Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
انتقاد احمدتوکلی از رییس‌جمهوری با بیان یک خاطره،

«احمدی‌نژاد: چه می‌شد فقط یک قوه داشتیم؟»

2010 September 20

این خبر در بخش شایعه رادیو کوچه قرار دارد و رادیو کوچه صحت و سقم آن را تایید نمی‌کند.

منبع : فرارو

احمد توکلی نماینده تهران به سخنان رییس‌جمهوری درباره «در راس امور نبودن مجلس» واکنش نشان داد و آن را تعجب برانگیز دانست.

احمد توکلی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری جماران در واکنش به سخنان رییس‌جمهوری درباره «در راس امور نبودن مجلس» با بیان این‌که زیر سوال بردن جایگاه مجلس به روحیات فردگرایانه اشخاص در قدرت بر می‌گردد، گفت: «در یکی از ملاقات‌های نمایندگان با رییس‌جمهوری بود که رییس‌جمهوری از خانم افتخاری نماینده تهران پرسیدند که چه می‌شد ما به جای دو قوه (مجلس، دولت) فقط یک قوه داشتیم که خانم افتخاری پاسخ دادند فقط دیکتاتوری می‌شد. به عقیده من این مکالمه خود گویای همه مسایل مطرح شده اخیر است». این نماینده اصول‌گرای مجلس در تشریح اهمیت تاکید امام (س) بر «در راس امور بودن مجلس»، گفت: «بر اساس اصول پارلمانی و قانون اساسی جمهوری اسلامی مجلس می‌تواند به عدم کفایت رییس جمهور رای دهد و او را عزل کند چرا که خود رییس‌جمهور به عنوان یک فرد در معرض خطا قرار دارد و به همین خاطر قانون اساسی اثبات عدم کفایت رییس‌جمهور را برای مجلس مجاز کرده است تا در صورت رای مجلس به عدم کفایت رییس جمهور رهبری حکم نهایی را صادر کنند».

وی تاکید کرد: «اما عکس این قضیه یعنی حذف مجلس برای رییس‌جمهور یا قوه مجریه امکان‌پذیر نیست؛ پس به همین دلیل می‌توان گفت که تطبق مجلس بر قوه مجریه شناخته شده و محرز است».

توکلی ادامه داد: «به عقیده بنده دلیلی که امام (س)بر در راس امور بودن مجلس تاکید داشتند، بحث استبداد است و آن قوه‌ای که ظن استبداد از سوی آن می رود قوه‌مجریه است نه مجلس، چرا که قوه مقننه به خاطر تکثر مطلقن امکان استبداد ندارد».

توکلی در ادامه تاکید کرد: «عجیب است که بعد از گذشته 21 سال از تدوین قانون اساسی هم اکنون بخواهیم جایگاه مجلس در آن را زیر سوال ببریم و تعجب‌آورتر این‌که این اقدام از سوی شخصی صورت می گیرد که خود تاکنون دو بار به قانون اساسی قسم خورده است».

توکلی با مطرح کردن این سوال که آیا در راس امور بودن مجلس واقعی است یا نه؟ ادامه داد: «متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که قوه‌مجریه و در راس آن رییس دولت از مجلس تمکین نکرده است و مجلس و در راس آن رییس قوه‌مقننه هم به خاطر مصالح داخلی و خارجی نظام از قدرت پارلمان برای تمکین کردن دولت از مجلس استفاده نکرده است که البته اگر دولت به این رویه ادامه دهد مجلس از قدرتش برای ملزم کردن آن استفاده خواهد کرد».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,