Saturday, 18 July 2015
22 October 2021
جنوب شرق آسیا

«مانور نظامی»

2010 October 05

سارا / واحد ترجمه / رادیو کوچه

چرا دولت‌های جنوب شرق آسیا در حال تقویت‌کردن و گسترش‌دادن مهمات جنگی هستند؟ رهبران نظامی کشورهای جنوب شرق آسیا به طرز بی‌سابقه‌ای در حال خرید مهمات جنگی هستند. اندونزی به تازگی شش جت جنگی روسی به ارزش 300 میلیون دلار را تحویل گرفته است. تایلند نیز 96 خودروی نفربر زرهی اوکراینی به ارزش 125 میلیون دلار به هم‌راه شش جت جنگی سوئدی و دو هواپیما به ارزش 574 میلیون دلار  را در اوایل 2011 تحویل می‌گیرد. سنگاپور هم به زودی دومین زیردریایی جنگی سوئدی به ارزش 128 میلیون دلار خود را راه‌اندازی خواهد کرد. این در حالی است که مالزی یک بیلیون دلار صرف دو زیردریایی فرانسوی – اسپانیایی کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

استفاده از این سلاح‌های پیش‌رفته نشان‌گر دو چیز است: اول این‌که ملت‌های جنوب شرق آسیا بیش‌تر از این‌که به بیانیه‌های ائتلافی انجمن ملت‌های جنوب شرقی آسیا (اسیان) توجه کنند، مراقب اعمال یک‌دیگر هستند. دوم این‌که ناحیه‌ای که از نظر سیاسی تحت‌تاثیر چین است به‌صورت تدریجی از نظر نظامی و اقتصادی نیز مجهز می‌شود.

به گزارش (اس آی پی آر آی) موسسه تحقیق درباره‌ی صلح و امنیت بین‌المللی استکهلم، بین سال‌های 2000 تا 2004 و 2005 تا 2009 واردات سلاح به اندونزی، سنگاپور و مالزی به ترتیب %84، %140 و %722 بالا رفته است.   این واردات شامل جت‌های جنگی دوربرد، زیردریایی‌ها و کشتی‌های جنگی هستند که همگی مجهز به سیستم‌های موشکی هستند.  «سیمون وزمن» کارشناس «اس آی پی آر آی» هشدار می‌دهد: «که حرکت ملت‌های جنوب شرق آسیا در جهت خریداری سلاح‌ها و مهمات باعث بی‌ثبات شدن ناحیه و به خطر افتادن صلح می‌شود.»

پس از جنگ ویتنام، سنگاپور رتبه‌ی نخست در جنوب شرق آسیا را از نظر واردات جنگ‌افزار در لیست «اس آی پی آر آی» دارد. اخیرن این کشور به‌صورت مخفیانه ناوهای جنگی خریده است که نشان‌‌دهنده‌ی این است که این جزیره‌ی کوچک که در یکی از شلوغ‌ترین‌ مسیر‌های تردد کشتی واقع است، احساس آسیب‌ پذیری می‌کند. در نواحی دیگر خریداری سلاح توسط ارتش چین به صورت پنهانی و با سرعت بالا در حال انجام است. چین به هم‌راه شش کشور دیگر بر سر آب‌های دریای چین جنوبی در حال مجادله هستند. این دریا حاوی روغن و مواد معدنی است. همین‌طور محل تصادم‌های شدید نیروهای دریایی در گذشته بوده است.

ویتنام  مخالفتش را با تسلط چین بر دریای جنوبی چین پنهان نمی‌کند. دسامبر گذشته ویتنام شش زیردریایی روسی به ارزش 2 بیلیون دلار سفارش داد. دو ماه بعد یک بیلیون دلار برای 12 جت جنگی روسی هزینه کرد. مالزی بی‌سر و صدا‌‌ترین کشور در جدال برای دریای چین بوده است اما تصمیم این کشور مبنی بر قرار دادن زیردریایی «اسکورپین» (فرانسوی – اسپانیایی) در جزیره «برونئی» نشان‌دهنده‌ی در نظر داشتن دریای جنوبی چین است.

در مجادله برای دریای چین دو ذی‌نفع اصلی وجود دارند: 1. کارخانجات تولید‌کننده‌ی سلاح 2. آمریکا. ماه گذشته ناو هواپیمابر هسته‌ای «یو اس اس جورج واشینگتن» به مناسبت پانزدهمین سال‌گرد آرام شدن روابط دو ملت به آب‌های ویتنام رفت. هم‌چنین به «بیجینگ» پیغام فرستاد که ویتنام خواستار هم‌کاری نزدیک نظامی با آمریکا است.  «روبرت گیتس» وزیر دفاع آمریکا ماه بعد به «هانوی» سفر می‌کند. با این‌که آسیای جنوب شرقی به‌خاطر رشد اقتصادی چین خواستار توافق موقت با این کشور است، این ناحیه هنوز به آمریکا به عنوان وزنه‌ی تعادل و واسطه نیاز دارد.

فقط ترس از چین نیست که باعث خرید سلاح شده است، ملت‌های آسیایی به یک‌دیگر اطمینان ندارند. رابطه‌ی «تایلند» با «برمه» و «کامبوج» ناآرام است و شش سال است که در مرز «تایلند» و «مالزی» اغتشاش وجود دارد. یکی دیگر از منابع کشمکش مبهم بودن مرز دریایی بین «مالزی» و «اندونزی» است. ماه گذشته پلیس گشت دریایی «مالزی» قبل از این‌که چند افسر نیروی دریایی «اندونزی» را دست‌گیر کند، چند تیر هوایی شلیک کرد.

دلیل دیگر خریداری سلاح داشتن توانایی خرید این کشورهاست. ارتش هنوز نقش اصلی در سیاست کشورهای جنوب شرق آسیا دارد. مثل «برمه» که بودجه‌ی ارتش حدود یک سوم تولیدات ناخالص ملی این کشور است. نمونه‌ی دیگر دموکراسی «تایلند» است. از سال 2006 که ارتش، دولت انتخابی را واژگون کرد. بودجه‌ی ارتش دو برابر شد و به 5.5 بیلیون دلار رسید. در واقع این هزینه‌ای است که «وجاجیوا» برای تضمین وفاداری ژنرال ارتش باید بپردازد.

«وزمن» از «اس آی پی آر آی» می‌گوید که ملت‌های جنوب شرق آسیا هم به مردم خود و هم به همسایگان خود باید بگویند که چه سلاح‌هایی خریداری کرده‌اند و کجا می‌خواهند آن‌ها را مستقر کنند. متاسفانه اکثر کشورهای این منطقه تمایلی به صحبت درباره‌ی قدرت و موضع دفاعی خود ندارند. همین‌طور مبهم بودن تقویت نظامی چین باعث بالا رفتن سو‌برداشت‌ها و پیش‌بینی‌های غلط می‌شود. ماه گذشته پنتاگون طی گزارشی سالانه به آمریکا در این رابطه هشدار داد. تقویت نظامی چین باعث نا‌امنی و رشد خرید و فروش اسلحه در جنوب شرق آسیا شده است.

برگرفته از مجله‌ی تایم

نوشته‌ی اندرو مارشال

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,