Saturday, 18 July 2015
25 January 2021
کوچه مهتابی – فرار از سیاست به طبیعت تا ...

«بزرگ‌ترین غار یخی زمین»

2010 September 15

اردوان طاهری/ رادیو کوچه

a.taheri@koochehmail.com

خیلی عجیب است تصور کنید که بزرگ‌ترین غار یخی – کشف‌شده‌ی – کره‌ی زمین در اتریش واقع شده باشد. این که گفتم «کشف‌شده» برای این است که اتریشی‌ها هم مثل ما ایرانی‌ها، هر چه دارند را در مقیاس‌های جهانی یا منطقه‌ای، با الفاظی چون بزرگ‌ترین، کهن‌ترین، پیشرفته‌ترین یا یک ترینی به همین ترتیب می‌نامند. بنابراین، گفتم «کشف شده» که اگر بزرگ‌تر از آن کشف شد، من شرمنده‌ی پز دادن اتریشی‌ها نباشم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بزرگ‌ترین غار یخی جهان به‌نام «آیس‌ریزن‌ولت‌ورفن» (Eisriesenwelt Werfen) در 45 کیلومتری جنوب شهر سالتسبورگ (Salzburg) در نزدیکی  شهر «ورفن» (Werfen) واقع شده است. «ورفن» در 346 کیلومتری غرب شهر وین، پایتخت اتریش قرار گرفته است. این غار یخی در مجموع 40 کیلومتر طول و 134 متر ارتفاع دارد و یکی از جاذبه‌های گردش‌گری طبیعی کشور اتریش به شمار می‌رود.

غار «ورفن» تا پایان قرن 19 میلادی، شاید تنها برای شکارچیان محلی و درندگان منطقه شناخته شده بود. در سال 1879، «آنتون فون پاسلت – چوریش»‌(Anton von Posselt-Czorich)، طبیعت‌شناس اهل شهر سالتسبورگ، در حدود 200 متر در تاریکی این غار ناشناخته‌ پیش رفت و به صورت رسمی این غار عظیم یخی را کشف کرد. هر چند که یک سال پس از آن «آنتون» یک گزارش تفصیلی با جزییات درباره‌ی کشف این غار در مجله‌ی انجمن آلپ (Alpenverein) منتشر کرد، اما غار یخی کشف شده به فراموشی سپرده شد.

بزرگ‌ترین غار یخی جهان به نام آیس ریزن ولت ورفن در 45 کیلومتری جنوب شهر سالتسبروگ در نزدیکی  شهر ورفن واقع شده است

در آغاز قرن بیستم، «الکساندر فون مورک»‌ (Alexander von Mörk)، بنیان‌گذار تحقیقات غار سالتسبورگ، ارزش اسناد و نوشته‌های به جای مانده از «آنتون فون پاسلت» را دریافت. سفرهای علمی و تحقیقات میدانی «مورک» در ادامه‌ی تلاش‌های گسترده‌ی دیگر محققان قرن بیستم بوده است و او به معرفی دوباره‌ی این غار منحصر به فرد همت گماشت. هم‌زمان با شهرت و معروفیت عجایب و جاذبه‌های طبیعی، ارزش اقتصادی و تجاری طبیعت در ارتباط با گردش‌گری نیز رشد کرد. در سال 1920 نخستین کلبه‌ی تحقیقاتی و تجهیزات بالا رفتن تا دهانه‌ی غار ساخته شد. از آن زمان یک سال گذشت تا افزایش شمار بازدیدکنندگان، باعث شد که ساخت پیاده‌رویی از «ورفن» و «تنک» (Tenneck) تا محل غار  مقرر شود.

در سال 1924 بخش یخی غار قابل عبور شد و یک سال بعد، در اوایل سال 1925 در نزدیکی کبله‌ی تحقیقاتی، یک پناه‌گاه وسیع ساخته شد که به پاس خدمات «فریدریش اودلز» (Friedrich Oedls) در بهره‌برداری از غار یخی، نام وی را بر این پناه‌گاه گذاشتند.

تا 25 سال بعد، تنها راه دسترسی به غار، مسیر پیاده‌رو بود، اما از سال 1953 بازدیدکنندگان و محققان، امکان یافتند تا بخشی از مسیر را با وسایل نقلیه‌ی موتوری طی کنند. ناگفته نماند که این سواری خطرناک و پرحادثه‌ در یک جاده‌ی باریک آسفالت نشده،‌ آن‌چنان خوشایند نبود که بتوان آن را با یک اتومبیل‌سواری امروزی مقایسه کرد. البته آن هم در نوع و زمان خودش – برای کسانی که اهل ماجراجویی بودند و دانستن تازه‌ها – جذاب و متهورانه می‌نمود.

در نهایت در سال 1955 در بین مسیر، آن‌جا که شیب بسیار تند، ادامه‌ی راه با اتومیبل را ناممکن کرده بود، در فاصله‌ی ارتفاع 1084 متری تا ارتفاع 1586 متری از سطح دریا، تله‌کابینی ساخته شد که مسیر پیاده‌ی پیش از آن را که 90 دقیقه به طول می‌انجامید، در مدت زمانی کم‌تر از چند دقیقه می‌پیمود. امروزه طی این بخش از مسیر، کم‌تر از سه دقیقه طول می‌کشد.

بزرگ‌ترین غار یخی جهان، امروزه بخشی از املاک و دارایی‌های سازمان منابع طبیعی جمهوری اتریش (Österreichische Bundesforste) است که هر ساله گردش‌گران بسیاری را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. یک بازدید کامل از این غار، در حدود یک ساعت و ربع زمان می‌برد و اگر شما هم بازدید از این غار یخی منحصر به فرد را در سر می‌پرورانید، برای بازدید از «آیس ریزن ولت» حدود پنج – شش ساعتی وقت در نظر بگیرید؛ البته اگر ویزای اتحادیه‌ی محترمه‌ی اروپا را دریافت کردید و پای‌تان به اتریش باز شد و گذرتان به سالتسبورگ افتاد.

اما برای کسانی که سفر به«لاس‌وگاس» (Las Vegas) و «مایورکا» (Mallorca) و «کاپری» (Capri) را در اولیت قرار داده‌اند و نیازی به دریافت ویزای اروپا ندارند و هر وقت مایل باشند می‌توانند اروپا را به طی‌العرضی به آسیا و آمریکا بدوزند هم شاید بازدید از این زیبایی طبیعی، خالی از لطف نباشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


 1. zahra
  1

  albatte farar hamishe rahe hal nist,
  vali in neveshte kheili mofid bood.
  hade aghal be man yad avari kard ke ye kare anjam nashode daram.
  ba sepas