Saturday, 18 July 2015
24 February 2020
متن دفاعیات طبرزدی در دادگاه:

«شاه را سرنگون نکردیم تا همان جایگاه را بازتولید کنیم»

2010 September 10

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع : راه سبز

این دادگاه صلاحیت قانونی برای رسیدگی به اتهامات وارده را ندارد

جرس: حشمت‌اله طبرزدی، دبیر جبهه دمکراتیک ایران و سخن‌گوی هم‌بستگی برای دمکراسی و حقوق بشر در ایران، روز ۱۶ شهریور در دادگاه انقلاب شعبه ۲۶ حاضر شد و در آخرین جلسه دادگاه به دفاع از خود پرداخت.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، توهین به رهبری، اقدام علیه امنیت، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم و تشویش اذهان عمومی به عنوان چهار اتهام اصلی طبرزدی در دادگاه مطرح شد و محمدعلی دادخواه، گیتی پورفاضل و جهانگیر محمودی، سه وکیل مدافع او به دفاع برخاستند. قرار بود نسرین ستوده به‌عنوان یکی از وکلای مدافع طبرزدی در دادگاه حاضر شود اما وی پیش از برگزاری دادگاه، دستگیر شد. طبرزدی در جلسه دادگاه به بازداشت نسرین ستوده اعتراض کرد و هم‌چنین روند ناعادلانه دادرسی و نیز شکنجه‌های خود در دوران بازداشت را مورد انتقاد قرار داد.

طبرزدی در مقدمه‌ای که بر دفاعیات‌اش نوشته، با بیان این‌که «معلوم نیست چه کسی دستور بازداشت مرا صادر کرده» آورده است: «در دوران بازجویی زیر فشار و شکنجه قرار گرفتم و تفهیم اتهام نیز به صورت غیر قانونی انجام گرفت که در متن لایحه دفاعیه، به آن اشاره کرده ام. نحوه بازداشتم و نیز مکان نگه داری غیر قانونی است. برای این‌که به مدت 40 روز در سلول انفرادی در بند 240 زندان اوین و حدود دو ماه در بازداشتگاه 209، 24 روز در زندان کچویی و اینک بیش از سه ماه است که در زندان رجایی‌شهر تبعیدی هستم.وی در ادامه نوشته است: از دیگر سو در همین دوران، دو وکیل مدافعم، خانم نسرین ستوده و محمد اولیایی فرد بازداشت و هنوز زندانی هستند، آقای محمودی دیگر وکیل مدافعم برای مدت 20 روز بازداشت شد و خانم گیتی پورفاضل احضار و زیر فشار قرار گرفت. دستگاه امنیتی-قضایی به صورت فله ای، واهی و غیر مستدل، اتهامات گوناگونی را متوجه من کرده‌اند و دستگاه امنیتی، از قاضی خواستار اشد مجازات و تبعید برای من شده است. دادگاه مطابق اصل 168 قانون اساسی برگزار نمی‌شود.

وی در پایان این مقدمه می‌نویسد: بنابراین من نمی‌توانم چنین محکمه‌ای را منصفانه و عادلانه بدانم. این محکمه فرمایشی و در جهت اراده دستگاه امنیتی و در خدمت حکومت است. من البته حق خود می‌دانم از طریق محاکم بین‌المللی و بی‌طرف، در مقابل حکم دادگاه و رفتار دستگاه امنیتی- قضایی، حق خواهی و علیه آمرین و عاملین اصلی سلب حقوق و مظالم وارده، اعلام جرم و تقاضای جبران ضرر و زیان مادی و معنوی کنم.

متن کامل دفاعیات طبرزدی به شرح زیر است: دفاعیه 89

دفاعیه‌ام را در دو بخش به شرح زیر تقدیم می‌کنم.

بخش اول؛عدم رعایت آیین دادرسی

آن‌چه برای من اهمیت دارد این است که قانون و آیین دادرسی رعایت شود. با رعایت قانون، حتی اگر به خواست نماینده وزارت اطلاعات که خواهان اشد مجازات، تبعید و محرومیت اجتماعی دایم‌العمر برای من شده است، نیز عمل گردد، برایم اهمیتی نخواهد داشت. به همین دلیل با وجدانی آسوده و از روی میل و رغبت و بلکه شوق به حق آزادی، این دفاعیات‌رو ارایه می‌دهم و داوری بی‌طرفانه از سوی هرکس و به ویژه افکار عمومی برایم کافی است.

لازم است گزارشی هرچند کوتاه اما واقع‌بینانه و تا اندازه ممکن بی‌طرفانه از نحوه بازداشت، نحوه نگه‌داری و نحوه بازجویی و تشکیل دادگاه ارایه دهم تا معلوم شود آیین دادرسی تا چه اندازه رعایت گردیده است؟

نحوه بازداشت من این‌گونه بود که صبح روز هفتم دی‌ماه هزاروسیصدوهشتادوهشت خورشیدی، چهار نفر که مدعی بودند از طرف دادستانی هستند و بدون این‌که حکم جلب من را ارایه دهند و با داشتن یک حکم کلی، وارد منزل شده و پس از بازرسی، دوعدد کیس کامپیوتر، هم‌راه چیزهای دیگر و مرا نیز با خود بردند. از آن‌جا که اقدام آن‌ها را قانونی نمی‌دانستم، صورت اموال را امضا نکردم و فقط به این دلیل با آن‌ها رفتم که نگران برخورد آن‌ها با اعضای خانواده ام بودم. در واقع، اگر امکان مقاومت در مقابل این اقدام غیر قانونی و زورمآبانه ی آن‌ها را داشتم، حتمن اجازه نمی‌دادم خانه‌ام را بازرسی کرده، به حوزه خصوصی زندگی‌ام وارد شده و من را با خود ببرند. شایان ذکر است، حکم کلی آن‌ها، امضای دادستان را در زیر خود داشت.

