت «آمریکا» در سال 57 با حمله‌ی اخیر به سفارت «انگلیس» تفاوت‌های عمده‌ای داشت. یکی از مهم‌ترین آن‌ها این بود که رهبر وقت جمهوری ‌اسلامی «روح‌اله ‌خمینی» نقشی در برنامه‌ریزی و انجام آن حرکت نداشت اما با تایید و صحه‌ گذاردن بر آن به سرعت بر روی موج ایجاد شده سوار شد.

……………………………………

 «قاتلین بالفطره»

دیروز سال‌گرد پیداشدن جسد «محمد جعفرپوینده» یکی از قربانیان قتل‌های سیاسی و عقیدتی بود که به قتل‌های زنجیره‌ای مشهور شد. در جریان این سری قتل‌ها، به ادعای حکومت فقط چهار قربانی به نام‌های «داریوش‌ فروهر» و همسر او «پروانه ‌اسکندری»، «محمد مختاری» و «محمد جعفرپوینده» وجود داشت.

……………………………………

 «سرود کریسمس»

همه‌ی ما ضعف‌ها و یا آرزوهایی داریم که سال‌های سال برای رفع و یا رسیدن به آن‌ها تلاش کرده‌ایم اما چنان که باید موفق نبوده‌ایم. برای نمونه شمار زیادی از مردان و زنان هستند که از اضافه وز%D

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,