Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
به بهانه «روز جهانی کودک»

«روزنگاشت/ روزی برای خوش‌بختی کودکان»

2010 October 08

محبوبه / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

هشتم اکتبر برابر با شانزدهم مهر مصادف با «روز جهانی کودک» است.  روز جهانی کودک بهانه‌ای برای ورود به جهان کودکان است. در سال 1953، یونیسف، یکی از بخش‌های دایمی در سازمان ملل شد و روز هشت اکتبر را برابر با شانزدهم مهر  «روز جهانی کودک» نام‌گذاری کرد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در سال 1946 بعد از جنگ جهانی دوم در اروپا، و به منظور سرپرستی و حمایت از کودکان باقی مانده از جنگ، مرکز «یونیسف» که ابتدا انجمن بین‌المللی ویژه‌ی کودکان نام گرفت توسط انجمن عمومی سازمان ملل ایجاد شد.

یونیسف اعلام داشته که تنها با اختصاص پنج دلار برای هر کودک می‌توان جان نود درصد از کودکانی را که سالانه می‌میرند، نجات داد

در سال 1953، یونیسف، یکی از بخش‌های دایمی در سازمان ملل شد و روز هشت اکتبر را برابر با شانزدهم مهر  «روز جهانی کودک» نام‌گذاری کرد. از آن سال شمار کشورهایی که روز جهانی کودک را به عناوین مختلف برگزار می‌کنند و از پنجاه به حدود صدوپنجاه کشور رسیده است.

در سال ۱۹۵۹ قرارداد رعایت حقوق کودکان در سازمان ملل متحد به امضا رسید. این پیمان در نوامبر سال ۱۹۸۹ با تغییرات گسترده در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب و برای پذیرش به کشورهای عضو ارایه شد. کنوانسیون حقوق کودکان امضا‌کنندگان را ملزم به حمایت از کودکان در تمام زمینه‌ها کرد.

ایران در سال ۱۳۷۳ این کنوانسیون را امضا کرد و «شورای نگهبان» و «مجلس» آن را به‌صورت مشروط تصویب کردند. ایران این حق را برای خود محفوظ نگه داشته که مفادی از این پیمان را که با قوانین جاری کشور هم‌خوان نیست رعایت نکند. از این مفاد یکی به آزادی بیان و انتخاب مذهب مربوط است و دیگری به ممنوعیت اعدام کودکان زیر ۱۸ سال.

برای ورود به این روز جهانی باید آگاهی‌های خود را فراموش کنیم و با ناآگاهی‌های کودکان‌مان هم‌راه شویم و آموختن زبان کودکانه نیز قدم بعدی است.

کودکان در این روز، خواهان یادآوری این مسئله هستند که سالانه هزینه‌های غیر قابل تصوری صرف تولید انواع سلاح‌های هسته‌ای و غیرهسته‌ای می‌شود حال آن‌که در سال کودکان بسیاری از گرسنگی، عدم امکانات بهداشتی، سو‌تغذیه جان خود را از دست می‌دهند.

یونیسف اعلام داشته که تنها با اختصاص پنج دلار برای هر کودک می‌توان جان نود درصد از کودکانی را که سالانه می‌میرند، نجات داد و برای بهبود چشم‌گیر زندگی کودکان جهان سوم، کافی است که فقط مبلغ شش هفته بودجه تسلیحاتی جهان هزینه شود.

وظیفه این انجمن کمک به کودکان، مراقبت از کودکان و برآوردن نیازهای اولیه آن‌ها در سال‌های ابتدایی زندگی ترغیب و تشویق والدین به تعلیم فرزندان است. هم‌چنین تلاش برای کاهش بیماری، مرگ و میر در کودکان و حمایت از آن‌ها هنگام جنگ و حوادث طبیعی است.

به امید آن که دنیایی داشته باشیم به دور از جنگ و هیاهو که همه کودکان در آن با آرامش و خوش‌بختی زندگی کنند.

منبع‌ها:

گوگل

انتشارات مهر

امرداد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,