من را به 209 برده، لباس‌هایم را عوض کرده چشم‌بند زده و از آن‌جا به انفرادی‌های 240 انتقال دادند. در بدو ورود و ابتدای بند، یک نفر نامم را پرسید. گفتم طبرزدی هستم. سوالی پرسید پاسخ او را دادم. پس از چند سوال و جواب، من را تهدید کرد و گفت؛ چوب در فلانت می‌کنیم. مثل یک توده‌ای کمونیست، محاکمه‌ات می‌کنیم و در حالی که چشم‌هایم بسته بود و در دستانم حوله و مسواک و عینک بود، فقط به این دلیل که به او پاسخ دادم «هرکاری دوست دارید انجام بدهید» با مشت بر گردن من زده، من را هل داد و با ضرب و شتم فرد دیگری که از پیش در آن‌جا آماده بود، من را به درون سلول انداختند.

من تا 40 روز در این سلول بودم و پس از آن، به مدت 61 روز دیگر در سلولی در زندان 209 محبوس بودم، در آن 40 روز اول، بازجویی‌های مکرر هم‌راه با تهدید، توهین و تخریب شخصیت صورت گرفت که من در دوران بازداشت و بازجویی، 16-15 سال گذشته هیچگاه به این اندازه زیر فشار نبوده و توهین نشنیده بودم. همین مسئله موجب شد تا بازجویی از مسیر قانونی و عادی خارج شده من را در موضع لج‌بازی، و نه ترس، بیندازند و به همین دلیل، بازجویی‌ها را به هیچ وجه قانونی نمی‌دانم. ضمن این‌که به هیچ وج در مورد مستند بودن مطالبی که مدعی بودند از کامپیوتر من به‌دست آورده، یا در وبلاگ من بوده یا به قلم من نوشته شده، اطمینان نداشته و ندارم. زیرا، هیچ امکانی برای تطبیق ادعاها و متن نوشته‌های خود نداشتم. و علاوه بر این، بازجویی‌ها را به مطالبی می‌کشاندند که هیچ ارتباطی با اتهامات به اصطلاح تفهیم شده نداشت.

تلاش آن‌ها این بود که با زور، تهدید، تخریب و توهین‌های مکرر، من را وادار کنند تا به خواسته‌های غیر قانونی و کذب آن‌ها تن بدهم. مثلن بپذیرم که در ازای مصاحبه‌ها و فعالیت‌های قانونی‌ام از بیگانه پول دریافت کرده‌ام؟

درباره تفهیم اتهام و صدور قرار بازداشت، داستان غم‌انگیزتری اتفاق افتاده است. آن‌ها سه روز پس از بازداشت و بازجویی و در روز دهم دی‌ماه، من را هم‌راه با چند تن دیگر از بازداشتی‌ها، با چشم بند و با شیوه‌ای کاملن تحقیرآمیز از 240 به طبقه هم‌کف 209 منتقل کرده و رو به دیوار، بر روی زمین نشانده و بدون این که اجازه بدهند چشم بندهای خود را برداریم، یک برگ را به دستم دادند که برایم قرار بازداشت صادر شده بود و برگه دیگری که مثلن تفهیم اتهام بود که چهار اتهام کلی را به صورت کپی آورده و به دست بازداشتی‌های روز عاشورا می‌دادند.

هر اندازه قاضی بخواهد مستقل باشد، قادر نخواهد بود از چارچوب مصالح و منافع و سیاست‌های امنیتی حکومت پا فرا بگذارد و در غیاب نمایندگان افکار عمومی و هیت منصفه، جلسه‌ای برگزار شده و حکمی صادر می گردد که پیشاپیش، غیرقانونی بودنش آشکار است زیرا این دادگاه صلاحیت قانونی برای رسیدگی به اتهامات وارده را ندارد

این شیوه تفهیم اتهام، من را به یاد دادگاه‌های صحرایی که در برخی فیلم‌ها دیده بودم انداخت. پس از آن نیز قرارم تمدید نگردید. من اینک بیش از 6 ماه است که در بازداشت به سر می‌برم و تنها، همان روز قرار بازداشت به آن شکل که ذکر گردید به من ابلاغ شد و پس از آن، هیچ قراری ابلاغ نگردیده و اگاه نیستم که قرارم چیست. جالب این است که در این مدت، پنج بار جابه‌جا شده‌ام. 40 روز انفرادی در زندان 240، حدود دو ماه در 209، یک‌ماه 350 ، 25 روز زندان کچویی و اینک بیش از یک ماه است که در زندان رجایی‌شهر به سر می‌برم. خود درباره این نحوه بازداشت داوری کنید.

