Saturday, 18 July 2015
23 January 2020

«مهارت‌های زندگی»

2010 September 01

سیمین / رادیو کوچه

………………………………………

«نبرد با سلاح خوش‌بینی»«نبرد با سلاح خوش‌بینی»

مطالعات اخیر ثابت کرده‌اند که ارتباط مثبتی بین افزایش سطح خوش‌بینی و شادی در یک شخص و کاهش سطح بیماری‌های قلبی وجود دارد. تعداد زیادی از تحقیقات انجام شده اثبات کرده‌اند که غم و اضطراب منفی می‌تواند بر سلامتی ما تاثیرگذار باشد این در حالی است که این روزها تمرکز بر روی طرف خوش‌بینانه این تحقیقات، چشم‌انداز جدیدی را به روی دنیای دانش گشوده است.

………………………………………

«اندر معجزات کوکاکولا »«اندر معجزات کوکاکولا »

کوکاکولا این نوشیدنی نه چندان سلامت هم‌چنان یکی از نوشیدنی‌های محبوب در سراسر دنیاست. شما ممکن است تصمیم گرفته باشید کوکا ننوشید اما می‌توانید از معجزات آن در زندگی روزمره بهره ببرید.

………………………………………

«پنج راه ساده برای خوش خلقی»پنج راه ساده برای خوش خلقی»

بعضی آدم‌ها وقتی دچار افسردگی می‌شوند می‌روند خرید یا با یک ریخت و پاش حسابی از خجالت حساب بانکی‌شان در می ایند! اما اگر افسردگی‌ات ناشی از مثلن تغییرات قیمت ارز و فشارهای مالی باشد آن‌وقت است که باید راهی کم خرج برای خروج از این بحران پیدا کرد!

………………………………………

«سفری بدون دردسر»«سفری بدون دردسر»

روزهای بلند تابستان فرصت مناسبی است برای دل سپردن به راه و سفر کردن. اما اگر از آن دسته از آدم‌هایی باشید که در سفر دچار برخی بیماری‌های خاص می‌شوید بهتر است این برنامه را گوش کنید تا برای هرچه بی دردسر کردن سفرتان توصیه‌هایی را دریافت کنید.

………………………………………

«نبرد تابستانه با پشه‌ها»«نبرد تابستانه با پشه‌ها»

بوی طبیعی بدن ما می‌تواند برای پشه‌ها جذاب باشد. این بوها بسته به غذایی که می‌خوریم و نوع فعالیت‌هایی که انجام می‌دهیم تفاوت دارد و می‌تواند ما را تبدیل به طعمه‌هایی برای حشرات بکند. بنابراین توجه به این مساله می‌تواند یکی از راه‌های پیش‌گیری از مزاحمت پشه‌ها باشد.

………………………………………

«ویتامینی به نام “دی”»«ویتامینی به نام “دی”»

ویتامین دی نه‌تنها پیش‌گیری کننده بیماری ام اس هست بلکه برای جلوگیری از پوکی و اختلالات مربوط به استخوان هم‌چنین پیش‌گیری از سرطان به ویژه سرطان سینه در زنان و فشار خون بالا، بسیار ضروری است. این ویتامین هم‌چنین سبب می‌شود تا کلسیم و فسفر موجود در موادغذایی جذب بدن شود.

………………………………………

در میلان یک قانون جالب وجود دارد و آن این که همیشه باید لبخند بر لب داشته باشید وگرنه جریمه خواهید شد. شما تنها زمانی اجازه دارید غم‌گین به نظر برسید که از یک بیمارستان دیدن کنید یا در یک گورستان باشید.

………………………………………

نتخاب هوش‌مندانه موادغذایی و اصلاح عادات غذا خوردن می‌تواند تغییر زیادی در میزان مصرف کالری ایجاد کند. دکتر مائو می‌گوید:«در طول بیست سال مطالعه بر روی عادت‌های افراد صد ساله، آموختم که زمانی که مردم کالری کم‌تری مصرف می‌کنند بیشتر به زندگی طولانی‌تر سوق پیدا می‌کنند.

………………………………………

خیلی دور نیست آن زمان‌ها که خانه‌ها حیاطی داشتند و باغ‌چه‌ای با یک حوض پر آب که دور تادورش گلدان‌های شمعدونی و محبوب شب بود و تو باغچه‌ها از درخت خرمالو و شاتوت و انگور گرفته تا یاس‌های رازقی و پیچک‌های امین‌الدوله پیدا می‌شد.

………………………………………

امروزه اگر اهل این باشید که ساعت یا دقایقی از روزتان را به انجام حرکات ورزشی بگذرانید نیازی نیست در پی یافتن یک مکان ورزشی مناسب باشید که از یک طرف می‌تواند برای شما هزینه‌هایی داشته باشد و از طرف دیگر شما را محدود به ساعت و زمان بکند.

………………………………………

همیشه گفته می‌شود که «ما آن چیزی هستیم که می‌خوریم …» این به این معنی است که آن چه برای خوردن انتخاب می‌کنیم به طور مستقیم بر روی سلامتی، توان‌مندی‌ها و برتری‌هایی که می‌توانیم نسبت به دیگر افراد داشته باشیم، اثر دارد.

………………………………………

تحقیقات جدید نشان داده‌اند که سبزیجات و خوراکی‌های سبز، زرد و نارنجی می‌توانند از پیرشدن ماهیچه‌های چشم پیش‌گیری کنند. هم‌چنین این خوراکی‌های رنگی از چشم‌ها در برابر اشعه‌های مضر محافظت می‌کنند.

………………………………………

«پای سلامت در کفش مناسب»

همیشه گفتند پا قلب دوم انسان‌هاست. از این جهت است که توجه به سلامتی پاها از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از مواردی که در این زمینه باید به آن توجه کافی بشود انتخاب کفش است. کفش‌هایی که در عین راحتی و به روز بودن به سلامت ماندن پا هم کمک کند.

………………………………………

در پاس‌داشت زمین، هم‌چنان که زمانی را اختصاص می‌دهید به این که قدردان این زمین بخشنده و مراقب زیبایی‌های آن باشید، از یاد نبرید که به فکر بهبود وضعیت سلامتی خودتان هم باشید. در واقع یک زمین سلامت به معنای وجود انسان‌های سالم‌تر است.

………………………………………

 «سه حقه‌ی مفید برای سلامتی»

گفته می‌شود که سرپا ایستادن برای سلامتی و طول عمر مفید است. تحقیقات جدید نشان داده که نشستن برای زمان طولانی می‌تواند احتمال خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها هم‌چون چاقی، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان را با وجود انجام ورزش‌های روزانه، افزایش دهد.

………………………………………

«ساعت به وقت من …»

هیچ می‌دونستید ایرانی‌ها از جمله خوش سلیقه‌ترین‌ها هستند در انتخاب ساعت؟ اما آیا می‌شود روی ساعت مثل طلا سرمایه‌گذاری کرد؟ گران‌ترین ساعت‌های دنیا چه ساعت‌هایی هستند؟ و این روزها چه ساعتی مد هست؟

………………………………………

 «خوش‌تر زعیش و صحبت وباغ وبهارچیست؟»

ین سنت سیزده به در رفتن و گذراندن وقتی در میان طبیعت هم از آن اداب خوبی است که ما ایرانی‌ها داریم. البته درسته که پیک‌نیک رفتن در فرهنگ‌های دیگر هم وجود دارد اما باید اعتراف کنم شاید هیچ مردمی مثل ایرانی‌ها نمی‌توانند حسابی از این کار لذت ببرند.

