Saturday, 18 July 2015
23 January 2020
،علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در اصفهان

«سخنان تند لاریجانی علیه احمدی‌نژاد»

2010 September 20

آن‌چه در این بخش می‌آید انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است.

منبع : مشرق نیوز

رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اظهارات اخیر مبنی بر آن‌که مجلس دیگر در راس امور نیست و هم‌چنین اظهارات درباره مکتب ایرانی تاکید کرد: «امروز در کشور حرف‌هایی زده می‌شود که حرف‌های اصلی مردم نیست مشخص نیست چرا ذهن‌ها را به سمت دیگری می‌برند.

به گزارش مشرق به نقل از مهر، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی که عصر یک‌شنبه در سفری چند ساعته عازم اصفهان شده است در جمع مردم اصفهان در محل مسجد جامع این شهر طی سخنانی از اظهارات رییس دفتر رییس‌جمهوری انتقاد کرد و گفت: امروز در کشور حرف‌هایی زده می‌شود که حرف‌های اصلی مردم نیست چرا ذهن را به سمت دیگر می‌بریم و روزها وقت مردم و رسانه‌ها برای مکتب ایرانی گرفته می‌شود؟ وی گفت: «این حرف بیهوده‌ای است می‌توانیم بگوییم مکتب عرفانی – فلسفی ایران اما مکتب ایران یا آمریکا معنا ندارد.

چرا این حرف‌ها را می‌زنید؟ لاریجانی خطاب به رییس دفتر رییس‌جمهوری اظهار داشت: «اگر قصدتان ترویج تفکر ناسیونالیسم است اولن این حرف‌ها به شما نمی‌آید چرا این حرف‌ها را می‌زنید اگر مفهوم تفکر اسلامی ایران است همان بهتر است گفته شود مکتب اسلامی یعنی مکتب شیعی و تفکری که امام (ره) آن را مبنا قرار داد.»

وی تاکید کرد: «دوران مسئله ناسیونالیسم گذشته است و برای این زمان نیست. طرح این مسئله چه نقطه قوتی برای ماست اگر امروز ایران در منطقه نفوذ دارد به واسطه اسلام است. اگر در رژیم گذشته یک عده‌ای حرف‌ها را می‌زدند برای مقاصد دیگری بود. بیان حرف‌های متشابه با آن زمان برای چیست؟»

رییس مجلس هم‌چنین برجسته کردن شخصیت کوروش را اشتباه خواند و گفت: «من با برخی تلاش‌هایی که پادشاهان ایرانی انجام داده‌اند و بیان تلاش‌های آن‌ها مخالف نیستم اما چرا برای برجستگی آن‌ها تلاش می‌شود؟»

قید گذاشتن به معنای سقوط نیست گاهی این قیدها انسان را به سمت کمال رهنمون می کند

نماینده قم در خانه ملت افزود: «من مخالف این هستم که درباره برخی شخصیت‌های تاریخی گذشته منفی صحبت کنیم. کوروش و شاه‌عباس همه شخصیت‌هایی هستند که در زمانه خود اقداماتی انجام دادند. نه باید خیلی منفی صحبت کرد نه آن را برجسته کرد. مقصودشان از این برجستگی چیست؟»

وی ادامه داد: «ما که در مکتب خود حضرت رسول اکرم (ص) را داریم. امام علی (ع) را داریم که اینان حکومت کردند. ما چرا این‌ها را بیان نمی‌کنیم؟ چطور یک مرتبه از کوروش صحبت می‌کنیم. من نمی‌گویم منفی صحبت کنید می‌گویم چرا این را برجسته می‌کنید؟

لاریجانی گفت: «اگر مقصود ترویج تفکر ناسیونالیسم است که متعلق به این زمان نیست چه بهره‌ای از آن می‌برید؟ اگر نگاه ما به شرایط بین‌الملل دقیق باشد این حرف را نمی‌زنیم امروز تامل روی مردمسالاری دینی است؛ فکر ما را بارور می‌کند و ایران را توان‌مند می‌سازد نه این حرف‌ها. اگر هم مقصود دیگری دارید مقصودتان را روشن بگویید.»

رییس مجلس تصریح کرد: گفته می‌شود کتیبه کوروش مهم‌ترین سند حقوق بشری است. بله در کتیبه کوروش نکات خوب وجود دارد اما نگاه کنید آن برای ما مهم‌تر است یا کلام امام علی(ع). امام علی (ع) در نامه به عامل خود در آذربایجان می‌گوید: «مبادا بپنداری که امتی که به تو سپرده شده است یک شکار است و آن را به چنگ آورده‌ای، این‌طور نیست این امانتی است که بر گردن تو گذاشته شده است و ما فوق تو از تو رعایت و نگه‌داری حفظ حقوق مردم را می خواهد تو را نرسد که به استبداد در میان مردم رفتار کنی.»

