Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
به بهانه شصتمین سال‌روز ملی جمهوری خلق چین

«آیا «تیان‌آن‌من» فراموش می‌شود؟‌ »

2009 October 01

سروش / رادیو کوچه

souroosh@radiokoocheh.com

یکم اکتبر 2009 شصتمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین است. در سال ۱۹۴۹ «مائو تسه تونگ» تئوریسین مارکسیست لنینیسم و سیاست‌مدار انقلابی کمونیست با شکست دادن نیروهای «چیانگ کای شک»، رییس‌جمهور وقت، «چین» را بنیان گذاشت.

او تا پایان عمر در راس حکومت جمهوری خلق چین قرار داشت و این کشور جهان سومی را به یکی از مهم‌ترین کشورهای دنیا در عرصه سیاست و اقتصاد تبدیل کرد گرچه روش‌هایی که وی در پیش گرفت مورد انتقاد برخی است.

20091001-chine-koocheh

برداشت مائو از مارکسیسم که به نقش برجسته‌ی دهقانان و روستاییان در انقلاب کارگری ایمان داشت و بر اهمیت فرهنگ به عنوان عنصری که می‌تواند بر اقتصاد سوسیالیستی تاثیر گذارد تاکید می‌کرد و به «مائوییسم» معروف است، از سوی بسیاری از نیروهای مبارز در دنیا از جمله در «ایران» و«نپال» و «پرو» پیروی می‌شد. از مائو به عنوان یکی از تاثیرگذارترین و مهم‌ترین شخصیت‌های سیاسی دنیا در قرن بیستم نام برده می‌شود.

از سال ۱۹۵۶، حزب کمونیست چین به دلیل فقدان تجربه کافی در جریان رهبری اقتصادی و نوسازی چین اشتباهاتی مرتکب شد. به تبع آن مبارزه قدرت (انقلاب فرهنگی چین) در سالهای ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۶ در حزب کمونیست چین شروع شد. که اشتباهی استراتژیک محسوب می‌شود. چهره‌های میانه رو حزب اخراج شدند.

با مرگ مائو در سال ۱۹۷۶،  میلادی رهبران پراگماتیک تحت رهبری دنگ «شیائوپینگ» ظهور کردند که به دوران فاجعه‌بار چین خاتمه دادند و امید یک زندگی بهتر در این کشور پهناور و پرجمعیت آرام آرام تحقق گرفت و چین از انزوای دوره مائو خارج شد.

پس از پایان انقلاب فرهنگی چین در اکتبر سال ۱۹۷۶، چین به دوره نوین توسعه تاریخی وارد شد. سومین اجلاس «پلنوم» یازدهمین کمیته مرکزی حزب کمونیست چین که اواخر سال ۱۹۷۸ برگزار شد نفظه عطفی با اهمیت بالا پس از تاسیس جمهوری خلق چین محسوب می‌گردد.

از آن پس روز اول اکتبر به روز جشن ملی در چین کمونیست تبدیل شد.

در سال 1989 مجموعه‌ای تظاهرات اعتراضی در میدان تیان‌آن‌من شهر پکن، به رهبری دانشجویان در اعتراض به  ناپایداری اقتصادی چین و سرکوب‌های حزب کمونیست و فساد دولتی صورت گرفت.

این اعتراضات با نیروهای مسلحی که توسط حکومت به پکن فرستاده شدند به شدت سرکوب شد و سرانجام این  اعتراضات که با حضور بیش از صدهزار نفر برگزار شد در نهایت با قتل ۳۰۰۰ دانشجو سرکوب گردید

در حال حاضر چین پرجمعیت ترین و یکی از وسیعترین کشورهای جهان است. نام چین از نام خاندان سین گرفته شده‌است که بر این کشور فرمان می‌راندند.

«محتوای این مطب به الزام نظر رادیو کوچه نیست»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|