………………………………………

 «هفت‌سینی به وسعت دنیا»

نوروز برای ما ایرانی‌ها و بسیاری از مردمان در برخی کشورهای دیگر، هر سال شور و حال خاصی با خودش به همراه می‌آورد و در هر شرایطی که باشیم، آمدنش اندکی وضعیت ما را دگرگون می‌کند. حالا خواه این دگرگونی از ترافیک‌های فشرده و گرانی بازار باشد یا از خانه تکانی و گاهی هم از مهم‌ترین تحولی ..

………………………………………

 «مهارت‌هایی برای زنان»

زن بودن کار مشکلی است، مجبوری مانند یک بانو رفتار کنی، هم‌چون یک مرد کار کنی، شبیه یک دختر جوان به نظر برسی و هم‌تای یک بانوی مسن فکر کنی …. اما در این راه گام برداشتن با هدف و توان‌مندی لازم راه را به سوی پیروزی رهنمون می‌سازد.

………………………………………

«هشت دقیقه خوش‌بختی و دیگر هیچ …»

این تعجب آور است که خوش‌بخت‌ترین مردمان دنیا نه در کشورهای ثروت‌مند زندگی می‌کنند نه توسعه یافته. اون‌ها مردمی هستند که شاید گاهی سقف بالای سرشان یا یک ظرف غذا به آن‌ها احساس خوش‌بختی بدهد و از همه مهم‌تر روابط اجتماعی انسانی که بین آن‌ها حاکم است می‌تواند این حس را تقویت کند.

………………………………………

«اندر حکایت ترشی و سلامتی»

کم‌تر ایرانی هست که با منظره کوزه‌های رنگی مخصوص درست کردن ترشی و سرکه در زیر زمین خونه‌های قدیمی روبرو نشده باشد. ترشی‌هایی که بوی عطرشان آدم را مست می‌کند. اما چرا فرآورده‌ی این چنینی که از راه تخمیر به دست می‌آید می‌خوریم؟

………………………………………

«روزی برای کشورم…»

شاید وقتی داخل کشورت هستی و داری در هوای وطنت تنفس می‌کنی عبارت‌هایی مثل سرود ملی، غذای ملی، هنر ملی و حتا روز ملی برات خیلی با اهمیت نباشند اما ماجرا زمانی که داری جایی دور از کشورت زندگی می‌کنی کاملن متفاوت است.

………………………………………

«به سلامتی جناب اژدها»

آب و خاک از عناصر دارای انرژی هستند که در سال اژدها بسیار قوی عمل می‌کنند. عنصر آب، پویا، خلاق، قوی و نشان‌دهنده جنبش برای تغییرات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است و خاک نمادی برای سخاوت و تمایل به داشتن ثبات و اتحاد است.

………………………………………

«راز خوراکی‌های نارنجی رنگ»

رنگ نارنجی گزینه خوبی برای روزهای تاریک، سرد و خسته کننده زمستان است. این رنگ زنده و پر جنب و جوش نه تنها سلامتی بلکه روحیه را نیز بهبود می‌بخشد. خوردن هر چه بیش‌تر خوراکی‌های نارنجی رنگ، سبب ارتقای سلامتی است.

………………………………………

 «جدیدترین مد۲۰۱۲؛ گیاه‌خواری»

به طور معمول روزهای نخستین هر سال جدید فرصتی است برای تصمیم‌های تازه و گاهی یک تغییر در مسیر زندگی و شاید هم امتحان کردن تازه‌ها. در این برنامه باز به سراغ متخصصان طب طول عمر رفتم وتوصیه‌هایی از آن‌ها برای داشتن یک عمر طولانی و سلامت دارم؛ توصیه‌هایی داغ داغ برای سال 2012.

………………………………………

 «اسرارزیبایی شه‌بانوی چین»

اگر از نزدیک با چینی‌ها برخورد داشته باشید حتمن متوجه شدید که اغلب آن‌ها پوست جوان و زیبایی دارند. شاید باید سبب این تازه‌گی و طراوت را در دانش سنتی چین جست و جو کرد.

………………………………………

 «موسیقی، شفا و طول عمر»

بشر سال‌های سال است که از خاصیت شفادهندگی موسیقی بهره برده؛ از نقش سنتی آن در درمان درقرن‌های گذشته تا استفاده از موسیقی به عنوان درمان بیماری آلزایمر در زمان معاصر. اما امروزه بیش از هر زمان دیگری ثابت شده که موسیقی می‌تواند تاثیر مثبت فراوانی بر بهبود وضعیت جسمی و روحی و طول عمر داشته باشد.

………………………………………

 «آغاز سال نو با خانه‌تکانی بدن»

بوی سال نو که می‌آید از نوروز گرفته تا سال نوی فرنگی و چینی پای یک سنت خوب هم به میان می‌آید: خانه‌تکانی و زدودن هر آلودگی.  این یک سنت پسندیده است که در هر فرهنگی وجود دارد . اما بعد از این خانه تکانی‌ها بهتر است یک تکانی هم به خودمان بدهیم و  تا سال نو نشده یک پاک‌سازی اساسی در بدن خودمان انجام دهیم.

………………………………………

 «جشنی سلامت … »

زمانی که صحبت از جشن و سال نو می‌شود، پای خوراکی‌های خوش مزه و البته اغلب چرب و شیرین و سنگین هم  به میان می‌آید. جشن‌ها اغلب ما را تشویق به زیاده‌روی و پرخوری می‌کنند که البته این کار می‌تواند سبب سوء هاضمه، نفخ، دل‌پیچه یا سوزش سر دل بشود.

………………………………………

 «یک نفس آرامش …»

در بسیاری از فرهنگ‌ها که تعداد افراد بالای صد سال آن‌ها زیاد است بسیار رایج است که هر روز مراقبه انجام بدهند یا روش‌های خاص دیگری برای تنفس را به کار ببرند. انجام تنفس صحیح به دلایل زیادی اهمیت دارد از جمله سبب کاهش استرس و زدودن سموم و مواد زاید از بدن می‌شود.

………………………………………

 «افزایش انرژی با وعده‌های کوچک خوراکی»

برای این که بدن خود را فعال نگاه دارید و سطح انرژی‌تان را افزایش بدهید، بهتر است از یک عادت ساده پیروی کنید: در طول روز با خوردن پنج وعده غذایی کوچک شامل مواد غذایی افزایش دهنده طول عمر، انرژی خود را افزایش دهید.

………………………………………

 «نوشیدنی‌های معجزه‌گر»

برای این که خود را در شرایط مناسب و سلامت نگاه دارید و زمینه را برای داشتن عمری طولانی فراهم کنید باید به چرخه گوارش و هضم غذا در بدنتان توجه کنید. با جذب هر چه بیش‌تر مواد خوراکی که مصرف می‌کنید قادر خواهید بود عمل کرد بدن را در بالاترین شرایط خود قرار دهید.

