Saturday, 18 July 2015
17 January 2021
کوچه مهتابی – گذار از تاریخ

«موزه تاریخ هنر وین»

2010 September 21

اردوان طاهری/ رادیو کوچه

a.taheri@radiokoocheh.com

هم‌راه با هم به موزه‌ی تاریخ هنر (Kunsthistorisches Museum) شهر وین می‌رویم. گنجینه‌‌ای از دوره‌های متفاوت تاریخی و هنری که از جمله موزه‌های بزرگ و مهم جهان به شمار می‌رود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ساختمانی به زیبایی تمام، ملهم از شیوه‌ها و دوره‌های مختلف معماری که در مرکز شهر وین، واقع در «میدان ماریا ترزیا» (Maria Theresien-Platz) خودنمایی می‌کند. وقتی از خیابان رینگ (Ring) – که شهر قدیم وین را دوره کرده است – عبور می‌کنید، در بخشی از این خیابان حلقه‌ای یادگار خندق دور شهر، در کنار دیگر بناهای تاریخی و زیبای وین، هم‌چون کتاب‌خانه‌ی ملی، آپارتمان‌های سلطنتی و مجلس، ساختمان موزه‌ی تاریخ هنر خودنمایی می‌کند.

هر چند که برداشت امروزی ما از شرق و غرب، با واقعیت دنیای باستان و هزاره‌های گذشته چندان سنخیتی ندارد، اما تقسیمات امروزی شرق و غرب، حتا بر نگرش ما به تاریخ تمدن و هنر نیز موثر واقع شده است. بنابراین آن‌چه از شرق و غرب و تمدن شرق و غرب می‌گوییم، بر اساس معیارها و ارزش‌ها امروزی است. با این مقدمه که گفته شد، گنجینه‌ی ارزشمند موزه‌ی تاریخ هنر وین، هفت‌هزار سال تاریخ هنر و تمدن شرق و غرب عالم را شامل می‌شود. نمونه‌های برجسته و ارزش‌مندی از هنر و تمدن مصر و ایران باستان تا پایان قرن هجدهم میلادی اروپا که در پایتخت موسیقی جهان گرد آمده‌ است و ما را به گذار در تاریخ فرا‌ می‌خواند.

گنجینه‌ی ارزشمند موزه‌ی تاریخ هنر وین، هفت‌هزار سال تاریخ هنر و تمدن شرق و غرب عالم را شامل می‌شود

تنوع کم‌نظیر آثار این موزه، یادگار توجه و علایق شخصی «قیصر رودلف‌دوم» (Kaiser Rudolf II) و «نایب‌السطنه لیوپلد ویلهلم» (Erzherzog Leopold Wilhelm) در قرون 16 و 17 میلادی است که در جمع‌آوری آثار هنری و تاریخی سراسر جهان بسیار فعال بودند. ناگفته نماند که این موزه، یکی از منحصر به فردترین گنجینه‌های هنر «رنسانس» و «باروک» در جهان است.

و اما ساختمان زیبای کنونی این موزه، با معماری تلفیقی و الهام گرفته از دوره‌ها و سبک‌های هنری مختلف، پس از مقدمات و امور اجرایی بسیاری که حدود 20 سال به‌طول انجامید، در سال 1891 میلادی، در مراسمی رسمی گشایش یافت و به این ترتیب، برای نخستین بار، گنجینه‌ی سلطنتی در یک محل گردآوری شد. «گوتفرید سمپر» (Gottfried Semper) اهل هامبورگ آلمان و «کارل فون هازن‌آور» (Carl von Hasenauer) اتریشی اهل وین، معماران سرشناسی بودند که با توجه به تجربه‌ی بسیار در معماری بناهای فرهنگی و هنری، طراحی و ساخت بنای موزه‌ی تاریخ هنر وین را عهده‌دار شدند. موزه‌ی تاریخ هنر وین، بخش‌های متنوعی دارد که از آن جمله می‌توان مجموعه‌ی تمدن مصر و شرق، یونان باستان، نمایشگاه نقاشی، هنر رنسانس و باروک و نیز گنجینه‌ی پول را نام برد.

مجموعه‌ی مصر و شرق موزه‌ی تاریخ هنر وین، با بیش از 12 هزار اثر تاریخی تعیین زمان شده، یکی از مشهورترین گنجینه‌‌های مربوط به دوران مصر باستان در جهان است. این آثار، تمدن مصر، مناطق حاشیه‌ی نیل، کرانه‌ی باختری دریای مدیترانه و بین‌النهرین تا شبه جزیره عربستان را در دوره‌ی زمانی گسترده‌ای، نزدیک به 4500 سال (در حدود 4000 تا 3500 سال پیش از میلاد مسیح تا دوره‌های آغازین پس از میلاد مسیح) نمایندگی می‌کند. بخش‌های مربوط به مراسم مرگ و مردگان، تاریخ فرهنگ، هنرهای تجسمی و تحولات خط، چهاربخش گنجینه‌ی مصر در موزه‌ی تاریخ هنر وین است.

هر چند که برداشت امروزی ما از شرق و غرب، با واقعیت دنیای باستان و هزاره‌های گذشته چندان سنخیتی ندارد، اما تقسیمات امروزی شرق و غرب، حتا بر نگرش ما به تاریخ تمدن و هنر نیز موثر واقع شده است

اما تحفه‌ای هم از ایران ما در این موزه و در همین بخش شرق جلوه‌گری می‌کند. کتیبه‌ای با نقش سر یک اشراف‌زاده‌ی هخامنشی، مربوط به دوران پادشاهی داریوش کبیر، در حدود 522 تا 486 پیش از میلاد مسیح. کتیبه‌ی این اشراف زاده که به نظر می‌رسد از مشاغل بالای دولتی بی‌بهره نبوده، در بالای پلکان عظیم ورودی سالن انتظار تخت جمشید قرار داشته است.

یکی از برنامه‌های موزه تاریخ هنر وین، هم‌چون دیگر موزه‌های معتبر دنیا، تبادل امانی آثار هنری و تاریخی با موزه‌های سراسر دنیاست. بر همین اساس، برگزاری نمایشگاه‌های کوتاه مدت متنوع آثار نقاشی و دیگر هنرهای تجسمی، آثار تاریخی دوره‌ها و مناطق مختلف، هنرهای معاصر و چیدمان (Installation art) در کنار فعالیت‌های دایمی این موزه، علاقه‌مندان بسیاری را به بازدید چندباره از این موزه ترغیب می‌کند. پیشنهاد می‌کنم که اگر به وین آمدید، به موزه‌ی تاریخ هنر هم سر بزنید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,