Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
در انتخاات پارلمانی آلمان

« آنجلا مرکل باردیگر صدراعظم آلمان شد»

2009 September 28

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورونیوز، «آنجلا مرکل» و ائتلاف مسیحی‌ها در هفدهمین انتخابات پارلمانی آلمان اکثریت لازم برای تشکیل دولت را کسب کردند.

«فرانک والتر اشتاین مایر» نامزد حزب سوسیال دمکرات در کنفرانس مطبوعاتی که پس از اعلام نتایج انتخابات روز یک‌شنبه برگزار کرد با اعلام این مطلب شکست خود را پذیرفت.

به اعتقاد کارشناسان این سنگین‌ترین شکست حزب سوسیال دمکرات در انتخابات پارلمانی از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون بوده است. در عین حال این حزب کم ترین میزان رای را در بین مردم آلمان در مدت 5 دهه فعالیت خود بدست آورد.

در این کنفرانس هم‌چنین«فرانتس مونتفرینگ» رهبر حزب سوسیال دمکرات با قبول ناکامی در انتخابات خاطرنشان کرد فعالیت این حزب در پارلمان ادامه خواهد یافت.

وی تاکید کرد با وجود ناتوانی در کسب اکثریت آرا و خروج از دولت آتی آلمان، مقام‌های این حزب خود را برای دور آتی انتخابات در چهارسال آینده آماده کرده و تلاش می‌کنند فراکسیون قوی در پارلمان تشکیل دهند.

طبق نتایج اعلام شده حزب دمکرات مسیحی به رهبری «آنجلا مرکل» توانست با 5/33 درصد آرا در صدر قرار گرفته و بار دیگر مامور تشکیل دولت شود. در عین حال حزب سوسیال دمکرات با 5/23 درصد آرا در رتبه دوم جای گرفت.

مرکل پیش از این اعلام کرده بود قصد دارد دولت آتی خود را با حزب دمکرات آزاد تشکیل دهد که به نظر می‌رسد با توجه به کسب اکثریت در انتخابات و آرای قابل توجه حزب دمکرات آزاد (5/14 درصد) موفق به این کار شده است.

گفتی است در این انتخابات هم‌چنین احزاب «چپ» با 13 درصد و «سبزها» با 10 درصد در رتبه های بعدی قرار گرفته و کرسی های پارلمان را به خود اختصاص دادند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|