………………………………………

«سپاس‌گزار باشید» «سپاس‌گزار باشید»

قدردانی به ما کمک می‌کند تا بر نعمت‌هایی که در زندگی داریم بیشتر تمرکز کنیم و چشم‌انداز مثبت‌تری در ما ایجاد می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که یک نگاه خوش‌بینانه در زندگی نه‌تنها باعث افزایش شادی می‌شود، بلکه ایمنی را هم افزایش داده و سبب سلامت قلب و کاهش استرس می‌شود.

………………………………………

«راهی ساده برای افزایش ایمنی بدن»«راهی ساده برای افزایش ایمنی بدن»

یک توصیه خوب سلامتی که این سال‌ها مطرح شده این است که نیمی از بشقاب غذایتان را با میوه و سبزیجات رنگارنگ پر کنید. تحقیق‌های انجام شده نشان داده که فیبر موجود در میوه و سبزی‌ها به شما کمک می‌کند تا وزنتان کاهش پیدا کند.

………………………………………

«یک راه ساده برای تمدد اعصاب»«یک راه ساده برای تمدد اعصاب»

شب‌های طولانی ماه‌های زمستانی فرصت خوبی است برای آن که بیشتر به حس خواب زمستانی‌تان فرصت جولان بدهید و از استرستان کم کنید. با یک عادت ساده تنش زدایی (Relaxation)، عمرتان را طولانی کنید و کیفیت خوابتان را افزایش دهید.

………………………………………

«گیاهان خانگی؛ پاک‌کننده هوا» «گیاهان خانگی؛ پاک‌کننده هوا»

گل‌دان‌های زیبایی که لب پنجره‌تان می‌گذارید ممکن است که نقشی فراتر از یک تزئین‌کننده فضای خانه شمارا داشته باشد. این گیاهان در عین حال که محل زندگی شما را زیبا می‌کنند، می‌توانند با آلودگی داخلی خانه نیز مبارزه کنند. گیاهانی که هم خانه و هم سلامتی را بهبود می‌بخشند.

………………………………………

«خوردنی‌های پائیزی»«خوردنی‌های پائیزی»

فصل پائیز آغاز شده و این تغییر رنگارنگ و زیبای درختان و حال و هوای محیط، ذائقه‌ی ما را نیز اندکی دگرگون می‌کند. حالا دیگر کم‌کم دلمان بیش‌تر خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های گرم‌تر طلب می‌کند و ذائقه‌مان به سمت طعم میوه‌ها و تنقلات پائیزی می‌رود.

………………………………………

«لاغر شدن بایک عادت خیلی ساده»«لاغر شدن بایک عادت خیلی ساده»

اگر به تجربیات و گفته‌های افرادی که بیش‌تر از صد سال عمرکرده‌اند دقت کنیم همگی در یک چیز اشتراک دارند و آن این است که در حجم کمی غذا می‌خورند و اغلب زمانی که معده‌اشان تا سه چهارم پر می‌شود، خوردن را متوقف می‌کنند

………………………………………

«زندگانی سیبی است …» «زندگانی سیبی است …»

استیو جابز برای آن‌ها که در زندگی زیاد با دنیای دیجیتال سرو کار دارند، به نوعی یک اسطوره است به خاطر نوآوری‌هایش و تحولی که در این زمینه ایجاد کرده اما او می‌تواند برای تمام مردم در هر نقطه‌ای از جهان که زندگی می‌کنند، یک نمونه خوب برای زندگی باشد.

………………………………………

«مرثیه‌ای برای نهال یا …» «مرثیه‌ای برای نهال یا …»

این روزها دنیای مجازی ما باز آکنده شده از احساسات مجازی نسبت به مرگ خودخواسته‌ی جوانی دیگر از این سرزمین. یعنی دنیا برای این جوان آن چنان تنگ شد که شاید فکر کرد چاره ای دیگر جز رفتن ندارد و برایش مرگ شادی بخش‌تر ازندگی شد.

………………………………………

«راز سلامت قلب با  تغییر غذایی» «راز سلامت قلب با تغییر غذایی»

عادت‌های غربی ما در غذا خوردن سبب کوتاهی عمر ما شده است. این درست است که انجام حرکات ورزشی به سلامت قلب کمک می کند اما توجه به غذایی که می‌خورید راه دیگری برای محافظت از قلب است.

………………………………………

«به سبزی آب …» «به سبزی آب …»

بیایید بخشی از راه حل باشید، «جهانی بیاندیشید و محلی عمل کنید». از اطراف خود آغاز کنید و یک گروه کوچک برای حفاظت از آب تشکیل دهید و شروع کنید به پاک‌سازی ساحل‌ها و محیط اطراف از زباله و جلوگیری از ریختن آن‌ها به رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و یا تالاب‌ها.

………………………………………

«راز سلامتی آقای گوجه‌فرنگی» «راز سلامتی آقای گوجه‌فرنگی»

شاید هیچ چیزی جای یک املت «گوجه» با نان بربری تازه را بعد از یک پیاده‌روی نگیره یا عصرانه‌های تابستانی با نان و پنیر و خیار و گوجه… و چقدر سلامتند آن‌ها که گوجه فرنگی‌های ریز و تازه را به عنوان بخشی از میوه‌های روزانه‌شان مصرف می‌کنند.

………………………………………

«سالم کباب کنید»«سالم کباب کنید»

هیچ چیز در یک فضای باز مفرح، مثل چند سیخ جوجه کباب، ذرت بوداده یا یک همبرگر کبابی آب‌دار نمی‌چسبد آن هم با آن طنین و بوی هوس‌انگیز. اما اگر این شیوه پخت، به طرز صحیحی انجام نشود سلامتی را به خطر انداخته و سبب بروز سرطان می‌شود.

………………………………………

 «پیاده‌روی بهترین سم‌زدایی برای بدن»

هر روز در طول یک ماه یک پیاده‌روی بیست دقیقه‌ای انجام دهید. یک پیاده‌روی روزانه بدن شما را پاک‌سازی می‌کند، انرژی‌اتان را افزایش می‌دهد و سیستم گوارشی شما را بهبود می‌بخشد

………………………………………

«معجزه “آب” برای طول عمر»

تمرین کنید تا آب بیشتری بنوشید تا عمل‌کرد سلولی و متابولیسم بدن خود را توسعه ببخشید با یک عادت ساده: نوشیدن شش لیوان آب در روز. این تمرین را به طور مستمر انجام بدهید تا به یک رفتار خوب عادت کنید که راه‌گشای شماست به سوی یک زندگی طولانی.

………………………………………

 «تمرینی ساده برای تقویت حافظه»

مهم نیست که چه سن و سالی دارید، مهم این است که شما می‌توانید از حافظه‌تان مراقبت کنید و ذهنتان را با یک عادت مفید همیشه شاداب و تازه نگاه دارید. این عادت خوب، انجام تمرین‌های ذهنی روزانه است؛ عادتی که با تمرین ماندگار می‌شود.

………………………………………

 «عاشقانه‌های ۳۰ ثانیه‌ای»

این روزها که همه قصد دارند با همان سرعتی که دنیا به پیش می‌رود، کارهایشان را پیش ببرند و این سرعت به روح زندگی هم سرایت کرده و دیگر نه از صبوری فرهاد و نه تداوم عاشقی مجنون خبری هست، بد نیست به چند راه سریع برای ابراز عشق اشاره کنیم.

