Saturday, 18 July 2015
30 March 2023

«جمال عبدالناصر رهبر محبوب مصر»

2009 September 28

روز 28 سپتامبر مصادف است با سال‌روز درگذشت جمال‌عبدالناصر رهبر سابق مصر و یکی از محبوب‌ترین چهره‌های دنیای عرب. او با نهضت پان‌عربیسم و ناصریسم به شهرت و محبوبیت رسید و از سال 1954 تا سال مرگش رهبر مصر بود.

او در 15 ژانویه سال 1918 در یکی از روستاهای جنوب مصر زاده شد. او تنها یک برادر به نام خلیل داشت. پدرش یک کارمند اداره پست بود و مادرش دختر یکی از بازرگانان مشهور زغال سنگ بود.

در دوران تحصیل او یکی از دانش‌آموزان با استعداد بود که عقاید شدید مذهبی داشت. در ایام فراغت تنها سرگرمی او خواندن زندگی‌نامه  مشاهیر بود.

ناصر  در سن بیست سالگی با یک دختر ایرانی ازدواج کرد که حاصل این ازدواج پنج فرزند به نام‌های مونا،هدا،عبدالحامد،عبدالحکیم و خالد بود.

20090928-news1-naser-news

در سال 1937 او برای ادامه فعالیت‌های سیاسی و نظامی وارد ارتش شد. می‌گویند ناصر از همان ابتدا روحیه قدرت‌طلبی زیادی داشت و با نفوذی که در ارتش پیدا کرد توانست جایگاه خوبی را برای خود کسب کند.

عبدالناصر به لحاظ روحیه ناسیونالیستی خود در بین اعراب مشهور می‌باشد. نهضت پان‌عربیسم- ناصریسم که او پایه‌گذاری کرد، در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ طرف‌داران زیادی داشت و هنوز هم سال‌ها پس از مرگ او بین اعراب طرفدار دارد.

از اقدامات مهم سیاسی او می‌توان جنگ شش روزه اعراب و اسراییل و توافق‌نامه کانال سوئز را نام برد.

نتایج جنگی که بین سوریه،اردن،عراق و مصر با اسراییل در سال 1967 روی داد و در آن اسرائیل با شکست ارتش چند کشور عربی قسمتی از خاک آن‌ها را تصرف کرد،در ساخت ژئوپلوتیک منطقه تأثیرگذار بوده‌است.

او یکی از شناخته‌ترین شخصیت‌ها  در میان اعراب  بود و از او به‌عنوان نماد ارزش عرب و آزادی یاد می‌کنند.

وی نخستین رهبر یک کشور عربی بود که خلیج فارس را «خلیج عربی» خواند و دستور داد تا در تمام مدارس و ادارات مصر و در نقشه‌های چاپ آن کشور از نام «خلیج عربی» استفاده شود.

سرانجام جمال عبدالناصر که از سال 1954 رهبر محبوب مصر و دنیای عرب بود در 28 سپتامبر سال 1970 در منزل خود دچار حمله قلبی شد و درگذشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|