Saturday, 18 July 2015
03 October 2023
هشتمین اجلاس خبرگان رهبری با سخن‌رانی آیت‌اله هاشمی رفسنجانی،

«سخنان صریح هاشمی‌رفسنجانی درباره نیروهای خودسر»

2010 September 14

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع: خبرآنلاین

رییس مجلس خبرگان که با عبایی سیاه رنگ در جایگاه هیت رییسه حاضر شده بود حالتی آشفته داشت و این آشفتگی در سخنانش نیز مشهود بود. چرا که وی بعد از طرح موضوعی یک بار دیگر در جای دیگر بر آن تاکید و سخن گفت.

به گزارش خبرآنلاین، هشتمین اجلاس خبرگان رهبری با سخن‌رانی آیت‌اله اکبر هاشمی رفسنجانی آغاز شد. رییس مجلس خبرگان رهبری که این روزها در مقایسه با سال‌های قبل کم‌تر از تریبون دیگری برای طرح موضوعات مختلف استفاده می‌کند برای بیان دغدغه‌هایش تریبون مجلس خبرگان را فرصتی دانست و زبان به بیان مشکلات و معضلات کشور و جهان اسلام گشود.تذکرها و هشدارهایی که هاشمی در مراسم افتتاحیه هشتمین اجلاسیه مجلس خبرگان مطرح کرد نشان از آن داشت که آیت‌اله هم‌چنان روحانیت را محور حل معضلات و مشکلات کشور می‌داند و دردمندانه از دوستان روحانی خود در مجلس خبرگان می‌خواهد به نقش اساسی خود در کمک به حل این مسایل و راهنمایی مردم ایفا کنند.

وی شرایط دنیا، ‌اطراف ایران و کشور را نابسامان توصیف کرد و خاطرنشان کرد: در طول ‌٣٠ سال گذشته علی‌رغم جنگ و تهاجمات نظامی هیچ‌وقت ندیده بودیم تا این اندازه استکباریون برای ما برنامه‌ریزی شیطنت‌آمیز و تهاجم حساب شده و همه‌جانبه داشته باشند.

به گزارش ایسنا وی گفت: انقلاب اسلامی یعنی انقلاب مظلومی که در دنیا وجود دارد، تحت تهاجماتی قرار گرفته است و ما هیچ وقت این همه قطع‌نامه در مجامع رسمی علیه خود نداشتیم، از جمله شورای امنیت، آژانس هسته‌یی و دولت‌هایی که به طور جداگانه علیه ما وارد میدان شده‌اند و تلاش می‌کنند که آثار توطئه‌ها را جدی‌تر کنند.

وی با بیان این‌که «راه پیروزی ما تا به حال اتکای انقلاب اسلامی و مردم ما به خدا و اسلام بوده است» گفت: آن‌چه از اول ما را در میدان و مبارزات پیروزمان کرد و در برابر مشکلات باعث سربلندی ما شد، ریشه‌ اصلی اسلام، قرآن و نظامی است که بر اساس آن تاسیس کردیم. البته مردم هم همیشه وفادار در صحنه بوده‌اند و هیچ وقت کم نگذاشته‌اند و در راه‌هایی که رهبران انقلاب پیش پای آن‌ها می‌گذاشتند حرکت می‌کردند و این‌ها سرمایه‌های مهم و عوامل پیروزی‌هاست که هرچه این سرمایه‌ها کم شود، به همان اندازه باید نگران شد. امیدواریم که چنین نشود و اگر حوادثی پیش آمد برای تقویت آن‌ها تلاش کنیم.

وی با بیان این‌که «دشمن با تجربه‌ها ریشه را درک کرده و می‌بینیم که به سراغ قرآن رفته است» خاطرنشان کرد: به نظر ما روشن است، این‌که چرا چند کلیسا در دنیا اعلام کنند که به مناسبت حادثه‌ای قرآن‌سوزی داریم که ریشه‌ آن حادثه در خود آن‌هاست. البته اگر توسط چند تروریست غیرآمریکایی انجام شده باشد، اما خودشان آن‌ها را در افغانستان و غیره خلق کرده‌اند.

