Saturday, 18 July 2015
21 October 2021

«عجیب‌ترین زندان‌های دنیا»

2009 September 29

20090929-prison-koocheh

زندان «سن پدرو» بزرگ‌ترین زندان بولیوی است که ظرفیت آن 1500 نفر است. از بیرون با دیوار‌های ضخیم و برج‌های نگهبانی کاملن شبیه به یک زندان است اما وقتی وارد می‌شوید دیگر خبری از زندان نیست. کودکانی که در حیاط زندان بازی می‌کنند، رستوران، سلمانی، مغازه‌های کوچک و حتی هتل این زندان، آن را شبیه به یک شهر کوچک کرده است تا زندان. در این زندان از محافظ، مامور ، میله‌های زندان و لباس فرم خبری نیست. سلول‌ها در این زندان اجاره داده می‌شوند و یا اگر زندانی بخواهد می‌تواند آن را تا زمان اتمام محکومیت خریداری کند. تعدادی از زندانیان با کار کردن در مغازه‌های زندان، رستوران و یا انجام کار‌های زندان امرار معاش می‌کنند و تعدادی نیز با ساخت صنایع دستی و فروش آن‌ها خارج از زندان پول در می‌آورند. برخی از زندانیان با خانواده‌های خود زندگی می‌کنند و فقط همسران و بچه‌های آن‌ها می‌توانند برای خرید و یا فروش اجناس از زندان خارج شوند. همانند یک شهر واقعی خانه‌ها- سلول‌ها- در قسمت‌های مختلف زندان قیمت‌های متفاوتی دارند. به عنوان مثل سلول‌های قسمت Los pinos، نسبت به دیگر قسمت‌های زندان اجاره‌ی بالاتری دارند، بزرگ‌تر و مجهز به آشپزخانه، و دارای سرویس بهداشتی مجزا هستند . قیمت خرید این سلول‌ها بین 1000 تا 15000 دلار است. در قسمت‌های محروم این زندان گاهی دو خانواده مجبورند که در یک سلول با هم زندگی کنند.
توریست‌ها نیز می‌توانند آزادانه از این زندان دیدن و اگر مایل باشند در هتل این زندان اقامت کنند.

20090929-prison-koocheh

حتی جنایتکارن، قاچاق‌چیان هم به تفریح و سرگرمی نیاز دارند! در زندان سیبو  فیلیپین با 1500 زندانی به تفریح زندانیان بیش از هر چیز توجه می‌شود. مسوولین این زندان برای این‌که فضای زندان را به محیطی شاد و پویا تبدیل کنند اقدام به تشکیل یک گروه رقص موزیکال با استفاده از خود زندانیان نموده‌اند. این گروه در داخل و حتی خارج از زندان برنامه اجرا می‌کند و طرفدارن خاص خود را دارد.

20090929-prison-koocheh

نه اشتباه نکنید آن‌چه مشاهده می‌کنید تصویر یک ساختمان اداری شیک و مدرن نیست بلکه زندان 5 ستاره اتریش است. تا به حال فکر کردید که چرا کشور اتریش بالاترین آمار سرقت از منزل را در میان دیگر کشور‌های جهان دارد؟ آمار سرقت در این کشور 40 درصد بیشتر از آمریکا است.  از آن‌جا که این زندان 5 ستاره مختص به جرایم سبک است، سارقان به این امید که در این زندان زندانی شوند دست به دزدی می‌زنند.

20090929-prison-koocheh

زندان کرستی که در سن پترزبورگ روسیه واقع شده است شلوغ‌ترین زندان جهان است.  ظرفیت این زندان 3000 نفر است اما در حال حاضر حداقل 10 هزار نفر در آن زندانی هستند.   گفته می‌شود که در این زندان فضای اعلام شده برای هر زندانی ۴متر مربع است و هر زندانی به دلیل ازدیاد جمعیت فقط می‌تواند ۱۵ دقیقه در هفته استحمام کند.

20090929-prison-koocheh

زندان «سارک» در جزیره گورنزی(بین فرانسه و انگلیس) کوچک‌ترین زندان جهان است. گنجایش این زندان دو نفر بیشتر نیست و درسال ۱۸۵۶ میلادی ساخته شده است. مجرم‌هایی که به یک روز زندان محکوم می‌شوند در این زندان زندانی می‌شوند.

20090929-prison-koocheh

زندان آدکس در شهر فلورنس در ایالت کولورادو آمریکا با امنیت‌ترین زندان جهان است که فرار از آن غیر ممکن است. این زندان در سال 1994 تاسیس شده و به دلیل ضریب امنیتی بسیار بالا فقط جنایتکاران خطرناک را در آن نگهداری می‌کنند. در آن‌جا زندانیان هیچ‌گونه ارتباطی باهم ندارند و تنها 9 ساعت در هفته می‌توانند از سلول‌های خود خارج شوند. به دلیل نداشتن پنجره ، زندانیان کاملن از نور خورشید محروم هستند.

20090929-prison-koocheh

زندان آرانجوئز واقع در 40 کیلومتری جنوب شهر مادرید تنها زندان جهان است که مختص به زن و شوهر‌های خلافکار است. این زندان دارای 36 سلول خانوادگی ، یک مهدکودک و زمین بازی است تا پدر و مادر‌های خلافکار بچه‌های خود را نیز در زندان در کنار خود داشته باشند.

20090929-prison-koocheh

زندان جزیره‌ی باستویی در نروژ «سبز ترین» زندان جهان است. در این زندان که ضریب امنیتی آن بسیار کم است انرژی مورد نیاز ار طریق صفحات خورشیدی تامین می‌شود، اغلب مواد غذایی مورد نیاز، در خود زندان تولید می‌شوند و کاملن طبیعی هستند. زندانیان در این زندان یاد می‌گیرند که با محیط زیست دوست باشند و از آن محافظت کنند.

20090929-prison-koocheh

زندان سرسو چتومال در مکزیک تنها زندان جهان است که زندانیان به جای درگیری و خشونت، اختلاف خود را در رینگ بوکس و با انجام دو راند بوکس حل کنند. غذای خوب، فعالیت‌های ورزشی و فرهنگی متنوع و سلول‌های شیک این زندان، موجب شده تا اغلب زندانیان تمایلی به ترک آن نداشته باشند.

20090929-prison-koocheh

مشهور ترین زندان دنیا « آلکاتراز» در خلیج سانفرانسیکو در ایالت کالیفرنیا است. شهرت این زندان در این است که از امنیت فوق‌العاده‌ای برخوردار بود و در طول 29 سال فعالیت هیچ‌کس نتوانست از آن فرار کند. تمام کسانی که قصد فرار از این زندان را داشتند دستگیر شده‌اند. دور تا دور این زندان را آب فرا گرفته است. هم اکنون این زندان بسته شده است و به یک تفریگاه تبدیل شده است.

منبع:

  • تابناک

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»