Saturday, 18 July 2015
14 May 2021
کمیسیون انخابات خبر داد

«سرنوشت افغانستان تا ده روز دیگر مشخص می‌شود»

2009 September 26

بی‌بی‌سی

بر اساس نتایج مقدماتی که از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام شده، حامد کرزی بیش از ۵۴ درصد، عبدالله عبدالله ۲۸ درصد و رمضان بشردوست ۹ درصد آرای انتخابات ۲۹ اسد/مرداد را به دست آورده‌اند.

اما این نتایج از سوی برخی نامزدها و ناظران انتخابات مورد انتقاد و تردید قرار گرفته است.

بر اساس قانون، نتایج نهایی انتخابات پیش از رسیدگی به شکایات از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام نخواهد شد.

اگر بررسی شکایات و بازشماری آرای مشکوک تا حدی بر نتایج انتخابات اثر بگذارد که هیچ نامزدی نتواند بیش از ۵۰ درصد آرا را از آن خود کند، دور دوم انتخابات با شرکت دو نامزد حایز بیشترین آرا برگزار خواهد شد.

داوود علی نجفی رییس دارالانشا (دبیر خانه) کمیسیون انتخابات گفت: «مقام‌های این کمیسیون با مسوولان کمیسیون شکایات انتخاباتی به توافق رسیده‌اند که از آرای مشکوک برای بررسی بروز تقلب نمونه‌گیری کنند.»

او گفت: «روند نمونه‌گیری ۱۰ درصد آرایی که از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی «مشکوک» دانسته شده، از روز شنبه آینده آغاز خواهد شد و احتمالن تا ۱۰ روز دیگر نتایج بررسی آن مشخص خواهد شد.»

آقای نجفی گفت: «میان دو ارگان، کمیسیون شکایات انتخاباتی و کمیسیون انتخابات، توافق شده است که آن‌ها (کمیسیون شکایات انتخاباتی) نمونه‌گیری کنند. آن‌ها از تعداد این ۱۰ درصد رای نمونه می‌گیرند و همین نمونه را بازرسی می‌کنند و بر اساس آن کمیسیون شکایات انتخاباتی نتایج را اعلام خواهد کرد»

رییس دبیر خانه کمیسیون انتخابات هم‌چنین گفت: «این نمونه‌ای که امروز تعیین شده که گرفته شود، این را در روزهای آینده مشخص خواهد کرد که شامل کدام ولایت‌ها است، آن وقت سوال‌تان را به دقت بیشتر جواب داده می‌توانیم که این عملیه در چند روز انجام می‌شود… ولی ما امیدواریم که ظرف یک هفته یا ۱۰ روز این مشکل حل شود»

آقای نجفی گفت: «در صورتی که نیاز به دور دوم انتخابات باشد، باید تا یک ماه دیگر انتخابات بعدی برگزار شود. به گفته او، زمانی دیرتر از آن به دلیل سردی و بارش برف برگزاری انتخابات را در مناطق سرد با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.»

با این حال حامد کرزی، رییس جمهوری و نامزد انتخابات گفته است که به سلامت انتخابات باور دارد، اما در عین حال تاکید کرده که این وظیفه نهادهای قانونی افغانستان است که ادعاهای مربوط به تقلب در انتخابات را بررسی کنند.

اما عبدالله عبدالله، وزیر پیشین خارجه و رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات، گفته که در انتخابات به صورت گسترده‌ای تقلب صورت گرفته است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی هم اعلام کرده که ۱۰ درصد آرای محلات یا حوزه های انتخاباتی مورد تردید است که این تعداد آرا باید مورد بررسی قرار گیرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|