Saturday, 18 July 2015
25 March 2023

«پیشنهاد احمدی‌نژاد برای مذاکره با اوباما»

2009 October 01

بی‌بی‌سی

محمود احمدی‌نژاد روز چهارشنبه ۸ مهر (۳۰ سپتامبر) در حاشیه جلسه هیات دولت ایران به خبرنگاران گفت که برای مذاکره با کشورهای گروه ۱+۵ ساختاری پیشنهاد کرده که در آن «مجمع سران» نیز پیش‌بینی شده است.

او گفت که در این پیشنهاد سه کمیته تخصصی در نظر گرفته شده که مصوبات خود را به «شورای نمایندگان» کشورها ارجاع می‌دهند و تصمیماتی که در این شورا مورد توافق قرار گیرد، در نهایت در مجمع سران بررسی خواهد شد.

20090930-mozakere-koocheh

گروه ۱+۵ شامل کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به عنوان اعضای دایمی شورای امنیت به همراه آلمان است.

این نخستین بار پس از قطع روابط ایران و آمریکا در فروردین ماه سال ۱۳۵۹(آوریل ۱۹۸۰) است که یک مقام عالی رتبه جمهوری اسلامی، آمادگی خود را برای نشستن بر سر میز «مذاکره» با یک رییس جمهور آمریکا اعلام می‌کند.

احمدی‌نژاد حدود سه سال پیش به جورج بوش، رییس جمهوری وقت آمریکا پیشنهاد کرده بود که در یک «مناظره» با او شرکت کند، اما در آن زمان صحبتی از «مذاکره» نکرده بود.

رییس جمهوری ایران پیشنهاد تازه خود را در آستانه آغاز دور جدید گفت و گوهای کشورش با گروه ۱+۵ که قرار است روز پنجشنبه ۹ مهر (اول اکتبر) آغاز شود مطرح کرده است.

او گفته است که ایران آماده مذاکراتی «طولانی»، «هدفمند» و «سازنده» است.

این در حالی است که سران آمریکا، بریتانیا و فرانسه اخیرا اعلام کرده‌اند که انتظار پاسخی صریح و «فوری» از ایران دارند.

نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه گفت که اگر ایران تا ماه دسامبر (۱۰ آذر) به خواسته‌های شورای امنیت (که توقف غنی سازی اورانیوم یکی از آنها است) عمل نکند، با تحریم‌هایی سخت‌گیرانه‌تر مواجه خواهد شد.

اما احمدی‌نژاد می‌گوید که حکومت ایران خود را برای «هر شرایطی» آماده کرده است.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، اخیرا بار دیگر تاکید کرد که این کشور غنی سازی اورانیوم را حق خود می‌داند و حاضر نیست بر سر این حق گفت و گو کند.

ایران می‌گوید در دور تازه گفت و گوها با گروه ۱+۵، در مورد مجموعه پیشنهادهایی که مدتی قبل به این کشورها داده است گفت و گو خواهد کرد.

این پیشنهادها شامل توقف غنی سازی اورانیوم توسط ایران نمی شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|