Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
به بهانه شصت وچهارمین سال تاسیس باشگاه استقلال تهران

«حکایت یک تیم پرطرفدار »

2009 September 25

سروش / رادیو کوچه

souroosh@radiokoocheh.com

در روز ۲ مهر ۱۳۲۴، چهار جوان نظامی به نام‌های میرزایی، نواب، خشایار و جانان‌پور در خیابان فردوسی تهران با توجه به دوستی خود و نیز علاقه‌ی مضاعف به دوچرخه‌سواری، مکانی را برای این رشته راه‌اندازی کردند که بعدها نام  باشگاه دوچرخه‌سواران را بر روی آن گذاردند. پس از چند ماه قرار شد که در کنار تیم دوچرخه سواری یک تیم فوتبال نیز با همان اسم شروع به کار کند. بعد از مدتی دوچرخه سواران به طور رسمی  اعلام موجودیت کردند و در همین بین، چند تن از بازیکنان سرشناس تیم فوتبال نادر از جمله مهندس جاویدان به تیم فوتبال دوچرخه سواران پیوستند و نام این تیم در هیات فوتبال استان تهران ثبت گردید.

20090925-esteghlal- koocheh

در ابتدا باشگاه تنها در رشته دوچرخه سواری  و فوتبال فعالیت می‏کرد اما پس از مدتی در رشته‏های والیبال، بسکتبال، وزنه برداری، کشتی، پینگ پنگ و شنا نیز فعالیت خود را آغاز کرد. پس از چهار سال از تشکیل تیم فوتبال دوچرخه سواران شخصی به نام پرویز خسروانی در سال ۱۳۲۸ امتیاز باشگاه دوچرخه سواران را به نام خود به ثبت رساند و نام آن را به تاج تغییر داد. این تغییر در اول اسفندماه سال 1328 روی داد.

تیم فوتبال تاج پس از ثبت در هیات فوتبال استان تهران به انجام مسابقات مشغول شد. در سال 1349 زدراکو رایکوف اولین مربی خارجی تیم بود که با حضورش توانست تیم تاج را با قدرت فراوان به قهرمانی آسیا برساند. او پرافتخارترین مربی این تیم تاکنون به شمار می‌رود.

رایکوف ۲ بار در سالهای ۴۹ و ۵۳ استقلال را قهرمان لیگ کرد و در سالهای ۵۰ و ۵۱ این تیم را در رقابت های باشگاهی تهران به قهرمانی رساند. همچنین ۲ مقام قهرمانی در جام میلز یک سومی در آسیا و چند جام دیگر داخلی از افتخارات وی در استقلال است.

پس از انقلاب ایران تاج به استقلال تغییر نام داد و در رقابت‌های ایران شرکت کرد. از سال 58 تا 69 تیم استقلال با شرکت در لیگ تخت جمشید توانست به سه  مقام قهرمانی برسد. هم‌چنین در جام حذفی هم استقلال با پنج قهرمانی و سه نایب قهرمانی پرافتخارترین تیم این رقابت‌ها قلمداد می‌شود.

یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین مسابقات داخلی فوتبال ایران، دیدار شهرآورد دو تیم سنتی یعنی استقلال و پیروزی است. قبل از انحلال باشگاه شاهین،  رقیب سنتی تاج باشگاه شاهین بود اما پس از انحلال آن تیم و پیوستن بسیاری از بازیکنان آن به باشگاه پرسپولیس ٬ این تیم به رقیب سنتی تاج تبدیل گشت.اولین دیدار دو تیم با تساوی بدون گل به پایان رسید و اولین تیمی که توانست این بازی را ببرد٬ تیم تاج و با نتیجه سه بر یک در سال ۱۳۴۷ بود. تا قبل از انقلاب دو تیم تاج و پرسپولیس ۲۱ بار به دیدار هم رفتند که ۶ بار تیم پرسپولیس و ۸ بار تیم تاج به برتری رسیدند و بقیه بازی‏ها به تساوی انجامید.

20090925-esteghlal-koocheh

بعد از انقلاب نام تاج به استقلال و نام پرسپولیس به پیروزی تغییر کرد.بعد از انقلاب دو تیم تاکنون ۴۴ بار مقابل هم صف‏آرایی کردند که ۱۰ بار تیم پیروزی و ۱۲ بار استقلال به پیروزی دست یاقتند.
پرگل ترین پیروزی استقلال در این رقابت‏ها پیروزی سه بر صفر در سال ۱۳۵۶ و در چهارچوب رقابت‏های جام تخت جمشید بود.

در مجموع دو تیم استقلال و پرسپولیس تاکنون شصت و شش بار با یکدیگر روبرو شده‌اند که حاصل آن، ۲۰ برد برای استقلال، ۱۶ برد برای پرسپولیس و ۳۰ تساوی بوده‌است.

استقلال پیش از ساخته‌ شدن ورزشگاه آزادی تهران، در ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی کنونی) به میدان می‌رفت. استقلال در پی بازسازی چمن ورزشگاه آزادی، در فصل ۸۲-۸۱ بازی‌های خانگی خود را در ورزشگاه تختی برگزار کرد.[۱۱] این باشگاه هم‌اکنون برای بازی‌های خانگی خود ورزشگاه آزادی را اجاره می‌کند.

تیم استقلال یکی از پرطرفدارترین تیم‌های حال حاضر فوتبال ایران و آسیا است. بازی فینال جام قهرمانی باشگاه‌های آسیا که بین تیم‌های  استقلال و جوبیلیو ایواتا ژاپن در ورزشگاه آزادی برگزار می‏شد ٬ با حضور ۱۲۰ هزار نفر پرتماشاچی‏ترین بازی تاریخ جام باشگاه‏های آسیا بوده است.  هم‌چنین در بازی پایانی پنجمین دوره لیگ برتر و در مقابل برق شیراز که به پیروزی ۴ بر ۱ استقلال و قهرمانی این تیم منجر شد٬ تعداد ۱۱۰ هزار نفر از هواداران استقلال برای دیدن قهرمانی تیم محبوبشان به ورزشگاه آمدند.

هم‌اکنون استقلال در هشتمین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران در هفته هفتم مکان دوم را در جدول رده‌بندی داراست.

منابع:

  • سایت رسمی
  • ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|