Saturday, 18 July 2015
29 November 2023
سلامت بدن،

«غذاهای ارگانیک دارای چه ویژگی منحصر به فردی هستند»

2010 September 29

پویا / واحد ترجمه / رادیو کوچه

چه کسانی به غذاهای ارگانیک[1] نیاز دارند؟

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

غذاهای ارگانیک به سلامت بدن کمک می­کنند، از سوی دیگر قیمت آن‌ها گران­تر است. «تایم» در این مقاله به بررسی هر دو بعد این مسئله می­پردازد. اگر به دنبال راهی سریع برای بیمار شدن هستید، می­توانید از داشتن یک رژیم‌غذایی سالم چشم‌پوشی کنید و هرآن‌چه که  دل­تان خواست میل کنید. بدن شما به گوشت، چربی، نمک و شکر احتیاج دارد. اگرچه بدن شما می­تواند در صورت نبود آن‌ها، تنها با اتکا به میوه و سبزیجات به حیات خود ادامه دهد. ولی آیا دانستن پاسخ سوالاتی از قبیل این­که مواد خوراکی از کجا می­آیند؛ تولیدات داخلی هستند یا وارداتی؛  و آیا با استفاده از مواد طبیعی پرورده شده­اند و عاری از سموم آفت‌کش هستند؛ برای بدن شما مهم است؟

این موضوع تنها به شما و بدن­تان مربوط نمی­شود. پزشک و خانواده­ی شما نیز نظراتی در مورد نحوه­ی تغذیه­ی شما دارند. حتا به طرف‌داران تغذیه سالم -که اخیرن در هر جایی یافت می­شوند و اصرار دارند که هر آن‌چه وارد دهان شما می‌شود می­بایست به روش درستی کشت و وارد بازار شده باشد- نیز مربوط می­شود. اگر این موضوع برای شما کسالت‌آور و تا حدی مداخله‌جویانه است، شما تنها نیستید. «جیمز مک ویلیامز[2]»  استاد دانش‌گاه تگزاس در رشته­ی تاریخ محیط زیست می­گوید: «غذا نوعی هویت است. ما مردم را تشویق به درست و معقول خوردن می­کنیم و سپس موقع عملی شدن آن موانع بسیار بلندی پیش روی آن‌ها قرار می­دهیم.»

رفتن به سمت غذاهای ارگانیک، استفاده از مواد خوراکی تازه به جای مواد ستنزی، و خرید از بازار روز به جای سوپرمارکت­ها ایده­آلی است که قبلن بارها و بارها گوش­زد شده است. طبق آمارهای جدید وزارت کشاورزی ایالات متحده، مواد غذایی ارگانیک تنها  سه درصد از بازارهای آمریکا را تشکیل می­دهد. از این‌رو ما باید این بخش از بازار را تقویت کنیم.

این  ایده­ی جالبی است اما باید بهای آن را نیز بپردازیم. میوه و سبزیجات ارگانیک به‌طور متوسط سیزده تا سی و شش سنت به ازاری هر پوند از میوه و سبزیجات معمولی گران­تر هستند. اگرچه این مقدار بسته به موقعیت جغرافیایی و نوع محصول متفاوت است. شیر عاری از هورمون و آنتی‌بیوتیک به‌طور متوسط قیمتی معادل شش دلار به ازای هر گالن دارد، که در مقایسه با شیر عادی عرضه شده در سوپرمارکت­ها – که بهایی معادل با سه و نیم دلار به ازای هر گالن دارد – بسیار گران است.

علاوه‌بر این، گوشت گاو تغذیه شده از علوفه­ی تازه چربی کم­تری دارد و همین­طور شیر عاری از مواد شیمیایی نیز ایده­ی بسیار خوبی است، اما در مورد میوه و سبزیجات ارگانیک مزیت خوارکی مشخصی وجود ندارد. تحقیقی که نتایج آن در سال 2009 در مجله­ی تغذیه بالینی آمریکا منتشر شد دنیای مواد غذایی را تحت تاثیر قرار داد. طبق نتایج این تحقیق هیچ تفاوتی بین محصولات ارگانیک و متعارف وجود ندارد به جز در سه مورد از ویتامین­ها. جالب‌تر این‌که در یکی از این سه ویتامین محصولات متعارف از محصولات ارگانیک پیشی گرفته­اند.