………………………………………

«تکلیفت رو با خودت روشن کن» «دیدارهای عاشقانه با کم‌ترین هزینه»

گفته می‌شود عشق و علاقه را نمی‌توان با پول خرید اما گاهی اوقات پول می‌تواند لحظه‌های دل‌پذیرتری را برای ما ایجاد کند.امابه گفته نویسنده کتاب «شصت دقیقه برای کسب درآمد» هشت راه وجود دارد که بتوان لحظه‌هایی ارزشمند و خیال‌انگیز با کم‌ترین هزینه خلق کرد.

………………………………………

«تکلیفت رو با خودت روشن کن»«تکلیفت رو با خودت روشن کن»

دیدید خیلی‌ها مرتب شاکی هستند و غر می‌زنند؟ همیشه از وضعیت موجودشان ناراضی‌اند و به جای هرکاری فقط ابراز ناراحتی می‌کنند؟ شاید لازم باشد گاهی به فکر تغییر شرایط موجود افتاد و از ژست‌های مظلومانه پرهیز کرد.

………………………………………

«راز داشتن دوستی هم‌راه»«راز داشتن دوستی هم‌راه»

گاهی اوقات از توی این همه فهرست‌های متعدد دوستان دور و برت با اعداد نجومی اگر بخواهی واقعن حساب کنی یکی دو تا دوست بیشتر یافت نمی‌کنی که بتوانند آن آرامشی را که نیاز داری بهت بدهند. به راستی یک دوستی واقعی و حمایت‌گر چگونه ایجاد می‌شود؟ در این برنامه از مهارت‌های زندگی قصد دارم به نکته‌هایی اشاره کنم که سبب می‌شوند .

………………………………………

«یادمان باشد …»«یادمان باشد …»

گاهی لازم است هر فردی تلنگری به خودش بزند، گاهی اوقات لازم است کمی با خود خلوت کرد و روراست بود. شاید اگر خودمان هم به فرمان‌های صادره برای دیگران عمل کنیم، دنیا زودتر از آنی که انتظار داریم دچار تغییر مطلوبی بشود.

………………………………………

«تابستانه بنوشید»«تابستانه بنوشید»

یکی از راه‌های تحمل‌پذیر کردن روزهای گرم تابستان استفاده از نوشیدنی‌های مناسب است. نوشیدنی‌هایی به طراوت و شادابی بدن در آب و هوای گرم کمک می‌کنند و بد نیست تهیه ساده آن‌ها را فرا گرفت و به موقع از آن استفاده کرد.

………………………………………

«روزهایی پرانرژی»«روزهایی پرانرژی»

گاهی اوقات در طول روز احساس کم‌انرژی بودن می‌کنیم و حال و حوصله انجام هیچ کاری حتا فعالیت‌های روزانه را نیز نداریم. در این برنامه به روش‌هایی طبیعی اشاره می‌شود که در عین سادگی و در زمانی کوتاه می‌توانند انرژی بدن را افزایش دهند.

………………………………………

«یک خواب مناسب»

خواب برای تازه و سالم نگاه‌داشتن ذهن و جسم لازم است و میزان خواب مورد نیاز هر فرد به‌طور چشم‌گیری در طول عمرش فرق می‌کند. اما به همان نسبت که زیاد خوابیدن مضر است، کم‌خوابی نیز می‌تواند خطرآفرین باشد.

………………………………………

«روش‌های صحیح مطالعه»

اگر دانش‌جو باشید یا دانش‌آموز این‌روزها حسابی سرتون‌گرم خوندن درس‌ها و گذراندن امتحان‌ها باید باشد. ممکن هم هست این مرحل را گذرانده باشید و اهل گذراندن دوره‌های مختلف و شرکت در کلاس‌های آموزشی باشید.

………………………………………

«توجه به ارتباطات غیرکلامی»

از آن‌جایی که در جهان کنونی ارتباط میان انسان‌ها و چگونگی ارتباط برقرارکردن از اهمیت بالایی برخوردار است در این برنامه باز هم به نکاتی پیرامون برقراری یک ارتباط موثر اشاره دارم. نکاتی ساده اما تاثیرگذار که هر فرد می‌تواند با رعایت آن در برقراری ارتباط هر چه موثرتر با اطرافیانش به پیروزی بیش‌تری دست پیدا کند.

………………………………………

«برقص زیر چتر آسمان آبی»

امروز در روز جهانی «رقص» قصد دارم شما را با یکی از انواع رقص آشنا کنم اما پیش از آن اجازه بدهید تا کمی بیش‌تر با فلسفه این روز آشنا شویم. از سال 1982 هر ساله روز ۲۹ آوریل، از سوی سازمان فرهنگی هنری سازمان ملل، یونسکو روز جهانی رقص نام‌گذاری شده و مناسبت آن هم روز تولد «ژان ژرژ نوور»(Jean-Georges Noverre)  رقصنده و طراح رقص بزرگ فرانسوی قرن هجدهم است.

………………………………………

«در جست و جوی رضایت‌مندی»

دوستی دارم که استاد دانش‌گاه و در حال تحصیل در مقطع دکتراست. یک بانوی موفق که در زمینه‌های تحصیلی و کاری همین‌طور ورزش و حتا تجارت تجربه‌های موفق خوبی دارد. خدارا شکر از چهره خوبی هم برخوردار هست و از نعمت و مال و منال هم بی‌نصیب نیست.

………………………………………

«پائیز یک رابطه»

تا به حال شده در رابطه‌های‌تان چه با همسر چه با دوستان نزدیک یا حتا هم‌کاران احساس سردی و یک‌نواختی بکنید؟ احساس شکست در یک رابطه یا ناامید شدن از آن؟ در این برنامه از مهارت‌های زندگی به علت‌هایی که سبب ایجاد چنین حس‌هایی می‌شوند اشاره دارم.

………………………………………

«یک ذهن شاداب»

خیلی از ما خیلی زمان‌ها به‌خصوص اگر سن و سالی از ما گذشته باشد، از این که ذهن‌مان به خوبی یاری نمی‌کند و با ما هم‌راه نیست گله داریم. یک زمانی به‌خوبی هرچیزی را به ذهن می‌سپردیم یا به‌خاطر می‌آوردیم اما حالا احساس می‌کنیم که هوشیاری خود را از دست داده‌ایم.

………………………………………

«رفیق عشق چه غم دارد از نشیب و فراز؟»

چیزهای کوچک، مثل دوستی که همیشه موقع دست‌دادن خداحافظی، آن لحظه‌ی قبل از رها‌کردن دست، با نوک انگشت‌هاش به دست‌هایت یک فشار کوچک می‌دهد… چیزی شبیه یک بوسه مثلن.  راننده تاکسی‌ای که حتا اگر در ماشین‌اش را محکم ببندی بلند می‌گوید: «روز خوبی داشته باشی.»

………………………………………

«این ماهی قرمز کوچولو…»

در روزهای پایانی سال قرار داریم و چیزی تا فرارسیدن نوروز باقی نمانده و همه در تدارک آماده ساختن خانه و سفره هفت سین برای استقبال از بهار.

………………………………………

«زنان، مردان و تفاوت‌ها»

این هفته با وجود مناسبت با اهمیتی هم چون روز جهانی زن، هم‌چنان حال و هوای این روز حکم‌فرماست. گفتارها، شعارها و بیانیه‌ها در بیان جای‌گاه زنان فراوان است و تمامی فعالان در این زمینه تلاش دارند تا زنان به کیفیت خوبی از زندگی دست‌یابند.

