Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
پخش بدون اجازه‌ی آثار فرهاد از صداوسیما،

«اعتراض وکیل خانواده‌ی فرهاد»

2010 August 31

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع : خبرگزاری هرانا

در آستانه‌ی 9 شهریور ماه و هشتمین سالروز درگذشت فرهاد مهراد، همچنان وکیل خانواده‌ی این هنرمند از اعتراض خانواده‌ی فرهاد به پخش بدون اجازه‌ی آثار این خواننده ایرانی از صدا و سیما معترض است و می‌گوید:«وضعیت برگزاری جایزه‌ی فرهاد نامشخص است و امیدواریم در شرایط مساعد برگزار شود.»

صالح نیک‌بخت، وکیل خانواده‌ی فرهاد، درباره‌ی آخرین وضعیت جایزه و پخش آثار فرهاد گفت: در آستانه‌ی سالگرد فوت فرهاد به عنوان نخستین خواننده‌ی پاپ که صدای او در اندک زمانی با استقبال عموم مردم موجه شد، باید بگویم که هنوز صدا و سیما بدون اخذ رضایت از ورثه‌ی نامبرده (همسر و خواهر او) صدا و موسیقی‌های مربوط به آواز و ترانه‌های این هنرمند را از رادیو و تلویزیون و کانال‌های مختلف پخش می‌کند.و بعضن از موسیقی ترانه‌های او در بعضی از برنامه‌ها که شاید افراد دیگر هم برای صدا و سیما تهیه کرده باشند، استفاده می‌کند و این موضوع هم‌چنان مورد اعتراض ورثه‌ی آن مرحوم است.

وی یادآور شد: متاسفانه علی‌رغم اینکه در سال گذشته اقداماتی از طرف خانواده‌ی فرهاد با وکالت من صورت گرفت تا حقوق مادی و معنوی این خواننده‌ی معروف تامین شود، تا کنون نه صدا و سیما این حقوق را پرداخت کرده و علی‌رغم اعتراض خانواده‌ی «فرهاد» به انتشار موسیقی و صدای او به این کار ادامه داده است.

به همین جهت اعتراض این خانواده به جای خود باقی است و همچنان بحث درباره‌ی اینکه صداوسیما یک نهاد فرهنگی و آموزشی است و خانواده نخواستند از طریق مراجع قضایی اقدام کنند نیز وجود دارد.

نیک‌بخت در عین حال گفت: ولی در نهایت طبق آخرین صحبت‌هایی که با همسر ایشان داشتم، مقرر شد به زودی مجددن به صدا و سیما به صورت رسمی این موضوع را اعلام کنیم، چنانچه همچنان به پخش صدا و موسیقی ترانه‌های فرهاد ادامه دهند، از طریق قانونی اقدام کنیم.

این وکیل درباره‌ی روند برگزاری جایزه‌ی «فرهاد» نیز، گفت: از سال گذشته، کسی که قرار بود این جایزه را برگزار کند و متولی این کار شود و موسسه‌ای به نام «خانه‌ی فرهاد» از طرف مراجع قضایی به ترتیب از انجام این کار عزل و موسسه نیز به حکم دادگاه منحل شده است.

وی خبر داد: خانواده‌ی فرهاد در نظر دارند با توجه به شرایط فعلی در کشور، خود به نحو مقتضی و با هماهنگی با خوانندگان، موسیقی‌دانان، شاعران، نویسندگان و طرفداران فرهاد نسبت به برگزاری این جشنواره در شرایط مساعد اقدام نمایند.

نهم شهریورماه، مصادف با ششمین سالروز درگذشت فرهاد مهراد، خواننده ایرانی است.

فرهاد مهراد 29 دی‌ماه 1322 در تهران به‌دنیا آمد. او در سال 48 ترانه «مرد تنها» را برای فیلمی به کارگردانی مسعود کیمیایی خواند و پس از آن «جمعه»، «هفته خاکستری»، «آیینه‌ها»، «گنجشگک اشی‌مشی»، «آوار»، «شبانه2» با صدای فرهاد ثبت شدند.

یک ‌روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی، 23 بهمن‌ماه 1357، با صدای این خواننده‌ی معاصر، ترانه‌ی «وحدت»، در وصف پیامبر اکرم (ص) ماندگار شد و پای ثابت موسیقی‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است.

از این هنرمند معاصر در سال 1372 آلبوم‌های «خواب در بیداری» و سال 1376 «برف» منتشر شده است.

برخی از اهالی مطرح عرصه‌ی سینما و تاتر تاکید دارند که ضروری است هنرپیشه‌های سینما و تئاتر، ساعت‌ها ترانه‌های ماندگار فرهاد را گوش دهند، چرا که کمتر خواننده‌ای همانند فرهاد بر ارزش و محتوای واژگان تاکید داشته است.

گفته می‌شود، زمانی که توده‌های مردم‏ کمتر با شعر نو عجین و آشنا بودند، شعر نو با صدای فرهاد‏،‌ برای توده مردم ‌آشنا شد و مورد استقبالشان قرار گرفت.

از مهرماه 1379 بیماری، فرهاد مهراد جدی شد و در سال 1381 برای درمان به فرانسه رفت و سرآخر در نهم شهریورماه همان سال، پس از مدتی اغما در بیمارستان، در سن 59 سالگی درگذشت و در سیزدهم شهریور در گورستان تیه در پاریس دفن شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,