Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
از سوی آکادمی نوبل انتخاب شد،

«بارگاس‌یوسا برنده جایزه نوبل ۲۰۱۰»

2010 October 08

رادیوکوچه

طبق اعلام آکادمى نوبل روز پنج‌شنبه «ماریو بارگاس‌یوسا» نویسنده ۷۴ ساله پرویى، برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۰ شده است.

به نقل از رادیو فردا، آکادمى نوبل که مقر آن در استکهلم سوئد است، از یوسا به‌عنوان خالق آثارى نام برده که در آن وى به «ترسیم پیکره‌هاى قدرت» پرداخته و نگاه نافذى به «مقاومت، طغیان و شکست فردى» دارد.

ماریو بارگاس یوسا تا کنون بیش از ۳۰ رمان و نمایش‌نامه نوشته که از مشهورترین آن‌ها مى‌توان به «گفت‌و‌گو در کاتدرال (۱۹۶۹)»، «خانه سبز (۱۹۶۶)»، «عصر قهرمان (۱۹۶۳)» و «جنگ آخرالزمان (۱۹۸۱)» اشاره کرد.

زمانی که کتاب «عصر قهرمان» وى منتشر شد در پرو جنجالی به‌پا شد و هزار نسخه آن از سوى افسران این آکادمى در ملا عام آتش زده شد.

یوسا که از مشهورترین نویسندگان اسپانیایى زبان جهان به شمار مى رود در ۲۸ مارس سال ۱۹۳۶ در شهر آرکوئیپا پرو متولد شد ولى هم اکنون در مادرید، پایتخت اسپانیا، زندگى مى کند.

یوسا در سال ۱۹۹۴ به‌عنوان عضو آکادمى اسپانیا برگزیده شد و در سال‌هاى گذشته در بسیارى از دانشگاه‌هاى آمریکا، آمریکاى جنوبى و اروپا تدریس کرده است.

لازم به ذکر است این نویسنده ادبى در سال ۱۹۹۵ جایزه سروانتس، مهم‌ترین جایزه ادبى نویسندگان اسپانیایى زبان، را از آن خود کرد و هم‌چنین در سال ۱۹۹۶ برنده جایزه صلح آلمان شده است.

گفتنی است در شش سال گذشته آکادمى نوبل، جوایز خود را به پنج نویسنده از اروپا و یک نویسنده اهل ترکیه اهدا کرده بود که همین امر انتقادهاى زیادى از توجه بیش از اندازه اعضاى آکادمى به نویسندگان اروپایى را برانگیخته بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,