Saturday, 18 July 2015
27 March 2023

«رازهای افرادی که هیچ‌گاه بیمار نمی‌شوند»

2009 September 27

عصر نوین

بعضی افراد به نظر می رسد که هیچ‌گاه بیمار نمی‌شوند. ممکن است بسیاری از نزدیکان این افراد در اطراف آن‌ها عطسه کنند، سرفه کنند و بیمار باشند، اما این‌ها مانند قهرمانان خیالی داستان‌ها همیشه سالم و سرحال و مایه حسادت دیگرانند.

20090927-health-koocheh

به جای حسادت کردن به این افراد، بهتر است رازهای سلامتی آن‌ها را بدانید و آن‌ها را در زندگی خود به کار گیرید.

ورزش کنید

جنیفر کاستا (Jennifer Casseta ) یک ورزش‌کار ورزش‌های رزمی و ساکن شهر نیویورک است. او هیچ‌گاه مریض نمی‌شود. او می گوید: «ورزش کردن به ذهن آرامش می‌دهد و استرس را کم می‌کند و سیستم قلبی عروقی و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.» سلامتی او از ۱۰ سال قبل که ورزش‌های رزمی را شروع کرد به طرز چشم گیری افزایش یافت. او در سن ۲۰ سالگی یک دختر سیگاری و همیشه بیمار بود. و اکنون در سن ۳۰ سالگی تغذیه او تغییر کرده، ورزش می کند، سیگار نمی‌کشد و احساس انرژی و سلامت بیشتری می‌کند.

دکتر کریستین نورتروپ (Dr. Christiane Northrup) می‌گوید: «وقتی گردش خون بدن افزایش پیدا می‌کند، تعداد گلبول‌های سفید بدن شما افزایش می‌یابد و این گلبول‌ها به کار پاک‌سازی بدن از میکروب‌ها می‌پردازند و شما را از بیماری‌ها در امان نگه می‌دارند»

به دهان خود اهمیت بدهید

دهان یکی از بهترین راه‌ها برای ورود بسیاری از میکروب‌های بیماری‌زا به بدن است. مسواک زدن روزانه دهانشویه‌های آماده، علاوه بر اینکه بهداشت دهان و دندان شما را به عنوان بخشی از سیستم گوارش شما بهبود می‌بخشند، باعث از بین بردن میکروب‌هایی می‌شوند که از طریق دهان شما قصد ورود به بدن و بیمار کردن شما را دارند. بنابراین شما با مسواک زدن و شستشوی مرتب دهان خود با دهانشویه‌ها، حجم عظیمی از میکروب‌ها را از بدن خود دور می کنید.

علایم اولیه بعضی بیماری‌ها (مانند دیابت و …)  در دهان بروز می کند. بنابراین با توجه و مشاهده روزانه دهان خود می‌توانید به راحتی اقدام به پیشگیری از این بیماری‌ها کنید.

هر روز میوه و سبزیجات بخورید

Quercetin  یک ماده آنتی اکسیدان است که در سیب قرمز وجود دارد و همانند سایر آنتی اکسیدان‌های موجود در میوه‌ها و سبزیجات، در پیشگیری از ابتلا به سرطان‌های مختلف نقش دارد و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود.

یک استاد دانشگاه در تحقیقی بر روی گروهی از دوچرخه سواران، آن‌ها را به دو گروه تقسیم کرد. برای گروه  اول از این افراد داروی حاوی Quercetin را به مدت ۵ هفته تجویز کرد و برای گروه دوم دارونما تجویز کرد. نتایج مطالعه نشان داد که پس از ۲ هفته فقط ۵% از افراد گروه اول ناراحتی تنفسی پس از دوچرخه سواری طولانی مدت را گزارش کردند ولی ۴۵% از افراد گروه دوم پس از دوچرخه سواری طولانی مدت دچار ناراحتی‌های تنفسی می‌شدند.

هم‌چنین تحقیقات دیگر ثابت کرده‌اند آنتی اکسیدان Quercetin باعث هوشیاری بیشتر ذهن و افزایش سرعت واکنش در ورزشکاران می شود.

نگرانی و استرس را از خود دور کنید

ترس و نگرانی و انتظار اتفاقات بد را کشیدن، باعث تضعیف سیستم ایمنی شما می‌شود. نگرانی و استرس دایمی باعث افزایش ترشح هورمون‌های کورتیزول و اپی نفرین می‌شود که تضعیف سیستم ایمنی را به دنبال دارند.

میزان دریافت ویتامین را افزایش دهید

به نظر می‌رسد که یک اپیدمی کاهش ویتامین در دنیا وجود دارد. تمام مردم به ویتامین D نیاز دارند، این ویتامین در ماهی، تخم مرغ و شیر وجود دارد. داروهای خاصی مانند داروهای آنتی اسید می توانند باعث کاهش دریافت مواد مغذی مانند ویتامین D شوند.

مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از مردم دنیا به مقدار کافی ویتامین C دریافت نمی‌کنند. مرکبات منبع غنی این ویتامین هستند. مصرف دایمی ویتامین C باعث تقویت ایمنی بدن  شما می‌شود.

مثبت فکر کنید

هر فکری در ذهن شما باعث ایجاد زنجیره‌ای از واکنش‌های بیوشیمیایی در بدن شما می‌شود. افکار مثبت باعث افزایش سطح نیتریک اکسید می‌شوند که این ماده باعث تعادل میان نوروترانسمیترها و بهبود عملکرد ایمنی و بهبود گردش خون در بدن شما می‌شود. هر چقدر سطح نیتریک اکسید در بدن شما افزایش یابد، مقاومت بدن در برابر بیماری‌ها افزایش می‌یابد.

ارتباطات اجتماعی خود را گسترش دهید

بین شخصیت افراد و میزان مقاومت آن‌ها نسبت به بیماری‌ها ارتباط وجود دارد. بنا بر نتایج تحقیقات انجام شده، افراد دارای شخصیت برون‌گرا نسبت به افراد دارای شخصیت درون‌گرا، در مواجهه با میکروب‌ها، کم‌تر دچار بیماری می شوند.

بیشتر به نظافت دست‌هایتان اهمیت دهید

شستشوی مرتب دست‌ها یک راه مناسب برای مبارزه با میکروب‌هاست. بسیاری از میکروب‌ها بر روی اشیا اطراف پراکنده‌اند و همیشه از طریق دست زدن به اشیا اطراف، این میکروب‌ها وارد بدن ما می‌شوند.

به اندازه کافی بخوابید

خواب یکی از بهترین راه‌ها برای سالم ماندن است. کیفیت خواب بسیار مهم است. افرادی که زود به خواب فرو می روند و یک خواب پیوسته دارند سالم‌تر از افرادی هستند که در طی شب به طور مکرر از خواب بیدار می‌شوند.

یک خواب شبانه راحت سیستم ایمنی را ترمیم می‌کند. زیرا به هنگام خواب سطح «ملاتونین» خون افزایش می‌یابد که در بازسازی و بهبود عملکرد سیستم ایمنی نقش مهمی دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|