اما نکته بعدی درباره دادگاه است. مطابق اصل 168 قانون اساسی، می‌بایست جرایم سیاسی در دادگاه علنی با حضور وکیل و هیت منصفه مورد رسیدگی قرار بگیرد. هیت منصفه از نمایندگان مورد اعتماد اصناف و نخبگان مورد اعتماد اجتماع تشکیل می‌شود تا داوری منصفانه خود درباره اتهامات وارده را بیان کنند. در ضمن دادگاه به این دلیل می‌بایست علنی باشد تا رسانه‌های آزاد بتوانند به انتشار مطالب مطروحه در دادگاه بپردازند و افکار عمومی را در جریان قرار بدهند. در این شرایط است که رای دادگاه و دفاعیات متهم، معنا پیدا می‌کند. ولی دادگاه فعلی، بر پایه کیفرخواست تنظیمی از سوی نماینده دادستان و رای قاضی که از سوی حکومت نصب شده استوار گردیده است. هر اندازه قاضی بخواهد مستقل باشد، قادر نخواهد بود از چارچوب مصالح و منافع و سیاست‌های امنیتی حکومت پا فرا بگذارد و در غیاب نمایندگان افکار عمومی و هیت منصفه، جلسه‌ای برگزار شده و حکمی صادر می گردد که پیشاپیش، غیرقانونی بودنش آشکار است. زیرا این دادگاه صلاحیت قانونی برای رسیدگی به اتهامات وارده را ندارد.

من افکار عمومی و نظرگاه انسان‌های نخبه و بی‌طرف را فرا می‌خوانم تا نحوه اجرای قانون و آیین دادرسی درباره جنبه‌های صوری بازداشت، نگه‌داری، بازجویی و تشکیل دادگاه تا صدور حکم را مورد داوری قرار بدهند و این داوری را در برگی از تاریخ این دوران جا دهند تا معلوم شود که چگونه مظلومانه می‌بایست وضعیت موجود را تحمل کرده و بهترین سرمایه، یعنی عمر خود را صاحب و اختیار دار نباشیم. اگر به این نکته نیک بیندیشیم که گران‌مایه‌ترین سرمایه هر انسانی، عمر او است، درباره صدور احکام زندان یا بازداشت‌های غیرقانونی، تا این اندازه با دست و دل‌بازی عمل نخواهیم کرد. من، نه مال کسی را خورده‌ام، نه به کسی ظلم کرده، نه به کشور، ملت و منافع و امنیت آن‌ها خیانت ورزیده‌ام. به راستی چرا باید در بازداشت غیرقانونی باشم و قانون درباره‌ام اجرا نشود؟ به راستی هرگاه در ایران هیچ فرد و دستگاهی پاسخگو نباشد، جز پیگیری تظلم خواهی‌ام از طریق سازمان‌های بین‌المللی راهی در پیش رویم باز گذاشته‌اند؟

بخش دوم؛ درباره اتهامات وارده

در این پرونده، 5-4 اتهام را متوجه من دانسته‌اند. یکی از این اتهامات، توهین به رهبری است. در پرونده پیشین که در سال 1380 برایم تشکیل دادند و در سال1383 منجر به حکم از طریق شعبه 26 یعنی همین شعبه و توسط قاضی حداد – در غیاب من- گردید، در حکم اولیه به 14 سال حبس در زندان برازجان محکوم شدم که دو سال آن به اتهام توهین به رهبر بود و به صورت کامل، این دو سال را تحمل کردم. در شگفتم که این رهبر در چه جایگاهی است و چه مناسباتی برقرار کرده است که هر اعتراض یا انتقاد به عملکرد او، می بایست مصداق توهین تلقی شود. من از قاضی پیشین یا قاضی فعلی شعبه 26 و نیز بازجوها، مکرر خواسته‌ام که فقط یک مورد را نشان بدهند که به رهبر آن‌ها یا هر فرد دیگر توهین کرده باشم. دریغ از یک مور مستند و قانونی.

بار دیگر اعلام می‌کنم که برای این اتهام، مدرک یا دلیل مستند ارایه دهید و تعریف خود از توهین را بیان کنید، تا اگر نوشته یا گفته من مصداق توهین به ایشان یا هر فرد دیگر باشد، با شجاعت پوزش‌خواهی کنم و اگر چنین نباشد – مطمئن هستم که نیست- چنان‌چه به دلایل واهی محکوم شوم، از حق قانونی خود در مجامع جهانی دفاع کرده و شکایت‌نامه رسمی‌ام علیه فردی که بی جهت به نام توهین به او، چند سال از عمرم را در شکنجه‌گاه‌ها و زندان‌ها سپری کرده‌ام، را تنظیم نمایم. بارها و بارها گفته و نوشته‌ام که نه عقده‌ای هستم و نه جاهل که با توهین به دیگران، خود را ارضا نمایم. در عین حال حق نقد و اعتراض علیه هر فرد و دستگاهی را برای خود قایل بوده و زندان و شکنجه، در اراده من برای اعاده و استفاده از این حق مسلم، نتیجه‌ی عکس خواهد داشت.

