Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
پس از سال ها

«هیتلر زنده است؟»

2009 September 29

جمجمه‌ای که این همه سال تصور می‌شد متعلق به هیتلر است متعلق به زنی جوان بوده است.

در تمام زندگی‌نامه‌های نوشته‌شده در مورد آدولف هیتلر، لحظات آخر زندگی او این‌گونه روایت‌شده است: «خودکشی همراه اوا براون، پس از خوردن یک قرص سیانور و سپس شلیک به سر خود با هفت‌تیر کمری، در سی‌ام آوریل 1945 در پناهگاه معروف به «دژ آهنین» درحالی که برلین در آستانه سقوط بود.» اما حالا برخی مورخان در این موضوع که هیتلر – موسوم به پیشوا – به خودش شلیک کرده‌باشد تردید کرده‌اند و می‌گویند که این داستان این‌گونه نشان داده‌شده تا خودکشی دیکتاتور قهرمانانه جلوه‌کند.

20090929-shayee-hitler

به‌نظر می‌رسد که حالا بخش مرگ هیتلر دوباره باید نوشته‌شود. پژوهش‌گران آمریکایی اخیرا جمجمه‌ای را که ادعا می‌شد متعلق به هیتلر است و سال‌ها در مخزن‌های سری نیروهای پلیس مخفی اتحاد جماهیر شوروی نگه‌داری می‌شد موردبررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که این جمجمه متعلق به هیتلر نیست بلکه متعلق به زنی درحدود 40سال است که هویت او مشخص نیست. متخصصان آمریکایی در دانشگاه کنتاکی مشغول بررسی این استخوان و انجام آزمایش DNA روی آن هستند.

نیک بلانتونی، باستان‌شناس و متخصص استخوان‌شناسی این دانشگاه می‌گوید: «در همان نگاه به جمجمه هم می‌توانید متوجه شوید که این جمجمه متعلق به یک زن است، ضخامت استخوانی آن کمتر از ضخامت معمول استخوانی مردهاست و نوع شکاف‌های جمجمه هم نشان می‌دهد جمجمه متعلق به کسی زیر 40 سال است نه هیتلر که در زمان مرگ 56 ساله بوده‌است.

بلانتونی اخیرا به مسکو رفته‌است تا بازمانده اشیای متعلق به هیتلر و نمونه‌های خون به‌دست آمده روی کاناپه‌ای که هیتلر روی آن خودکشی کرد را بررسی‌کند. او نمونه‌های لازم خود را برداشت و سپس نمونه‌ها را به مرکز آزمایشگاهی در کنتاکی فرستاده شد، جایی که لیندا استراسبو سه روز آزمایشگاهش را تعطیل کرد تا فقط روی این نمونه‌ها کار کند.

او به نتیجه جالبی رسید: «جمجمه‌ای که این همه سال متعلق به هیتلر پنداشته می‌شد در واقع متعلق به یک زن 20 تا 40 ساله است که با شلیک گلوله به سرش فوت کرده. براساس روایت کلیشه‌ای جنازه هیتلر و اوا براون پس از خودکشی پوشیده در پتویی به حیاط برده شده و سوزانده شد. نیروهای روس تنها استخوان‌هایی را پیداکردند که گمان می‌رفت متعلق به هیتلر باشد اما حالا مشخص شده که این جمجمه متعلق به هیتلر نیست!

هنوز هم واقعا مشخص نیست که در روز سی‌ام آوریل 1945 چه اتفاقی در پناه گاه هیتلر افتاد. با توجه به مدارک به‌دست آمده در آرشیو پلیس مخفی اتحاد جماهیر شوروی KGB، استالین همیشه در هراس این بوده که هیتلر فرار کرده‌باشد و تا زمان مرگش در سال 1953، سه‌بار گروه‌های تحقیق و افراد زبده پلیس را به برلین فرستاد تا درمورد این مساله تحقیق‌کنند که واقعا چه  برسر هیتلر آمده‌است و آیا این امکان وجوددارد که او توانسته باشد با تغییر چهره فرار کند؟ حالا برخی کارشناسان می‌گویند که بعیداست هیتلر از آن پناه‌گاه فرار کرده باشد اما احتمالا او به آن شکل قهرمانانه که جلوه داده‌شده خودکشی نکرده است. هرچند که نمی‌توان با قطعیت صددرصدی از اینکه واقعا هیتلر کشته شده‌است صحبت کرد. به‌خصوص که بقایای جنازه هیتلر که در دست نیروهای فوق ویژه KGB بود در سال 1970 سوزانده و خاکستر آن به رودخانه‌ای در آلمان شرقی ریخته‌شد.

منبع: تهران امروز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|