Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
با انجام تحقیقات مشخص شد

«ایرانی‌ها کوتاه‌تر می‌شوند»

2009 October 01

مهر

نتایج تحقیقات متخصصان غدد و متابولیسم کشور نشان می‌دهد که رشد قد ایرانی‌ها در سال‌های اخیر تا حدودی متوقف شده که این مسئله می‌تواند ناشی از مسایل ژنتیکی و سوء تغذیه و هم‌چنین حذف مواد لبنی از برنامه غذایی باشد.

متخصصین تغذیه و رشد از «ارثی بودن» و «ژنتیک» به عنوان دو عامل مهم در افزایش قد ایرانی‌ها نام می‌برند و معتقدند که 80 درصد افزایش یا کاهش قد مربوط به این دو عامل است و 20 درصد نیز ناشی از نحوه تغذیه است.

دکتر فریدون عزیزی فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم درباره افزایش یا کاهش قد ایرانیها طی سال‌های اخیر اظهار داشت: «رشد قد کودکان ایرانی در مقایسه با جوامع پیشرفته 5 تا 10 سانتیمتر پایین‌‌تر است و این امر نقصانی است که جوامع در حال توسعه نسبت به کشورهای پیشرفته دارند و مهم‌ترین دلیل آن نیز تفاوت در نوع تغذیه است»

عزیزی به تحقیقات صورت گرفته در دو شهر تهران و اصفهان در خصوص افزایش یا کاهش قد ایرانی‌ها اشاره کرد و گفت: «نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که میانگین قد ایرانی‌ها نسبت به 20 سال گذشته رشد یافته ولی این امر به این دلیل نیست که افراد کوتاه قد می‌‌توانند بلند شوند بلکه افزایش متوسط قد در هر جامعه‌ای نسل به نسل امکان پذیر خواهد بود.»

نکته مهم‌تر از کوتاه شدن قد ایرانی‌ها افزایش تمایل آن‌ها برای بلند قد شدن و در نتیجه گرم شدن بازار تبلیغات کسانی است که با انواع و اقسام حیله‌ها از حسرت قد بلندی نهایت استفاده را برای به جیب زدن پول مردم می‌کنند. حال آن‌که اغلب پزشکان چنین پدیده‌ای را نادرست می دانند.

این در حالی است که افزایش روزافزون تبلیغات رشد قد در رسانه‌‌ها و به خصوص شبکه‌های ماهواره‌‌ای باعث شده که گرایش افراد به سمت این قبیل تبلیغات فزونی یابد اما متخصصین غدد بر این عقیده‌اند که افزایش یا کاهش قد، ژنتیکی است و این امر با هیچ دارو و آمپولی برطرف نمی‌ شود.

به گفته این متخصص رشد و تغذیه مهم‌ترین عامل افزایش قد، ارثی و ژنتیکی است و 80 درصد افزایش یا کاهش قد مربوط به این عامل و 20 درصد مربوط به تغذیه است.

این در حالی است که دکتر غلامحسین نیک‌نژاد معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی معتقد است که تبلیغات و جراحی‌هایی که در مورد افزایش قد حتی به میزان کم انجام می شود مورد تایید علمی پزشکان نیست.

افزایش قد از طریق جراحی باعث ایجاد فشار به دیگر اعضای بدن می شود و عوارض نامطلوبی در پی دارد.
دکتر ایرج حیدری فوق تخصص غدد به مشکلات بهداشتی و تغذیه نادرست و کاهش میزان مصرف مواد پروتیینی در بین ایرانی‌ها اشاره کرد و گفت: «بروز این کاستی‌ها موجب شده که در یک دهه اخیر قد ایرانی‌ها کوتاه‌‌تر شود.»

به اعتقاد حیدری دلیل اصلی توقف رشد قد را باید در فشارهای روانی، بی‌خوابی، اختلافات خانوادگی، کم تحرکی و از همه مهم‌تر وضعیت بد تغذیه جستجو کرد.
در میان کشورهای منطقه قزاقستان با مصرف روزانه 43 گرم پروتیین حیوانی در صدر جدول و پاکستان و ایران با 22 گرم در انتهای جدول قرار دارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|