اعلامیه جهانی حقوق بشر و قانون اساسی، این حق را برای آحاد بشر یا شهروندان کشور، به رسمیت می‌شناسد. در عین حال هر فرد مسوول از رهبر تا کارمند رسمی دولت، به تناسب قدرت و مسوولیت می‌بایست آمادگی نقد و اعتراض و متقابلن پاسخ‌گویی را داشته باشند. قدرت غیرمسوول و غیر پاسخ‌گو

به فرهمندی، تقدس‌گرایی و دیکتاتوری منجر می‌شود. اگر ملت ایران در بهمن 57 و در انقلاب خود به پیروزی رسید، برای این بود که قدرت فرا قانون، فرهمند، مقدس و غیر پاسخ‌گو وجود نداشته باشد. نه این که شاه را سرنگون کنیم و نام و عنوان دیگر، همان جایگاه را باز تولید نموده و به شهروند اجازه نقد و اعتراض علیه به اصطلاح شخص اول مملکت، داده نشود. قرن 21، قرن پاسخگویی، مسوولیت‌پذیری و تقدس زدایی از افراد و مسوولین دولتی و حکومتی است. در جامعه‌ی مدنی و قانون‌گرا، قدرت، یک امر عرفی و غیر مقدس است. بنابراین، حق نقد و اعتراض، یک حق قانونی است. نمی‌بایست به شیوه‌ی جامعه‌های غیر متمدن و بدوی،افراد یا دستگاه‌ها را تقدیس کرد و هر نقد و اعتراض و مخالفت با آنان را توهین قلم‌داد کرد. از چنین رویه‌ای به شدت متاسفم. برای خودم و برای مردمم و برای حکومتی که نقد و اعتراض را با اتهام توهین، سرکوب می‌کند.

تبلیغ علیه نظام، عنوان اتهامی دیگر علیه من است

این عنوان نیز بسیار تکراری و ملال‌آور است. هرگاه برای من در دادگاه انقلاب پرونده‌ای تشکیل شده است،حتمن این عنوان اتهامی ذکر گردیده است. گویا نظام یک دستگاه حقوقی واحد یا فرد حقیقی است و من نیز به تبلیغ علیه آن پرداخته‌ام. اگر قرار است قاضی یا هر فرد دیگر بخواهد درباره ی این اتهام داوری کند، خوب است به این دیدگاه یا نظرگاه صریح و شفاف من که نه از روی ترس از محکومیت، که بنا به حق قانونی و باور قلبی و برداشت از حق و قانون بیان می‌شود دقت نماید.

حکومت از قدرت زندان و اسلحه و نیروهای نظامی،انتظامی و امنیتی، سواستفاده کرده و شهروند مظلوم اما معترض و به پا خاسته را به اتهام توهین به رهبر، امام و رییس جمهوری، تبلیغ علیه نظام، تبانی و تجمع به قصد اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در نظم، زندانی و محکوم می‌کند اما شهروند بی‌پناه، از هیچ قدرتی جز، گفتن، نوشتن، اعتراض مسالمت‌آمیز و مقاومت، برخوردار نیست تا از حق قانونی خود در مقابل زور حاکم، دفاع نماید

اول این‌که نظام، یک فرد یا دستگاه یا عمل‌کرد بخشی از حاکمیت نیست. اگر قرار است نظام مورد استفاده قرار بگیرد، می‌بایست به تعریف حقوقی از نظام یا ساختار اشاره شود. نظام حکومتی فعلی که به «نظام جمهوری اسلامی» شناخته می‌شود، مجموعه‌ی قانون اساسی و دستگاه‌های موسس بر آن اعم از حکومتی و غیر حکومتی را شامل می‌شود. اولین اشتباه اتهام‌زنندگان این است که گمان کرده‌‌اند، نظام به افراد یا دستگاه‌های خاص حکومتی یا عمل‌کرد سیاست‌های آن‌ها محدود و محصور می‌شود. در صورتی که قانون اساسی هر کشور، قرارداد معتبر بین آحاد شهروندان است که حکومت و مسوولین، فقط بخشی از سامان و سازوکار این قانون به حساب می‌آیند. برای مثال، فصل هفدهم قانون اساسی موجود، به فصل حقوق اساسی ملت معروف است. هرکس این فصل و اصول مربوطه را زیر پا بگذارد، عملاحق آزادی، حق انتخاب و حق مشارکت آزاد و سایر حقوق را سلب کرده و زمینه‌ی عملی تبلیغ علیه نظام را فراهم آورده است. اگر کسی از حاکمان یا کل حاکمیت، قانون اساسی را عملن نقص و نقض نماید، نظام را تضعیف کرده است، چه کسی است که نظام را در چهره‌ی حاکمیت یا بخشی از ان خلاصه کرده و سهم ملت یا جایگاه ملت را «از» و «در» نظام نادیده می‌انگارد؟ نظام بدون حضور ملت و بدون جمهور مردم فاقد مفهوم حقوقی است، حاکمیت ملی یعنی نقش ملت و دولت در کنار هم و این نقش است که آن‌چنان‌که در قانون اساسی نیز ذکر شده، به وجود آورنده ی ساخت حکومتی و نظام سیاسی است. آیا هیچ انسان آزادی‌خواه و عاقلی، علیه چنین نظامی تبلیغ می‌کند؟ نظام بدون حضور قانون‌مند مردم از طریق نهادهای مدنی و غیر و فاقد مفهوم است من همواره علیه کژی‌ها، انحراف‌ها، مظالم و مفاسدی که به نظام یا حکومت صورت پذیرفته است، دست به افشاگری‌زده و حقایق را بیان کرده‌ام. در قانون اساسی و اعلامیه جهانی حقوق بشر و عرف اجتماعی، مورد توجه قرار گرفته است را مصداق تبلیغ علیه نظام دانست؟ چرا باید برداشت از نظام را به عمل‌کرد حاکمیت محدود دانست یا عمل‌کرد آن ها را مساوی با نظام تلقی کرد؟ اگر برداشت از نظام، عمل‌کرد آن بخش از حاکمیت یا حتا کلیت آن باشد که حقوق اساسی مردم را سلب کرده، آزدی‌ها را محدود و دستور سرکوب و تفتیش عقاید می‌دهد و در کهریزک یا در خیابان‌های تهران و یا هرجای دیگر دست به خیانت می‌زند، باشد حتمن علیه دست به افشاگری خواهم زد، اگر برداشت از نظام از عمل‌کرد یا حتا ساخت قدرت و حکومتی منجر شود که، زمینه‌ی فساد مالی، اجتماعی، اخلاقی، حقوقی و اقتصادی در سطح کلان را به‌وجود آورده، محدود شود، من 16 سال است که از طریق قلم و بیان علیه آن به مبارزه برخواسته‌ام اما اگر برداشت از نظام به حقوق اساسی ملت آن‌گونه که در قانون ذکر شده و حقوق متقابل ملت-دولت و ساختار حقوقی مربوطه و ساخت اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، حقوقی، فرهنگی و حکومتی موسس بر ان ارجاع شود، هیچ دلیل عقلانی برای تبلیغ علیه آن وجود نداشته و البته نقد آن از حقوق اساسی هر شهروند است.

