Saturday, 18 July 2015
27 September 2023
مجله‌ی اقتصادی- اخبار اقتصادی ایران

«انفجار دوباره در خط انتقال گاز ایران به ترکیه»

2010 August 27

ریحانه /  پاریس/ رادیو کوچه

وزارت بازرگانی تحریم ایران از سوی امارات را تکذیب کرد

«بابک افقهی»، معاون وزارت بازرگانی جمهوری اسلامی اعلام کرد که امارات متحده عربی با تحریم‌های تازه علیه ایران «هم‌سو نشده است» و مسدود شدن حساب‌های بانکی عده‌ای ایرانی در دوبی ربطی به تحریم‌های اخیر نداشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

روزنامه محلی «امارات بیزینس دیلی» چندی پیش  اعلام کرد که بانک مرکزی امارات متحده عربی در راستای اجرای دور تازه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، دستور مسدود شدن ۴۱ حساب بانکی مربوط به اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی را صادر کرده است.

بر این اساس، بانک مرکزی امارات در بخش‌نامه‌ای در این زمینه هم‌چنین از تمام بانک‌ها، صرافی‌ها، و شرکت‌های سرمایه‌گذاری و مالی در امارات خواسته بود که از پرداخت پول به اشخاص حقیقی و حقوقی که نام آن‌ها در فهرست قطع‌نامه چهارم سازمان ملل علیه ایران دیده می‌شود، خودداری شود.

قطع هم‌کاری عمده‌ترین تامین‌کننده‌ی صنایع پتروشیمی ایران

شرکت صنایع لیوندل‌باسل، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان پلاستیک و مواد شیمیایی، اعلام کرد که برای پرهیز از جریمه ی دولت آمریکا، روابط تجاری خود با ایران را قطع می‌کند.

این تصمیم که به تایید هیت مدیره‌ی این شرکت رسیده به معنی آن است که صدور فناوری و خدمات فنی به شرکت‌های پتروشیمی ایران از جانب این شرکت هلندی قطع خواهد شد.

ایران در سال گذشته‌ی میلادی 6.5 میلیارد دلار صادرات مواد پتروشیمی داشته است و این تصمیم شرکت لیوندل‌باسل صنایع پتروشیمی ایران را که متکی به فناوری اروپایی برای تولید پلاستیک و دیگر مواد با ارزش افزوده‌ی بالا از گاز طبیعی است، در تنگنا قرار خواهد داد.

تحریم در صنایع پتروشیمی ایران پیش از این نیز تاثیر خود را نشان داده بود. در حالی مسوولان پتروشیمی تحریم‌ها را بی‌تاثیر عنوان می‌کنند، هم‌زمان با اعلام آغاز تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، پتروشیمی«جم»، که بزرگ‌ترین واحد تولید اتیلن جهان بود را تحت تاثیر قرار داده و از میزان تولید آن به شدت کاسته است. هم‌زمان واحدهای پتروشیمیایی «مهر»، «مروارید» و «آریاسول» نیز، تحت تاثیر جدی تحریم‌های اعمال شده قرار گرفته‌اند.

این در حالی‌ است که مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی پیش از این در  گفت‌و‌گو با خبرگزاری نفت ایران اعلام کرده بود که امسال 11 طرح جدید با ظرفیت سالانه 6.08 میلیون تن و سرمایه‌گذاری 5.8 میلیارد دلار قرار است به بهره‌برداری برسد که با این اقدام، دو هزار و 613 فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

بیات با بیان این‌که 61 طرح در شرکت ملی صنایع پتروشیمی در دست اجراست، گفته بود: «از این تعداد 46 طرح در برنامه پنجم توسعه و 15 طرح نیز در برنامه چهارم تعریف شده است.»

به گفته وی، با بهره‌برداری از 46 طرح پتروشیمی در برنامه پنجم توسعه با هزینه 25 میلیارد دلار، 50 میلیون تن ظرفیت در صنعت پتروشیمی ایجاد می‌شود که البته برای بهره‌برداری از این طرح‌ها به 42 میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم.