مک ویلیامز می­گوید: «ما خطوط مشخصی بین مواد غذایی ارگانیک و متعارف کشیده­ایم در حالی که علم چنین خطوطی را بر نمی­تابد. این خطوط در هم تنیده هستند و طرف‌داران هر گروه اطلاعاتشان را دست‌چین می­کنند.» برای خانواده­ها که در تلاش برای سالم زندگی کردن و تامین مواد غذایی هستند – و هر دوی این اهداف تحت‌تاثیر هزینه­های بالای زندگی امروزی قرار گرفته است – این تغییرات ایدیولوژیک در یافته­ها اصلن خوب نیست. آن­چه که مورد نیاز است، بحث نیست بلکه پاسخ است.

بهای پر کردن شکم

مهم­ترین دلیلی که نمی­توان طرف‌داران تغذیه سالم را نادیده گرفت، این است که در بسیاری از موارد آن‌ها درست می­گویند. رژیم غذایی ما نه تنها به ما آسیب می­رساند بلکه به کره­ی زمین نیز لطمه می‌زند. در طی همین ماه مراکز کنترل و پیش‌گیری بیماری در آتالانتا نتایج تحقیقی را منتشر کردند که نشان می­دهد بیش از 27 درصد آمریکایی­ها از عارضه­ی چاقی[3] رنج می­برند. در نه ایالت این رقم به بالای 30 درصد می­رسد. مصرف گوشت بیش از حد زیاد است. در آمریکا هر فرد به طور متوسط سالانه 220 پوند گوشت مصرف می­کند و تنها 14 درصد این افراد پنج وعده­ی توصیه شده­ی میوه و سبزیجات را روزانه مصرف می­کنند. غذای فرآورده شده­ی ما بسیار سنگین، شور و سرشار از شیرینی فرآکتوز ذرت است؛ دو طعمی که ما در مقابل آن‌ها توان مقاومت نداریم. در حال حاضر مواد غذایی کافی در آمریکا تولید می­شود و هر نفر می­تواند  روزانه تا حد 3800 کالری بخورد. این در حالی است که برای داشتن یک رژیم غذایی سالم روزانه 2350 کالری کفایت می­کند. ممکن است بخشی از این غذای اضافی روی قفسه­ها انبار شوند اما بیش‌تر آن‌ها قبل از انبار شدن بلعیده می­شوند.

در گردش نگه‌داشتن تولید غذا و هم‌چنین پایین‌آوردن قیمت­ها در سطح توان خرید مردم  بدون استفاده از ترفندهای صنعتی میسر نمی­شود؛ ترفندهایی که عوارض جانبی خود را دارند. سالانه بیش از ده میلیون تن کود شیمیایی تنها در کشت ذرت استفاده می­شود که باعث افزایش 23 درصدی تولید در حد فاصل سال­های 1990 تا 2009 شده است. اگرچه بهای این افزایش سیلاب پساب­های آلوده­ای است به سمت خلیج مکزیک روانه شده­اند. گوشت تولید شده به روش­های صنعتی، مملو از آنتی­بیوتیک و هورمون­های تقویتی است که پس مانده­های این مواد شیمیایی در گوشت و شیر باقی ­می­ماند. تحقیق دیگری که نتایج آن تنها 2 روز بعد از تحقیق انجام شده در زمینه چاقی منتشر شد، نشان می­دهد که تعداد دخترانی که در 7 سالگی که به بلوغ جنسی رسیده­اند در مقایسه با سال 1990 دو برابر شده است. شاید این عارضه ناشی از اپیدمی چاقی باشد اما وجود هورمون­ها در غذاهای مصرفی قطعن نمی­تواند بی­تاثیر باشد. برای داشتن مواد غذایی فصلی در تمام طول سال لازم است آن‌ها را از محل تولید هزاران مایل دورتر به محل مصرف حمل کرد. این مسئله رد‌پای کربنی[4] بزرگی را برای خوردن شلیل در دسامبر باقی می­گذارد.