ممکن است سیستم امنیتی اعم از وزارت اطلاعات و دستگاه‌های موازی یا دادستانی و دادگاه‌های انقلاب، نظام را به حاکمیت موجو د یا حاکمین و یا بخشی از حاکمیت محدود کرده و نقش ملت یا جایگاه اصلی شهروندان در قانون اساسی که از آن به «نظام» تعبیر می‌کنیم را نادیده بگیرند و از«نظام جمهوری اسلامی» حکومت مطلقه‌ی فردی یا حکومت بخشی از نظامیان و امنیتی‌ها را در نظر داشته باشند. در آن صورت من مسوول برداشت خطای آن ها و عمل‌کرد نا صواب و غیرقانونی‌شان نخواهم بود. من این را می‌دانم که هیچگاه علیه آن نظامی که بر پایه‌ی آرمان‌های انقلاب و قانونی اساسی شکل گرفت و قرار بود؛ آزادی، عدالت، حقوق اساسی ملت و رفاه و امنیت آحاد شهروندان را تضمین نماید، تبلیغ نکردم. برای این که خود در 12 فروردین 1358 به چنین نظامی رای مثبت دادم. کسانی که علیه نظام تبلیغ کرده و آن‌را بی‌اعتبار نموده‌اند که بر اریکه‌ی قدرت بوده و با سواستفاده از ابزار قدرت، نظام را از مسیر اصلی منحرف نموده و حقوق اساسی ملت را زیرپا گذاشتند. من امروز به جرم ناکرده محکوم می‌شوم، اما این حق را بر خود محفوظ می‌دارم تا در فرصت مناسب علیه همه‌ی آن کسانی که با زیر پا گذاشتن اصول قانونی اساسی،مربوط به حقوق اساسی ملت،نظام را بی محتوا و بی اعتبار ساخته و آرمان‌های یک ملت و هزاران جانباز و شهید خیانت نمایند، اعلام جرم کنم. بنابراین، اگر قانون اساسی،حقوق شهروندی و ساز و کار نهادهای مردمی که از طریق آن ها اراده ی ملی محقق می‌شود را پایه ی نظام آورده و نظام را در یک فرد یا گروه و جناح و بلکه حاکمیت، محدود و محصور نسازید، من هیچگاه علیه چنین نظامی تبلیغ نکردم و ملاک داوری، می‌بایست همین دیدگاه من باشد و آن‌چه که امنیتی‌ها برداشت کرده و می کنند هیچ ایراد حقوقی و عقلانی نمی‌بینم که با یک روش منطقی و ساز و کار مسالمت‌آمیز، مثل رفراندوم عمومی، اصولی از قانونه اساسی، رفتار حاکمیت و حتا کلیت نظام به رای عمومی گذاشته شود. زیرا هیچ نظام سیاسی حق مطلق یا امری قدسی نیست. حتا شخص آیت‌اله خمینی که در موضع رهبری انقلاب قرار داشت و پایه گذار نظام بوده است، بر این حق اذعان و بلکه پافشاری داشت.

نکته‌ی اصلی این است که بین ما به عنوان شهروندان آزاد که هرگونه نقد، اعتراض و عضویت در تشکل‌های غیر حکومتی و تظاهرات مسالمت‌آمیز را حق اساسی خود می دانیم با دستگاه امنیتی-قضایی حکومتی که استفاده از این حقوق را به توهین، تبانی، دسیسه چینی و اقدام علیه امنیت ملی، تعبیر کرده و محکوممان می‌نماید، هیچ گفتمان مشترک و تفاهم آمیزی نمی‌بینم

