Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
شانزدهم مهر برابر با هشتم اکتبر،

«تقویم تاریخ شانزدهم مهر»

2010 October 08

محبوبه / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1387 خورشیدی: بازگشایی «برج میلاد»، پس از یازده سال از شروع ساخت برج میلاد با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای اسلامی و محمدباقر قالیباف، شهردار تهران با شعار «آسمان نزدیک است» بازگشایی شد. این مراسم را بیش از ۲۵۰ خبرنگار ایرانی و خارجی پوشش دادند. برج میلاد نام آسمان‌خراشی چندمنظوره است که در شمال غربی تهران، قرار دارد و بلندترین برج ایران، چهارمین برج مخابراتی و هشتمین برج بلند جهان است. این سازه به خاطر ارتفاع بلند و شکل ظاهری متفاوتش، به‌طور تقریبی از همه‌جای تهران نمایان است و از این رو، یکی از نمادهای پایتخت ایران به شمار می‌آید.
  • 1383 خورشیدی: سال‌روز در گذشت «دکتر عبدالحسین نوایی» تاریخ‌نگار ایرانی‌ وی در سال 1302 در تهران به دنیا آمد و در زمینه ادبیات و تاریخ متبحر و مسلط بود. از او آثار تحقیقی تاریخی، به‌ویژه درباره دوره قاجار به یادگار مانده است. هم‌چنین وی به تصحیح متون تاریخی قدیمی نیز اشتغال داشته است.
  • 1967 میلادی: روزی که «چه گوارا» کشته شد. «ارنستو چه گوارا»، پزشک و انقلابی سوسیالیست آرژانتینی که در انقلاب کوبا مرد شماره دو به شمار می‌آمد و پس از پیروزی این انقلاب، وزیر صنایع کوبا شده بود. در چنین روزی در زد و خورد با ژاندارم‌های کشور بولیوی دستگیر و همان روز و یا روز بعد در اسارت کشته شد و دو روز بعد عکس جسد او را به روزنامه‌ها دادند تا مرگ وی را ثابت کنند. بعدها برخی از افسران ارشد بولیوی اعتراف کردند که به خواست «سیا» چه گوارا به قتل رسید. وی با یک گروه به بولیوی رفته بود تا راه و رسم انقلاب را به کشاورزان و بومیان (سرخپوستان) محروم این کشور بیاموزند. چه‌گوارا هنگام  کشته شدن 39 ساله بود.
  • 1256میلادی: «دانشگاه سوربن» ازقدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های جهان در شهر پاریس افتتاح شد. این دانشگاه ابتدا درقرن یازدهم میلادی به منظور تربیت معلمان مذهبی کلیسا تاسیس شد. اما به‌تدریج دامنه فعالیت‌های آن گسترش یافت و دیگر مقوله‌ها و رشته‌های علمی را نیز دربرگرفت. بدین ترتیب رشته‌های علمی متعددی در این دانشگاه دایر و تدریس شد تا آن که سرانجام این دانشگاه از معتبرترین دانش‌گاه‌های بین‌المللی شد. گفتنی است که بانی این مرکزعلمی «روبرت سوربن» نام داشت.
  • 1871 میلادی: در نزدیک به نیمه شب در چنین روزی زنی به نام «الری» از ساکنان حاشیه شمال غربی شهر شیکاگو که در گاوداری خود زندگی می‌کرد با مشاهده یک گاو که وارد اطاق او شده بود سراسیمه شد و فانوس روشن و پر از نفت را به سوی این حیوان پرتاب کرد که فانوس ساختمان را آتش زد و آتش به سبب وزش باد به سایر خانه‌ها سرایت کرد، و باعث سوختن 17 هزار و 450 ساختمان و مرگ 1200 تا 2500 تن شد. دلیل دقیق نبودن رقم تلفات، خاکستر شدن نیمی از اجساد بوده است. از لحاظ تلفات، این بزرگ ترین آتش سوزی در آمریکا در طول تاریخ کوتاه این کشور به‌شمار آورده شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,