وی در ادامه با تاکید بر این‌که باید مراقب تحریم‌ها بود و آن‌ها را کوچک نگرفت، افزود هیچ‌گاه اخطار تحریم به این شدت نداشته‌ایم البته اعتقاد ندارم که آن‌ها موفق می‌شوند، چرا که با استفاده خوب از امکاناتی که ایران دارد می‌توانیم پیروز شویم اما تردید دارم از امکانات و ظرفیت‌های ایران به درستی استفاده شود

هاشمی‌رفسنجانی با بیان این‌که «قرآن از روزهای اول صدر اسلام هدف اصلی مشرکان برای سرکوب پیام حضرت رسول(ص) بوده است» افزود: سراسر قرآن هشدار می‌دهد به این‌که کینه‌های عمیقی نسبت به‌آن وجود دارد و در گذشته از تعبیرات نامناسب علیه قرآن استفاده می‌کردند. هم‌چنین در طول تاریخ جنگ‌های صلیبی و استکباری علیه قرآن را شاهد بودیم و در دوره‌ای سیاست‌مدار معروف انگلیسی وقتی مورد سوال قرار گرفت که چرا برنامه‌های استعماری ما در دنیای اسلام به ثمر نمی‌رسد، در پاسخ، قرآن را روی دست بلند کرد و گفت، تا این کتاب میان مسلمانان حاکم باشد باید آرزوی سلطه بر دنیای اسلام را به گور ببریم.

رییس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این‌که «دشمنان شاهدند هوشیاری در دنیای اسلام ایجاد شده و کانون آن ایران است» تصریح کرد: ما حرکت‌های خوب اسلامی در دنیا کم نداریم و حتا در خود آمریکا، روسیه، چین و غیره مومنان مخلصی هستند که برای قرآن فداکاری می‌کنند. پس دشمنان فهمیده‌اند که ریشه‌ جهادها قرآن است و دوباره به این فکر افتاده‌اند که قرآن را عامل خشونت معرفی کنند، در حالی‌که بشریت از خشونت متنفر است و البته در ادامه ایران را مجری آن می‌دانند و سرنوشت ایران و قرآن را به هم گره زده معرفی می‌کنند.

وی «گره‌خوردن سرنوشت ایران و قرآن را افتخاری برای ما» دانست و افزود: اگر در کنار قرآن هر مصیبتی برای‌مان پیش بیاید می‌توانیم آن‌را به حساب خداوند بگذاریم، چراکه برای ما اصل، قرآن است.

وی اظهار کرد: آن‌ها که قرآن‌سوزی می‌کنند و ادعا می‌کنند که قرآن دعوت به خشونت کرده است، اشتباه می‌کنند. چراکه قرآن می‌فرماید شما به بت‌های مشرکین هم نباید اهانت کنید. پس قرآن، روح آزادی و دموکراسی را به ما یاد می‌دهد و این تابلویی گویاست که بر اساس قرآن هرکس باید حرفش را بزند و همه دقت کنند و آن‌چه صحیح است را بپذیرند.

هاشمی‌رفسنجانی افزود: قرآن در شرایطی آمد که غربی‌ها در قرون وسطی و در سیاه‌چال‌های خود بودند، قرآن دنیا را هوشیار کرد. پس تمدنی که بعد از اسلام آمد سابقه ندارد که همه به عظمت قرآن بود. پس آن‌هایی که کلام خدا را آتش زدند، در حقیقت ریشه خود را آتش زدند و خداوند از دفاع از کتاب خود عاجز نیست، بلکه خدا صبر دارد و در زمان مناسب که برسد اشد مجازات را خواهد کرد.