پس نقد عقلانی نظام، پیش نیاز برای رفراندوم و اعتراض مسالمت‌آمیز علیه حاکمیت و دفاع قانونی از حقوق اساسی ملت،بلکه یک حق است و مصداق تبلیغ علایه نظان، به مثابه‌ی یک جرم به حساب نمی‌آید. به شرط این‌که سیستم امنیتی از جله دادگاه انقلاب، نخواهد از راه زور و زندان، برداشت انحرافی و غیرقانونی و نا صحیح خود انظام یا فعالیت‌های قانونی من را به کرس بنشاند؛ که حتا اگر بخواهد چنین کند که تاکنون کرده است، من از نظر خود بر نخواهم گشت اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی؛ عنوان اتهام دیگر، علیه من است.به راستی اتهام «تبانی» به قصد اقدام علیه امنیت ملی یک توهین آشکار است یا تهمت ناروا علیه من یا هر فعال سیاسی یا مخالف و منتقد است. مفهوم دیگر تبانی، زد و بند یا توطئه یا مفاهیمی در همین ردیف است. اتهام زننده یا دادستان مدعی است که من در یک رفتار پنهانی، با سایر شهروندان تماس حاصل کرده و با یک‌دیگر به دسیسه چینی علیه امنیت ملی، همراه و متشکل شویم؟ یک روزنامه‌نگار یا مخالف منتقد سیاسی، به داخل «تبانی» علیه امنییت ملی متهم می‌شود. انگار من، یک انسان روانی یا بد طینت و یا توطئه‌گر هستم که از راه زد و بند یا تبانی بخواهم امنیت مملکت یا مردمم را برهم بزنم. کدام دستگاه امنیتی یا قضایی حاضر است علیه شهروندان خود چنین اتهامات ظالمانه، نا عادلانه و غیرواقعی و مسخره‌ای را وارد سازد؟ چه عاملی موجب می‌شود تا یک حکومت، علیه شهروندان خود دست به چنین دسیسه‌هایی بزند؟ این اتهام ذیل ماده‌ی 610 قانون مجازات، ذکر گردیده است اقداماتی مشمول چنین ماده‌ای است که از طریق دسیسه و توطئه وبا جمع آوری یا به قصد جمع اوری سلاح یا به نیت خراب‌کارانه و ضد ملی، انجام بگیرد. یا حتا نیت چنین کارهایی وجود داشته باشد. این امر چه ارتباطی با مبارزات و مخالفت‌های شعاف، صریح و قانونی دارد؟من شهروندی آزاد هستم که از طریق قلم، بیان یا حضور در تشکل و تجمع مسالمت‌آمیز، اعتراضات خود را بیان می‌کنم. آیا قانون اساسی موجود، تظاهرات بدون حمل سلاح را حق شهروندی نمی داند؟ آیا تشکیل حزب و سازمان را حق قانونی شهروند نمی‌داند؟ آیا آزادی قلم و بیان را حق شهروند آزاد نمی داند؟ آیا فقط کسانی حق چنین فعالیت‌هایی را دارند که طرفدار دولت و حکومت هستند؟ پس حق منتقد و مخالف چه می‌شود؟ پس تکلیف فصل 17 قانون اساسی و حقوق اساسی ملت چه می‌شود؟ به راستی چه کسی مسئول عدم اجرایی اصول مربوطه و سلب حقوق اساسی شهروندان به بهانه‌های به ظاهر قانونی اما واهی است؟ من باید بتوانم از حقوق اساسی‌ام بهره‌مند شوم. هرگاه حکومت به بهانه‌های واهی از شرکت شهروندان در تظاهرات مسالمت آمیز جلوگیری کند یا به احزاب غیر دولتی و غیر حکومتی اجازه‌ی فعالیت نداده و آن‌ها را سرکوب کند،مجوزی برای دستگاه قضایی و امنیتی نخواهد بود که شهروند را به تبانی و دسیسه و توطئه علیه امنیت محکوم یا متهم کند. این یک ظلم آکار و مضاعف است.

از بابت چنین اتهاماتی که علیه فرهیختگان و دل‌سوزان و آزادی‌خواهان وارد می‌شود، در فرصت مناسب اعاده‌ی حیثیت خواهد شد. من در هر تظاهراتی شرکت کرده باشم یا در هر حزب و تشکلی عضویت داشته‌ام، آن را به صورت شفاف بیان کرده و اهداف و خواسته‌هایم را نیز بیان کرده‌ام. پس اتهام «تبانی» به قصد بر هم زدن امنیت کشور با کدام مستند واردست؟ چه دستگاهی و با استفاده از کدام سیستم «نیت خوانی»، قصد من را دریافته‌اند؟ کدام عمل من مصداق تبانی علیه امنیت کشور است؟ این تبانی در کجا و چگونه صورت گرفته و چه کسی آن را کشف کرده است؟ این فقط من نیستم که این گونه، ظالمانه و غیرقانونی و بدون هیچ مدرک عقلانی و قانونی،به تبانی و تجمع به قصد بر هم زدن امنیت کشور متهم می‌شوم. بخش بزرگی از شهروندان ناراضی یا مخالف، با چنین اتهامی روبه‌رو شده یا به 5 سال حبس محکوم گردیده تا عمر خود را در پشت دیوارهای زندان،سپری نمایند. به راستی در شگفت هستم که چگونه فردی در مسند قضاوت قرار گرفته و چنین اتهامی علیه شهروندان بی‌گناه را روا می دارد؟