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به نامه امام علی (ع) به مالک اشتر گفت: «حضرت علی (ع) در این نامه می‌فرماید در قلب خود استشمام مهربانی و محبت لطف به مردم را آشنا کن. مبادا مانند یک درنده که دریدن و خوردن را فرصت می‌شمارد رفتار کنی که مردم تو یا مسلمانانند که برادر دینی تو هستند یا غیر مسلمانند که مانند تو انسان هستند.»

لاریجانی تاکید کرد: «این نظام حقوق بشر است.»

رییس قوه مقننه ادامه داد: «امام علی (ع) در نهج‌البلاغه می‌فرمایند بزرگ‌ترین حقوق متقابل حق حکومت بر مردم و حق مردم بر حکومت است. فریضه الهی است که بر همه حقوقی مقرر فرموده است. این حقوق مایه التزام روابط مردم و عزت این مردم قرار داده است. مردم هرگز روی شایستگی نخواهند دید مگر حکومتشان صالح باشد و حکومت ها صالح نخواهند بود مگر بر توده مردم استوار باشند. هرگاه توده ملت به حقوق حکومت وفادار باشند و حکومت حقوق مردم را ادا کند آن وقت است که حق در اجتماع محترم و حاکم خواهد شد. آن وقت است که ارکان دین برپا خواهد خواست و آن‌گاه است که نشانه ها بدون هیچ‌گونه انحرافی ظاهر خواهد شد. آن وقت است که سنت‌ها در مجرای خود قرار خواهد گرفت و دشمن از طمع به این اجتماع محکم استوار مایوس خواهد شد.»

لاریجانی افزود: «امام علی (ع) مجددن در جای دیگری می‌فرماید ای مردم حقی من بر شما دارم و حقی شما بر من دارید. اما حق شما بر من خیرخواهی درباره شماست و تنظیم فراوان نمودن بیت‌المال برای تامین معیشت سالم برای شما و تصدی بر تعلیم شما که از جهل نجات یابید و تادیب شما که علم شما را بسازد اما حق من بر شما وفا به بیعتی است که با من کردید و خیرخواهی در حضور و غیاب و پاسخ مثبت در آن هنگام که شما را بخوانم و اطاعت از من وقتی به شما دستوری بدهم.»

اصرار ما برای اجرای اصل 44 در همین جهت است که زمینه اشتغال فراهم شودچرا در خانواده ای باید 2 یا 3 نفر بی‌کار باشند نگرانی رهبری این است که پیش‌رفت و عدالت همه این‌ها را در بر داشته باشد

وی تاکید کرد: «اگر می‌خواهیم منشور حقوق بشر بنویسیم باید از کلام امام علی آن را بگیریم.»

رییس مجلس افزود: «مرحوم علامه جعفری سال‌ها پیش کتابی در خصوص حقوق بشر از نگاه امام علی (ع) نوشتند. این‌ها را باید مبنا قرار دهیم. درست است در سند کوروش نکاتی در این زمینه هست اما شما به یک دریای وسیع‌تر وصل هستید.»

وی خطاب به مردم اصفهان گفت: «شما که در اصفهان پایه‌گذار مکتب تشیع هستید دست‌رسی فراوان به منابع دارید و باید از آن‌ها استفاده کرد. توجه داشته باشید که راه ما این است. اتفاقن امروز دنیای اسلام به این نیاز دارد.»

لاریجانی گفت: «باز این روزها درباره این‌که مجلس در راس امور نیست صحبت‌هایی شده و بیان شده که امام (ره)، زمانی این را فرمودند که ریاست جمهوری شرایط امروز را نداشته و مملکت جنبه پارلمانی داشته است. این حرف واقعی نیست. وقتی کشوری پارلمانی باشد رییس‌جمهوری هم باید از درون پارلمان بیرون آید اما اگر رییس‌جمهوری را مردم انتخاب کردند، مجلس را هم مردم انتخاب کردند یعنی دو رکن وجود دارد که هر دو محترم هستند.»

نماینده قم یادآور شد: «این‌که امام (ره) فرمودند مجلس در راس امور است برای این است که قوه مجریه قوه مهمی است. قدرت زیادی دارد و مردم وکلایی انتخاب می‌کنند که از آن نگه‌بانی کند. مبادا دولت از مسیر درست منحرف شود و مبادا به حقوق ملت تجاوز شود.»

لاریجانی گفت: «اتفاقن در قانون اساسی قبلی اختیارات رییس‌جمهوری در برخی بندها بیش‌تر از امروز بود. همان زمان هم رییس‌جمهوری اصل بود و قوه‌مجریه قوه مستقل بود و امروز هم این‌گونه است.»

