Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
برخلاف اظهارات مقام‌های جمهوری اسلامی،

«تعلیق فعالیت شعبه بانک ملت ایران در کره‌جنوبی»

2010 October 07

خبر / رادیو کوچه

دولت کره جنوبی روز پنج‌شنبه در خبری اعلام کرد فعالیت شعبه بانک ملت ایران در سئول پایتخت این کشور به حال تعلیق درآمده است.

به گزارش خبرگزاری فر انسه، هیت نظارت بر فعالیت‌های بانکی کره جنوبی اعلام کرده است که فعالیت شعبه سئول بانک ملت ایران به دلیل «نقض قانون تبدیل ارز» از 11 اکتبر جاری به حال تعلیق در می‌آید.

بانک ملت ایران شعبه سئول فعالیت‌های مالی جمهوری اسلامی ایران در شرق آسیا است. این شعبه تنها شعبه بانک ملت ایرات در خارج از خاورمیانه و اروپا است.

یکی از درخواست‌های اصلی آمریکا از دولت کره جنوبی برای افزایش فشارها و تحریم‌های ایران به‌منظور مقابله با برنامه اتمی این کشور، تعطیلی شعبه سئول بانک ملی بود که دولت سئول زیر بار این در خواست نمی‌رفت.

کره‌جنوبی پیش از این اعلام کرده بود که تمامی تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران را اجرا می‌کند. رای‌زنی‌های آمریکا با مقام‌های سئول اما باعث شد که کره جنوبی نیز به صف اعمال‌کنندگان تحریم‌های یک جانبه علیه ایران بپیوندد.

یک مقام مسئول در هیت نظارت بر فعالیت‌های بانکی کره جنوبی به خبرگزاری فرانسه گفته است: «فعالیت‌های شعبه سئول بانک ملت تقریبن به صورت کامل متوقف خواهد شد زیرا اکثر فعالیت‌های آن مربوط به تبدیل ارزهای خارجی است.»

این اقدام سئول در حالی صورت می گیرد که چندی پیش مقام های بانک مرکزی کره جنوبی از توافق با هم‌تایان ایرانی خود برای افتتاح حساب ارزی مشترک به منظور تبادلات مالی میان دو کشور خبر داده بودند. از همین رو به نظر می‌رسد دلیل «نقض قانون تبدیل ارز» تنها بهانه‌ای برای تعطیلی این شعبه از بانک ملت ایران در خاک کره جنوبی است که هدف اصلی آن اعمال فشار بیش‌تر بر جمهوری اسلامی به منظور متوقف کردن برنامه‌های اتمی‌اش است.

شایان ذکر است که دو هزار شرکت کره‌ای دارای روابط بازرگانی با ایران، تحت تاثیر تعطیل شدن شعبه سئول بانک ملت قرار خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید:

«کره‌جنوبی به صف تحریم‌کننده‌های یک‌جانبه ایران اضافه شد»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,