جنگ­ میان خوراکی­ها در مرز­های مختلف در جریان است، اما اصلی‌ترین مجادله بر سر تولید گوشت است. آمریکایی­ها گوشت‌خوارانی بی­بدیل هستند، این در خور ملتی است که در تعقیب بوفالو­ها بزرگ می­شوند و  در امتداد جلگه­های پهناور، گاو‌داری می­کنند. اما اخیرن چیزهایی از کنترل خارج شده است. تولید گوشت در ایالات متحده سالانه معادل با عدد شگفت‌انگیز 80 میلیارد پوند است که گوشت پرندگان به تنهایی 35 میلیارد پوند آن را تشکیل می­دهد. امروزه همگان می­دانند که حیوانات در شرایط رقت­انگیزی نگه‌داری می­شوند؛ مزارع صنعتی انباشته از حیواناتی است که به آن‌ها غذاهای پرکالری بر پایه­ی ذرت خوارنده می­شود تا هرچه سریع‌تر فربه شوند و بتوان آن‌ها را روانه­ی کشتارگاه کرد. حدود دو سال نیم زمان لازم است تا گوساله­ای که در مراتع پرورش داده می­شود بالغ شود، در حالی­ که در مزارع صنعتی ممکن است یک گوساله تنها پس از 14 ماه روانه­ی کشتارگاه شود.

زندگی کوتاه و پر‌رنج این حیوانات، عنصری از ترحم را به میان می­آورد که درسایر مجادلات میان روش­های تجاری و ارگانیک وجود ندارد. در همین ماه، فرمان‌دار «اوهایو» به منظور خاتمه مجادلات بین فعالان حقوق حیوانات و کشاورزان قوانینی را وضع کرد که در آن به بهبود شرایط نگه‌داری مرغ­ها،گوساله­ها و خوک­ها اشاره شده است. برخی از مفاد این موافقت­نامه مشابه اصلاحاتی است که در سال 2008 در ایالت کالیفرنیا قانون­مند شد.

«بو اگل­استون[5]» صاحب یک واحد غیر صنعتی تولیدی گوشت خوک،گوساله و مرغ  به نام «اکو فرندلی فودز[6]»‌، می­گوید‌: «وقتی شما چیزی را پرورش می­دهید که دراری سیستم عصبی و گردش خون است لازم است به آن توجه کافی کنید.» حیوانات اگل­استون در دشت و مرغ‌دانی نگه‌داری می­شوند و در قفس محبوس نیستند. این مزرعه دارای باغ وحشی از حیوانات دست‌آموز است و درهای کشتارگاه به روی بازدید کنندگان باز است تا بتوانند تمیزی و روش­های انسانی­تر کشتار حیوانات را ببینند. اگل­استون می‌گوید: «می­خواهم به حیوانات بگویم، که وقتی چاقو در دست می­گیرم، آن‌ها بدانند که هدیه­شان در حال باز شدن است.»

این رفتار انسانی دارای مزایای مادی نیز هست. گاوهایی که در چمن‌زار تغذیه می­شوند گوشت آن‌ها درصد بالاتری امگا-3 نسبت به امگا-6 دارد که این توازن به کاهش خطر ابتلا به سرطان، بیماری­های قلبی، آرتروز و بالابردن قدرت یادگیری کمک می­کند. کافی است گاو­ها را از مراتع به داخل مزارع صنعتی ببریم و شکم آن‌ها را با ذرت دامی پر کنیم تمام آن امگا-3 نابود می­شود.