رییس مجلس ادامه داد: «امام (ره) به درستی فرمودند که مجلس در راس امور است زیرا نگه‌بانی می کند. به تعبیر رهبر معظم انقلاب قوه‌مقننه ریل گذار است که قوه‌مجریه روی این ریل حرکت می‌کند. گاهی تصور می‌شود که اگر ما در مجلس قوانینی تنظیم کنیم دست و پای دستگاه‌های اجرایی را می‌بندیم. اینطور نیست. ما دنبال روان‌سازی هستیم. ما دنبال این هستیم که قوه مجریه پرش کند. کمکش کنیم و اصلن دنبال سنگ‌اندازی نیستیم اما یک نکته وجود دارد. همیشه قید گذاشتن به معنای نقص نیست. ما مسلمانیم. خدا برای ما احکام شرع گذاشته است. این‌ها همه قید است اما این‌ها قیودی هستند که مانند یک ریل ما را به سعادت می‌رساند.»

وی افزود: «قید گذاشتن به معنای سقوط نیست. گاهی این قیدها انسان را به سمت کمال رهنمون می کند.»

لاریجانی گفت: «آن‌چه مهم است این است که در کشور ما وقتی رهبر معظم انقلاب در راس قوا هستند همه باید برادری پیشه کنند. با هم سازگار و رفیق باشند. امروز اگر می‌خواهید کشورمان پیش‌رفت کند سه قوه باید دست به دست هم دهند. مسایل فرعی از این دست مسایل مردم نیست. مردم از ما حفظ میراث انقلاب و شهدا و توجه به معیشتشان را می‌خواهند. این‌که شغل برای مردم ایجاد شود. تورم مهار شود. این مسایل اصلی کشور است. مردم می خواهند در مقابل اجانب ایستادگی شود. این‌ها چیزهایی است که مردم از ما می‌خواهند.»

وی تاکید کرد: «من عاجزانه از مدیران کشور می‌خواهم به پند پیر انقلاب و رهبر معظم انقلاب گوش دهند. ایشان فرمودند به مسایل  اصلی بپردازید. این‌ها مسایل فرعی است. وقت برای نظریه‌پردازی هست. این نظریات خیلی پایه‌های قوی ندارند. اگر ما هم خیلی فرصت نمی‌کنیم درباره این چیزها صحبت کنیم فکر می کنیم که به مصلحت نیست. کار اصلی کشور در اموری دیگر است.»

رییس مجلس مجددن یادآور شد: «متواضعانه از مدیران کشور می‌خواهیم که راهی را که رهبر معظم انقلاب مشخص کردند مبنا قرار داده و روی اصول و منهج اصلی تمرکز کنند که این راه نجات است.»

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: «مردم‌سالاری دینی از مولفه‌های فکری امام (ره) بود. امام دیکتاتوری‌های پهلوی و قاجار را لغو کرده بود و برای این‌که این دیکتاتوری دیگر در تاریخ ایران تکرار نشود نهادهای اساسی را پایه گذاری کرد. اگر امام (ره) تاکید می کرد مجلس در راس امور است برای این بود که دیگر در ایران دیکتاتوری تکرار نشود.»

اتفاقن در قانون اساسی قبلی اختیارات رییس‌جمهوری در برخی بندها بیش‌تر از امروز بود همان زمان هم رییس‌جمهوری اصل بود و قوه‌مجریه قوه مستقل بود و امروز هم این‌گونه است

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنان خود در جمع مردم اصفهان که عصر روز یک‌شنبه انجام شد به اقدام شهرداری اصفهان در احیای میدان امام علی (ع) این شهر اشاره و ضمن تقدیر از اقدامات صورت گرفته گفت: «من قبول دارم که باید در برنامه پنج ساله توجه جدی به مدیریت‌های شهری کرد و سازوکار لازم را برای روان شدن کارها در نظر گرفت.»

وی گفت: «مجلس آمادگی دارد اگر مسوولان طرحی در این خصوص ارایه کنند به آن‌ها کمک شود.»

لاریجانی اعتماد به مدیریت شهری را ارزشمند خواند و گفت: «اعتماد به مدیریت شهری برای مردم و انقلاب ثمرات زیادی خواهد داشت. من باور دارم که شجاعت دست زدن به کارهای بزرگ میراثی بود که امام (ره) پس از انقلاب به مسوولان اهدا کرد.»

رییس مجلس با اشاره به نگاه نو امام (ره) به تفکر دینی گفت: «امام راحل (ره) یک فرد مسلکی در مسیر حقیقی انقلاب بود و این‌طور نبود که برای خوشایند این و آن سخن بگوید. همانطور که فرمود «اگر همه در برابر حرف حق بایستند من به تنهایی حرف حق را دنبال می کنم.»

