Saturday, 18 July 2015
17 September 2021
یک روز پس از مانور نظامی سپاه

«آزمایش موشک‌های ایران و واکنش‌های جهانی»

2009 September 29

پس از آن‌که روز یک‌شنبه سپاه پاسدارن درجریان یک مانور نظامی، دست به آزمایش سه موشک با برد کوتاه  و یک موشک دوربرد زد، واکنش‌های جهانی در رابطه با این اقدام آغازشد.

بنا به گزارش‌های خبرگزاری‌های داخلی ایران سپاه دست به آزمایش یک پرتاب گر موشک‌های هدایت نشده (MML) در روز یک‌شنبه زده بود و قراربود درادامه این تمرین نظامی، موشک شهاب ۳، دوربرد‌ترین موشک ایران نیز آزمایش شود.

سپاه اعلام‌کرده‌بود که موشک‌های «سجیل»، «تندر» و «زلزال» درجریان مانور نظامی و با هدف «دشمن فرضی» آزمایش شده‌اند.

20090929-pol-mooshak

اما کاخ سفید آزمایش‌هاى اخیر موشکى ایران را اقدامى «تحریک‌آمیز» خواند و از مقام‌هاى جمهورى اسلامى خواست که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات جدید هسته‌ایش دسترسی نامحدود داشته باشند.

رابرت گیبس، سخنگوى کاخ سفید، روز دوشنبه با اشاره به آزمایش‌هاى تازه موشکى سپاه پاسداران به خبرنگاران گفت: «این آزمایش‌ها از جلمه اقدام‌هاى تحریک‌آمیزى است که ایران سال‌هاست در سطح جهان به نمایش گذاشته‌است.»

وزیر امورخارجه روسیه نیز که پیش از این نیز رییس‌جمهور کشورش در دیدار با هم‌تاى آمریکایى خود در حاشیه نشست مجمع عمومى سازمان ملل، تشدید تحریم‌‌هاى ایران را منتفى ندانسته بود، روز دوشنبه نسبت به انجام آزمایش‌‌هاى موشکى در ایران ابراز نگرانى کرده‌است.

سرگئى لاوروف با تاکید براهمیت تنش‌زدایى در عرصه بین‌الملل گفته‌است که با توجه به مسایل حل نشده درارتباط با برنامه اتمى ایران، انجام آزمایش‌هاى موشکى مسلمن نگران کننده‌است.

ازسوی دیگر، وزارت امور خارجه آلمان نیز آزمایش‌هاى موشکى جمهورى اسلامى ایران را نگران‌کننده توصیف کرد و «ینس پلوتنر» سخن‌گوى وزارت امورخارجه این کشور دراین باره گفته‌است که با توجه به پیش رو بودن مذاکرات این اقدام موجب اعتمادسازى نمى‌شود.

دولت فرانسه و «خاویر سولانا»، مسوول سیاست خارجى اتحادیه اروپا نیز پیش از این آزمایش‌هاى موشکى تازه سپاه پاسداران را «نگران کننده» توصیف کرده بودند.

ایران اعلام‌کرده که در ساخت موشک‌های دوربرد و میان‌برد به خودکفایی رسیده‌است و برد برخی موشک‌های آن به خاک اسراییل نیز می‌رسد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|