وی تصریح کرد: کسانی که به قرآن متعرض می‌شوند، متوجه باشند که به استقبال خطر می‌روند و شاید آن‌ها معتقد باشند که از این طریق مسلمانان را احساساتی کنند تا آن‌ها هم به سراغ انجیل، تورات و غیره بروند. اما قرآن به ما می‌گوید شرط ایمان آن است که همه‌ کتب آسمانی را قبول کنیم، در حالی که قرآن را کتاب خاتم می‌دانیم. پس امت ما چنین کاری را نخواهد کرد، در حالی‌که آن‌ها تلاش می‌کنند، جنگ مسیحیت و اسلام را راه بیندازند و این خطر بسیار بزرگی است. پس در شرایط فعلی دولت‌ها طرف ما هستند که می‌خواهند توده‌های مذهبی را وارد گود کنند و ما باید هوشیار باشیم.

هاشمی رفسنجانی با بیان این‌که تهدیدهایی وجود دارد که باید آن‌ها را شناسایی کرد، گفت در درجه اول به قرآن که در میان مسلمین مورد پذیرش است هجوم آوردند و در درجه بعدی، مکتب اهل بیت که حقیقتن حیات‌بخش است را مورد هدف قرار دادند

لحن آمانو در مورد هسته‌ای شدن ایران تشدید یافته است

رییس مجلس خبرگان رهبری در ادامه با اشاره به آخرین اظهارنظرهای آمانو در مورد مسایل هسته‌یی ایران گفت: گزارش‌های قبلی در مورد مسایل هسته‌یی ایران تکرار شد و ایران مورد اتهام قرار گرفت که اجازه ورود به بازرسان را نمی‌دهد و لحن آمانو در مورد هسته‌‌ای شدن ایران تشدید یافته است و این موضوع جاده صاف‌کنی می‌شود که دشمنان به ما توهین کنند.

هاشمی‌رفسنجانی در ادامه هشتمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: در مورد مسایل حقوق بشری، با استفاده از مطالب داخل ایران و عراق به طرف ما می‌آیند و از بالای سر ما را تهدید نظامی می‌کنند که البته بعید می‌دانم جرات چنین کاری را داشته باشند.

باید مراقب تحریم‌ها بود

وی در ادامه با تاکید بر این‌که باید مراقب تحریم‌ها بود و آن‌ها را کوچک نگرفت، افزود: هیچ‌گاه اخطار تحریم به این شدت نداشته‌ایم. البته اعتقاد ندارم که آن‌ها موفق می‌شوند، چرا که با استفاده خوب از امکاناتی که ایران دارد می‌توانیم پیروز شویم اما تردید دارم از امکانات و ظرفیت‌های ایران به درستی استفاده شود. پس در شرایط فعلی باید هوشیاری واقعی داشته باشیم.

هاشمی رفسنجانی با بیان این‌که تهدیدهایی وجود دارد که باید آن‌ها را شناسایی کرد، گفت: در درجه اول به قرآن که در میان مسلمین مورد پذیرش است هجوم آوردند و در درجه بعدی، مکتب اهل بیت که حقیقتن حیات‌بخش است را مورد هدف قرار دادند، در حالی‌که حتا وقتی امیرالمومنین خانه‌نشین بود، با حضور به‌موقع در محافل حکومتی، راه درست را نشان می‌داد. اما امروز می‌بینیم با تبلیغاتی که می‌شود قصد دارند علیه ریشه مکتب اهل بیت حرکت کنند.

رییس مجلس خبرگان رهبری در ادامه ضمن این‌که توجه به اهل بیت، مراجع، روحانیت و ولایت را از موثرترین سرمایه‌های ایران دانست، افزود: دشمنان از طرف دیگر به دنبال ولایت هستند، در حالی که اگر امام، مرجعیت، ولایت و روحانیت را به هم‌راه خود نداشت نمی‌توانست در زمانی که نفس کشیدن سیاسی مشکل شده بود، موفق شود و مردم را هوشیار کند.