انفجار دوباره در خط انتقال گاز ایران به ترکیه

بر اساس گزارش خبرگزاری دوگان ترکیه، درپی انفجار در خط لوله گاز ایران به ترکیه آتش‌سوزی مهیبی به وقوع پیوست و جریان گاز ایران در لوله متوقف شده است.

بر این اساس‌، صادرات گاز ایران از ساعات اولیه بامداد روز سوم  شهریور ماه متوقف شده است و پیش‌بینی می‌شود با درخواست بوتاش تا 5 روز آینده امکان از سرگیری مجدد صادرات گاز فراهم نباشد.

شرکت بوتاش وجود اشکالات فنی را عامل عدم دریافت گاز از ایران اعلام کرده است. در همین حال، گفته می‌شود بوتاش ترکیه درخواست مهلتی 4 تا 5 روزه برای رفع مشکلات فنی در خطوط لوله گازی خاک این کشور داشته است.

برخی از رسانه‌های ترکیه با اشاره به ارتفاع شعله‌های آتش این انفجار تا صد متر اعلام کردند از فاصله 60 کیلومتری شهرستان «خراسان» از توابع استان «ارضروم» نیز این آتش قابل رویت بوده است‌. گفتنی است، انفجار دیگری در همین لوله در ماه گذشته، در خاک ترکیه، مقامات را ناچار ساخت حمل گاز به ترکیه را به طور موقت متوقف کنند.

افزایش قیمت 10 قلم کالا به معنی افزایش تورم نیست

بهمنی به آمارهای کارشناسی و تخصصی بانک مرکزی درباره نرخ تورم اشاره کرد و گفت: «باید تعریف دقیقی از نرخ تورم به صورت کارشناسی برای مردم در رسانه‌ها ارایه شود تا این مشکل برای همیشه رفع شود.»

به گفته وی نرخ تورم به معنای تغییر قیمت 10 قلم کالا یا افزایش نسبی چند کالا نیست، بلکه نرخ تورم بر اساس تغییرات قیمت مجموعه‌ای از 359 قلم کالای مهم که در کشور وجود دارد، محاسبه می‌شود.

رییس کل بانک مرکزی هم‌چنین افزایش نرخ سود بانک‌های خصوصی را تکذیب کرد و اظهار داشت: «بانک مرکزی به دنبال کاهش نرخ سود به مرور زمان است و برخی جوسازی‌ها که درباره افزایش نرخ سود بانک‌ها مطرح می‌شود، صحت ندارد.»

واردات بنزین به‌زودی متوقف می‌شود

وزیر نفت با اشاره به افزایش 20 میلیون لیتری تولید بنزین، از توقف واردات این فرآورده نفتی به کشور در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: «فعالیت‌های اکتشافی نفت و گاز در ایران افزایش می‌یابد.»

«مسعود میرکاظمی» با تاکید بر این‌که با راه‌اندازی این طرح‌ها به زودی واردات بنزین متوقف خواهد شد، تصریح کرد: «به زودی به برخی از کشورهای غربی که قصد فشار وارد کردن به ایران در زمینه بنزین را دارند اعلام خواهیم کرد که کشورمان هر گونه بخواهد تصمیم می‌گیرد.»

800هزار واحد صنعتی بدون پروانه در سطح کشور فعالیت می‌کنند

رییس مرکز اصناف و بازرگانان وزارت بازرگانی با اعلام وجود 800 هزار واحد صنعتی بدون پروانه فعالیت در سطح کشور، از سامان‌دهی این واحدها تا پایان سال جاری خبر داد.

«حسن‌ رادمرد» با اشاره به تشکیل ستاد سامان‌دهی مشاغل بدون پروانه فعالیت اظهار داشت: «تاکنون از مجموع 800 هزار واحد صنعتی بدون پروانه فعالیت حدود 300 هزار واحد شناسایی و به زودی برای این تعداد واحدهای شناسایی شده پروانه فعالیت صادر می‌شود.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,