Saturday, 18 July 2015
16 May 2021
ایران از لیست فروشندگان حذف می‌شود،

«خرید گاز ترکمنستان توسط هند و پاکستان»

2010 September 21

خبر / رادیو کوچه

روز سه‌شنبه، 30 شهریور منابع صنعت نفت و گاز آسیا گزارش کردند که نمایندگان کشورهای هند، پاکستان، افغانستان و ترکمنستان ضمن شرکت در جلسه کمیته پی‌گیری طرح احداث خط لوله گاز ترکمنستان-افغانستان-پاکستان- هند (TAPI)، اسناد توافق‌نامه احداث این خط لوله را امضا کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری پرس تراست هند، این جلسه روز دوشنبه در عشق آباد، پایتخت ترکمنستان، برگزار شد و اسناد امضا شده شامل دو بخش چارچوب اجرایی طرح احداث خط لوله و توافق‌نامه فروش و خرید گاز صادراتی ترکمنستان است.

این خبرگزاری، با توصیف این طرح به عنوان «رقیب طرح خط لوله انتقال گاز ایران به هند» می‌افزاید که طرح احداث خط لوله «تاپی» از حمایت مالی بانک توسعه آسیایی هم برخوردار است.

در مراسم روز دوشنبه، معاون نخست وزیر و وزیر نفت و گاز ترکمنستان، وزیر معادن و صنایع افغانستان، وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان و وزیر نفت و گاز طبیعی هند شرکت داشتند.

طبق توافق‌نامه‌ای که به امضا رسیده، خط لوله مورد نظر -‌موسوم به طرح تاپی‌- به طول یک‌هزار و شش‌صد و هشتاد کیلومتر و ظرفیت انتقال نود میلیون متر مکعب گاز در روز احداث می‌شود و سهم هند از این میزان، سی و هشت میلیون متر مکعب در روز خواهد بود.

دو کشور دیگر واقع در مسیر خط لوله نیز از گاز صادراتی ترکمنستان بهره‌برداری خواهند کرد.

با وجود امضای این توافق‌نامه، کارشناسان صنعت گاز موفقیت در اجرای این طرح را به تحقق دو شرط اصلی موکول کرده‌اند.

از یک‌سو، هند تاکید داشته که خرید گاز ترکمنستان تنها در صورتی به نفع این کشور خواهد بود که هزینه ترانزیت آن در حداقل ممکن نگه داشته شود.

از سوی دیگر، با توجه به شرایط منطقه و به خصوص وضعیت افغانستان، احداث و بهره‌برداری از این خط لوله مستلزم امنیت مسیر عبور آن خواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,