Saturday, 18 July 2015
26 September 2021

«متن گفت‌گوی احمدی‌نژاد با سی‌ان‌ان»

2009 September 27

تهران – حیات

احمدی‌نژاد در گفت و گو با لری کینگ مجری شبکه تلویزیونی سی ان ان آمریکا، به سوالات مختلف در عرصه‌های سیاسی و بین المللی از جمله  فناوری هسته‌ای و فلسطین پاسخ داد.
محمود احمدی نژاد در این گفت‌گو که بامداد شنبه ( عصر جمعه به وقت نیویورک) انجام شد؛ در واکنش به اظهارات سه مقام غربی درباره برنامه هسته‌ای ایران تصریح کرد: «همه فعالیت‌های هسته‌ای ایران تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و ما باید به آژانس خبر بدهیم نه به سران سه کشور.

20090927-cnn-koocheh
رییس دولت ایران گفت: «من نمی‌دانم آقای باراک اوباما به چه چیزی اشکال گرفته است ؟ اعضای آژانس تابع یک سری قوانین و مقررات هستند و باید شش ماه قبل از تزریق به تاسیسات هسته‌ای خود , آژانس را مطلع کنند که ما 18 ماه قبل به اطلاع رسانده‌ایم.»
احمدی نژاد تاکید کرد: «کسی که بیش از تعهداتش عمل می‌کند باید تشویق شود و آقای اوباما اشتباه کرده و این مغایر با صحبت‌هایش در روز اول مجمع عمومی سازمان ملل بود که گفته بود نباید کشورها را بدون قضاوت متهم کرد.»
وی در ادامه تاکید کرد : «اظهارات نیکلا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه و گوردون براون نخست وزیر انگلیس فاقد ارزش است و برای ما اهمیتی ندارد. اگر آنان می‌توانند مشکل خود را حل کنند، آن‌ها چه مسوولیتی دارند . ما عضو آژانس هستیم نه تابع آن‌ها.»

احمدی نژاد گفت: «آن‌ها هنوز در خیالات استعمارگری هستند برای ما مهم نیست که چه چیزی می‌گویند اما صحبت‌های اوباما مهم است و انتظار نداشتیم کمتر از 48 ساعت تعهداتشان را نقض کنند ایشان تعهد کرده بود تغییرات ایجاد کنند.»
رییس جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: «اوباما می‌خواهد حیثیت آمریکا را احیا کند اما این سخنان اخیر او کاملا غیرمنطقی بود.»
مجری سی ان ان پرسید اگر این‌ها علیه شما متحد شوند چه عکس العملی نشان می‌دهید؟ که احمدی‌نژاد جواب داد: «کسی یادش نمی رود که چطور تونی بلر ،بوش را به اقدام علیه ایران ترغیب می‌کرد ولی چه اتفاقی افتاد؛ اتفاقی نیافتد. در بحث تحریم هم باید گفت که هر کس ایران را تحریم کند خودش تحریم خواهد شد و از سوی دیگر چطور می‌شود هم شعار تجارت آزاد داد و هم تحریم .»
رییس جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: «ایران کشوری بزرگ و قدرتمند است و کسی نمی‌تواند آن را تحریم کند سخنان سارکوزی فاقد ارزش است و متاسفیم رییس جمهوری فرانسه است.»
احمدی نژاد در جواب این سوال که آیا از حمله احتمالی اسراییل به تاسیسات خود نگران نیستید؟ تاکید کرد: «رژیم صهیونیستی کوچک‌تر از آن است که بتواند به حریم ایران تجاوز کند؛ ممکن است اسراییل بخواهد حمله کند اما پاسخ ما پشیمان کننده خواهد بود و ما مطمئن هستیم که این اشتباه را مرتکب نخواهد شد.»
وی در پاسخ به پرسش‌های مجری سی ان ان درباره حوادث پس از انتخابات ایران اظهارداشت: «بیشتر کسانی که دچار حادثه شدند از طرفداران دولت بودند و نه مخالفان آن و البته برخی انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها هم دخالت کردند که کاملن اشتباه بود.»
احمدی نژاد در جواب سوالی راجع به فرایند قانونی محاکمه متهمان آشوب‌های اخیر گفت : «همه متهمان وکیل دارند و به اشتباهات خود اعتراف کرده‌اند؛ در ایران دستگاه قضایی مستقل است و هر کس از قانون تخلف کند دستگاه قضایی با او برخورد می‌کند؛ مگر در کشور شما رییس جمهوری می تواند به دستگاه قضایی دستور بدهد.»
مجری سی ان ان گفت:  «نخست وزیر اسراییل از شما بخاطر انکار هولوکاست انتقاد کرد و گفته من خودم یهودی هستم و هیتلر یهودیان را کشته است»

احمدی نژاد پاسخ داد: «من معلم هستم و چند سوال مطرح کردم. هولوکاست در کجا اتفاق افتاده ؟ توسط چه کسانی روی داده است؟»

رییس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سوال که «آیا انکار می‌کنید 6 میلیون یهودی توسط آلمانی‌ها کشته شده‌اند ؟» گفت: «من معلم هستم من روزنامه نگاری نمی‌کنم من سوال می‌کنم دیگران پاسخ دهند گناه مردم فلسطین چیست که باید هزینه کارهای دیگران را آن‌ها بپردازند چه ارتباطی با فلسطین دارد.»احمدی نژاد اظهارداشت: «در جنگ دوم جهانی 60 میلیون انسان کشته شدند و همه آن‌ها انسان بودند؛ چرا سیاستمداران فقط به برخی‌ها توجه کردند؟ چه ارتباطی میان این واقعه و شرایط موجود است؟ و من می‌بینم که از یک موضوع تاریخی برای نسل کشی مردم فلسطین استفاده کرده‌اند.»رییس جمهوری اسلامی ایران در جواب سوالی درباره وضعیت آمریکایی‌هایی که به طور غیر قانونی وارد ایران شده‌اند، گفت: «طبق قانون به وضعیت آن‌ها رسیدگی می شود و من خوشحال نیستم که آن‌ها در زندان هستند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|