«کن جیف[7]»، پزشک سابق و گرداننده­ی «اسلوپ فارمز[8]»؛ یک مزرعه گاوداری آزاد واقع در کوه­های کتزکیل[9] نیویورک؛ می­گوید: «بعد از گذشت سه ماه هیچ اثری از این توازن باقی نمی­ماند.» تولید کنندگان بزرگ گوشت گوساله تصدیق می­کنند که نسبت امگا-6 به امگا-3 در گاوهای علف­خوار 1 تا 1.5 است در حالی که این نسبت در گاوهایی که از غلات تغذیه شده­اند به 7 برابر افزایش پیدا می­کند. اما صنایع غذایی اهمیت این اعداد را به چالش می­کشد. «شالین مک نیل[10]»، یک متخصص رسمی تغذیه شاغل در گروه صنعتی « نشنال بیف کاتلمن[11] »  می­گوید: «هنوز مقدار بهینه این نسبت از نظر توازن ارزش غذایی مشخص نشده است و نباید فراموش کنیم که این فقط بخش کوچکی از رژیم غذایی کلی مصرف‌کنندگان را تشکیل می­دهد.»

گوشت حیوانات پرورش‌یافته در مراتع ازترکیبات لینولئیک اسید غنی است، اسید چربی که بر اساس مطالعات آزمایش‌گاهی انجام شده بر حیوانات، در کاهش خطر ابتلا به بسیاری از انواع سرطان­ها موثر است. علاوه بر این آن‌ها کم‌تر در معرض باکتری ای کولی[12] هستند که از طریق تماس با مدفوع سایر حیوانات منتشر می­شود؛ اگرچه صنعت اصرار دارد که در این زمینه با جای‌دهی بهتر حیوانات در مزارع صنعتی و روش­های بهتر نظافت در کشتارگاه پیش‌رفت­های زیادی داشته است.

در نگه‌داری خوک و مرغ مشکلات کم‌تری حداقل در زمینه مواد شیمیایی مشاهده می­شود. از آن‌جایی که دولت استفاده از هورمون­های رشد درپرورش هر دوی این موجودات را ممنوع کرده است. اما هم‌چنان از آنتی­بیوتیک­ها استفاده می­شود که خطرات خاص خود را دارند. انتشار عامل مرگ‌بار ام آر اس ای؛ نوعی بیماریزای مقاوم در برابر «متاسیلین» که بیش‌تر از طریق عفونت­های بیمارستانی انتشار می­یابد؛ در میان خوک­داران به‌طرز چشم‌گیری افزایش یپدا کرده است و این عامل بیماریزا از حیوانات­شان به آن‌ها منتقل شده است. نتایج تحقیقی که سال گذشته در دانش‌گاه «آیوا[13]» انجام شد نشان داد که 49 درصد خوک­های مورد آزمایش قرار گرفته دارای عامل بیماری­زای ام آر اس ای بودند و 45 درصد افرادی نیز که با آن‌ها در تماس بودند نیز نتیجه­ی آزمایش­شان مثبت بود.

مشکلات هرچه همه­گیر‌تر باشند بزرگ­تر می­شوند. اخیرن بیش از نیم میلیارد تخم‌مرغ‌­های دو تولید‌کننده به دلیل آلودگی به سالمونلا[14] جمع‌آوری شدند. سالمونلا چیز غریبی نیست و حتا می­تواند در میان جوجه­هایی که در شرایط آزاد پرورانده شده­اند نیز شایع شود. اما وقتی نیم جین از این پرندگان در قفسی که از یک صفحه­ی باز روزنامه چندان بزرگ‌تر نیست جای داده می­شوند و صدها یا هزارن از این قفس­ها در کنار هم قرار می­گیرند، انتشار این باکتری بسیار سریع­تر می­شود. تولید کنندگان تخم مرغ تاکید می­کنند که پخت کامل تخم مرغ باعث کشته‌شدن باکتری سالمونلا می­شود که تا به امروز خلاف آن اثبات نشده است. اما در نظر گرفتن مرغ­ها به عنوان موجوداتی هشیار به جای ماشین تولید تخم‌مرغ نمی­تواند در وهله­ی اول از وقوع یک فاجعه اجتناب کند؟

