Saturday, 18 July 2015
02 April 2023
رییس جمهور آمریکا:

«انتخاب با ایران است»

2009 September 27

بی‌بی‌سی

باراک اوباما رییس جمهور آمریکا در یک واکنش دیگر به انتشار خبر یک مرکز غنی‌سازی جدید در ایران گفت  گرچه هم‌چنان به ابزارهای دیپلماتیک پایبند است، اما همانطور که همیشه گفته گزینه نظامی را برای حفظ امنیت ملی آمریکا منتفی نمی‌داند.

20090927-obama-koocheh

اوباما که در یک کنفرانس خبری در پیتسبورگ صحبت می کرد گفت: اکنون ایران باید پاسخ دهد.

وی با اشاره به نشست هفته آینده گروه 1+5 با ایران گفت: «ایران باید دست به انتخاب بزند و با جامعه جهانی همکاری کند.»

او هشدار داد در غیر اینصورت تحریم‌های شدیدتری علیه این کشور اعمال خواهد شد.

رییس جمهور آمریکا نسبت به «همبستگی» اخیر اعضای دایم شورای امنیت بر سر ایران ابراز خرسندی کرد و گفت: «تا همین چند ماه پیش بسیاری نسبت به واکنش سریع به ایران تردید داشتند.»

وی افزود: «اما اکنون روسیه و چین نیز به بلافاصله با صدور بیانیه هایی از ایران خواستند با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.»

انتشار ناگهانی وجود یک مرکز جدید غنی سازی در نزدیکی قم موجب شد حتی روسیه و چین نیز مواضع محکم‌تری علیه ایران اتخاذ کنند.

باراک اوباما دراین کنفرانس خبری که در پایان نشست گروه 20 برگزار می‌شد گفت: «ماه‌ها پیش از وجود چنین مرکزی مطلع بوده است.»

سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، فرانسه و بریتانیا اطلاعات خود از مرکز غنی‌سازی اورانیم در کوه‌های نزدیک قم را جداگانه در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دادند.

به گفته آقای اوباما واشنگتن و متحدانش تردیدی در «قطعیت» صحت این اطلاعات نداشتند.

شبکه سی ان ان نیز به نقل از برخی مقام‌های آمریکایی گزارش داد واشنگتن این اطلاعات را در اختیار مسکو و پکن هم گذارده بوده است.

آقای اوباما ساعاتی قبل از این نشست مطبوعاتی نیز گفت: «برخورداری از انرژی صلح آمیز هسته‌ای حق ایران است اما اندازه و مشخصات تاسیساتی که تاکنون از آژانس بین المللی انرژی اتمی پنهان شده، با یک برنامه صلح آمیز تناسبی ندارد.»

او ایران را به زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی متهم کرد و برنامه هسته‌ای این کشور را یک «رویارویی مستقیم» خواند.


«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|