………………………………………

«به‌کارگیری زبان بدن در مصاحبه شغلی»

این‌ها همه نگرانی‌هایی است که هر یک ازما ممکن است در روبه رو شدن با موقعیت‌هایی که اغلب سرنوشت‌ساز هم هست، درگیر آن بشویم. این‌طور به‌نظر می‌رسد که انگار در آن زمان درست همه عوامل دست‌به‌دست هم می‌دهند تا مانع موفقیت ما بشوند.

………………………………………

«راز و رمز انسان‌های موفق»

اغلب انسان‌ها علاقه‌مندند در راهی که طی می‌کنند، گام‌های‌شان را با اطمینان برداشته و در هر مرحله به موفقیت برسند. اما به‌طور معمول تعداد افرادی که به هدف می‌رسند و پیروزمندانه در اوج زندگی می‌کنند بسیار کم‌تر از افراد مشتاق رسیدن به پیروزی است.

………………………………………

«جهانی شاداب‌تر …»

خیلی زمان‌ها بیش می‌آید که بی‌دلیل احساس خستگی و کم انرژی بودن می‌کنیم و حوصله‌مان از همه‌چیز حتا از خودمان هم سر می‌رود. در این زمان‌ها بهتر است اگر احساس سرخوشی ندارید، سرمنشا خستگی‌ها و بی‌حوصلگی‌های خود را دریابید. برای این‌کار در وهله‌ی نخست، روی‌کرد و نگاه خود را شناخته و در راستای تغییر آن اقدام کنید.

………………………………………

«عشق‌ورزی هنر می‌خواهد»

راستش هر وقت سخنی از «عشق» به میان می‌آید ناخودآگاه یاد داستان «شازده کوچولو» می‌افتم، اون قسمتی که به قول «احمد شاملو»، «شهریار کوچولو» با روباه برخورد می‌کند و از او می‌خواد که باهاش دوست بشه و روباه به او یاد می‌دهد که باید او را اهلی کند.

………………………………………

«هنری برای جذب انرژی مثبت»

چند روزی بیش‌تر به آغاز سال نوی چینی باقی نمانده و مناسب دیدم که در مهارت‌های زندگی این هفته از «فنگ شویی» سخن بگویم.

………………………………………

«خنده برهر درد بی درمان دواست»

اغلب ما از حضور در کنار افرادی که لحظه‌هایی سبب انبساط خاطر ما را فراهم می‌آورند لذت می‌بریم. اصولن گفته شده که خوش‌مشربی هر گوش و ذهنی را به خود جلب می‌کند و خنده هم‌چون یک زبان بین‌المللی عمل می‌کند آن جا که هیچ کلامی به کار نمی‌آید.

………………………………………

«بیائید به دنیا بخندیم…»

خنده پدیده‌ای است که برای ابراز شادمانی به کار می‌رود. روان‌شناسان بر این باورند که مقدار زیادی انرژی به واسطه خنده در بدن ذخیره می‌شود و این انرژی به همراه استرس‌های درونی از طریق خنده از ذهن و بدن ما تخلیه می‌شود.

………………………………………

«من چگونه به دنیا آمدم؟»

اگر دارای فرزند باشید یا با کودکان سروکار داشته باشید به طور قطع به این پرسش از جانب آنان برخورد کردید که: «من چه طور به دنیا اومدم یا از کجا متولد شدم؟» یا پرسش‌هایی از این قبیل که به طور معمول والدین در پاسخ‌دادن به آن‌ها دچار تردید می‌شوند.

………………………………………

«به وسعت یک آرزو …»

در آستانه‌ی ورود به سال نوی میلادی (2011) فرصتی شد تا گفت و گویی با افراد مختلف در زمینه‌ی بهترین آروزهایشان برای سال جدید و این که سال گذشته را چگونه گذراندند داشته باشم.

………………………………………

«جوانی کجایی …»

جوانی در وجود شماست و جایی نمی‌رود که دیگر در دسترس نباشد و می‌توان به آسانی آن را بازگرداند. اگر روزی چند تار موی سپید در سر خود دیدید، دچار اضطراب و دلهره نشوید و آن‌را نشانه شروع پیری ندانید.

………………………………………

«مهار زمان با چاشنی قاطعیت»

یافتن راهی برای مدیریت زمان به‌طور دقیق به خود افراد بستگی دارد. افرادی که برنامه زندگی‌شان از نظم برخوردار نیست، اغلب روزهایی ناراحت‌کننده دارند و ادعا می‌کنند که نمی‌توانند به هیچ یک از کارهای‌شان برسند.

………………………………………

«چه رنگی را دوست داری؟»

هرفردی به طور معمول به یک یا چند رنگ خاص علاقه‌مند است و بیشتر از آن‌ها استفاده می‌کند یا به آن‌ها تمایل دارد. این که فردی چه رنگی را بیشتر دوست دارد نشان‌دهنده روحیات اوست.

………………………………………

«راز همیشه سالم ماندن»

حتمن شما هم به افرادی برخوردید که با وجود بودن کلی بیمار و بیماری در اطرافشان هیچ گاه بیمار نمی شوند. ورزش، دوری از استرس، مثبت اندیشی، مصرف کافی ویتامین‌های مورد نیاز بدن، از جمله رازهای بیمار نشدن افراد سلامت است.

………………………………………

«پرواز تا اوج»

وقتی طوفان از راه می‌رسد، عقاب به‌جای در کنج سنگ‌ها پناه‌گرفتن، جشن می‌گیرد و خود را به بالاترین نقطه‌ی وزش باد می‌رساند و از آن‌جا، سنگین‌ترین ضربه‌های گردباد را به نفع خود به‌کار می‌گیرد، عقاب از نیروی مهاجم، به نفع خویش استفاده می‌کند.

………………………………………

«عطر یاد تو …»

آیا تا به حال فکر کردید یک رایحه‌ی خوش‌آیند می‌تواند رابطه شما را با طرف مقابل‌تان به طرز معجزه‌آسایی دل‌انگیز کند؟ برای هر کسی یک مجموعه از «بو»ها وجود دارد که تا عمرش به دنیاست با آن‌ها زندگی می‌کند، یک زندگی رویایی.

………………………………………

«نقش خود را بازی کن»

اغلب ما در ذهن خود رویاهایی داریم که پیوسته در انتظار تبدیل آن‌ها به واقعیت هستیم. اما برای این‌کار انگار همیشه منتظر یک اتفاق خاص هستیم، معجزه‌ای، چرخش افلاکی یا هر نیروی ورایی و ماورایی اما کم‌تر پیش می‌آید که خودمان دست به کار شویم.

………………………………………

«چینی نازک تنهایی من»

بسیاری از اوقات شرایط به گونه‌ای است که ناچار هستیم به تنهایی زندگی کنیم اما در این‌صورت آیا باید به بهانه‌ی تنها بودن چشم بر دنیا ببندیم و در انتظار کسی که شاید از راه برسد بمانیم؟ و روزها، لحظه‌ها و سال‌ها را هم‌چنان با کسالت طی کنیم؟

………………………………………

«انتخاب، عشق، اعتماد به نفس»

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات در انتخاب همسر، توجه به این موضوع است که چه‌قدر «ما» را دوست دارد و چه رفتاری با «ما» دارد، به جای آن‌که دقت کنیم که با «خودش» چه رفتاری دارد. این هفته پس از چند برنامه‌ای که با موضوع آداب معاشرت داشتم، قصد دارم یک تنفسی اعلام کنم و از دنیای رفتار و گفتار کلاسیک قدم به جهان احساسات بگذارم.