پرهیز از گوشت و تخم‌مرغ گزینه­ی بسیار خوبی است، اما در حالی که فقط سه درصد آمریکایی­ها گیاه‌خوارند، و برای بسیاری گیاه­خواری دشوار است، راه­حل آسانی وجود ندارد. برای مثال حتا اگر همگی تصمیم بگیریم تا رژیم غذایی­مان به یک رژیم غذایی سالم‌تر و عاری از مواد شیمیایی تغییر دهیم، بعید است این­گونه مواد غذایی به اندازه­ی کافی وجود داشته باشد. در ایالات متحده تنها تولید 3 درصد گوشت گاو، 0.02 درصد گوشت خوک­ و 1.5 درصد گوشت مرغ با استفاده از روش­های ارگانیک انجام می­شود.  علاوه‌بر این کم­ بودن عرضه­ی این محصولات باعث شده تا هم‌چنان بیش از حد گران بمانند.

راه­حل دیگر، بیش‌تر مصرف‌کردن ماهی است، که کم کالری­تر و غنی از امگا-3 است و به همین دلایل گوشت آن سالم‌تر است.  اما با در نظر گرفتن کاهش جمعیت ماهیان در سراسر جهان به دلیل مصرف بیش از حد، تنها یک راه­نجات باقی می­ماند. راه­حلی که اگرچه کامل نیست اما بسیار موثر است؛  وقتی نمی­توانیم خوردن گوشت را ترک کنیم می­توانیم مصرف آن را کم کنیم.  انجام این کار نباید چندان دشوار باشد، چرا که مقدار متوسط مصرف گوشت در آمریکا 1.5 برابر مقدار توصیه شده توسط یو اس دی ای[15] در هرم غذایی مشهورش است. هم‌چنین با مقدار زیاد پروتینی که می­توان در تخم‌مرغ، سویا، پنیر، غلات، برگ سبزیجات و آجیل یافت هیچ‌گونه کمبودی در جای‌گزین­های گیاهی پروتین احساس نخواهد شد.

«فرد کرشنمان[16]»‌؛ فردی مشهور در مرکز کشاورزی طبیعت دوست لیوپولد که زیر نظر دانش‌گاه ایلتی آیووا اداره می­شود؛ می­گوید: «ما تنها برای بستن چرخه­ی غذایی نیاز به خوردن حیوانات داریم. اگر تغییراتی در نحوه­­ی زندگی خود بدهیم حیوانات کم­تری در اکو سییتم خواهیم داشت.»

خرمن اسکناس

وقتی پروتین حیوانی، شامل ارگانیک یا صنعتی، نقشی تکمیلی در رژیم غدایی ایفا ­کند، آن‌گاه میوه، سبزیجات و غلات نقش اصلی را بر‌عهده خواهند گرفت. به‌طور کلی این موضوع خوب است اما پیچیدگی‌های خود را دارد. بازگشت به کشاورزی ایده­آل بدون استفاده از آفت­کش‌های سنتزی و سایر مواد شیمیایی تنها غذای مورد نیاز کشوری با 309 میلیون نفر جمعیت را تامین خواهد کرد و جواب‌گوی نیاز­های 6.8 میلیارد نفر نخواهد بود. در برابر خسارت­های زیست محیطی ناشی از کشاورزی تجاری چه باید کرد با در نظر گرفتن این­که تولید مزارع صنعتی به ازای هر جریب زمین تقریبن دو برابر مزارع ارگانیک است. اما حتا این تولید افزوده نیز جواب‌گوی نیاز جمعیت 9 میلیارد نفری در سال 2050 نخواهد بود.

مک­ویلیلمز می­گوید: «در آن زمان تنها 5 درصد زمین­های زارعی کره­ی زمین استفاده نشده باقی خواهد ماند. در حالی­ که ما نیاز به افزایش تولید 50 تا 100 درصدی خواهیم داشت. استفاده از سم­پاشی، کود‌دهی شیمیایی و یا حتا مهندسی ژنتیک ما را به این هدف می­رساند، باید بی هیچ مقاومتی آن را بپذیریم.»