مراجع استوانه‌های کشور هستند

وی مراجع را استوانه‌های کشور دانست و خاطرنشان کرد: روحانیت در دوره‌های مختلف مثل زمان حکومت قاجاریه مردم را نجات دادند و مشروطیت را ایجاد کردند اما در نهایت از دست آن‌ها گرفته شد و رضاخان قلدر بیرون آمد. این بار روحانیت و حوزه عمیق‌تر اقدام کردند و مردم نیز هوشیارتر بودند و ‌٩٩ درصد مردم وارد میدان شدند و رای به قانون اساسی و حکومت اسلامی بر مبنای ولایت که امام (ره) پیشنهاد کرده بودند دادند.

هاشمی رفسنجانی افزود: دشمنان قصد دارند سرمایه‌های ما را مخدوش کنند و اگر موفق شوند روحانیت و مراجع و ولایت را از چشم مردم بیندازند و بی‌اعتبار کنند ما از ریشه دچار مشکل می‌شویم و آن‌ها می‌خواهند این کار را بکنند و از اصل اسلام شروع کرده و البته به سراغ انقلاب، امام (ره) و روحانیت خواهند رفت. پس در مقابل، ما نباید رفتار ناشایست داشته باشیم، چرا که در این صورت به آن‌ها کمک کرده‌ایم.

رییس مجلس خبرگان رهبری ضمن این‌که مهم‌ترین عامل پیروزی ما را وحدت در میان مردم و حکومت، حوزه و دانشگاه، روحانیت و انقلاب و غیره دانست، اظهار کرد: همه در دفاع مقدس یک‌صدا بودیم و به لحاظ سیاسی، نظامی، تاریخی پیروز شدیم و در حال حاضر هدف‌گیری آن است که وحدت ما را به تفرقه تبدیل کنند.

رییس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این‌که اکثریت جامعه‌ ما به مسایل سیاسی اهمیت می‌دهند، گفت نمی‌توان از نامناسب بودن فضای آموزشی کشور غافل باشیم و متاسفانه نیاز به کار زیادی داریم که برگردیم به شرایطی که همگام انقلاب باشند

فریاد دفع حداقلی و جذب حداکثری رهبر انقلاب را معکوس معنی می‌کنند

وی با اشاره به این‌که قرآن در کنار عذاب‌های فراگیر الهی، یکی از عوامل انهدام را تفرقه معرفی می‌کند، افزود: فریاد دفع حداقلی و جذب حداکثری رهبر انقلاب را معکوس معنی می‌کنند اما وقتی کسی صحبت از وحدت می‌کند وحدت میان چند نفر وحدت نیست بلکه وحدت امت و ملت مهم است. البته همیشه تعدادی هستند، بوده‌اند، در انقلاب بوده‌اند و بعدش هم بوده‌اند که این‌طور تصور می‌کردند.

جریان خودسر که الان در کشور می‌بینیم حقیقتن سم کشور هستند

هاشمی رفسنجانی در ادامه افزود: این جریان خودسر که الان در کشور می‌بینیم حقیقتن سم کشور هستند و تاکید می‌کنم که در حکومت قانون همه باید بر محور قانون حرکت کنند، چرا که حرکت غیرقانونی ریشه‌ دشمنی و تفرقه است و عامل تفکیک قوا به حساب می‌آید. پس باید مراقب بود.

رییس مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: آن‌ها که تلاش می‌کنند همه مسایل را متوجه رهبری کنند و مرکزیت نظام را مخدوش کنند چه هدفی دارند؟ چرا آدم‌هایی هستند که به اسم ذوب در ولایت، همه کارهای دیگری که در کشور انجام می‌شود را به پای رهبری بگذارند؟ در حالی که مسوولیت هرکس در قانون مشخص است و نباید هر کاری بشود و بعد القا کنیم به نام رهبری، چرا که رهبری مقام مقدسی است و در محل نظارت عمومی به اوضاع حضور دارند و در اموری که لازم است دخالت می‌کنند.

وی با تاکید بر این‌که همه باید وظیفه خود را به خوبی انجام دهیم، اظهار کرد: هرکس باید در جای خود مسوولیتش را اجرا کند و قانون محور فعالیت‌های هرکس باشد، چرا که تخلف از قانون یعنی استبداد، دیکتاتوری و خودسری. پس اگر قانون ضعف دارد باید اصلاح شود اما تا هست باید به آن عمل کرد و مصوبات مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان و مجمع تشخیص باید رعایت شود و تخلف از آن‌ها پسندیده نیست.

