Saturday, 18 July 2015
01 April 2023
به اتهام ارتداد،

«درخواست حکم اعدام برای کشیش یوسف ندرخانی»

2010 October 07

خبر / رادیو کوچه

شعبه 11 دادگستری گیلان، روز چهارشنبه، برای کشیش یوسف ندرخانی به اتهام ارتداد، درخواست حکم اعدام کرده است.

به گزارش هرانا، همسر آقای ندرخانی نیز زندانی و به حبس ابد محکوم شده است.  این در حالی است که خطر اعدام، کشیش بهروز خانجانی در شیراز را هم تهدید می‌کند.

کشیش یوسف ندرخانی ساکن رشت بوده و از اکتبر سال ۲۰۰۹ تاکنون در زندان این شهر به سر می‌برد. وی به دلیل تبلیغ مسیحیت در کلیسای خانگی خود، پس از چند مرتبه احضار و تذکر دستگیر شده است. کشیش رضا دهقانی، عضو شورای رهبری کلیسای ایران با اعلام این جزییات به دویچه‌وله از صدور حکم مرگ برای یوسف ندرخانی به اتهام ارتداد خبر می‌دهد: « ایشان سه مرتبه دادگاه رفته که آخرین آن، سه هفته قبل بوده است. به وکیل ایشان تلفنی و شفاهی خبر داده‌اند که حکم مرگ صادر شده اما این را ابلاغ کتبی و رسمی نکرده‌اند. معمول است که چنین کنند تا افکار عمومی و واکنش مردم را بسنجند.»

خانم فاطمه پسندیده، همسر یوسف ندرخانی نیز از خرداد ماه سال ۸۹ در زندان به‌سر می‌برد. کشیش دهقانی می‌گوید: «‌خانم پسندیده به حبس ابد محکوم شده زیرا در شریعت اسلام، حکم مرد مرتد اعدام و حکم زن مرتد، حبس ابد است.»

کشیش دهقانی یادآوری می‌کند که فشار بر «نوایمانان مسیحی» در ایران پس از انتخابات تشدید شده و تنها از ماه ژانویه گذشته تا کنون سی نفر بازداشت شده‌اند: «‌بازداشت‌ها در تهران، شیراز، اصفهان و شمال کشور بوده‌اند. بیش‌تر این افراد را با قرار وثیقه آزاد کرده‌اند و آن‌ها منتظر تشکیل دادگاه‌های خود هستند. وثیقه‌های آنان سنگین است و به نظر می‌رسد به این ترتیب خواسته باشند پرونده آن‌ها را تک‌تک و نه به صورت جمعی بررسی کنند.»

آقای دهقانی از وضعیت خطرناک کشیش بهروز خانجانی در زندان شیراز می‌گوید و اضافه می‌کند که وی محکوم به مرگ به اتهام ارتداد شده است: «‌همسر ایشان هم دستگیر شده و الان با قرار وثیقه آزاد است.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,