در ایالات متحده، کمبود محصولات زراعی، حداقل تا کنون وجود نداشته است اما باقی­مانده­ی آفت­کش­­ها در میوه و سبزیجات نگرانی­هایی کاملن منطقی برای مردم ایجاد کرده است. شست‌وشوی صحیح و پوست کندن می­تواند به عنوان راه حلی در برخورد با این مشکلات به کار گرفته شود. اما آیا فکر می­کنید تنها با خرید محصولات ارگانیک قضیه­ی آفت­کش­ها منتفی می­شود؟ نه الزامن. تنها فقط این مسئله نیست که آفت­کش­های باد آورده­ی مزارع صنعتی مجاور می­تواند مزارع ارگانیک را آلوده کند، بلکه کشاورزان مزارع ارگانیک نیز از آفت­کش­های خاص خود استفاده می­کنند. طبق گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست، بیش از 195 مورد آفت­کش زیستی ثبت شده است؛ ترکیباتی مشتق شده از حیوانات، گیاهان یا مواد معدنی که برای گونه­های خاصی از جانداران سمی هستند که در تولید 780 نوع محصول تجاری می­توانند به کار گرفته شوند. در خصوص کم خطرتر بودن آفت­کش­های زیستی در مقایسه با آفت­کش­های صنعتی اتفاق نظر وجود دارد، اما کم­خطر به معنای  بی­خطر نیست و حتا این مواد با اثرات شیمیایی کم‌تر، عادت نامطبوع باقی­ ماندن در خاک و آب را برای مدتی بیش‌تر از آن­چه که مورد نیاز است، را دارند. مک­ویلیامز می­گوید: «کشاورزی ارگانیک تنها تشکیل‌دهنده­ی 2 درصد کل کشاورزی است. اما اگر روزی این 2 درصد به 20 درصد تبدیل شود چه؟ این مواد شیمیایی که در حال حاضر مصرف کمی دارند، آن­وقت به موادی پرمصرف تبدیل خواهند شد.»

کودهای ارگانیک کم‌تر مشکل­ساز هستند از آن‌جایی که آن‌ها بیش‌تر حاوی مدفوع حیوانات به هم‌راه مواد بی­خطر دیگری نظیر گرد ذغال، علف دریایی، شوره و کامپوست هستند. اگرچه این ترکیبات بی­ارزش به نظر می­رسند اما می­توانند بسیار گران­بها باشند زیرا شما به مقدار بسیار بیش‌تری در مقایسه با کودهای سنتزی خواهید داشت. مک­ویلیامز می­گوید: «ممکن است برای کشت هر جریب زمین تا 4 تن کود مورد نیاز باشد. با دانستن این موضوع یک کیسه کود سنتزی بسیار خوب به نظر می­آید.»

جیب و ذائقه

اما برای بیش‌تر مصرف­کنندگان، حتا کسانی که به مسایل زیست محیطی اهمیت می­دهند، خرید تولیدات ارگانیک بیش‌تر به مسایل شخصی­تری نظیر بها، طعم و ارزش غذایی بستگی دارد. مطالعه بر روی مصرف مواد غذایی در سال گذشته نشان از عقب‌نشینی طرف‌داران مواد ارگانیک داشت و رضایت بسیاری از مزرعه‌داران صنعتی را جلب کرد. اما یک صفحه تنها بخشی از داستان است. تفاوت اصلی بین مواد ارگانیک و صنعتی در عناصر غذایی کم مصرف نظیر مس، آهن، منگنز و فولیک اسید است که هیچ کدام از آن‌ها در تحقیق انجام شده در نظر گرفته نشده بود. با در نظر گرفتن آن­ها نتایج متفاوت و پیچیده­تر خواهد بود.