من به هیچ جه نگران این نیستم که به جرم ناکرده چند سال دیگر از عمر خود را در زندان سپری کنم. تنها تاسف و نارضایتی شدید من از بابت نوع اتهام است. دستگاه قضایی-امنیتی،از مخالفت و اعتراض مسالمت‌آمیز شهروندانی چون من،در وحشت است. من نیز به آن ها حق می‌دهم که اجازه ندهند، این مخالفت‌ها علنی شود. برای این‌که امنیت اقلیت حاکم به شدت برهم خواهد خورد. اما اخلاق یا وجدان یا هر چیز دیگر که جنبه‌ای از انسانیت در آن نهفته است، حکم می‌کند که چنین اتهاماتی ر شهروندان بی گناه وارد نشود. کسانی به تبانی متهم می‌شوند که در تمامی عمر خود، از چنین خل و خوهای غیر عقلانی، غیرانسانی و اهریمنی بر حذر بوده‌اند. متاسفم که از سوی حکومتی به چنین نیت یا اقدام اهریمنی، متهم شده ام که روزی ادعای اخلاق و اسلامیت داشته؟ سقوط اخلاقی این دستگاه تا این اندازه، قابل تصور نبود. ایراد چنین اتهامی، من را دقیقن به یاد اخلاق ماکیاولی می‌اندازد. حکومت می خواهد مخالف را سرکوب کند؛ به همین دلیل از هر وسیله ای استفاده می کند. یا هر وسیله‌ای را مباح می‌داند تا به این هدف خود نایل آید. این البته یک سنت شناخته شده است. تردید ندارم که تاریخ درباره‌ی این سنت غیر اخلاقی، بی‌رحمانه داوری خواهد کرد.

در شگفتم که به لحاظ اخلاقی چرا باید دستگاه قضایی-امنیتی تا این اندازه سقوط کند که نقد و اعتراض به عملکرد سران حکومت را به توهین علیه آن‌ها تغییر نماید. آیا جز این است که از قانون به‌عنوان ابزار برای سرکوب مخالفین سواستفاده می‌شود/برای این که جلوی نقد و اعتراض قانونی گرفته شود، به آن عنوان توهین به رهبر یا رییس جمهوری یا امام،داده می‌شود تا یک عنوان قانونی و اتهامی را برایش بتراشند و آن‌را یک اقدام محرمانه معرفی کند.

هرگاه علیه دستگاهی با کلیت حاکمیت، اعتراض قانونی و مسالمت‌آمیز صورت بگیرد یا گفته شود که به نظام فعلی از سیر نظام اولیه که در 12 فروردین 1358 تاسیس شد، منحرف گردیده و این حق شهروندان است که از طریق قانونی و در یک رفراندوم آزاد، نظر خود درباره آن یا نظام آینده را بیان نمایند، گفته می‌شود که علیه نظام تبلیغ می‌شود. در صورتی که پایه‌ی نظام، می‌بایست مردمی باشد که فصل17 قانون اساسی، حقوق اساسی آن‌ها را به رسمیت شناخته که اگر این حق اعمال می‌شد، هیچ اعتراضی علیه نظام یا دستگاه خاصی یا سیاست عمل‌کرد معینی صورت نمی‌پذیرفت. نظام واقعی آن گاه نظام جمهوری و مردمی است که، پایه‌ای‌ترین اصل، یعنی دموکراتیک بوده و مردمی بودن و قانون‌گرا بودن آن، مورد توبه قرار بگیرد. نه این‌که یک جناح یا باند خاص، با سواستفاده از قدرت، اصول قانون اساسی را زیر پا بگذارد، همه‌ی رقبا و مخالفین را منکوب نماید و خودش را نظام بخواند و به رفتار ضدد مردمی، ضد حقوق بشری و ضد ملی‌اش، مشروعیت قانونی بدهد. آن روز که علیه حکومت شاه دست به اعتراض و انقلاب زدیم، برای تثبیت جمهوری اسلامی تلاش کردیم و در راه انقلاب و کشور، شهید و جانباز تقدیم نمودیم، باور نداشتیم که جناحی، همه‌ی قدرت را به انحصار خود درآورد و اعتراضات قانونی ما را با اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبر، سرکوب نماید. ای کاش این اتهامات در دادگاه علنی با حضور هیت منصفه ایراد می‌شد تا از خود دفاع می‌کردیم و داوری را به افکار عموم می‌سپردیم. نه این‌که چند ماه در سلول انفرادی و بازداشتگاه امنیتی، زیر شدیدترین شکنجه‌های روحی قرار بگیریم تا به جرم ناکرده اعتراف نماییم و پس از چندین ماه بازداشت غیر قانونی، در دادگاه امنیتی و بدون حضور هیت منصفه و رسانه‌های ملی و بین‌المللی، محاکمه و محکوم شویم. آیا این ظلم مضاعف نیست؟

چرا زمانی که دست به انقلاب و اعتراض علیه رژیم شاه زدیم، چرا زمانی که جوانی خود را در پای تثبیت جمهوری اسلامی هدر دادیم، چرا زمانی که در جبهه‌های جنگ علیه دشمن خارجی و تا مرز شهادت جنگیدیم و دوستان و برادران خود را از دست دادیم به تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی متهم نشدیم؟ آن‌هایی که امروز در مسند قدرت امنیتی،قضایی و سیاسی نشسته‌اند، آن دوره کجا بودند؟ آیا از یک عنصر انقلابی، فرهنگی ،روزنامه‌نگار و عضوی از اعضای هزاران خانواده‌ی شهید و ایثارگر، بر می‌آید که اهل تبانی و دسیسه چینی، علیه امنیت ملی باشد که شما،من و هزاران فرد مثل من را به «تبانی» متهم کرده‌اید؟ آیا هیچ فرد یا گروهی در این دستگاه حضور ندارد تا از شما بخواهد، جوانان و نخبگان دانشجو، روزنامه‌نگار، دانشگاهی، کارگر، معلم، سیاسی و فعال حقوق بشری را به تبانی و تجمع به قصد اقدام علیه امنیت ملی» متهم نکنید؟