هاشمی‌رفسنجانی در ادامه هشتمین اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد در مورد مسایل حقوق بشری، با استفاده از مطالب داخل ایران و عراق به طرف ما می‌آیند و از بالای سر ما را تهدید نظامی می‌کنند که البته بعید می‌دانم جرات چنین کاری را داشته باشند

سیاست‌های کلی نظام، قانون نیست اما از هر قانونی بالاتر است

رییس مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که سیاست‌های کلی نظام، قانون نیست اما از هر قانونی بالاتر است، افزود: سیاست‌های کلی نظام بین قانون اساسی و عرف قرار دارد. پس وقتی رهبری نظام هر روز صحبت از برنامه‌ها، اصل ‌۴۴، سند چشم‌انداز و غیره می‌کنند و مجمع آن‌ها را برنامه‌ریزی کرده و رهبری آن‌ها را امضا می‌کند این سیاست‌ها باید بالاتر از قانون رعایت شود و اگر نشود پایه‌ وحدت را می‌پاشد.

هاشمی رفسنجانی با بیان این‌که مردم ما آماده‌ هم‌کاری هستند و مجموعه ما که می‌خواهیم بر محور وحدت عمل کنیم راهی جز توجه به قانون نداریم، گفت: آن‌ها که مخالفت دارند اگر عضو این ملت هستند باید بفهمند ‌که بر اساس قانون باید عمل شود. البته اختلاف نظرهایی وجود دارد اما آن‌چه حاکم و داور است قانون و سیاست‌های کلی است و حتا اگر قانونی برخلاف سیاست‌های کلی باشد باطل است. پس باید چنین عمل کنیم تا گرفتار نشویم و خود را سیبل دشمنان نکنیم.

وی در ادامه به مصیبت پاکستان اشاره کرد و آن را یک مصیبت واقعی در جهان اسلام دانست و گفت: ‌٢٠ میلیون نفر آواره سیل زده وجود دارد و سیل هم‌چنان ادامه دارد. هم‌چنین در کنار آن تروریست‌ها هر روز جایی را با بمب انتحاری مورد هدف قرار می‌دهند و مردم مظلوم پاکستان به خاک و خون کشیده می‌شوند.

رییس مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که خارجی‌ها در شرایط فعلی حاکم واقعی در پاکستان هستند، اظهار کرد: آمریکا در پاکستان فعال مایشا است و افغانستان را تبدیل به بمب آماده انفجار در جامعه اسلامی کرده است. هم‌چنین عراق ‌8-9 ماه است که گرفتار نتیجه انتخابات است و از طرف دیگر لبنان و غزه و سومالی آرامش ندارند. در ادامه نیز خواب دیده‌اند در ایران هم به عنوان مرکز عظیم ولایت و اهل بیت، فتنه برپا کنند. پس مسایل زیادی در منطقه وجود دارد که هوشیاری ما را می‌طلبد و در این رابطه به‌خصوص روحانیون و خبرگان باید هوشیار باشند و اجازه ندهیم تفرقه و کینه قوی شود و در نتیجه آن راه برای دشمنان باز شود. پس نباید اجازه داد هرکاری می‌خواهند بکنند و کسی نباشد که جلوی آن‌ها را بگیرد.