در متا آنالیزی که توسط  یک گروه غیر انتفاعی در مرکز ارگانیکی واقع در بولدر[17] انجام شد ترکیبات ارگانیک به لحاظ  داشتن اسید فولیک و آنتی اکسیدان­ها تا 25 درصد غنی­تر بودند. «چارلزبنبروک[18]» دانش‌مند ارشد گروه می­گوید: «رژیم غذایی آمریکایی­ها در داشتن این ترکیبات ناکارامد است و این موضوع اهمیت این یافته را بیش‌تر می­کند. اما صرف داشتن برچسب ارگانیک مصرف کننده نمی­تواند مطمئن باشد که از مزایای تقویتی آن بهره­مند خواهد شد.» کرشنمان می­گوید: «ارزش غذایی واقعی محصولات به خاکی که در آن کشت شده­اند، بستگی دارد. به همین دلیل این معامله­ی پیچیده­ای خواهد بود مگر اینکه خود شصن کشاورز را بشناسید و بدانید چگونه از خاک مزرعه­اش مراقبت می­کند.»

هم‌چنین اصلی‌ترین متغیر ذهنی در محصول یعنی مزه به کشاورز بستگی دارد. شما می­توانید بحث­های زیادی را در خصوص بهتر‌، تازه­تر و پیچیده­تر بودن طعم مواد ارگانیک به راه بیاندازید اما تا زمانی که آزمایش مقایسه­ای چشیدن هردوی این محصولات با چشم بسته انجام نشود، نمی­توان صحت این ادعاها را تایید کرد. روی برخی از موارد مردم اتفاق نظر دارند، نظیر این که گوجه‌فرنگی یا توت­فرنگی­های بسیار بزرگ که با روش­های مهندسی جدید طراحی و تولید شده­اند تا در مسیر حمل به مراکز پخش  رسیده شوند، از نظر طعم هیچ­گاه نمی­توانند با همتای تاز­ه­ی خود که روی بوته کاملن می­رسد، رقابت کنند. سیب لذیذ قرمز نمادی است که نشان­گر مشکلاتی است که در صورت دست‌کاری­ بیش از حد تولید‌کنندگان تجاری بروز می­کند. تلاش­های آن‌ها برای پروردن میوه­ای دارای  پوستی قرمزتر از همیشه و شکلی مخروطی، از آن چیزی ترد، بی­آب با طعمی نامطبوع ساخته است.

اگرچه مفهوم آن‌چه گفته شد، این نیست که تولید‌کننده­ی ارگانیک سعی در زیبا کردن محصول خود قبل از ارایه به بازار نمی­کند. «منی هوارد[19]» نویسنده­ی کتاب «امپراطوری گندکاری­های من»، بر اساس تجربیات کشت و کارش در حیاط پشتی خانه­اش می­گوید: «بازار میوه می­تواند نوعی پورنوگرافی غذایی باشد. شما می­توانید یک گونی چغندر بخرید بدون این‌که حتا یکی از آن ها کرم خورده باشد. محصولات مزارع معمولن چنین ظاهری ندارند.»

مزه در خوراکی­های زشت و زیبا ممکن است کاملن یک‌سان باشد. برای تولید محصولات خوش­مزه چیزهای زیادی در زمان پرورش آن‌ها باید درست اعمال شود. کرشنمان می­گوید: «تنها کیفیت خاک نیست که می­تواند تاثیرگذار باشد. انتخاب آمیخته­ی درستی از گیاهان، استفاده از مخلوط کامپوست مناسب نیز دارای اهمیت است. در کشت خوراکی­هایی نظیر انواع میوه که مستقیمن روی میز غذاخوری می­روند کشاورز به نوعی آش‌پز نیز هست؛ و  این موضوع به نوعی در تضاد با هنر خوب خوردن است که بر اساس آن فرآیندهای زیادی در آش‌پزخانه انجام می­شود.»

