شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
21 September 2016
درخواست کمپین از قوه قضاییه ایران،

«اعضای در بند سازمان ادوار را رها کنید»

۱۳۸۹ مهر ۱۵

منبع : کمپین بین‌المللی حقوق بشر

قوه‌قضاییه ایران و گزارش‌گر ویژه سازمان ملل متحد باید بازداشت خودسرانه و شکنجه زندانیان را مورد تحقیق قرار دهند. کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران امروز خواستار آزادی فوری پنج عضو سازمان دانش آموختگان ادوار تحکیم وحدت و تحقیق و تفحص مقامات ایران و سازمان ملل متحد در خصوص حبس، محاکمه غیر عادلانه، شکنجه و بدرفتاری در زندان در راستای اجرای ماموریت گزارش‌گر جدید سازمان ملل در خصوص آزادی انجمن‌ها شد.

پنج رهبر زندانی سازمان ادوار که یکی از برجسته‌ترین تشکیلات جامعه مدنی در ایران محسوب می‌شود، شامل احمد زیدآبادی، عبداله مومنی، علی ملیحی،  علی جمالی و حسن اسدی‌زیدآبادی می‌باشند. دستگیری‌های اخیر علی جمالی و حسن اسدی‌زیدآبادی به‌عنوان نشانه‌های تلاش در راستای سرکوب بی‌رحمانه کردن فعالیت‌های دانش‌جویی در آغاز سال تحصیلی جدید انگاشته می‌شوند.

آرون رودز، یک سخنگوی کمپین گفت: «حبس و شکنجه رهبران ادوار تلاش خشونت‌آمیزی برای جدا کردن سران یک گروه  سازنده جامعه مدنی از بدنه آن و مرعوب کردن کنش‌گری در میان دانش‌جویان است.»

وی ادامه داد: «اما این‌گونه دستگیری‌های غیرمنصفانه و غیرقانونی رهبران جنبش دانش‌جویی، به جای این‌که مطالبات برای آزادی و اصلاحات را خاموش کند، تنش‌ها را حادتر می‌کند.»

امروز موسسه بین‌المللی مطبوعات در هامبورگ احمد زیدآبادی را برنده جایزه «قلم طلایی آزادی» به دلیل «شجاعت و دفاع از آزادی مطبوعات» به رغم اذیت و آزار اعلام کرد. زیدآبادی دبیرکل سازمان ادوار و دارای درجه دکترا در روابط بین‌الملل می‌باشد. وی بلافاصله بعد از انتخابات مورد مناقشه سال ۱۳۸۸ دستگیر شد و در حال حاضر در حال سپری کردن محکومیت شش ساله و محرومیت دایم‌العمر خویش از هر نوع فعالیت سیاسی می‌باشد. زیدآبادی در زندان رجایی‌شهر که زندانی برای جنایت‌کاران سابقه‌دار، معتادان و دلالان مواد مخدر می‌باشد، مورد بدرفتاری غیر انسانی، بدون حتا یک روز مرخصی ظرف سال و نیم گذشته قرار گرفته است.

سخن‌گوی سازمان ادوار، عبداله مومنی، روز ۳۱ خرداد ۱۳۸۸ دستگیر شد و در حال حاضر در حال سپری کردن محکومیت ۴ سال و ۱۱ ماهه خویش است.  همسر و برادر وی اعلام کردند که وقتی  با او در تاریخ ۱۷ مرداد ۱۳۸۸ در زندان ملاقات کردند، از شدت ضعف نمی‌توانست بدون کمک راه برود و با آثار کبودی روی صورتش، به‌نظر گیج می‌آمد. ماه گذشته، طی نامه‌ای به رهبر ایران، آیت‌اله خامنه‌ای، عبداله مومنی اعلام داشت که در طول زندانی بودنش با شکنجه شدید و بدرفتاری روبه‌رو بوده است.

این‌گونه دستگیری‌های غیرمنصفانه و غیرقانونی رهبران جنبش دانش‌جویی، به جای این‌که مطالبات برای آزادی و اصلاحات را خاموش کند، تنش‌ها را حادتر می‌کند

علی ملیحی، عضو شورای مرکزی سازمان روز ۱۳ بهمن ۱۳۸۸ دستگیر شد و چندین ماه به وکیل مدافع خویش دسترسی نداشت.  ملیحی به جرم تجمع و تبانی بر علیه نظام، تبلیغ بر علیه نظام، شرکت در تجمعات غیر قانونی، انتشار اکاذیب، و توهین به ریس جمهور به چهار سال حبس محکوم شد و رای صادره در دادگاه تجدید نظر تنفیذ شد. به گفته خانواده اش، علی ملیحی به شدت شکنجه شده است.

دستگیری سایر اعضا فعال شورای مرکزی ادوار، در راستای پایان دادن به فعالیت‌های این سازمان قبل از آغاز سال جدید تحصیلی، و بخشی از یک سیاست عمومی‌تر برای از بین بردن سازمان‌های جامعه مدنی می‌باشد. علی جمالی در روز ۳۱ مرداد ۱۳۸۹، پس از آن‌که توسط مقامات امنیتی مورد تهدید و احضار قرار گرفته بود، دستگیر شد و طبق گزارشات اینک در حبس انفرادی به سر می‌برد. اتهامات وی شامل انتشار بیانیه‌ها و شرح مواضع سازمان ادوار می‌باشد. حسن اسدی زیدآبادی نیز در تاریخ ۳۱ مرداد ۱۳۸۹، وقتی که خانه‌اش مورد هجوم نیروهای امنیتی قرار گرفت دستگیر شد. اتهام وی تجمع و تبانی علیه نظام، تشویش اذهان عمومی، و تبلیغ علیه نظام اعلام شده است. وی در حال حاضر در بند ۲۴۰ زندان اوین به سر می‌برد.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از قوه قضاییه ایران می‌خواهد تا تحقیق در خصوص نامه عبداله مومنی درباره شکنجه و بدرفتاری جسمی و روحی در زندان و شواهد رفتار غیرمنصفانه، غیر انسانی، و غیر قانونی بازجویان و قضات در خصوص حبس و محکومیت سایر اعضا سازمان ادوار را آغاز کند.

کمپین هم‌چنین از گزارش‌گر ما ویژه سازمان ملل  آزادی انجمن‌ها که توسط شورای حقوق بشر در جلسه پانزدهم شورا برای اولین بار تایین شد می‌خواهد که آزار و محاکمه اعضا سازمان ادوار تحکیم وحدت را به عنوان نقض فاحش تعهدات ایران نسبت به محافظت از حق انجمن‌ها به‌عنوان یکی از کشورهای امضا کننده  میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی مورد بررسی قرار دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,