Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
نغمه‌های ایرانی- «مرضیه»

«بانوی آواز و گنجینه‌ای از خاطرات»

2010 October 03

آرش و آوا / دفتر آمریکا / رادیو کوچه

arash.ava@koochehmail.com

«مرضیه» نام هنری «اشرف‌السادات مرتضایی» خواننده ایرانی است. او در سال ۱۳۰۴ در تهران به‌دنیا آمد. پدر و مادرش از یک خانواده هنردوست بودند و هنرمندانی از قبیل مجسمه‌ساز، نقاش و مینیاتوریست و موسیقی‌دان در فامیلش زیاد بودند. مادرش بود که به‌طور خاص او را تشویق به خواندن کرد و در همه دوران زندگی‌اش از او پشتیبانی می‌کرد.

وی در مصاحبه‌ای درباره خود گفته‌ است:

«درزمانی که خانواده‌های ایرانی به ندرت فرزندان دخترشان را برای تحصیل علم می‌فرستادند پدر من با وجودی که یک فرد روحانی بود مرا تشویق به آموزش تحصیلات مرسوم زمان کرد. وقتی که من آغاز به خواندن کردم خواننده شدن برای زنان خیلی غیر‌عادی بود و درعین حال یک خواننده در آن زمان باید هم دانش مدرسه‌ای می‌داشت و هم دانش کلاسیک موسیقی و هم‌چنین یک صدای خوب. در ضمن استادان موسیقی زیادی باید صدای او را تایید می‌کردند و هم‌چنین تئوری موسیقی را باید به‌خوبی می‌دانست. من سال‌های زیادی را به آموختن در زیر نظر استادان بزرگ موسیقی ایرانی گذراندم پیش از این‌که شروع به خواندن کنم.»

بخش اول:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بخش دوم :

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مرضیه در سال ۱۹۴۲ (۱۳۲۲ خورشیدی) به جهان هنر موسیقی وارد شد. نخستین‌بار در یک تاتر که نمایش‌نامه «شیرین و فرهاد» را اجرا می‌کرد (تاتر باربد) در نقش «شیرین» بازی کرد. این نمایش ۳۷ شب روی صحنه بود که برای او یک موفقیت بزرگ و سریع به‌بار آورد و با استقبال زیاد مردم مواجه شد.

مرضیه به سرعت نظر استادان موسیقی را به خود جلب کرد و نخستین زنی بود که توانست در برنامه «گل‌ها» آواز بخواند. مرضیه در حدود ۱۰۰۰ آواز در دوران شکوفایی هنریش خواند که در ارتقای موسیقی ایرانی بسیار اثرگذار بود.

مرضیه در سال ۱۳۷۳ از ایران به خارج کشور رفته و در فرانسه به تشویق دوستانش «مریم» و «هدایت‌اله متین» پناهندگی گرفت. او در آن‌جا به شورای ملی مقاومت ایران اعلام پیوستگی کرد و در سفرهای گوناگون به کشورهای مختلف کنسرت‌های زیادی داد. در این دوران او با هنرمندان معروف و شاعران و آهنگ‌سازان و نوازندگان مشهوری چون «محمد شمس»، «شاپور باستان‌سیر»، «عماد رام»، «محمد‌علی اصفهانی»، «اسماعیل وفا یغمایی»، «راس پاپل»، «حمیدرضا طاهر‌زاده» کارهای متعددی ارایه کرده است.

از آثار معروف او در این دوره اپرای «مثل مهتاب» با شعر «محمد‌علی اصفهانی» و سرودهای زن «کاوه میهن» و سرود «ارتش آزادی» با شعرهای شاعر معروف تبعیدی «اسماعیل وفا» است که سال‌ها عضو مجاهدین و عضو شورای مقاومت بود ولی بعدها از هر دو خارج شد. محمد‌علی اصفهانی هم مانند یغمایی عضو شورای ملی بود که او هم به دلایلی از آن استعفا داد. مرضیه هم‌اینک در آلمان زندگی می‌کند و از هواداران سازمان مجاهدین خلق ایران است.

منبع: ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


 1. Ali zahedi
  1

  Thank you for all the program and especially leaving links for ongoing use.
  I enjoyed yoyr programs on Marzieh aziz and Saadi
  Dametan garm va labetan khandan bad
  Ali Zahedi Sydney