آش‌پزخانه البته مرکز همه­چیز برای خانواده­هاست و جایی است که بحث­های جاری صنایع غذایی به گوش نمی­رسد. خوردن سیب بهتر از نخوردن آن است فارق از این‌که از کجا آمده باشد؛ و عادت دادن خانواده به دور هم نشستن و خوردن یک وعده‌غذایی شامل گوشت کم‌چربی، سبزیجات و مقدار معقولی کربوهیدارت و نشاسته به اندازه­ی کافی دشوار است و سیاست خاص خود را طلب می­کند. بازارهای­روز بی­تردید عالی هستند، اگر که توانایی مالی خرید از آن‌ها را داشته باشید و اگر وقت سر زدن به آن‌جا را بین کارهای روزمره­ پیدا می­کنید و به هم‌راه خانواده برای خرید سری به آن‌جا بزنید با علم به این­ که مراجعه  به نزدیک­ترین سوپر مارکت همه­ی نیازهای شما را یک­جا برطرف می­کند. صنعت غذایی بی تردید مقادیر زیادی از غذاهای اعتیاد آور را روانه­ی بازر می­کند بدون این‌که حتا ذره­ای ارزش غذایی در آن­ها بتوان پیدا کرد، در حالی­که شرکت­هایی تولید کننده­ای نیز هستند که در تلاش­­اند تا خوارکی­های سالم و باکیفیت روانه­ی بازار کنند و قیمت­ها را نیز معقول نگه­ دارند.

پاسخی که می­توان به این دو گروه از تولید کنندگان و مشتری­های هر طرف داد این ­است که به دنبال راهی برای هم‌زیستی مسالمت‌آمیز باشند. مهم است که با رویه­های به شدت آلاینده صنایع برخوردهای سخت‌تری داشته باشیم – و نیازی به یادآوری رفتارهای غیرانسانی موجود در صنعت دام‌داری نیست – اما اطمینان حاصل کنیم که مواد خوراکی کافی به فروش‌گاه­ها می­رسد. هم‌چنین مهم است تا جنبش‌های کشاورزی محلی که نه تنها برای تولید غذای سالم برای مصرف­کنندگان بیش­تر در تلاش­اند را تقویت کنیم تا شاید با رشد اقتصادی و با بالا بردن راندمان تولید قیمت تمام شده­ی آن‌ها نیز کاهش یابد.

هوارد می­گوید: «اگر قرار بود ما روی تولید غذای خودمان تمرکز کنیم دیگر وقت برای انجام هیچ کار دیگری نداشتیم.» خوش‌بختانه لازم نیست که دیگر ما غذای خود را تولید کنیم، اما این مسئله ما را کاملن از بند این موضوع رها نمی­کند. ما هم‌چنان باید هوش‌مند باشیم و ببینیم تامین‌کنندگان خوراکی­های ما چه چیزی را به ما می­فروشند؛ به‌دنبال انتخاب آمیخته­ی درستی از تولیدات تجاری و محلی، ارگانیک و صنعتی داشته باشیم. این مسئله بسیار مهم‌تر از تامین خوار‌و‌بار مورد نیاز­مان است و به زندگی طولانی­تر  و سلامت ما نیز مربوط می­شود.

برگرفته از مجله‌ی تایم

نوشته‌ی جفری کلوگر[20]


[1]مواد غذایی که بدون استفاده از مواد شیمیایی و با هدف مقابله با مواد سنتزی روانه بازار می شوند.

[2] James McWilliams

[3] چاق به فردی گفته می­شود که بیش از 20% از وزن ایده­آل خود سنگین تر باشد

[4] Carbon footprint

[5] Bev Eggleston

[6] EcoFriendly Foods

[7] Ken Jaffe

[8] Slope Farms

[9] Catskill

[10] Shalene McNEil

[11] National Beef Cattlemen Association

[12] E. Coli

[13] Iowa

[14] Salmonella

[15] USDA

[16] Fred Kirschenman

[17] Boulder

[18] Charles Benbrook

[19] Manny Howard

[20] JEFFREY KLUGER

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,