Saturday, 18 July 2015
04 July 2020
انتقاد تشکیلات خودگردان فلسطینی از احمدی‌نژاد:

«کسی که قدرت را دزدیده، نمی‌تواند درباره فلسطین سخن بگوید»

2010 September 05

خبر / رادیو کوچه

تشکیلات خودگردان فلسطینی روز گذشته شنبه با صدور بیانیه‌ای از سخنان محمود‌ احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری اسلامی ایران در‌باره روند صلح خاورمیانه به شدت انتقاد کرده و گفته است «فردی که نماینده مردم ایران نیست، نمی‌تواند در‌باره فلسطین و رییس جمهوری آن سخن بگوید.»

به گزارش بی‌بی‌سی، نبیل ابو ردینه، سخن‌گوی محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی در بیانیه‌ای که وفا، خبرگزاری رسمی فلسطینی آن را منتشر کرده، به اظهارات رییس جمهوری اسلامی ایران در نماز جمعه روز قدس در تهران پاسخ داده است.

آقای احمدی‌نژاد که سخن‌ران پیش از خطبه‌های نماز جمعه روز قدس (12 شهریور، سوم سپتامبر) بود، با انتقاد شدید از مذاکرات صلح خاورمیانه که در واشنگتن آمریکا با حضور رهبران فلسطینی، اسراییل، مصر و اردن برگزار شد، گفته بود که سرنوشت فلسطینیان از طریق مقاومت مردم این سرزمین تعیین می‌شود، نه در واشنگتن، پاریس و لندن.

رییس جمهوری اسلامی ایران در سخنان خود هم‌چنین این سوال را مطرح کرد که «نماینده ملت فلسطینی چه کسی است؟ او که صحبت می‌کند، از کجا این نمایندگی را به دست آورده؟ چه کسی حق دارد قطعه‌ای از سرزمین فلسطین را به دشمنان بفروشد؟»

ایران با روند صلح خاورمیانه مخالف است و این مخالفت همواره از زبان مقام‌های بلندپایه این کشور از جمله آیت‌اله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شنیده شده است.

تشکیلات خودگردان فلسطینی در پاسخ به رییس جمهوری اسلامی ایران گفته است «فردی که نماینده مردم ایران نیست و در انتخابات تقلب کرده و مردم ایران را سرکوب می‌کند و قدرت را دزدیده، نمی‌تواند در‌باره فلسطین و رییس جمهوری فلسطین سخن بگوید.»

در این بیانیه آمده است که ابو مازن (محمود عباس)، رهبری فلسطینی و سازمان آزادی‌بخش فلسطین، تنها نماینده قانونی مردم فلسطین هستند که می‌دانند چگونه از حقوق خود دفاع کنند و به دیگران اجازه نمی دهند که مشروعیت ساف را که توسط ابو مازن هدایت می‌شود، تهدید کرده و یا مورد سوال قرار دهند.

تشکیلات خودگردان فلسطینی، تا‌کنون چند بار از آن‌چه مداخلات ایران در امور فلسطینیان خوانده، انتقاد کرده است.

محمود عباس، رییس این تشکیلات که رییس جنبش فتح هم به شمار می‌رود در چندین نوبت این انتقادها را به طور علنی بیان کرده است.

ایران با گروه فلسطینی حماس که رقیب جنبش فتح به شمار می‌رود، روابط نزدیکی دارد و از آن حمایت می‌کند.

بیشتر  بخوانید:

«امید به برقراری صلح در خاور‌میانه»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,