Saturday, 18 July 2015
06 June 2023
با آغاز مذاکرات و انجام توافقات اولیه بین مقامات اسراییل و فلسطین،

«امید به برقراری صلح در خاور‌میانه»

2010 September 03

خبر / رادیو کوچه

رهبران اسراییل و فلسطین روز پنج‌شنبه نخستین مذاکرات مستقیم صلح در نزدیک به دو سال را در واشنگتن آغاز کردند، و با دومین دور مذاکرات در نیمه سپتامبر موافقت شده است.

به گزارش الجزیره، جرج میچل، فرستاده ویژه آمریکا به خاورمیانه، می‌گوید بینامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل و محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، مذاکرات سازنده‌ای با هیلاری کلینتون وزیر، امور خارجه آمریکا، انجام دادند و سپس در مذاکرات رو در رو شرکت کردند.

میچل می‌گوید دو رهبر موافقت کردند در روزهای ۱۴ و ۱۵ سپتامبر بار دیگر در ناحیه‌ای در خاورمیانه با یک‌دیگر ملاقات کنند، پس از آن مذاکره‌کنندگان اسراییلی و فلسطینی هر دو هفته یک بار ملاقات خواهند کرد.

آقای میچل می‌افزاید «مشکلات فراوانی» در راه است، اما دو رهبر موافقت کرده‌اند برای به وجود آوردن فضای اعتماد هم‌کاری کنند.

نتانیاهو گفت برقراری صلحی بادوام بین اسراییل و فلسطینیان، دادن «امیتازات دشواری» را از سوی هر دو طرف ایجاب خواهد کرد. او گفت اسراییل خواستار تامین امنیت از فلسطینیان است و از آنها می خواهد موجودیت اسراییل را به رسمیت بشناسند.

محمود عباس گفت فلسطینیان خواهان «صلحی عادلانه» هستند. او از اسراییل خواست تمام فعالیت‌های خانه‌سازی را متوقف کند و به محاصره نوار غزه پایان دهد.

گفتنی است مقامات اینک یک سلسله گفت‌و‌گوهای خصوصی را آغاز کرده‌‌اند. مقامات آمریکایی ابراز امیدواری کرده‌اند دو طرف ظرف یک سال به توافق برسند.

بیشتر بخوانید:

«از سرگیری مذاکرات صلح فلسطین و اسراییل»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,