……………………………………..

«آداب رفتار در محل کار»

«کریستین پیرسون»‌، استاد امریکایی رشته مدیریت و مولف کتاب «رفتارهای بد» معتقد است رفتارهای نامناسب کارمندان در محل کار و یا شاهد رفتارهای ناخوش‌آیند و تاثیرگذار در محل کار بودن، سبب کاهش بهره‌وری و کارایی کارمندان هم‌چنین ایجاد خسارت مالی به کارفرما می‌شود.

………………………………………

«آداب رفتار با بانوان»

بخش مهمی از روابط و برخوردها در دیدارهای اجتماعی و محفل‌های رسمی به‌طور معمول با بانوان صورت می‌گیرد و آن‌چه یک مرد را متشخص و آداب‌دان جلوه می‌دهد چگونگی رفتار او در این مواقع است.

……………………………………..

«من با شخصیت هستم…»

بسیاری از اوقات خودمان یا افرادی که با آن‌ها روبه‌رو هستیم  تصور می‌کنیم که به قول معروف بسیار با پرستیز هستیم و گاهی از این که دیگران قضاوت دیگری در مورد ما می‌کنند ناخرسند می‌شویم. اما به واقع باید رفتارها را بیش‌تر مورد توجه قرار داد تا به راز با شخصیت نشان دادن در یک محفل اجتماعی پی‌برد.

…………………………………….

«میهمان و میهمانی»

در این برنامه از مهارت‌های زندگی، توجه شما را به‌ نکاتی چند در زمینه‌ی یک میهمانی رسمی و میهمانی رفتن جلب می‌کنم هرچند که این نکات کامل نیست اما یادآوری آن‌ها می‌تواند علاقه‌مندان را به پی‌گیری موارد بیش‌تری ترغیب کند.

……………………………………….

«چگونه لباس بپوشیم»

ظاهر و لباس مناسب، معرف شخصیت هر فرد است و تاثیرگذاری لباس پیش از منش هر فرد بروز می‌کند. این‌که چه لباسی با چه رنگی و چه زیورآلاتی مناسب چه زمان و مکانی است، خود هنری است که دانستن آن فرد را در بدست آوردن پیروزی‌های اجتماعی یاری می‌کند.

……………………………………….

«دست‌دادن و آشناشدن»

رای «آداب» معانی گوناگونی بیان شده که تقریبن همه‌گی به معنی «راه درست معاشرت کردن با دیگران» است. از ادب یا آداب با عنوان آموختن علوم و دانش‌های گوناگون و نیکی‌های اخلاقی یاد می‌شود هم‌چنین به معنای روش‌های نیکو یا حسن معاشرت است.

……………………………………….

«قدم به حریم خصوصی دیگری نگذار»

پای رعایت اتیکت یا آداب معاشرت به‌هر مکانی باز است. از دیدارهای عاشقانه گرفته تا محفل‌های دیپلماتیک. اگر می‌خواهید بدانید کجا چه لباسی بپوشید، یا چه عطری بزنید، چگونه دست بدهید یا در یک میهمانی بسیار رسمی چگونه رفتار کنید با ما هم‌راه باشید.

………………………………………

«معجزه‌ی زبان بدن»

گاهی حرکاتی را بارها و بارها از دیگران دیده و یا خود ناخودآگاه انجام داده‌ایم اما وقتی از راز و زبان این حرکت‌ها با اطلاع می‌شویم می‌بینیم که هر چند که تمایل داشته باشیم گاهی ظاهرسازی کنیم اما زبان بدن با صداقت رفتار می‌کند و راز درون را برملا می‌کند.

……………………………………….

«آداب خوراکی‌ها در ماه رمضان»

یکی از جذابیت‌های ماه رمضان، آداب و خوراکی‌های آن است. غذاخوردن در این ماه آدابی دارد که برای حفظ سلامتی باید رعایت شود. عوارضی هم‌چون خستگی، بی‌حوصلگی، عصبانیت و افسردگی در ماه رمضان از عوارض طبیعی روزه‌داری نیست و به علت تغذیه نادرست ایجاد می‌شود.

……………………………………….

«مردان، بی قید و شرط»

زنان و مردان دارای ویژگی‌های شخصیتی متفاوتی هستند بنابراین میزان و نوع انتظاری که از هریک از آن‌ها می‌رود باید به نسبت این ویژگی‌ها در نظر گرفته بشود. بهتراست خانم‌ها بیاموزند شوهرشان را همان‌گونه که هست بپذیرند…

………………………………………..

«بهترین شوهر دنیا»

این روزها در میانه دو مناسبت فرنگی و وطنی «روز پدر» بدنیست توصیه‌هایی داشته باشیم برای همه پدرهایی که پیش از پدر بودن یک همسر هستند. توصیه‌هایی ساده اما عملی که می‌‌تواند هر مرد خانواده را مبدل به بهترین شوهر دنیا کند.

……………………………………….

«دنیای خود را بساز»

حتمن شما هم با انسان‌هایی برخورد کردید که خیلی کارها را در زندگی‌اشان متفاوت انجام می‌دهند. متفاوت لباس می‌پوشند، غذا می‌خورند؟، صحبت می‌کنند و کلن متفاوت زندگی می‌کنند… هنگام برخورد با چنین افرادی با خودتان چی فکر کردید؟ نگفتید عجب آدم عجیب غریبیه ?

………………………………………

«الان کار دارم …»

حتمن شما هم چندتایی از این افراد را می‌شناسید، در خانواده، فامیل، دوستان و آشنایان. آدم‌هایی که اولویت نخست زندگی برایشان کار است.این افراد به طورمعمول یا در میهمانی‌ها غایبند و یا دیرتر ازهمه حضور می‌یابند و تقریبن برای هیچ کاری جز کارشان وقت ندارند.

……………………………………….

«می‌نویسم پس هستم»

گفته می‌شود نوشتن خاطرات روزانه و به طورکلی درج یادداشت‎های روزانه، روشی عالی برای رسیدن به خودآگاهی است. نوشتن یادداشت‎های روزانه، ارتباطی میان ذهن و روح فراهم می‎آورد و اولین قدم برای از میان برداشتن استرس است.

……………………………………….

«رمز و راز تودل برو شدن»

بیشتر اوقات زندگی روزمره ما به مراوده و گفت وگو تعامل با دیگران می گذرد. در منزل، محل کار، خیابان، تاکسی، مغازه، کلاس درس و… . در این میان همیشه عده ای انگشت شمار از افراد در میان دیگران برتر بوده و نامشان زبانزد دیگران است.

………………………………………

«بخشش لطفی است به خود‌، نه به دیگران»

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که وابستگی ذهنی و عاطفی ایجاد می‌کند و مانع غنی‌شدن و آزادی روح می‌شود‌، نبخشودن دیگران است‌. آن‌ها که نفرتی به دل دارند و کسی یا موضوعی یا خود را نبخشوده‌اند و یا خاطره تلخی را از ذهن خود دور نمی‌کنند‌، روح خود را اسیر کرده‌است. هر کسی و به هر شکلی به شما بدی کرده است‌، او را ببخشایید‌. اگر او لایق بخشیدن نیست‌، شما شایسته رها شدن هستید.