نماینده قم در مجلس گفت: «از دیگر مولفه‌های فکری امام مردم‌سالاری دینی بود. امام دیکتاتوری‌های پهلوی و قاجار را لغو کرده بود و برای این‌که این دیکتاتوری دیگر در تاریخ ایران تکرار نشود نهادهای اساسی را پایه گذاری کرد.»

لاریجانی افزود: «اگر امام تاکید می‌کرد مجلس در راس امور است برای این بود که دیگر در ایران دیکتاتوری تکرار نشود.»

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: «تاریخ ایران شاهان مختلفی داشت و شاهان بر حسب زمان و مکان کارهای مفیدی انجام می‌دادند. اما امام (ره) مردم سالاری دینی را که یک مکتب نو بود بوجود آورد. ما در دنیا مردم‌سالاری داشتیم اما مردمسالاری دینی یک تئوری جدید بود و بن‌بست‌هایی که هم اکنون در غرب به‌وجود آمده دیگر در درون نظریه مردمسالاری دینی وجود ندارد.»

لاریجانی گفت: «ولایت فقیه جایگاهی بود که امام (ره) برای صیانت از حقوق ملت در نظر گرفت تا دیکتاتوری در ایران بوجود نیاید. ولایت فقیه اساسن برای نجات پابرهنگان ایجاد شده است. هم‌چنین قوا مستقل طراحی شده اند تا عدالت را ایجاد کنند و کشور به گذشته باز نگردد.»

وی گفت: «مولفه دیگر فکر امام این بود که حرکت پیش‌رفت و توسعه در کشور توام با عدالت محقق شود. نکته‌ای هم که رهبر معظم انقلاب کرارن تاکید می‌کنند آن است که این دهه، دهه پیش‌رفت و عدالت است. این‌که هم‌اکنون ظرفیت‌هایی در کشور به‌وجود آمده و نهادهایی شکل گرفته و ایران در منطقه نفوذ دارد و دیگران نسبت به آن نگاه ریب آمیز دارند برای آن است که خیلی‌ها برای به‌دست آوردن این جایگاه تلاش کرده‌اند. از جمله آن‌که علما تلاش کردند فرزندان ما در جبهه‌ها مجاهدت کردند و حال بستر برای جهش فراهم شده است که باید مولفه عدالت و پیش‌رفت هم مورد توجه قرار گیرد.»

رییس مجلس با تاکید بر این‌که باید به سمت سند چشم انداز پیش برویم گفت: «این سندی است که رهبر مشخص کرده‌اند و سیاست‌های کلی را روشن کردند و این بر دوش مسوولان کشور است که مشکلات کشور را حل کنند. کشور ما امروز نیازمند است که مدیران آن در همه بخش‌ها فکری جز خدمت به مردم نداشته باشند و دنبال سیاست بازی و امور فرعی نروند.»

وی گفت: «این‌که رهبر معظم انقلاب تاکید می کنند به مسئله اصلی بپردازیم آن است که مسئله اصلی پیش‌رفت کشور است. به عنوان مثال اگر کسانی تحصیل می‌کنند بی‌کار نباشند.»

لاریجانی با اشاره به اظهارات استاندار در خصوص تلاش‌های انجام گرفته برای ایجاد اشتغال در اصفهان نیز گفت: «این حرکت درستی است. اگر گام های وسیعی برای اشتغال برداشته شود مفید است. تولید هم باید در کشور روان باشد.»

وی افزود: «اصرار ما برای اجرای اصل 44 در همین جهت است که زمینه اشتغال فراهم شود. چرا در خانواده ای باید 2 یا 3 نفر بی‌کار باشند. نگرانی رهبری این است که پیش‌رفت و عدالت همه این‌ها را در بر داشته باشد.»

رییس مجلس با اشاره به اظهارات اوباما مبنی بر آن‌که ما با ملت ایران مشکلی نداریم گفت: پس چرا تحریم می‌کنید؟ چرا دروغ می‌گویید؟

وی ادامه داد: «انشااله این تحریم‌ها به نقطه قوت تبدیل خواهد شد اگر یک‌دل و هم‌صدا باشیم و روی مولفه‌هایی که امام (ره) تعیین کردند حرکت کنیم پیش‌رفت می‌کنیم و آن‌ها نمی‌توانند جلوی این پیش‌رفت را بگیرند.»

لاریجانی با اشاره به اظهارات رییس‌جمهوری در نیویورک مبنی بر آن‌که تحریم‌ها به نقطه قوت تبدیل خواهد شد، گفت: «این حرف درستی است. اگر همه همصدا با هم باشیم و قصدمان خدمت باشد و به مسئله اصلی بپردازیم حتمن تحریم‌ها به نقطه فرصت تبدیل خواهد شد به شرط آن‌که نگاه‌های بی‌جهت و مسایل  فرعی را مطرح نکنیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,