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر این‌که نباید اجازه دهیم روحانیت را تضعیف کنند، اظهار کرد نباید اجازه دهیم پایگاه عظیم روحانیت را بشکنند که این اتفاقی بسیار نامیمون است پس ما اعضای خبرگان وظیفه‌ی سنگینی به عهده داریم و باید تلاش کنیم وحدت را به جامعه تزریق کنیم و نگذاریم آلودگی‌ها به قشر جوان، مدارس و دانشگاه‌های ما صراحت یابد

هاشمی رفسنجانی با اشاره به این‌که تعرض به اسلام و قرآن امروز بسیار زیاد شده است، گفت: کارهایی که در آمریکا و غیره انجام می‌شود و به قرآن اهانت می‌کنند دل انسان را آتش می‌زند. در حالی که ما این همه از تورات و انجیل و زبور و غیره تجلیل می‌کنیم آن‌ها این‌طور رفتار می‌کنند و نمی‌دانم چه مرضی به جهان بشریت افتاده که مهم‌ترین سند آسمانی که باید تا قیامت انسان را هدایت کند مورد تعرض قرار می‌دهند و آن هم از کلیساها شروع شده، پس این اخطاری جدی است به کسانی که در دنیا قدرت را در دست دارند و به غربی‌ها می‌گوییم که دنیای اسلام یک چهارم جمعیت جهان است. پس احساساتشان را جریحه‌دار نکنید، چرا که مردم در مقابل تعرض به قرآن کوتاه نمی‌آیند و کسی نمی‌تواند مانع آن‌ها شود.

بدنام کردن روحانیت به هر زبانی جنایت است

وی با تاکید بر این‌که باید در داخل کشور مراقب بود و اجازه نداد که وحدت مخدوش شود، تصریح کرد: آن‌ها که خیال می‌کنند با تفرقه‌انگیزی در جامعه‌ی ما به نتیجه می‌رسند اشتباه می‌کنند. پس باید وحدت امت و ملت را حفظ کرد. پس روحانیت باید همان‌طور که در گذشته در کنار مردم حرکت کرده و آن‌ها را نجات داده‌اند این کار را بکنند.

هاشمی رفسنجانی ضمن این‌که بدنام کردن روحانیت به هر زبانی را در شرایط فعلی جنایت دانست، تصریح کرد: امروز تیرهای مسموم به طرف روحانیت می‌آید و باید مراقب آن‌ها بود.

رییس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این‌که اکثریت جامعه‌ ما به مسایل سیاسی اهمیت می‌دهند، گفت: نمی‌توان از نامناسب بودن فضای آموزشی کشور غافل باشیم و متاسفانه نیاز به کار زیادی داریم که برگردیم به شرایطی که همگام انقلاب باشند. البته نمی‌گویم همه مخالف هستند اما باید دانشگاه‌ها، مدارس و مراکز فرهنگی را به گونه‌ای داشته باشیم که محور وحدت جامعه باشد و نباید بگذاریم سرمایه‌های آینده انقلاب راه دیگری را انتخاب کنند.

وی با اشاره به این‌که قانون اساسی بسیار روشن است، افزود: اگر درست عمل کنیم و تفرقه در بین ما نباشد و مطالبی که نفعی ندارد بی‌جهت به جامعه تزریق نشود محکم‌ترین جایگاه را در منطقه و دنیا خواهیم داشت،‌ چرا که متکی به اسلام و قرآن هستیم و مردمی‌ترین کشور در ‌٣٠ سال اخیر ایران بوده است، چرا که با اتکا به ‌۵/٩٩ درصد رای مردم شروع کرده‌ایم و با دست مردم نظام اسلامی را برقرار کرده‌ایم. پس انشااله روحانیت باید در این راه نقش خود را فراموش نکند.

هاشمی رفسنجانی با تاکید بر این‌که نباید اجازه دهیم روحانیت را تضعیف کنند، اظهار کرد: نباید اجازه دهیم پایگاه عظیم روحانیت را بشکنند که این اتفاقی بسیار نامیمون است. پس ما اعضای خبرگان وظیفه‌ی سنگینی به عهده داریم و باید تلاش کنیم وحدت را به جامعه تزریق کنیم و نگذاریم آلودگی‌ها به قشر جوان، مدارس و دانشگاه‌های ما صراحت یابد.

رییس مجلس خبرگان رهبری در پایان گفت: وفاداری مردم مهم‌ترین سرمایه‌ی ما بوده است هم در پیروزی انقلاب، هم دوران جنگ، دوران سازندگی و هم امروز که نباید آن را از دست بدهیم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,