……………………………………….

«انعکاس زندگی»

تصویر ذهنی شما می‌تواند به شما کمک کند تا آن‌چه را برای رسیدن به شادی و رضایت لازم دارید انجام دهید، می‌تواند به شما کمک کند تا از زندگی خود لذت ببرید، می‌تواند اسباب اعتماد به نفس و اطمینان به کار و فعالیت‌هایی باشد که شما برای زمان فراغت خود انتخاب می‌کنید، مصمم بر شاد زیستن شوید، از روی خیرخواهی به ارزیابی خودتان بپردازید، بهترین و طلایی‌ترین لحظات زندگی را در ذهن مجسم کنید و با توجه به واقعیت‌ها، نه خیالات واهی‌، بلکه براساس تصویر مثبت که از واقعیات زندگی دارید، این تصویر خوشایند از خویش را تقویت کنید.

……………………………………….

«حرف زدن با خود»

نیافتن زبان هم‌دلی در دنیای پر هیاهوی رقابت‌ها، فقدان صداقت‌ها و صراحت‌ها، احساسی است که امروزه به خیلی از انسان‌ها دست می‌دهد لذا حرف زدن با خود به عنوان یک راه‌کار موثر و مهارت محسوب می‌شود.

………………………………………

«درک تفاوت‌ها»

دنیای عجیبیه… ما داریم توی وحشت‌ها و ترس‌ها غوطه می‌خوریم، هر روز بی‌کس و تنهاتر می‌شویم ، اما حاضر نیستیم به هم نزدیک شویم‌، با صمیمیت یکدیگر رو باور کنیم، همدیگر را برای خودمان نخواهیم برای هم بخواهیم ، کنجکاوی را تا مرز بیماری پیش نبریم و سعی کنیم یکدیگر را عاشقانه دوست داشته باشیم

………………………………………

«خوشبختی چیست»

مهم‌ترین رویداد امروز، زادروز سنت ژوزف در مذهب کاتولیک که روز پدر در خیلی از کشورها برابر با این روز است. آغاز جنگ امریکا و انگلیس با عراق، درگذشت «لویی ویکتور دوبروی» فیزیک‌دان فرانسوی و برنده جایزه نوبل فیزیک و زادروز «بندتو وارچی» مورخ و فیلسوف ایتالیایی از دیگر رویدادهای مهم این روز به شمار می‌آید.

………………………………………

«تفاهم»

روح آرام خالق قدرتست … به عقیده «برناردشاو» اگر با هر فردی از راهش وارد شویم، هر کاری می‌توانیم بکنیم والا هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم زیرا پرمغزترین مطالب، زیباترین افکار و هوشمندانه‌ترین انتقادات مطلقن بی‌معنا هستند مگر این‌که مخاطب آن‌ها را از نظر معنا و احساس بفهمد.

………………………………………

«بدی و بیماری»

آیا انسان تنها جسمش بیمار می‌شود؟ و آیا کسی که رفتارش نادرست است، روانش بیمار نیست؟ اگر کسی فکر و روانش سالم باشد هرگز رفتار بدی از او دیده نمی‌شود؟ بیماری فکری و روان نامش «غفلت» است، و باید به جای دلخوری و رنجش نسبت به کسی که بدی می‌کند و غافل است دل سوزاند و کمک کرد و به او طبیب روح و داروی جان رساند.

……………………………………..

«فولاد و سختی‌های زندگی»

آهنگری پس از گذران جوانی پر شر و شور، تصمیم گرفت روحش را وقف خدا کند. سال‌ها با علاقه کار کرد، به دیگران نیکی کرد، اما با تمام پرهیزگاری ،مشکلاتش مدام بیشتر می‌شد. یک روز عصر، دوستی که به دیدنش آمده‌بود و از وضعیت دشوارش مطلع شد، گفت: واقعن عجیب است، درست بعد از این که تصمیم گرفته‌ای مرد خدا ترسی بشوی، زندگی‌ات بدتر شده. نمی‌خواهم ایمانت را ضعیف کنم اما با وجود تمام تلاش‌هایت در مسیر روحانی، هیچ چیز بهتر نشده

……………………………………..

«شگردهایی برای بالابردن اعتماد به نفس»

اعتماد به نفس، ذاتی نیست. قدری عزت نفس، تجربه و دل و جرات سبب می‌شود تا آسان‌تر خود را تأیید کنید. برای بالابردن اعتماد به نفس، نیاز به کسب مهارت‌هایی است. چگونه با دیگران روبروشدن، کنترل احساس ترس، برقراری ارتباط ، کسب تحربه های جدید، عدم تقلید از دیگران و بسیاری از مهارت‌های دیگر به این امر کمک می‌کند.

……………………………………..

«مثبت‌نگری»

این واقعیت را شما هم تجربه کرده‌اید که وقتی با برخی از آدم‌ها هم‌کلام می‌شوید، پس از مدتی حس ناخوشایندی به شما دست داده و احساس می‌کنید، انرژی منفی به شما القا شده است. مثبت‌نگری مهارتی است که با استفاده از آن می‌توانیم علاوه بر اینکه نشاط به اوقاتمان ببخشیم به اطرافیانمان هم انرژی مثبت بدهیم .

……………………………………..

«استرس مثبت»

اگرچه استرس مفرط تنش ایجاد می‌کند و تبعات جسمی، روحی و رفتاری آن بر کسی پوشیده نیست اما استرس مثبت بر تازگی زندگی می‌افزاید و نبود آن خمودگی، رخوت و خستگی را به همراه دارد. همه ما با تحمل میزان معینی از استرس زندگی می‌کنیم، سررسیدن مهلت‌ها، رقابت‌ها، برخوردها و حتی ناکامی‌ها و نگرانی‌ها به زندگی عمق و غنا می‌بخشد. پس هدف یافتن سطح بهینه و مطلوبی از استرس است که ما را بر می‌انگیزد ولی ما را در خود غرق نمی‌کند.

………………………………………

«چقدر زندگی کرده‌ایم؟»

روایت برخی از داستان ها  نه از آن جهت که به دنبال ریشه تاریخی آن باشیم  بلکه از جهت هشدار برای زندگی بهتر به کار می روند. آن چه در پی می آید داستانی است با هدف افزودن یکی از مهارت های زندگی نه یک بیان تاریخی:

……………………………………..

«کلمات معجزه می‌کنند»

کلمه‌ها، عقاید شکل گرفته و افکار بیان‌شده هستند به عبارت ساده آن چه گفته می‌شود فکری است که بیان می‌شود. کلمه‌ها و اندیشه‌ها دارای امواجی نیرومند هستند که به زندگی و امور شکل می‌دهند. امروزه ثابت شده که کلمات منفی نیروی منفی به سمت شخص می‌فرستند و او را به سوی حس منفی و بیماری سوق می‌دهند.

……………………………………..

«جرات ورزی»

در رابطه‌هایی که هر یک از ما در بین دوستان، هم‌کاران و یا ارتباطات کاری همواره تجربه می‌کنیم، رواج رفتارهایی مانند عدم صراحت و شفافیت و بدنبال آن غیبت و پشت سرگویی به امری طبیعی بدل شده‌است درحالی‌که از تبعات آن که تضعیف اخلاق و اعتماد عمومی جامعه می‌باشد، همگان غافلیم.

