Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
آدریان ژولمه، روزنامه فیگارو

«یگان اسراییلی مظنون به حمله مجازی به ایران ‌شد»

2010 October 08

فرامرز دادرس / برگردان

در حمله‌ای که به تازگی به سیستم‌های کامپیوتری ایران شد و توجه همه را به‌خود جلب کرد، نام یگان 8200 اسراییل، نیروی ویژه متخصص در جنگ‌های الکترونیکی بر سر زبان‌ها افتاد.

این یگان اطلاعاتی «امان» ارتش اسراییل در آغاز برای شنود تلفنی از دشمن سازمان‌یافته بود، سپس در سال‌های 1990، فعالیت‌اش رادر زمینه جنگ‌های الکترونیکی گسترش داد، در این زمان یک کارشناس انفورماتیک از «شین بت» سازمان اطلاعات داخلی اسراییل، موفق شد در یک مانور حفاظتی وارد سیستم کامپیوتری یکی از مخازن بزرگ سوخت در شمال اسراییل شود.

از این پس تصمیم گرفته شد برنامه‌هایی برای آمادگی و مقابله در برابر حملات احتمالی از این نوع و هم‌چنین بررسی و کشف امکانات تازه برای حمله به سیستم‌های انفورماتیک دشمن پیش‌بینی شود.

سیستم خدمت اجباری این فرصت بزرگ را به ارتش اسراییل می‌دهد تا از شمار زیادی از کارشناسان بهره ببرد. یگان 8200 جنگ‌های الکترونیک، توجه زیادی به زبان‌های گوناگون برنامه ریزی کامپیوتر دارد و به استخدام  برنامه‌ریزان و مهندسین انفورماتیک می‌پردازد.

در دسامبر 2009، ژنرال آموس یادلین، فرمانده یگان اطلاعاتی «امان» در کنفرانسی که از سوی انستیتو بررسی امنیت ملی در تل آویو برگزار شده بود گفت «‌میدان جنگ الکترونیکی بخشی از دکترین دفاعی اسراییل است، ما در این زمینه کاملن مستقل و خود‌کفا هستیم و به تکنولوژی و کمک خارجی وابستگی نداریم، این یک زمینه کاملن شناخته شده برای جوانان اسراییل است، کشوری که به تازگی «ملت استارت آپ» نام گرفته است.

این گفته‌های ژنرال سابق نیروی هوایی اسراییل است که خود در حمله هوایی به نیروگاه اتمی عراق (OSIRAK)  در سال 1980 شرکت داشته است.

خرابی عجیب

ژنرال افزود، فضای مجازی به کشور‌های کوچک و اشخاص عادی امکانی را می‌دهد که تاکنون در اختیار دولت‌های بزرگ قرار داشت، نیروی بالقوه‌ای برای وارد کردن ضربه‌… وجود دارد که قادر به خطر انداختن مراکز کنترل نظامی و اقتصادی  قدرت‌های خارجی، بدون محدودیت جغرافیایی است».

یک شایعه می‌گوید که هکر‌ها‌ی جوان اسراییلی داوطلب خدمت سربازی در واحد 8200 می‌شوند، ارتباط میان این بخش ازسازمان اطلاعاتی اسراییل و شرکت‌های کامپیوتری آن کشور وجود دارد.

شماری از اعضای سابق یگان 8200، در شرکت‌های کامپیوتری اسراییل کار می‌کنند که از کارآمد‌ترین‌ها در زمینه برنامه‌های «آنتی ویروس» است.

به نوشته مجله (Jane’s) کارشناس در زمینه مسایل دفاعی، پیش از حمله برق آسای نیروی هوایی اسراییل به تاسیسات اتمی مخفی سوریه در سپتامبر 2007، سیستم‌ها ی رادار (DCA)  ارتش سوریه بطرز مشکوکی از کار افتادند.

سر‌نخ‌های به‌دست آمده در برنامه کرم مجازی «استاکس نت» که سیستم‌های کامپیوتری ایران را هدف قرار داده است اشاره به «استر»  قهرمان زن کتاب مقدس یهودیان دارد، ارتباط احتمالی میان این حمله مجازی و اسراییل هرگز به اثبات نخواهد رسید، ولی سو‌ ظن قوی در میان کارشناسان  اطلاعاتی وجود دارد.

14 مهر ماه – 6 اکتبر 2010

فایل پی‌دی‌اف را از این‌جا ببینید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,