ایراد چنین اتهامات را صرفن و صرفن ناشی از سقوط اخلاقی دستگاه امنیتی-قضایی یا نظام حاکم می دانم.این نظام که نام آن جمهوری اسلامی است را نظامی نمی دانم که در 12 فروردین 1358 به آن رای آری دادم. من و هزاران و بلکه میلیون‌ها مثل من که آن روز به «جمهوری اسلامی» رای آری دادیم،که کثیری از آن‌ها برای دفاع از انقلاب،کشور و نظام و در جبهه ی نبرد به شهادت رسیدند، از این سقوط اخلاقی و انحراف سیاسی حکومت متاسف و منزجر بوده و هستیم. اما عاملین اصلی انحراف نظام از اصول قانون اساسی و اهداف انقلاب را به توطئه و تبانی متهم نمی‌کنیم. این انحراف را ناشی از جهل، قدرت طلبی، انحصار و مآلااستبداد، دیکتاتوری و فساد و تباهی می‌دانیم.

حکومت از قدرت زندان و اسلحه و نیروهای نظامی،انتظامی و امنیتی، سواستفاده کرده و شهروند مظلوم اما معترض و به پا خاسته را به اتهام توهین به رهبر، امام و رییس جمهوری، تبلیغ علیه نظام، تبانی و تجمع به قصد اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در نظم، زندانی و محکوم می‌کند اما شهروند بی‌پناه، از هیچ قدرتی جز، گفتن، نوشتن، اعتراض مسالمت‌آمیز و مقاومت، برخوردار نیست تا از حق قانونی خود در مقابل زور حاکم، دفاع نماید. اما این سنت تاریخ است که مظلوم را بر ظالم حکم کند و کاخ ظلم را به‌دلیل

رفتار ظالمانه و نارضایتی عمومی، در هم فرو بریزد. ما به این سنت باور داریم و اراده‌ی حق را برترین اراده می‌دانیم.

بار اولی نیست که دفاعیه می‌نویسم و از ظلم و ظالم سخن به میان می‌آورم. 16-15 سال است که به نوشتن چنین دفاعیه ها و تظلم خواهی ها عادت کرده ام.اما بیش از هر زمان به پیروزی حق باور دارم.بیش از هر زمان از آرامش درون برخوردارم.با وجود این که در زندان هستم. اما بیش از هرزمان،در مورد حکم زندان و محکومیت،بی تفاوت و بلکه مفتخرم. مفتخرم که از راه اخلاق، منطق و قانون منحرف نشدم.16 سال است که گرفتار دادگاه،بازجویی،بازداشت و زندان هستم. اما در هیچ شرایطی از جاده‌ی منطق، قانون، اخلاق و مسالمت‌جویی خارج نگردیده‌ام.

در لیست اتهامات وارده، علاوه بر توهین به آقای احمدی‌نژاد، من را به اخلال در نظم عمومی نیز متهم کرده‌اند. هر چه با خود اندیشیدم، به یاد نیاودم که به احمدی‌نژاد توهین کرده باشم. هم‌چنین، هیچگاه پلیس متعرض من نگردیده است، ولی عوامل اطلاعات با حکم کلی دادستان، من را از درون خانه جلب و به زندان انداختند، برایم چنین اتهامی را نیز ردیف کرده‌اند. درهر حال، اتهام فله‌ای، چنین نتایجی را نیز با خود خواهد داشت. گویا هر کس در تظاهرات روز قدس یا 13 آبان شرکت کرده باشد، حتمن می‌بایست به اخلال در نظم و توهین به احمدی‌نژاد و رهبر و…نیز تبلیغ نظام و «تبانی و تجمع علیه امنیت ملی» نیز متهم گردد.

نکته‌ی اصلی این است که بین ما به عنوان شهروندان آزاد که هرگونه نقد، اعتراض و عضویت در تشکل‌های غیر حکومتی و تظاهرات مسالمت‌آمیز را حق اساسی خود می دانیم با دستگاه امنیتی-قضایی حکومتی که استفاده از این حقوق را به توهین، تبانی، دسیسه چینی و اقدام علیه امنیت ملی، تعبیر کرده و محکوممان می‌نماید، هیچ گفتمان مشترک و تفاهم آمیزی نمی‌بینم. تنها چاره این است که در مقابل اقدامات حکومت علیه شهروند، اعم از بازداشت غیر‌قانونی، یورش به حریم خصوصی، شکنجه در زندان،احکام سنگین اعم از محرومیت اجتماعی، ‌تبعید و زندان، ضمن در پیش‌گیری سیاست شکیبایی و مقاومت، در جهت روشن‌گری و افشای مظالم وارده کوشا باشیم.

به امید روزی که دادگاه صالحه، به ریاست قاضی بی‌طرف، با حضور هیت منصفه‌ی برگزیده از سوی نهاد‌های مدنی و غیر حکومتی، نمایندگان رسانه‌های مستقل تشکیل شود و متهم بتواند با خیالی آسوده به دفاع از خود بپردازد. تا آن زمان، راه طولانی نمانده است.

زندانی حشمت‌اله طبرزدی

کرج/گوهر دشت/زندان رجایی شهر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,