…………………………………….

«تاثیر کلمات»

چند  قورباغه  از جنگلی عبور می‌کردند که ناگهان دو تا از آن‌ها به داخل گودال عمیقی افتادند،  بقیه قورباغه ها در کنار گودال جمع شدند و وقتی دیدند که گودال چقدر عمیق است به دو قروباغه دیگر گفتند، چاره‌ای نیست شما به زودی خواهید مرد.

…………………………………..

«آرامش در بخشش دیگران»

درس ارزشمندی که بسیاری از افراد در جریان رشد و تکامل می‌آموزند پی‌بردن به قدرت گذشت است، وقتی انسان کسی را که به او بی‌حرمتی کرده ،می‌بخشد او را از کاری که مرتکب شده‌است تبرئه نمی‌‌کند، گذشت به معنای از یاد بردن خطای افراد نیست بلکه هنگامی که کسی خطای کس دیگری را نادیده می‌گیرد و می‌بخشد در واقع خود را از خشمگین‌شدن می رهاند و به امور روزمره خود می‌پردازد.

……………………………………

«فنون مذاکره»

همه ما بارها این‌ را که نتوانسته‌ایم در برخوردهای مختلف کاری و یا زندگی شخصی به رغم این‌که خود را محق دانسته، از عقیده و موضع خود دفاع بکنیم را، تجربه کرده‌ایم. هر روزی که می‌گذرد دامنه ارتباطات ما با دیگران وسیع‌تر و پیچیده‌تر می شود و اگر خواسته باشیم ازعهده این ارتباطات برآییم باید ابزار مذاکره را در تمامی ابعاد زندگی بلد باشیم. بنابراین «فن مذاکره» یک هنر و مهارت است که همه باید بیاموزند و در زندگی شخصی، خانوادگی، اجتماعی و بین المللی به کار گیرند.

…………………………………….

«تصمیم‌گیری»

برای هر رویدادی دلیلی وجود دارد و برای هرهدفی زیر این گنبد کبود هنگامی …..هنگامی برای زاده‌شدن، هنگامی برای مردن… هنگامی برای یافتن، هنگامی برای گم‌‌کردن… هنگامی برای کشت و هنگامی برای برداشت … هنگامی برای سکوت و هنگامی برای سخن گفتن…اکنون انتخاب می‌کنی که هنگام چه کاری باشد؟

…………………………………….

«عبور از پل‌های زندگی»

سال‌های سال بود که دو برادر در مرزعه‌ای که از پدرشان به ارث رسیده بود با هم زندگی می‌کردند، یک روز به خاطر یک سوء تفاهم کوچک با هم جر و بحث کردند، پس از چند هفته سکوت اختلاف آن‌ها زیاد شد و کار به جایی رسید که از هم جدا شدند.

……………………………………..

«چرا چاپلوسی؟»

حتمن برای شما هم پیش‌آمده که از بله قربان‌گویی و خم و راست شدن غیرمنطقی دوست و هم‌کاری در مقابل فردی با موقعیت بالاتر، احساس ناخوشایندی به شما دست داده … با خود می‌گویی که این همه دست‌بوسی و حقیرشدن برای به دست آوردن چه چیز گرانبهایی است .

…………………………………….

«آزار و محبت در دوستی»

دو دوست با پای پیاده از جاده ای در بیابان عبور می‌کردند، بین راه سر موضوعی اختلاف پیدا کردند و به مشاجره پرداختند، یکی از آن‌ها از سر خشم بر چهره دیگری سیلی زد، دوستی که سیلی خورده‌بود سخت آزرده‌شد ولی بدون آن‌که چبزی بگوید روی شن‌های بیابان نوشت:«امروز بهترین دوست من بر چهره‌ام سیلی زد.»

…………………………………….

«سکوت»

به‌طورحتم برخورد کرده‌اید با کسانی که به موفقیت‌های مادی زندگی از جمله شهرت، مقام و ثروت دست یافته‌اند اما هیچ‌گاه در آرامش نبوده و همیشه بدنبال گم شده‌ای می‌گردند.آری ما در دنیای جاذبه‌های وهم‌آلود و اسارت‌ها زندگی می‌کنیم، تیغ خواسته‌های غیر‌انسانی، غرور، جهل، نفرت، اضطراب، حسادت، ترس، حرص و طمع، روح ما را مجروح کرده است، روح ما زخمی جراحت‌های بسیار است.

…………………………………..

«درسی برای زندگی»

مدتی بود گنجشگ با خدا هیچ سخنی نمی‌گفت … فرشتگان سراغش را از خدا می‌گرفتند و خدا هربار به فرشتگان می‌گفت: من تنها گوشی هستم که غصه‌هایش را می‌شنود و یگانه قلبی که دردهایش را در خود نگه می‌دارد و سرانجام گنجشگ روی شاخه ای از درختان دنیا نشست. فرشتگان چشم به لبهایش دوختند….

…………………………………..

«عشق ورزیدن»

عشق عبارت است از رغبت جدی به زندگی و پرورش آن‌چه بدان مهر می‌ورزیم، عشق در درجه اول نثارکردن است نه گرفتن … نثارکردن، دلسوزی، احساس مسوولیت، احترام ، دانایی … همه وهمه خصیصه‌های فعال عشق هستند. دل‌دادگی دو جنس مخالف اگرچه جنبه‌ای از عشق است … اما اگر انسان فقط یکی را دوست‌بدارد و نسبت به دیگران بی‌اعتنا باشد، پیوند او عشق نیست بلکه یک نوع خودخواهی گسترش یافته‌است.

……………………………………

«دعا»

آری … قلب‌هایمان رنج‌دیده و گران‌بار است، آیا کسی هست که قلب‌های بی‌قرار ما را آرامش و تسکین بخشد؟ روحمان پریشان است، آیا کسی هست که پریشانی روحمان را بزداید و ما را چون نسیم کوه‌ساران سبک‌بال و باطراوت سازد؟

…………………………………….

«پرهیز از دروغ»

با کمال تاسف رواج دروغ‌گویی در جامعه ما هر روز فزونی گرفته و آن چنان این صفت ناروا به صورت عادت درآمده که به این امر توجه نداریم که دروغ یک گناه کبیره است و کلید گناهان می‌باشد و این درحالی است که در قرآن کریم در ۲۸ آیه در خصوص دروغگویی و عواقب آن تاکید شده‌است.

…………………………………….

«تعادل»

برطبق تعاریف سازمان جهانی بهداشت، سلامت تنها به مفهوم نبود بیماری یا ناتوانی نیست بلکه دارای ابعاد مختلف جسمی، روانی و اجتماعی است، براساس این نگرش سلامتی وقتی حاصل می‌شود که  فرد به لحاظ جسمی و روانی در حد تعادل قرار دارد، بنابراین تعادل، کلید حفظ سلامت است.

……………………………………

«یک ‌رنگی»

داستان غازها را کمابیش همه شنیده‌ایم، وقتی هر غاز درحال پرواز بال‌های خود را به هم می زند و هوا را می‌شکافد فضایی ایجاد می‌شود تا پرنده‌ای که بدنبال او پرواز می‌کند به جلو حرکت کند، بدین طریق یک دسته از پرندگان می‌توانند مسافتی خیلی بیشتر از هر غاز به طور انفرادی را طی‌کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,